Tryb postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposób przygotowania i emisji tych audycji oraz sposób upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 26 września 2002 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposobu przygotowania i emisji tych audycji oraz sposobu upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 127, poz. 1089) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna, zwanej dalej "Telewizją Polską" i spółek radiofonii regionalnej;
2)
sposób przygotowania i emisji audycji wyborczych;
3)
sposób upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych.
§  2. 
1. 
Audycje wyborcze są rozpowszechniane w specjalnych blokach audycji wyborczych.
2. 
Bloki audycji wyborczych zawierają:
1)
audycje wyborcze rozpowszechniane przez komitety wyborcze zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, zwanej dalej "ustawą", których kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zostali zarejestrowani;
2)
łączne audycje wyborcze.
3. 
Czas antenowy niewykorzystany w jednym bloku audycji wyborczych z przyczyn leżących po stronie komitetu wyborczego nie może być rekompensowany wydłużeniem czasu antenowego w innych blokach.
§  3. 
1.  1
 Pełnomocnicy komitetów wyborczych przedstawiają dyrektorom terenowych oddziałów Telewizji Polskiej oraz prezesom zarządów spółek radiofonii regionalnej, w terminie 5 dni od upływu terminu na zgłaszanie do zarejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wnioski o przydział nieodpłatnego czasu antenowego.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się tylko do jednego oddziału Telewizji Polskiej i jednej spółki radiofonii regionalnej.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
nazwę komitetu wyborczego uprawnionego do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych;
2)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania pełnomocnika komitetu wyborczego;
3)
kopie protokołów rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
§  4. 
1. 
Przydział nieodpłatnego czasu antenowego następuje na podstawie wniosku, o którym mowa w § 3.
2. 
W przypadku niezłożenia przez pełnomocnika komitetu wyborczego wniosku w terminie, o którym mowa w § 3 w ust. 1, dyrektorzy oddziałów Telewizji Polskiej i prezesi zarządów spółek radiofonii regionalnej dokonują podziału nieodpłatnego czasu antenowego pomiędzy komitety wyborcze, których pełnomocnicy złożyli wnioski.
§  5. 
1. 
Komitety wyborcze, którym przysługuje prawo rozpowszechniania audycji wyborczych w związku z zarejestrowaniem kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i zarejestrowaniem list kandydatów na radnych, mogą prowadzić łączną kampanię wyborczą w tym samym regionalnym programie telewizyjnym lub radiowym.
2. 
Prowadzenie łącznej kampanii wyborczej polega na łączeniu całego czasu przysługującego w tym samym programie regionalnym telewizyjnym lub radiowym w kampanii wyborczej w bezpośrednich wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta z całym czasem przysługującym w regionalnym programie telewizyjnym lub radiowym w kampanii wyborczej do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Łączony czas przysługujący, w związku z udziałem w kampanii wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, jest czasem przysługującym na podstawie art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 1998 r. Nr 95, poz. 602, z późn. zm.)1).
§  6. 
1. 
Pełnomocnicy komitetów wyborczych zawiadamiają dyrektorów oddziałów Telewizji Polskiej i prezesów zarządów spółek radiofonii regionalnej we wniosku, o którym mowa w § 3, o zamiarze łącznego prowadzenia kampanii wyborczej.
2. 
W przypadku zamiaru łącznego prowadzenia kampanii wyborczej w tym samym programie regionalnym, pełnomocnicy komitetów wyborczych muszą wskazać oddział Telewizji Polskiej lub spółkę radiofonii regionalnej, w których będzie prowadzona łączna kampania wyborcza.
3. 
W przypadku niespełnienia przez pełnomocnika komitetu wyborczego wymogów określonych w ust. 1 i 2, komitetowi wyborczemu jest przydzielany czas tylko na rozpowszechnianie audycji wyborczych na podstawie art. 23 ust. 2 i 3 ustawy.
§  7. 
1.  2
 Telewizja Polska i spółki radiofonii regionalnej w terminie 7 dni od upływu terminu na zgłaszanie do zarejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast poinformują pisemnie pełnomocników komitetów wyborczych o:
1)
przysługującym czasie antenowym;
2)
terminach i czasie realizacji audycji wyborczych oraz wyposażeniu studia i standardach technicznych nagrywania audycji wyborczych;
3)
warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać materiały audycji wyborczych przygotowanych samodzielnie przez komitety wyborcze;
4)
miejscu i terminie losowania kolejności emisji audycji wyborczych.
2. 
