Organizacja i sposób pełnienia służby kandydackiej w Biurze Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 22 lutego 2002 r.
w sprawie organizacji i sposobu pełnienia służby kandydackiej w Biurze Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 140 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu w służbie kandydackiej,
2)
komórka organizacyjna - oddział, wydział, grupę, sekcję, batalion, kompanię, pluton i drużynę,
3)
wyższy przełożony - Szefa Biura Ochrony Rządu oraz jego zastępców,
4)
szef komórki organizacyjnej - szefa oddziału, wydziału, grupy, sekcji, batalionu, kompanii, plutonu i drużyny,
5)
czas służby - czas, w którym funkcjonariusz uczestniczy w zajęciach służbowych lub wykonuje powierzone obowiązki służbowe,
6)
czas pozasłużbowy - czas wolny od zajęć służbowych lub obowiązków służbowych pozostawiony do dyspozycji funkcjonariusza,
7)
dni wolne od zajęć służbowych - dni świąteczne, niedziele i dni wolne od zajęć ustanowione na podstawie odrębnych przepisów.
§  2. 
1. 
Funkcjonariusz pełni służbę przez całą dobę w systemie skoszarowanym.
2. 
Organizację służby w systemie skoszarowanym ustala Szef Biura Ochrony Rządu i ujmuje ją w porządku dnia, określając miejsce zakwaterowania i przebywania funkcjonariusza.
§  3. 
1. 
Szef, określając porządek dnia, kieruje się zadaniami stojącymi przed komórką, warunkami zakwaterowania, możliwościami bazy szkoleniowo-rekreacyjnej, zasadami sprawnego działania oraz ustaleniami zawartymi w obowiązujących programach szkolenia.
2. 
W porządku dnia określa się w szczególności godziny:
1)
pobudki i capstrzyku,
2)
przerw na posiłki,
3)
apeli,
4)
szkoleń programowych,
5)
obsługi uzbrojenia i sprzętu,
6)
prac porządkowo-gospodarczych,
7)
instruktaży i odpraw do służb,
8)
czasu pozasłużbowego.
3. 
W porządku dnia uwzględnia się:
1)
8-godzinny czas snu,
2)
organizację żywienia z przerwami między posiłkami do 6 godzin,
3)
czas pozasłużbowy w dni powszechne w wymiarze od 2 do 4 godzin.
4. 
Funkcjonariusz pełni służbę zgodnie z porządkiem dnia.
5. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach szef oddziału za zgodą Szefa Biura Ochrony Rządu lub jego zastępców może zarządzić wprowadzenie zmian do obowiązującego porządku dnia.
§  4. 
1. 
Szef komórki organizacyjnej może zorganizować w czasie pozasłużbowym dodatkowe zajęcia (prace, treningi, konsultacje) dla funkcjonariuszy uzyskujących niezadowalające wyniki w szkoleniu, dopuszczających się zaniedbań w utrzymywaniu uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia.
2. 
Czas zajęć, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać jednorazowo więcej niż połowę czasu pozasłużbowego.
3. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusz jest obowiązany przebywać w rejonie zakwaterowania lub w innych miejscach, na terenie komórek organizacyjnych, po uzyskaniu zgody przełożonych, a w czasie ich nieobecności - po uzyskaniu zgody służby dyżurnej.
4. 
O wyjściu do innego miejsca na terenie komórki organizacyjnej funkcjonariusz jest obowiązany powiadomić służbę dyżurną.
§  5. 
1. 
W dni wolne od zajęć służbowych:
1)
nie prowadzi się szkolenia programowego; w uzasadnionych przypadkach można zarządzić prowadzenie szkolenia dodatkowego,
2)
nie ogłasza się pobudki i nie przeprowadza apelu, funkcjonariusze wstają w ustalonym czasie oraz można przeprowadzać zbiórki.
2. 
Czas szkolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekraczać 5 godzin dziennie.
§  6. 
1. 
