Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 21 listopada 2002 r.
w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i Nr 150, poz. 1239) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba fizyczna lub prawna, która zamierza utworzyć niepaństwową uczelnię zawodową, zwana dalej "założycielem", składa wniosek o wydanie pozwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej, zwanego dalej "pozwoleniem", do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w trzech egzemplarzach.
§  2.
Wniosek o wydanie pozwolenia powinien zawierać:
1)
określenie założyciela (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby fizycznej, nazwa i siedziba osoby prawnej);
2)
nazwę uczelni zawodowej;
3)
określenie siedziby uczelni zawodowej;
4)
określenie środków majątkowych, które założyciel przeznacza na utworzenie uczelni zawodowej;
5)
określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni zawodowej;
6)
określenie przewidywanego systemu studiów oraz kierunków lub kierunków i specjalności zawodowych;
7)
zobowiązanie do przekazania na własność tworzonej uczelni zawodowej środków majątkowych, o których mowa w pkt 4;
8)
uzasadnienie wniosku wraz z koncepcją kształcenia i bliższym określeniem sylwetki przyszłego absolwenta;
9)
informacje o zakładanych rozmiarach kształcenia w podziale na poszczególne systemy studiów oraz kierunki lub kierunki i specjalności;
10)
informacje o kadrze naukowo-dydaktycznej przewidywanej dla prowadzenia nauczania na określonym kierunku lub kierunku i specjalności kształcenia, w tym wskazanie minimum kadrowego określonego w odrębnych przepisach.
§  3.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia:
1)
plany studiów oraz szczegółowe programy nauczania przedmiotów objętych tymi planami, dla wszystkich przewidywanych systemów studiów oraz kierunków lub kierunków i specjalności, a także plany i programy praktyk;
2)
szczegółową informację o nauczycielach akademickich stanowiących minimum kadrowe, którzy będą zatrudnieni w uczelni zawodowej, w tym numer PESEL, informacje o ich dorobku naukowym, dydaktycznym lub doświadczeniu zawodowym, o temacie pracy habilitacyjnej lub doktorskiej, wykaz najważniejszych publikacji, a także informacje o dotychczasowym i aktualnym zatrudnieniu (ze szczególnym uwzględnieniem wliczenia do minimum kadrowego w innych uczelniach), z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz z zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni zawodowej;
3)
wiarygodne dokumenty potwierdzające posiadanie przez założyciela środków majątkowych, o których mowa w § 2 pkt 4;
4)
szczegółowy opis bazy materialnej i dydaktycznej tworzonej uczelni zawodowej (np. akty własności, umowy najmu lub dzierżawy), w tym informacje o zapewnieniu studentom możliwości korzystania z literatury zalecanej w ramach wykładanych przedmiotów oraz wiarygodny plan utworzenia biblioteki w pierwszym roku działalności uczelni, dla potwierdzenia możliwości zapewnienia warunków prawidłowej realizacji celów uczelni zawodowej;
5)
projekt statutu uczelni.
§  4.
Do wniosku o wydanie pozwolenia osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela, a osoba fizyczna - kserokopie trzech pierwszych stron dowodu osobistego lub wypis z dowodu osobistego.
§  5.
Założyciel będący zagraniczną osobą prawną lub fizyczną zobowiązany jest do przedłożenia stosownych dokumentów wraz z przekładem na język polski. Obowiązek przekładu nie dotyczy paszportów oraz innych dokumentów tożsamości sporządzonych alfabetem łacińskim.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio w przypadku ubiegania się przez założyciela o zmianę pozwolenia.
§  7.
Do wniosków o wydanie pozwolenia złożonych i nierozpoznanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej (Dz. U. Nr 13, poz. 58).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024