Nadanie statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 2002 r.
w sprawie nadania statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 80, poz. 369 i Nr 98, poz. 473, z 1997 r. Nr 41, poz. 255, Nr 79, poz. 484 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 48, poz. 547 i 550 i Nr 88, poz. 983 oraz z 2001 r. Nr 3, poz. 19, Nr 29, poz. 320, Nr 38, poz. 452, Nr 125, poz. 1363 i Nr 129, poz. 1438) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2000 r. w sprawie nadania statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 116, poz. 1217 i z 2001 r. Nr 32, poz. 366).
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

§  1. 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwana dalej "Agencją", działa na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 80, poz. 369 i Nr 98, poz. 473, z 1997 r. Nr 41, poz. 255, Nr 79, poz. 484 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 48, poz. 547 i 550 i Nr 88, poz. 983 oraz z 2001 r. Nr 3, poz. 19, Nr 29, poz. 320, Nr 38, poz. 452, Nr 125, poz. 1363 i Nr 129, poz. 1438) oraz niniejszego statutu.
§  2. 
Agencja, realizując swoje zadania, kieruje się zasadą racjonalnego gospodarowania powierzonymi jej środkami finansowymi, w tym środkami pochodzącymi z pomocy zagranicznej, przeznaczonymi na finansowanie i współfinansowanie programów, zgodnie z zasadami określonymi w umowach międzynarodowych lub deklaracji dawcy środków.
§  3. 
1. 
Organem Agencji jest Prezes Agencji.
2. 
Prezes Agencji kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz.
§  4. 
1. 
Prezes Agencji działa przy pomocy trzech zastępców Prezesa, głównego księgowego, dyrektorów zespołów i biur Agencji oraz dyrektorów oddziałów regionalnych.
2. 
W czasie nieobecności Prezesa Agencji lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków działalnością Agencji kieruje i reprezentuje ją na zewnątrz zastępca wyznaczony przez Prezesa Agencji.
§  5. 
1. 
W skład Agencji wchodzi Centrala oraz oddziały regionalne, z których każdy obejmuje obszarem działania województwo. Siedzibami oddziałów regionalnych są miasta będące siedzibą wojewody, z wyjątkiem:
1)
oddziału regionalnego działającego na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, którego siedzibą jest Toruń,
2)
oddziału regionalnego działającego na obszarze województwa śląskiego, którego siedzibą jest Częstochowa.
2. 
W składzie Centrali wydziela się piony do obsługi:
1)
programu SAPARD i gospodarki środkami pochodzącymi z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
2)
krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich,
3)
preferencyjnych środków krajowych oraz innych zadań Agencji.
3. 
W składzie oddziałów regionalnych wydziela się piony, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2.
4. 
W skład pionów Centrali i oddziałów regionalnych, o których mowa w ust. 2 i 3, wchodzą biura, zespoły oraz samodzielne stanowiska pracy. W skład oddziałów regionalnych mogą wchodzić również biura zamiejscowe działające w powiatach.
5. 
Szczegółową strukturę organizacyjną oraz zakres zadań komórek organizacyjnych Centrali i oddziałów regionalnych ustala Prezes Agencji w regulaminie organizacyjnym.
6. 
Regulamin organizacyjny, o którym mowa w ust. 5, zatwierdza minister właściwy do spraw rozwoju wsi oraz minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  6. 
Prezes Agencji wykonuje czynności wynikające ze stosunku pracy wobec osób zatrudnionych w Agencji.
§  7. 
1. 
Organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Agencji jest Rada Agencji, zwana dalej "Radą".
2. 
Do zadań Rady należy opiniowanie:
1)
projektu rocznego planu finansowego Agencji,
2)
sprawozdań z działalności Agencji,
3)
innych spraw przedstawionych przez Prezesa w ramach zadań realizowanych przez Agencję.
3. 
Obsługę techniczno-biurową Rady zapewnia Centrala.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Rady, w porozumieniu z Prezesem Agencji, zwołuje posiedzenia Rady co najmniej raz na kwartał.
2. 
W posiedzeniach Rady, oprócz jej członków, uczestniczą Prezes Agencji lub upoważniony przez Prezesa zastępca oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady w porozumieniu z Prezesem Agencji.
3. 
Szczegółowy tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę.
§  9. 
Prezes Agencji, po uzgodnieniu z przewodniczącym Rady, zawiadamia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi o rozpoczęciu i upływie kadencji Rady.
§  10. 
1. 
Członkom Rady, za udział w posiedzeniach Rady, przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości:
1)
80% dla przewodniczącego Rady,
2)
70% dla zastępcy przewodniczącego,
3)
60% dla pozostałych członków Rady

- przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

2. 
Zamiejscowym członkom Rady oraz innym osobom zaproszonym na jej posiedzenia i posiedzenia Prezydium Rady przysługuje zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i diety na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  11. 
1. 
Prezes Agencji może udzielić zastępcom Prezesa, głównemu księgowemu, dyrektorom zespołów, dyrektorom oddziałów regionalnych oraz innym pracownikom Agencji pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności prawnych i upoważnień do dokonywania określonych czynności faktycznych.
2. 
Pełnomocnictwa i upoważnienia, o których mowa w ust. 1, są udzielane na piśmie.
§  12. 
1. 
W ramach gospodarki finansowej Agencja tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
obowiązkowe fundusze przewidziane odrębnymi przepisami,
3)
inne fundusze, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Fundusz statutowy tworzy się z:
1)
równowartości składników majątku przekazanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na dzień 10 lutego 1994 r., stanowiących wyposażenie Agencji w dniu rozpoczęcia przez nią działalności,
2)
zysku netto.
3. 
Strata zmniejsza wartość funduszu statutowego.
4. 
Fundusz statutowy przeznacza się na realizację zadań Agencji.
§  13. 
1. 
Agencja prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości, z uwzględnieniem przepisów o finansach publicznych, według zakładowego planu kont ustalonego przez Prezesa Agencji. Księgi rachunkowe oddziałów regionalnych są prowadzone przez Centralę.
2. 
Agencja prowadzi rachunkowość w sposób zapewniający rzetelną ewidencję i kontrolę wydatkowania środków, w tym także pochodzących z pomocy zagranicznej.
§  14. 
Środki pochodzące z funduszy, o których mowa w art. 3a ust. 1 i 2 ustawy wymienionej w § 1, są gromadzone, wydatkowane i ewidencjonowane w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  15. 
Agencja pokrywa koszty z uzyskiwanych przychodów.
§  16. 
1. 
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania rocznych sprawozdań finansowych dokonuje Agencja w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
2. 
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji opiniuje minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
3. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, wraz z opinią i raportem z badania sprawozdania, zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.23.224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Data aktu: 08/03/2002
Data ogłoszenia: 16/03/2002
Data wejścia w życie: 31/03/2002