Jeżeli materiały audycji wyborczych przygotowanych samodzielnie przez komitety wyborcze nie odpowiadają warunkom technicznym podanym do wiadomości pełnomocników wyborczych, Telewizja Polska i spółki radiofonii regionalnej wzywają pełnomocników do usunięcia wskazanych usterek i dostarczenia poprawionego materiału audycji wyborczej najpóźniej na 8 godzin przed ustalonym czasem emisji audycji.
§  8. 
1. 
Rejestracja i emisja audycji wyborczych jest dokonywana na koszt Telewizji Polskiej i spółek radiofonii regionalnej.
2.  3
 W przypadku radia rejestracja i emisja obejmuje:
1)
nieodpłatne przegranie audycji wyborczej dostarczonej przez komitet wyborczy na kasecie, płycie lub innym nośniku dźwięku na stosowane w emisji nośniki;
2)
nieodpłatne udostępnienie studia wraz z realizatorem w celu nagrania audycji wyborczej na czas nie dłuższy niż trzykrotność czasu audycji wyborczej.
3.  4
 W przypadku telewizji rejestracja i emisja obejmuje:
1)
nieodpłatne przegranie audycji wyborczej dostarczonej przez komitet wyborczy na kasecie lub innym nośniku z obrazem o rozdzielczości SD lub wyższej na stosowane w emisji nośniki;
2)
nieodpłatne udostępnienie studia w celu rejestracji nagrania audycji wyborczej obejmuje czas nie dłuższy niż trzykrotność czasu audycji wyborczej.
§  9. 
1. 
Telewizja Polska i spółki radiofonii regionalnej udostępniają studia i urządzenia techniczne w celu przygotowania nieodpłatnych audycji wyborczych przez komitety wyborcze.
2. 
Wniosek o udostępnienie studia i urządzeń technicznych jest składany przez pełnomocnika komitetu wyborczego do dyrektora właściwego programu nie później niż na 24 godziny przed rejestracją audycji wyborczych.
§  10. 
Materiały audycji wyborczych przygotowywanych samodzielnie przez komitety wyborcze są dostarczane do Telewizji Polskiej i spółki radiofonii regionalnej najpóźniej na 24 godziny przed rozpowszechnieniem.
§  11. 
1. 
W przypadku stwierdzenia przez Telewizję Polską lub spółki radiofonii regionalnej, że dostarczone przez komitet wyborczy materiały audycji wyborczych przekraczają czas ustalony dla tych audycji, Telewizja Polska lub spółki radiofonii regionalnej wzywają niezwłocznie komitet wyborczy do skrócenia czasu audycji.
2. 
Jeżeli komitet wyborczy nie zastosuje się w ciągu 8 godzin do wezwania, o którym mowa w ust. 1, Telewizja Polska lub spółki radiofonii regionalnej przerywają emisję audycji wyborczej w chwili, kiedy upłynął czas audycji przysługującej danemu komitetowi.
§  12. 
Audycje wyborcze są emitowane w blokach, w ramach których kolejność emisji audycji wyborczych poszczególnych komitetów jest ustalana w drodze losowania, przeprowadzonego z udziałem pełnomocników komitetów wyborczych.
§  13. 
1. 
Telewizja Polska i spółki radiofonii regionalnej ogłaszają, co najmniej dwukrotnie w swoich audycjach informacyjnych, harmonogram rozpowszechniania bloków audycji wyborczych i codziennie informują o terminach rozpowszechniania audycji wyborczych.
2. 
Informacje dotyczące rozpowszechniania bloków audycji wyborczych przekazuje się również prasie.
§  14. 
1. 
Na potrzeby rozpowszechniania audycji wyborczych ustala się:
1)
obszary emitowania programów regionalnych Telewizji Polskiej, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
obszary emitowania programów regionalnych poszczególnych spółek radiofonii regionalnej, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.  5
 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na wniosek zainteresowanego komitetu wyborczego złożony w terminie 3 dni od upływu terminu na zgłaszanie do zarejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, dotyczący rozpowszechniania audycji na obszarze gminy (miasta) położonej na granicy obszarów określonych w załącznikach, o których mowa w ust. 1, może zezwolić na rozpowszechnianie audycji wyborczych z obszaru sąsiedniego, jeżeli jest to uzasadnione lepszą jakością techniczną programu.
§  15. 
1.  6
 Jeżeli obszary emitowania, o których mowa w § 14 ust. 1, obejmują więcej niż jeden program regionalny Telewizji Polskiej lub spółki radiofonii regionalnej, pełnomocnik komitetu wyborczego wskazuje w terminie 5 dni od upływu terminu na zgłaszanie do zarejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym z programów regionalnych będą rozpowszechniane audycje wyborcze.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana niezwłocznie przez wskazany oddział regionalny Telewizji Polskiej lub spółkę radiofonii regionalnej do pozostałych oddziałów regionalnych Telewizji Polskiej lub spółek radiofonii regionalnej.
§  16. 
W wyborach przedterminowych przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 5 i 6 ustawy.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 160, poz. 1060, z 2001 r. Nr 45, poz. 497 i Nr 89, poz. 971oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 68, poz. 632, Nr 113, poz. 984 i Nr 127, poz. 1089.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  7

