Zakres egzaminu konsularnego oraz sposób jego przeprowadzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 22 lipca 2002 r.
w sprawie zakresu egzaminu konsularnego oraz sposobu jego przeprowadzania.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Egzamin konsularny służy sprawdzeniu wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania funkcji konsula w państwie przyjmującym.
2. 
Szczegółowy zakres egzaminu konsularnego obejmuje sprawdzenie:
1)
ogólnych wiadomości o państwie przyjmującym, współpracy i stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a tym państwem,
2)
znajomości zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych zawartych między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym,
3)
znajomości przepisów dotyczących problematyki konsularnej, a w szczególności paszportowej, wizowej, opieki konsularnej, repatriacji cudzoziemców, obywatelstwa, obrotu prawnego z zagranicą, aktów stanu cywilnego, spadkowej oraz przepisów o postępowaniu przed konsulem,
4)
praktycznych umiejętności załatwiania spraw i dokonywania czynności konsularnych,
5)
wiedzy o organizacji i zasadach funkcjonowania urzędów konsularnych, w tym urzędów konsularnych kierowanych przez konsulów honorowych,
6)
znajomości polityki Rzeczypospolitej Polskiej wobec Polonii i Polaków mieszkających za granicą oraz wiadomości o środowiskach polonijnych w państwie przyjmującym.
§  2. 
1. 
Do egzaminu konsularnego przystępuje członek personelu dyplomatyczno-konsularnego, który ma zostać wyznaczony do wykonywania funkcji konsularnych, zwany dalej "kandydatem".
2. 
Egzamin konsularny przeprowadza się przed każdym wyznaczeniem członka personelu dyplomatyczno-konsularnego do wykonywania funkcji konsularnych.
3. 
Egzamin konsularny składa się z części pisemnej i ustnej.
§  3. 
1. 
Część pisemna egzaminu konsularnego obejmuje test wyboru z zakresu tematyki określonej w § 1 ust. 2, składający się z 50 pytań; za prawidłową odpowiedź na jedno pytanie przyznaje się kandydatowi jeden punkt.
2. 
Część pisemna egzaminu konsularnego trwa 50 minut.
3. 
Do zaliczenia części pisemnej egzaminu konsularnego jest wymagane uzyskanie przez kandydata co najmniej 42 punktów.
§  4. 
Część ustna egzaminu konsularnego jest przeprowadzana w formie rozmowy z kandydatem, w trakcie której sprawdzeniu podlegają wiedza i umiejętności praktyczne kandydata w zakresie określonym w § 1 ust. 2, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień wynikających ze specyfiki wykonywania funkcji konsularnych w państwie przyjmującym.
§  5. 
1. 
W celu przeprowadzenia egzaminu konsularnego dyrektor generalny służby zagranicznej powołuje komisję egzaminacyjną do spraw przeprowadzenia egzaminu konsularnego, zwaną dalej "komisją", do której zadań należy:
1)
opracowanie i sprawdzenie testu wyboru,
2)
przeprowadzenie części ustnej egzaminu konsularnego,
3)
rozstrzygnięcie o wyniku egzaminu konsularnego.
2. 
W skład komisji wchodzi przewodniczący, sekretarz oraz 5 członków wyznaczonych przez dyrektora generalnego służby zagranicznej spośród członków personelu dyplomatyczno-konsularnego posiadających stopień dyplomatyczny co najmniej I sekretarza, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może wyznaczyć członków komisji spośród osób niebędących członkami służby zagranicznej.
4. 
Tryb pracy komisji ustala dyrektor generalny służby zagranicznej.
§  6. 
1. 
Egzamin konsularny odbywa się w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji.
2. 
Termin egzaminu konsularnego jest podawany do wiadomości członków personelu dyplomatyczno-konsularnego w sposób zwyczajowo przyjęty w służbie zagranicznej.
§  7. 
1. 
Część pisemną egzaminu konsularnego przeprowadza przewodniczący komisji lub sekretarz komisji, z udziałem przynajmniej dwóch członków komisji wyznaczonych przez jej przewodniczącego.
2. 
Część pisemną egzaminu konsularnego przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.
3. 
Kandydat wpisuje swoje imię i nazwisko na oddzielnej kartce papieru, którą następnie zakleja w nieprzezroczystej kopercie.
4. 
Członek komisji nadzorujący bezpośrednio przebieg części pisemnej wpisuje niezwłocznie tę samą liczbę na kopercie i arkuszach odpowiedzi zwróconych przez kandydata.
5. 
Otwarcie kopert zawierających imiona i nazwiska kandydatów następuje po sprawdzeniu i ocenieniu przez komisję arkuszy odpowiedzi.
6. 
Z czynności, o których mowa w ust. 4 i 5, sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji, sekretarz oraz przewodniczący komisji.
7. 
Część ustną egzaminu konsularnego przeprowadza przewodniczący komisji z udziałem jej sekretarza i przynajmniej 4 wyznaczonych przez przewodniczącego członków komisji.
§  8. 
1. 
Do zdania egzaminu konsularnego jest wymagane zaliczenie części pisemnej oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z części ustnej.
2. 
Zaliczenie części pisemnej egzaminu konsularnego jest warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu konsularnego.
3. 
Kandydat, który nie zdał egzaminu z wynikiem pozytywnym, może do niego przystąpić ponownie, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż przed upływem dwóch miesięcy od dnia zakończenia egzaminu konsularnego.
§  9. 
1. 
Komisja rozstrzyga o wyniku egzaminu konsularnego jednomyślnie, biorąc pod uwagę liczbę punktów uzyskanych przez kandydata, o których mowa w § 3 ust. 1, oraz wynik uzyskany przez kandydata z części ustnej egzaminu konsularnego.
2. 
W przypadku braku jednomyślności przewodniczący zarządza głosowanie. W takim przypadku komisja rozstrzyga o wyniku egzaminu konsularnego większością głosów, przy czym w przypadku równej ich liczby rozstrzyga głos oddany przez przewodniczącego.
3. 
Do podjęcia przez komisję rozstrzygnięcia o wyniku egzaminu konsularnego jest wymagana obecność przynajmniej 3 jej członków, sekretarza oraz przewodniczącego.
4. 
Z czynności, o których mowa w ust. 1-3, sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji, którzy brali udział w przeprowadzaniu tych czynności, sekretarz oraz przewodniczący komisji.
§  10. 
1. 
Zdanie egzaminu konsularnego stwierdza się zaświadczeniem, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2. 
Dokumentacja przeprowadzanych egzaminów konsularnych jest przechowywana w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych na zasadach określonych we właściwych przepisach.
§  11. 
Członkom komisji uczestniczącym w przygotowaniu lub przeprowadzeniu egzaminu i niebędącym członkami służby zagranicznej przysługuje jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 10% kwoty bazowej, określonej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

komisja egzaminacyjna

do spraw przeprowadzenia

egzaminu konsularnego

Zaświadcza się, iż Pan/Pani ..................... posiadający/a

(imię i nazwisko)

stopień dyplomatyczny .........................................

(stopień dyplomatyczny)

złożył/a w dniu............................. egzamin konsularny

(data złożenia egzaminu)

przed komisją egzaminacyjną.

.............................. .............................

(podpis sekretarza (podpis przewodniczącego

komisji egzaminacyjnej) komisji egzaminacyjnej)

Warszawa, dnia ............... r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.136.1149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres egzaminu konsularnego oraz sposób jego przeprowadzania.
Data aktu: 22/07/2002
Data ogłoszenia: 28/08/2002
Data wejścia w życie: 12/09/2002