Udzielanie przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz tryb postępowania przy jej udzielaniu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 28 sierpnia 2002 r.
w sprawie udzielania przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz trybu postępowania przy jej udzielaniu.

Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 9, poz. 34, z 1997 r. Nr 114, poz. 739, z 1998 r. Nr 117, poz. 757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 42, poz. 475 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 115, poz. 995) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady udzielania pomocy finansowej przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej oraz tryb postępowania przy jej udzielaniu, w tym tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków, sposób zabezpieczania spłaty udzielanej pomocy finansowej innej niż zapomoga, sposoby odraczania terminów spłaty udzielonej pomocy, rozkładania jej na raty oraz umarzania należności, a także wzory wniosków dotyczących udzielenia pomocy finansowej.
§  2. 
1. 
Konsul Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "konsulem", może udzielić obywatelowi polskiemu przebywającemu czasowo w państwie przyjmującym pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej, w razie niezbędnej potrzeby, jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości pokrycia tych kosztów, a w szczególności, jeżeli nie jest możliwe:
1)
przekazanie dla wnioskodawcy pieniędzy z Rzeczypospolitej Polskiej lub z innego państwa;
2)
opłacenie w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie biletu dla wnioskodawcy na przelot lub przejazd;
3)
skredytowanie przez przewoźnika opłaty za przelot lub przejazd;
4)
skorzystanie przez wnioskodawcę z kart kredytowych lub innych form zapłaty bezgotówkowej;
5)
uzyskanie środków na pokrycie kosztów powrotu wnioskodawcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przepisów dotyczących usług turystycznych.
2. 
Rozstrzygając o udzieleniu albo odmowie udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, konsul bierze także pod uwagę to, czy wnioskodawca już raz taką pomoc otrzymał i wydatkował ją na cele inne niż na powrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czy wnioskodawca wywiązał się z zobowiązań finansowych przyjętych w związku z udzieloną mu pomocą konsularną.
§  3. 
1. 
Udzielenie pomocy, o której mowa w § 2, następuje po uzyskaniu zabezpieczenia jej zwrotu w formie poręczenia majątkowego, wpłacanego przez wskazaną przez wnioskodawcę osobę lub instytucję na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych albo na rachunek bankowy lub do kasy polskiego urzędu konsularnego, w kwocie stanowiącej równowartość wnioskowanej pomocy finansowej.
2. 
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pomocy finansowej za poręczeniem majątkowym składa wniosek sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wpłaty na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych są dokonywane w złotych polskich, w kwocie przeliczonej według obowiązującego w Narodowym Banku Polskim w dniu dokonywania wpłaty kursu sprzedaży waluty, w jakiej ma nastąpić wypłata przez konsula pomocy finansowej.
4. 
Wpłaty na rachunek bankowy lub do kasy polskiego urzędu konsularnego za granicą mogą być dokonywane w walucie państwa przyjmującego, w dolarach amerykańskich - USD lub euro - EUR.
5. 
Konsul, w miarę potrzeby i możliwości, powinien udzielić wnioskodawcy pomocy w skontaktowaniu się ze wskazaną przez wnioskodawcę osobą lub instytucją mogącą dokonać wpłaty poręczenia.
6. 
Po dokonaniu przez wnioskodawcę zwrotu równowartości udzielonej mu pomocy finansowej kwota wpłacona tytułem poręczenia jest zwracana poręczycielowi.
§  4. 
1. 
W przypadku braku możliwości uzyskania zabezpieczenia w postaci poręczenia majątkowego, konsul może udzielić pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej najbardziej ekonomicznie uzasadnionym środkiem transportu, po zobowiązaniu się przez wnioskodawcę do zwrotu całości lub części otrzymanej kwoty, w terminie i w sposób określony w decyzji konsula o przyznaniu tej pomocy.
2. 
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pomocy finansowej bez poręczenia majątkowego składa wniosek sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Minister właściwy do spraw zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a konsul Rzeczypospolitej Polskiej za granicą mogą:
1)
w szczególnie uzasadnionych przypadkach, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika, odroczyć termin zapłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności na raty;
2)
w przypadkach uzasadnionych szczególnie trudną sytuacją życiową lub majątkową dłużnika, a zwłaszcza gdyby egzekwowanie należności mogło prowadzić do pozbawienia dłużnika środków niezbędnych do utrzymania na poziomie najniższego wynagrodzenia za pracę pracownika, umorzyć zobowiązanie w całości lub w części.
§  6. 
1. 
Konsul może wyrazić zgodę na wpłacenie, przez osobę lub instytucję wskazaną przez wnioskodawcę, na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych albo na rachunek bankowy lub do klasy polskiego urzędu konsularnego, przeznaczonej dla wnioskodawcy kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów powrotu wnioskodawcy do Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Równowartość kwoty wpłaconej na zasadach, o których mowa w ust. 1, konsul, po uzyskaniu potwierdzenia wpłaty, wypłaca wnioskodawcy za potwierdzeniem odbioru, podpisanym przez wnioskodawcę na formularzu wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Przepisy § 3 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
1. 
W sytuacjach wyjątkowych, dotyczących w szczególności ofiar klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych, konsul może, w ramach posiadanych środków budżetowych na opiekę konsularną, udzielić pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Polski bez wymagania składania zabezpieczeń, o jakich mowa w § 3 i 4, albo uzależnić udzielenie pomocy finansowej od zobowiązania się wnioskodawcy do zwrotu tylko części udzielonej pomocy.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, konsul może odstąpić od stosowania przepisu § 6.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul, za zgodą ministra właściwego do spraw zagranicznych, może podjąć wszelkie inne działania niezbędne dla zapewnienia wnioskodawcy pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  8. 
1. 
Osobie pochodzenia polskiego zamieszkałej w państwie przyjmującym, znajdującej się w niedostatku i niemającej możliwości uzyskania wystarczającej pomocy materialnej z innych źródeł, konsul, w ramach posiadanych środków budżetowych na opiekę konsularną, może udzielić bezzwrotnej zapomogi, w szczególności na pokrycie w całości lub w części należności z tytułu zabezpieczenia podstawowych warunków bytowych, w tym na zakup niezbędnych lekarstw, żywności, odzieży, pomocy szkolnych, opłacenie kosztów niezbędnej opieki.
2. 
Zapomogi, o której mowa w ust. 1, konsul może udzielić, działając z urzędu.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSKU O UDZIELENIE PRZEZ KONSULA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ POMOCY FINANSOWEJ NA POKRYCIE KOSZTÓW POWROTU DO POLSKI, ZA PORĘCZENIEM MAJĄTKOWYM

