Stawki podstawowe wynagrodzenia zasadniczego sędziów sądów powszechnych i asesorów sądowych oraz stawki dodatku funkcyjnego sędziów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 9 maja 2002 r.
w sprawie stawek podstawowych wynagrodzenia zasadniczego sędziów sądów powszechnych i asesorów sądowych oraz stawek dodatku funkcyjnego sędziów.

Na podstawie art. 91 § 8 w związku z art. 136 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 i Nr 154, poz. 1787) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się do sędziów sądów powszechnych oraz asesorów.
§  2. 
Ustala się stawki podstawowe wynagrodzenia zasadniczego osób wymienionych w § 1, przy zastosowaniu następujących wielokrotności kwoty bazowej, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa, zwanej dalej "kwotą bazową":
Lp. Stanowisko Wielokrotność kwoty bazowej
1 Sędzia sądu apelacyjnego 4,4
2 Sędzia sądu okręgowego 3,6
3 Sędzia sądu rejonowego 3,1
4 Asesor sądowy 2,0
§  3. 
Ustala się stawki dodatku funkcyjnego stanowiące następujący procent kwoty bazowej:
Stawka Procent kwoty bazowej
1 30%-60%
2 35%-65%
3 40%-70%
4 45%-75%
5 50%-80%
6 60%-100%
7 70%-150%
8 80%-200%
§  4. 
Tabelę stanowisk i stawek dodatku funkcyjnego zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
Dodatek funkcyjny przysługuje osobie wymienionej w § 1, którą powołano do pełnienia funkcji określonych w tabeli, o której mowa w § 4, lub której powierzono pełnienie takich funkcji - w okresie ich pełnienia.
§  6. 
Sędziemu pełniącemu funkcję rzecznika dyscyplinarnego przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 150% kwoty bazowej.
§  7. 
1. 
Sędziemu pełniącemu funkcję konsultanta asesora sądowego przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 30% kwoty bazowej za każdy miesiąc pełnienia funkcji.
2. 
Sędziemu pełniącemu funkcję konsultanta kilku asesorów przysługuje dodatek funkcyjny, o którym mowa w ust. 1, powiększony o 25% dodatku za każdego kolejnego asesora, nie więcej niż o 100%.
§  8. 
1. 
Sędziemu sprawującemu funkcję patrona co najmniej nad jednym aplikantem sądowym lub prokuratorskim etatowym, trzema aplikantami sądowymi lub prokuratorskimi pozaetatowymi jednocześnie albo jednym aplikantem referendarskim przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 15% kwoty bazowej za każdy miesiąc sprawowania tej funkcji.
2. 
Jeżeli sędzia sprawuje funkcję patrona przez okres krótszy niż miesiąc, dodatek funkcyjny ulega proporcjonalnemu obniżeniu.
3. 
Przerwy w sprawowaniu funkcji patrona z powodu nieobecności patrona lub aplikanta, trwające do tygodnia, nie powodują utraty prawa do dodatku funkcyjnego.
§  9. 
Sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności w Biurze Krajowej Rady Sądownictwa oraz w Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przysługuje w okresie delegacji wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny, określony w niniejszym rozporządzeniu.
§  10. 
W razie zbiegu uprawnień do dodatków funkcyjnych przysługuje jeden, wyższy dodatek.
§  11. 
Kwoty wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego zaokrągla się do 10 groszy w górę.
§  12. 
Osoba powołana na stanowisko sędziego otrzymuje wynagrodzenie określone w niniejszym rozporządzeniu z dniem objęcia stanowiska.
§  13. 
W okresie od dnia 1 października 2001 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia dodatek funkcyjny, o którym mowa w § 8 ust. 1, wypłaca się sędziemu niezależnie od innych dodatków funkcyjnych. W okresie tym przepisu § 10, w zakresie dotyczącym wymienionego dodatku, nie stosuje się.
§  14. 
Traci moc rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2001 r. w sprawie wynagrodzeń sędziów sądów powszechnych oraz asesorów i aplikantów sądowych (Dz. U. Nr 37, poz. 425).
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ustalania wynagrodzenia zasadniczego sędziów sądów powszechnych i asesorów sądowych oraz dodatków funkcyjnych sędziów od dnia 1 października 2001 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STANOWISK I STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Lp. Stanowisko Stawka dodatku funkcyjnego
1 sędzia pełniący obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości 8
2 prezes sądu apelacyjnego,

prezes sądu okręgowego, sędzia delegowany do pełnienia obowiązków dyrektora departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości

8
3 wiceprezes sądu apelacyjnego,

wiceprezes sądu okręgowego,

sędzia delegowany do pełnienia obowiązków zastępcy dyrektora departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości

7
4 przewodniczący wydziału w sądzie apelacyjnym, kierownik ośrodka zamiejscowego,

przewodniczący wydziału w sądzie okręgowym,

prezes sądu rejonowego, sędzia delegowany do pełnienia obowiązków naczelnika wydziału w Ministerstwie Sprawiedliwości

6
5 sędzia delegowany do pełnienia obowiązków wizytatora w Ministerstwie Sprawiedliwości,

wizytator w sądzie apelacyjnym,

wizytator w sądzie okręgowym,

sędzia delegowany do pełnienia czynności w Biurze Krajowej Rady Sądownictwa,

sędzia delegowany do pełnienia czynności w Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

5
6 wiceprezes sądu rejonowego,

sędzia delegowany do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości,

zastępca rzecznika dyscyplinarnego

4
7 kierownik sekcji w sądzie apelacyjnym,

kierownik sekcji w sądzie okręgowym,

kierownik szkolenia, rzecznik prasowy

3
8 przewodniczący wydziału w sądzie rejonowym 2
9 kierownik sekcji w sądzie rejonowym,

sędzia wizytujący zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi

1

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024