Tryb i koszty przeprowadzania licytacji publicznej rzeczy złożonych na skład.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 18 grudnia 2001 r.
w sprawie trybu i kosztów przeprowadzania licytacji publicznej rzeczy złożonych na skład.

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw (Dz. U. Nr 114, poz. 1191) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej, zwanej dalej "licytacją", rzeczy złożonych na skład przeprowadza się w terminie podanym w ogłoszeniu o sprzedaży, z zastrzeżeniem § 2.
2. 
Ogłoszenie o sprzedaży zamieszcza się, co najmniej 14 dni przed terminem przeprowadzenia licytacji, w prasie lub w sposób zwyczajowo stosowany na terenie działania domu składowego.
3. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności informacje o miejscu i terminie oraz o warunkach przeprowadzenia licytacji, w tym o sposobie dokonywania zapłaty za rzecz będącą przedmiotem licytacji.
§  2. 
1. 
Licytacji nie można rozpoczynać później niż w dwie godziny po czasie oznaczonym w ogłoszeniu o sprzedaży.
2. 
Licytacja przeprowadzona z naruszeniem ust. 1 jest nieważna.
§  3. 
1. 
Licytację rozpoczyna przeprowadzający licytację poprzez podanie ceny wywołania wskazanej rzeczy złożonej na skład.
2. 
Przeprowadzający licytację udzieli przybicia osobie oferującej najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień żaden z uczestników licytacji nie zaproponował ceny wyższej.
3. 
Osoba oferująca najwyższą cenę, po udzieleniu jej przybicia przez przeprowadzającego licytację, staje się nabywcą rzeczy złożonej na skład będącej przedmiotem licytacji.
§  4. 
1. 
Jeżeli cena rzeczy złożonej na skład nabytej w drodze licytacji nie przewyższa kwoty stanowiącej równowartość 3.000 euro, nabywca, niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, dokonuje zapłaty przeprowadzającemu licytację.
2. 
Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, traci prawa wynikające z tego przybicia i nie może uczestniczyć dalej w licytacji.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przeprowadzający licytację wznawia niezwłocznie licytację rzeczy złożonej na skład, rozpoczynając ją od podania ceny wywołania.
§  5. 
1. 
Jeżeli cena rzeczy złożonej na skład, nabytej w drodze licytacji, przewyższa kwotę stanowiącą równowartość 3.000 euro, nabywca niezwłocznie dokonuje zapłaty przeprowadzającemu licytację 10% tej ceny, nie więcej jednak niż równowartość 3.000 euro.
2. 
Pozostałą część ceny nabywca przekazuje przeprowadzającemu licytację najpóźniej w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym udzielono mu przybicia.
3. 
Jeżeli nabywca, o którym mowa w ust. 1, nie dokona zapłaty 10% ceny niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, przepisy § 4 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. 
Nabywca, który w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie uiści pozostałej części ceny, traci uiszczoną kwotę, o której mowa w ust. 1, a rzecz złożona na skład zostaje poddana licytacji przeprowadzonej w najbliższym terminie.
§  6. 
1. 
Przeprowadzający licytację sporządza z jej przebiegu protokół, który zawiera:
1)
oznaczenie miejsca i czasu licytacji,
2)
imię i nazwisko albo nazwę wierzyciela i dłużnika,
3)
cenę wywołania i cenę przybicia,
4)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę i siedzibę nabywcy,
5)
jeżeli zachodzi okoliczność przewidziana w § 5 ust. 1 - wskazanie sumy, jaką nabywca wpłacił na poczet ceny,
6)
podpisy osób albo ich przedstawicieli, którym udzielono przybicia,
7)
podpis przeprowadzającego licytację.
2. 
Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty pozostałej części ceny, o której mowa w § 5 ust. 2, w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym udzielono mu przybicia, przeprowadzający licytację, niezwłocznie po upływie tego terminu, sporządza aneks do protokołu, w którym umieszcza informację o niedokonaniu zapłaty.
§  7. 
Kosztami licytacji są:
1)
wynagrodzenie przeprowadzającego licytację,
2)
koszty ogłoszenia,
3)
koszty najmu lokalu, w którym przeprowadzono licytację,
4)
koszty obsługi biurowej związanej z organizacją licytacji.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.2.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i koszty przeprowadzania licytacji publicznej rzeczy złożonych na skład.
Data aktu: 18/12/2001
Data ogłoszenia: 10/01/2002
Data wejścia w życie: 25/01/2002