Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 21 listopada 2002 r.
w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i Nr 150, poz. 1239) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba fizyczna lub prawna, która zamierza utworzyć niepaństwową uczelnię zawodową, zwana dalej "założycielem", składa wniosek o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej, zwanego dalej "pozwoleniem", do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w trzech egzemplarzach.
§  2.
Wniosek o wydanie pozwolenia powinien zawierać:
1)
określenie założyciela (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby fizycznej, nazwa i siedziba osoby prawnej);
2)
nazwę uczelni zawodowej;
3)
określenie siedziby uczelni zawodowej;
4)
określenie środków majątkowych, które założyciel przeznacza na utworzenie uczelni zawodowej;
5)
określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni zawodowej;
6)
określenie przewidywanego systemu studiów oraz kierunków lub kierunków i specjalności zawodowych;
7)
zobowiązanie do przekazania na własność tworzonej uczelni zawodowej środków majątkowych, o których mowa w pkt 4;
8)
uzasadnienie wniosku wraz z koncepcją kształcenia i bliższym określeniem sylwetki przyszłego absolwenta;
9)
informacje o zakładanych rozmiarach kształcenia w podziale na poszczególne systemy studiów oraz kierunki lub kierunki i specjalności;
10)
informacje o kadrze naukowo-dydaktycznej przewidywanej dla prowadzenia nauczania na określonym kierunku lub kierunku i specjalności kształcenia, w tym wskazanie minimum kadrowego określonego w odrębnych przepisach.
§  3.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia:
1)
plany studiów oraz szczegółowe programy nauczania przedmiotów objętych tymi planami, dla wszystkich przewidywanych systemów studiów oraz kierunków lub kierunków i specjalności, a także plany i programy praktyk;
2)
szczegółową informację o nauczycielach akademickich stanowiących minimum kadrowe, którzy będą zatrudnieni w uczelni zawodowej, w tym numer PESEL, informacje o ich dorobku naukowym, dydaktycznym lub doświadczeniu zawodowym, o temacie pracy habilitacyjnej lub doktorskiej, wykaz najważniejszych publikacji, a także informacje o dotychczasowym i aktualnym zatrudnieniu (ze szczególnym uwzględnieniem wliczenia do minimum kadrowego w innych uczelniach), z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz z zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni zawodowej;
3)
wiarygodne dokumenty potwierdzające posiadanie przez założyciela środków majątkowych, o których mowa w § 2 pkt 4;
4)
szczegółowy opis bazy materialnej i dydaktycznej tworzonej uczelni zawodowej (np. akty własności, umowy najmu lub dzierżawy), w tym informacje o zapewnieniu studentom możliwości korzystania z literatury zalecanej w ramach wykładanych przedmiotów oraz wiarygodny plan utworzenia biblioteki w pierwszym roku działalności uczelni, dla potwierdzenia możliwości zapewnienia warunków prawidłowej realizacji celów uczelni zawodowej;
5)
projekt statutu uczelni.
§  4.
Do wniosku o wydanie pozwolenia osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela, a osoba fizyczna - kserokopie trzech pierwszych stron dowodu osobistego lub wypis z dowodu osobistego.
§  5.
Założyciel będący zagraniczną osobą prawną lub fizyczną zobowiązany jest do przedłożenia stosownych dokumentów wraz z przekładem na język polski. Obowiązek przekładu nie dotyczy paszportów oraz innych dokumentów tożsamości sporządzonych alfabetem łacińskim.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio w przypadku ubiegania się przez założyciela o zmianę pozwolenia.
§  7.
Do wniosków o wydanie pozwolenia złożonych i nierozpoznanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej (Dz. U. Nr 13, poz. 58).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.203.1714

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.
Data aktu: 21/11/2002
Data ogłoszenia: 05/12/2002
Data wejścia w życie: 20/12/2002