Dopuszczalność niezachowania wymogów dotyczących opiniowania pomocy horyzontalnej dla przedsiębiorców.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 2002 r.
w sprawie dopuszczalności niezachowania wymogów dotyczących opiniowania pomocy horyzontalnej dla przedsiębiorców.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa przypadki, w których udzielanie pomocy horyzontalnej przeznaczonej na rozwój małych i średnich przedsiębiorców oraz szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców nie podlega opiniowaniu, o którym mowa w art. 24 i 25 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców;
2)
"opiniowaniu" - należy przez to rozumieć opiniowanie przez organ nadzorujący projektów programów pomocowych, projektów decyzji albo umów, o którym mowa w art. 24 i 25 ustawy.
§  3.
Pomoc horyzontalna na szkolenia, zarówno indywidualna, jak i udzielana na podstawie programu pomocowego, nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
wartość zamierzonej pomocy indywidualnej nie przekracza równowartości 1 mln euro;
2)
zamierzona pomoc spełnia warunki jej udzielenia określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 6 ustawy;
3)
organ udzielający pomocy przedstawił organowi nadzorującemu przed udzieleniem pomocy następujące informacje:
a)
określenie organów udzielających pomocy,
b)
wskazanie przepisów stanowiących podstawę prawną udzielenia pomocy,
c)
określenie przeznaczenia pomocy i jej formy,
d)
przewidywaną wielkość środków publicznych przeznaczonych na udzielenie pomocy,
e)
przewidywany okres udzielania pomocy,
f)
omówienie planowanych efektów pomocy, w tym skutków społecznych i gospodarczych,
g)
omówienie procedur zapewniających nieprzekroczenie maksymalnej intensywności pomocy,
h)
określenie adresatów pomocy i ich szacunkowej liczby oraz, jeżeli przewiduje to projekt udzielenia pomocy:

– pełną nazwę (firmę), siedzibę oraz adres przedsiębiorcy będącego adresatem zamierzonej pomocy,

– formę prawną tego przedsiębiorcy,

– klasę rodzaju działalności określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 128, poz. 829, z 1998 r. Nr 143, poz. 918, z 1999 r. Nr 92, poz. 1047 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 93),

– wskazanie, czy przedsiębiorca jest małym albo średnim przedsiębiorcą,

– wartość zamierzonej pomocy przeliczoną na równą jej wartość dotacji, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy.

§  4.
Pomoc horyzontalna na rozwój małych i średnich przedsiębiorców, zarówno indywidualna, jak i udzielana na podstawie programu, nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
jest przeznaczona na:
a)
wspieranie usług doradczych oraz części kosztów certyfikatu, o których mowa w art. 18 pkt 1 ustawy,
b)
wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy, o których mowa w art. 7 pkt 11 i 12 ustawy, na obszarach, przez które należy rozumieć jednostki wyróżnione na poziomie drugim (NTS 2), określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. w sprawie wprowadzenia Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) (Dz. U. Nr 58, poz. 685, z 2001 r. Nr 12, poz. 101 oraz z 2002 r. Nr 34, poz. 311, Nr 177, poz. 1458 i Nr 191, poz. 1594), pod warunkiem że miejsca pracy zostaną utworzone w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji;
2)
pomoc, o której mowa w pkt 1, spełnia warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy;
3)
organ udzielający pomocy przedstawi organowi nadzorującemu przed udzieleniem pomocy informacje, o których mowa w § 3 pkt 3.
§  5.
Pomoc indywidualna na rozwój małych i średnich przedsiębiorców nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
zostały spełnione warunki określone w § 4;
2)
wielkość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą wynosi mniej niż równowartość 25 mln euro oraz intensywność zamierzonej pomocy nie przekracza połowy maksymalnej intensywności pomocy ustalonej dla obszaru, na którym przedsiębiorca prowadzi działalność, albo wartość pomocy wynosi mniej niż równowartość 15 mln euro.
§  6.
Równowartość w euro wielkości pomocy oraz kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą ustala się według średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu sporządzenia informacji, o których mowa w § 3 pkt 3 i § 4 pkt 3.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024