OBSZARY EMITOWANIA PROGRAMÓW REGIONALNYCH TELEWIZJI POLSKIEJ

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Legnica, Wrocław, powiaty: dzierżoniowski, górowski, jaworski, legnicki, lubiński, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki Oddz. Terenowy Wrocław (program regionalny)
Jelenia Góra, powiaty: bolesławiecki, głogowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, milicki, oleśnicki, zgorzelecki, złotoryjski Oddz. Terenowy Wrocław (TVP2)

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, powiaty: aleksandrowski, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, nakielski, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, żniński Oddz. Terenowy Bydgoszcz (program regionalny)
powiaty: mogileński, radziejowski Oddz. Terenowy Poznań (program regionalny)
Włocławek, powiaty: brodnicki, lipnowski, rypiński, włocławski Oddz. Terenowy Warszawa (TVP2)

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Biała Podlaska, Lublin, powiaty: krasnostawski, lubelski, łęczyński, puławski, rycki, świdnicki Oddz. Terenowy Lublin (program regionalny)
Chełm, Zamość, powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, kraśnicki, lubartowski, opolski, parczewski, tomaszowski, włodawski, zamojski Oddz. Terenowy Lublin (TVP2)
powiaty: bialski, łukowski, radzyński Oddz. Terenowy Warszawa (TVP2)

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, zielonogórski Oddz. Terenowy Gorzów Wlkp. (program regionalny)
powiaty: nowosolski, wschowski, żarski Oddz. Terenowy Gorzów Wlkp. (TVP2)
powiat żagański Oddz. Terenowy Wrocław (TVP2)

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Łódź, Piotrków Trybunalski, powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, piotrkowski, poddębicki, zduńskowolski, zgierski Oddz. Terenowy Łódź (program regionalny)
Skierniewice, powiaty: skierniewicki, tomaszowski Oddz. Terenowy Łódź (TVP2)
powiaty: opoczyński, rawski Oddz. Terenowy Warszawa (program regionalny)
powiaty: pajęczański, radomszczański, wieluński Oddz. Terenowy Katowice (TVP2)
powiat sieradzki Oddz. Terenowy Poznań (program regionalny)
powiat wieruszowski Oddz. Terenowy Poznań (TVP2)

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, tarnowski, tatrzański, wadowicki, wielicki Oddz. Terenowy Kraków (program regionalny)
powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, suski Oddz. Terenowy Kraków (TVP2)
powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski Oddz. Terenowy Katowice (TVP2)