Nadzór nad przestrzeganiem porządku dnia w komórkach organizacyjnych sprawują ich szefowie, a w czasie nieobecności szefów - służba dyżurna lub wyznaczony przez szefa funkcjonariusz służby przygotowawczej lub stałej.
2. 
Szef komórki organizacyjnej organizuje ponadto doraźny nadzór służbowy nad przestrzeganiem porządku dnia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusza kwateruje się na terenie komórki organizacyjnej, w której pełni służbę.
2. 
Utrzymanie porządku w pomieszczeniach (rejonach) zakwaterowania należy do obowiązków zakwaterowanych.
3. 
Do prac porządkowych wyznacza się funkcjonariuszy, których nie zwalnia się od zajęć szkoleniowych. Sprzątanie poranne kończy się przed rozpoczęciem apelu porannego, a wieczorne - przed capstrzykiem.
§  8. 
1. 
Funkcjonariusz jest obowiązany do przestrzegania zasad noszenia umundurowania.
2. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusz:
1)
w rejonie zakwaterowania i w innych wyznaczonych miejscach może przebywać bez kurtki lub w ubiorze sportowym,
2)
poza obiektami komórki organizacyjnej może nosić ubranie cywilne.
§  9. 
1. 
Funkcjonariusz spożywa posiłki w miejscu do tego wyznaczonym. W uzasadnionych przypadkach spowodowanych niemożnością przygotowania posiłków w obiektach Biura Ochrony Rządu Szef Biura Ochrony Rządu może zezwolić na żywienie w powszechnej gastronomii lub wydawać funkcjonariuszom suchy prowiant.
2. 
Nadzór nad jakością przygotowywanych posiłków oraz ich zgodności z jadłospisem, a także utrzymaniem higieny ich przygotowania i spożywania sprawują wyznaczeni przez szefa funkcjonariusze posiadający uprawnienia sanitarno-epidemiologiczne.
§  10. 
1. 
Funkcjonariusz może opuszczać teren komórki organizacyjnej po złożeniu ślubowania za zgodą właściwych przełożonych na podstawie przepustki stałej lub jednorazowej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach szef komórki organizacyjnej może udzielić funkcjonariuszowi przepustki przed złożeniem ślubowania.
§  11. 
1. 
Przepustkę stałą otrzymuje funkcjonariusz w dniu złożenia ślubowania.
2. 
Przepustka stała uprawnia funkcjonariusza do przebywania poza komórką organizacyjną:
1)
w dni powszednie - w czasie pozasłużbowym, do pół godziny przed capstrzykiem,
2)
w dni powszednie poprzedzające dni wolne od zajęć służbowych - do pół godziny przed capstrzykiem następnego dnia lub ostatniego dnia wolnego od zajęć służbowych.
3. 
Zgody na wyjście na przepustkę udziela szef komórki organizacyjnej lub wyższy przełożony.
4. 
Udzielenia zgody na wyjście na przepustkę stałą można odmówić funkcjonariuszowi, który:
1)
naruszył zasady dyscypliny służbowej,
2)
dopuścił się zaniedbań w służbie,
3)
osiąga niezadowalające wyniki w szkoleniach.
5. 
Przepustek jednorazowych udzielają:
1)
dowódca drużyny - do 12 godzin,
2)
szef (dowódca) grupy, plutonu - do 24 godzin,
3)
szef (dowódca) oddziału, wydziału, kompanii lub wyższy przełożony - do 72 godzin.
6. 
W uzasadnionych przypadkach podyktowanych interesem służby Szef Biura Ochrony Rządu może wstrzymywać częściowo lub całkowicie wyjścia funkcjonariuszy na przepustki.
7. 
O wyjściu na przepustkę funkcjonariusz melduje służbie dyżurnej.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.17.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i sposób pełnienia służby kandydackiej w Biurze Ochrony Rządu.
Data aktu: 22/02/2002
Data ogłoszenia: 01/03/2002
Data wejścia w życie: 16/03/2002