.....................

(miejscowość, data)

....................................

(imiona i nazwisko, nazwisko rodowe)

....................................

(nazwa i numer dokumentu tożsamości,

kiedy i przez kogo wydany)

....................................

(adres i nr telefonu za granicą)

....................................

(charakter i cel pobytu za granicą)

....................................

(adres w Polsce z kodem pocztowym

i nr telefonu)

WNIOSEK

do Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w ...........

o udzielenie pomocy finansowej na pokrycie kosztów

powrotu do Polski

Proszę o udzielenie mi pomocy finansowej w kwocie ..........

(słownie ....................) w walucie ................ na

pokrycie kosztów powrotu do Polski.

Uzasadnienie ...............................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Równowartość kwoty, o jaką wnoszę, wpłaci w złotych polskich

na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych /w

walucie ........................................ na rachunek

(wskazać jakiej)

bankowy urzędu konsularnego ................................

(wskazać właściwy urząd konsularny)

lub do kasy tego urzędu* wskazana niżej osoba / instytucja*:

............................................................

nazwisko i imię (nazwa)

...................................... ...................

(dokładny adres) (nr telefonu)

Przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na to, że kwota

wpłacona przez tę osobę/ instytucję* stanowić będzie poręczenie

majątkowe i będzie mogła być zwrócona poręczycielowi dopiero po

dokonaniu przeze mnie zwrotu udzielonej mi przez konsula pomocy

finansowej na powrót do Polski.

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych

osobowych przez ............................................

(wskazać właściwy urząd konsularny)

i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zgodnie z przepisami ustawy

z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.

z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm).

................... ..............................

(miejscowość, data) (podpis czytelny wnioskodawcy)

Informacja o dokonaniu wpłaty poręczenia majątkowego

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Decyzja konsula

(pieczątka nagłówkowa urzędu konsularnego)

(Nr sprawy)

Na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r.

o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 9,

poz. 34, z 1997 r. Nr 114, poz. 739, z 1998 r. Nr 117, poz.

757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268,

z 2001 r. Nr 42, poz. 475 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r.

Nr 115, poz. 995) oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Spraw

Zagranicznych z dnia 28 sierpnia 2002 r. w sprawie udzielania

przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz

trybu postępowania przy jej udzielaniu (Dz. U. Nr 151, poz.