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Radom, Siedlce, m.st. Warszawa, powiaty: białobrzeski, ciechanowski, grodziski, grójecki, legionowski, łosicki, makowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, radomski, siedlecki, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, warszawski zachodni, wołomiński, wyszkowski, żyrardowski Oddz. Terenowy Warszawa (program regionalny)
Ostrołęka, Płock, powiaty: gostyniński, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, siedlecki, sierpecki, węgrowski, żuromiński Oddz. Terenowy Warszawa (TVP2)
powiaty: garwoliński, kozienicki, zwoleński Oddz. Terenowy Lublin (program regionalny)
powiat lipski Oddz. Terenowy Kielce (TVP2)

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Opole, powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, opolski, prudnicki, strzelecki Oddz. Terenowy Opole (program regionalny)
powiat głubczycki Oddz. Terenowy Opole (TVP2)
powiaty: brzeski, namysłowski, nyski Oddz. Terenowy Wrocław (program regionalny)
powiaty: kluczborski, oleski Oddz. Terenowy Katowice (TVP2)

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Przemyśl, Rzeszów, powiaty: jarosławski, leżajski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski Oddz. Terenowy Rzeszów (program regionalny)
Krosno, Tarnobrzeg, powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, niżański, ropczycko-sędziszowski, sanocki, strzyżowski Oddz. Terenowy Rzeszów (TVP2)
powiat dębicki Oddz. Terenowy Kraków (TVP2)
powiat lubaczowski Oddz. Terenowy Lublin (TVP2)
powiaty: mielecki, stalowowolski, tarnobrzeski Oddz. Terenowy Kielce (TVP2)

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Białystok, powiaty: białostocki, bielski, grajewski, hajnowski, moniecki, sokólski, wysokomazowiecki Oddz. Terenowy Białystok (program regionalny)
Łomża, Suwałki, powiaty: augustowski, kolneński, łomżyński, sejneński, suwalski, zambrowski Oddz. Terenowy Białystok (TVP2)
powiat siemiatycki Oddz. Terenowy Warszawa (TVP2)

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Gdańsk, Gdynia, Sopot, powiaty: człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski Oddz. Terenowy Gdańsk (program regionalny)
Słupsk, powiaty: chojnicki, słupski Oddz. Terenowy Gdańsk (TVP2)
powiat bytowski Oddz. Terenowy Szczecin (TVP2)
powiat kwidzyński Oddz. Terenowy Olsztyn (TVP2)

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, powiaty: będziński, bielski, bieruńsko-lędziński, częstochowski, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, myszkowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, tarnogórski Oddz. Terenowy Katowice (program regionalny)
powiaty: cieszyński, kłobucki, wodzisławski, zawierciański, żywiecki Oddz. Terenowy Katowice (TVP2)

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Kielce, powiat kielecki Oddz. Terenowy Kielce (program regionalny)
powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski Oddz. Terenowy Kielce (TVP2)

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Olsztyn, powiat olsztyński Oddz. Terenowy Olsztyn (program regionalny)
Elbląg, powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski, ełcki, giżycki, iławski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, nowomiejski, ostródzki, piski, szczycieński, węgorzewski Oddz. Terenowy Olsztyn (TVP2)
powiat działdowski Oddz. Terenowy Warszawa (TVP2)
powiaty: gołdapski, olecki Oddz. Terenowy Białystok (TVP2)

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, powiaty: gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, pleszewski, poznański, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński Oddz. Terenowy Poznań (program regionalny)
powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, kępiński, obornicki, ostrzeszowski, pilski, szamotulski, wągrowiecki, złotowski Oddz. Terenowy Poznań (TVP2)
powiaty: międzychodzki, nowotomyski, wolsztyński Oddz. Terenowy Gorzów Wlkp. (program regionalny)
powiat rawicki Oddz. Terenowy Wrocław (program regionalny)