1262) udzielam Panu(Pani) ..................................

pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Polski w

kwocie ................... (słownie: ......................)

w walucie .................. .

................... ....................

(miejscowość, data) (pieczęć okrągła (podpis i pieczątka

urzędu konsularnego) konsula)

Informacja o formie udzielonej pomocy

............................................................

............................................................

(np.: wypłacono całą kwotę do rąk wnioskodawcy; wykupiono

dla wnioskodawcy bilet na przelot lub przejazd do Polski;

zapłacono za przejazd wnioskodawcy bezpośrednio przewoźnikowi

itd.)

................... ................ ..................

(miejscowość, data) (podpis czytelny (podpis i

wnioskodawcy) pieczątka konsula)

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSKU O UDZIELENIE PRZEZ KONSULA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ POMOCY FINANSOWEJ NA POKRYCIE KOSZTÓW POWROTU DO POLSKI, BEZ PORĘCZENIA MAJĄTKOWEGO

.........................

(miejscowość, data)

....................................

(imiona i nazwisko, nazwisko rodowe)

....................................

(nazwa i numer dokumentu tożsamości,

kiedy i przez kogo wydany)

....................................

(adres i nr telefonu za granicą)

....................................

(charakter i cel pobytu za granicą)

WNIOSEK

do Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w ...........

o udzielenie pomocy finansowej na pokrycie kosztów

powrotu do Polski

Proszę o udzielenie mi pomocy finansowej w kwocie .........

(słownie ..................) w walucie ....................

na pokrycie kosztów powrotu do Polski.

Uzasadnienie

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Zobowiązanie

Ja, niżej podpisany:

............................................................

(imiona i nazwisko, nazwisko rodowe, data i miejsce urodzenia,

imiona rodziców)

............................................................

(nazwa i numer dowodu tożsamości, kiedy i przez kogo wydany,

numer ewidencyjny PESEL lub numer paszportu)

............................................................

............................................................

(miejsce zamieszkania w Polsce: województwo, powiat, gmina,

miejscowość, kod pocztowy, poczta, ulica, nr domu, nr lokalu,

nr telefonu)

............................................................

(zawód wykonywany, nazwa i adres zakładu pracy w Polsce)

zobowiązuję się do wpłacenia na rachunek bankowy Ministerstwa

Spraw Zagranicznych ........................................

(wskazać nazwę banku i aktualny nr rachunku)

w terminie wskazanym niżej w decyzji konsula, kwoty ........

(słownie: ...................................................)

w złotych polskich tytułem zwrotu równowartości udzielonej

mi pomocy finansowej na powrót do Polski w kwocie ............

(słownie: ...................................................)

w walucie .................. .

Przyjęcie pomocy finansowej we wskazanej wyżej kwocie

potwierdzam złożonym niżej własnoręcznym podpisem.

Przyjmuję do wiadomości, że w razie niewywiązania się przeze

mnie z tego zobowiązania, wszczęte zostanie przeciwko mnie

postępowanie egzekucyjne na podstawie przepisów o postępowaniu

egzekucyjnym w administracji.

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych

osobowych przez ............................................

(wskazać właściwy urząd konsularny)

i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zgodnie z przepisami ustawy

z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.

z 2002 r. Nr 101, poz. 929 z późn. zm.).

................... ..............................

(miejscowość, data) (podpis czytelny wnioskodawcy)

Decyzja konsula

(pieczątka nagłówkowa urzędu konsularnego)

(Nr akt konsularnych)

Na podstawie art. 16 ust. l i 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r.

o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 9,

poz. 34, z 1997 r. Nr 114, poz. 739, z 1998 r. Nr 117, poz.

757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268,

z 2001 r. Nr 42, poz. 475 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r.

Nr 115, poz. 995) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Spraw

Zagranicznych z dnia 28 sierpnia 2002 r. w sprawie udzielania

przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz

trybu postępowania przy jej udzielaniu (Dz. U. Nr 151, poz.

1262):

1) udzielam Panu(Pani) ............................ zwrotnej

pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Polski w

kwocie .................. (słownie: ....................)

w walucie .............;

2) termin zwrotu udzielonej pomocy finansowej określam na

dzień ........................;

3) zwrot powinien nastąpić przez wpłacenie na rachunek bankowy

Ministerstwa Spraw Zagranicznych ........................