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa oddziału TVP S.A.
1 2
Koszalin, Szczecin, Świnoujście, powiaty: białogardzki, drawski, goleniowski, gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki Oddz. Terenowy Szczecin (program regionalny)
powiaty: choszczeński, gryfiński, sławieński, szczecinecki, świdwiński Oddz. Terenowy Szczecin (TVP2)
powiat wałecki Oddz. Terenowy Poznań (TVP2)

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8

OBSZARY EMITOWANIA PROGRAMÓW REGIONALNYCH POSZCZEGÓLNYCH SPÓŁEK RADIOFONII REGIONALNEJ

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Jelenia Góra, Legnica, Wrocław, powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski Radio Wrocław S.A.
powiaty: górowski, milicki Radio Merkury S.A.

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek, powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, nakielski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski, żniński Radio Pomorza i Kujaw S.A.
powiaty: mogileński, radziejowski Radio Merkury S.A.

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość, powiaty: bialski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski Radio Lublin S.A.
powiat łukowski Radio Dla Ciebie S.A.
powiat biłgorajski Radio Rzeszów S.A.

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, sulęciński, świebodziński, zielonogórski, żagański, żarski Radio Zachód S.A.
powiaty: strzelecko-drezdenecki, wschowski Radio Merkury S.A.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, piotrkowski, poddębicki, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski Radio Łódź S.A.
powiaty: pajęczański, radomszczański, wieluński Radio Katowice S.A.
powiat opoczyński Radio Kielce S.A.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki, wielicki Radio Kraków S.A.
powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski Radio Katowice S.A.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, m.st. Warszawa, powiaty: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, legionowski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płocki, płoński, pruszkowski, pułtuski, radomski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, żuromiński, żyrardowski Radio Dla Ciebie S.A.
powiat kozienicki Radio Lublin S.A.
powiaty: lipski, przysuski, szydłowiecki, zwoleński Radio Kielce S.A.
powiat przasnyski Radio Olsztyn S.A.

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Opole, powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki Radio Opole S.A.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, powiaty: bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski Radio Rzeszów S.A.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Białystok, Łomża, Suwałki, powiaty: augustowski, białostocki, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, wysokomazowiecki, zambrowski Radio Białystok S.A.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski Radio Gdańsk S.A.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory, powiaty: będziński, bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński, częstochowski, gliwicki, kłobucki, lubliniecki, mikołowski, myszkowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, tarnogórski, wodzisławski, zawierciański, żywiecki Radio Katowice S.A.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Kielce, powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski Radio Kielce S.A.
powiat kazimierski Radio Kraków S.A.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Elbląg, Olsztyn, powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski, ełcki, giżycki, gołdapski, iławski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, nowomiejski, olecki, olsztyński, ostródzki, piski, szczycieński, węgorzewski Radio Olsztyn S.A.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Kalisz, Konin, Leszno, Poznań, powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, pleszewski, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki, wolsztyński, wrzesiński, złotowski Radio Merkury S.A.

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Powiaty w granicach administracyjnych Nazwa rozgłośni
1 2
Koszalin, powiaty: białogardzki, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki Radio Koszalin S.A.
Szczecin Świnoujście, powiaty: choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki Radio Szczecin S.A.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
2 § 7 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 2010 r. (Dz.U.10.191.1284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2010 r.
4 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 2010 r. (Dz.U.10.191.1284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2010 r.
5 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
6 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
7 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 marca 2005 r. (Dz.U.05.59.513) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.923) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 października 2006 r. (Dz.U.06.187.1388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 października 2010 r. (Dz.U.10.191.1284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2010 r.

8 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 2005 r. (Dz.U.05.59.513) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.923) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2006 r. (Dz.U.06.187.1388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 października 2010 r. (Dz.U.10.191.1284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2010 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.164.1351

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach podziału czasu nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych, sposób przygotowania i emisji tych audycji oraz sposób upowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Data aktu: 26/09/2002
Data ogłoszenia: 03/10/2002
Data wejścia w życie: 03/10/2002