(wskazać nazwę banku i

aktualny nr rachunku)

kwoty ........ (słownie ............) w złotych polskich.

................... ..................

(miejscowość, data) (pieczęć okrągła (podpis i

urzędu konsularnego) pieczątka konsula)

Informacja o formie udzielonej pomocy

............................................................

............................................................

(np.: wypłacono całą kwotę do rąk wnioskodawcy; wykupiono dla

wnioskodawcy bilet na przelot lub przejazd do Polski;

zapłacono za przejazd wnioskodawcy bezpośrednio przewoźnikowi itd.)

................... ................... ................

(miejscowość, data) (podpis i pieczątka (podpis czytelny

konsula) wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WNIOSKU O WYRAŻENIE PRZEZ KONSULA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZGODY NA POŚREDNICZENIE W PRZEKAZANIU PIENIĘDZY NA POKRYCIE KOSZTÓW POWROTU DO POLSKI

........................

(miejscowość, data)

....................................

(imiona i nazwisko, nazwisko rodowe)

....................................

(nazwa i numer dokumentu tożsamości,

kiedy i przez kogo wydany)

....................................

(adres i nr telefonu za granicą)

....................................

(charakter i cel pobytu za granicą)

WNIOSEK

do Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w ...........

o wyrażenie zgody na pośredniczenie w przekazaniu pieniędzy

na pokrycie kosztów powrotu do Polski

Proszę o wyrażenie zgody na wpłacenie przez ................

............................................................

(wskazać imię i nazwisko osoby lub nazwę instytucji

oraz jej kompletny adres i nr telefonu)

na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych/na

rachunek bankowy lub do kasy* ..............................

(wskazać właściwy urząd konsularny)

kwoty ..................... (słownie ......................)

w walucie ......, a po uzyskaniu potwierdzenia dokonania tej

wpłaty, o przekazanie jej równowartości w kwocie ...........

(słownie ..................................................)

w walucie .............. na pokrycie kosztów mojego powrotu

do Polski.

Uzasadnienie

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych

osobowych przez ............................................

(wskazać właściwy urząd konsularny)

i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zgodnie z przepisami

ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

(Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 929 z późn. zm.).

................... ..............................

(miejscowość, data) (podpis czytelny wnioskodawcy)

* Niepotrzebne skreślić.

Decyzja konsula

/pieczątka nagłówkowa urzędu konsularnego/

/Nr akt konsularnych/

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o

funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 9, poz.

34, z 1997 r. Nr 114, poz. 739, z 1998 r. Nr 117, poz. 757, z

1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2001 r.

Nr 42, poz. 475 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 115, poz.

995) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych

z dnia 28 sierpnia 2002 r. w sprawie udzielania przez konsula

Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz trybu

postępowania przy jej udzielaniu (Dz. U. Nr 151, poz. 1262):

wyrażam zgodę na wpłacenie przez ............................

............................................................

(wskazać imię i nazwisko osoby lub nazwę instytucji

oraz jej kompletny adres i nr telefonu)

na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych / na

rachunek bankowy lub do kasy* ..............................

(wskazać nazwę urzędu konsularnego)

kwoty ......... (słownie ...............) w walucie .........,

a po uzyskaniu potwierdzenia dokonania tej wpłaty, na

przekazanie jej równowartości w kwocie .....................

(słownie ......................) w walucie .................

na pokrycie kosztów powrotu do Polski Pana/Pani

............................................................

................... ..................

(miejscowość, data) (pieczęć okrągła (podpis i

urzędu konsularnego) pieczątka konsula)

Informacja o uzyskaniu potwierdzenia dokonania wpłaty

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Potwierdzenie dokonania wypłaty przez konsula

............................................................

............................................................

(np.: wypłacono kwotę .......... (słownie .................)

w walucie ............... do rąk wnioskodawcy; wykupiono dla

wnioskodawcy bilet na przelot lub przejazd do Polski za kwotę

....... (słownie ....................) w walucie ..........;

zapłacono za przejazd wnioskodawcy bezpośrednio przewoźnikowi

kwotę ........... (słownie............) w walucie ..........

itd.)

................... ................ ...................

(miejscowość, data) (podpis czytelny (podpis i pieczątka

wnioskodawcy) konsula)

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.151.1262

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej pomocy finansowej oraz tryb postępowania przy jej udzielaniu.
Data aktu: 28/08/2002
Data ogłoszenia: 17/09/2002
Data wejścia w życie: 02/10/2002