Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 15 lipca 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 1403, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej zamieszcza w Biuletynie Służby Cywilnej 2  ogłoszenie o konkursie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwaną dalej "aplikacją", przynajmniej trzy tygodnie przed terminem rozpoczęcia konkursu na aplikację.
2. 
Ogłoszenie o konkursie na aplikację określa w szczególności:
1)
termin i miejsce złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną, zwanego dalej "wnioskiem";
2)
dokumenty, które osoba ubiegająca się o przyjęcie na aplikację, zwana dalej "kandydatem", jest obowiązana dołączyć do wniosku;
3)
ustaloną przez dyrektora generalnego służby zagranicznej maksymalną liczbę kandydatów, którzy mogą być przyjęci na aplikację;
4)
termin rozpoczęcia konkursu na aplikację;
5)
wymagania związane ze stanowiskiem aplikanta.
§  2. 
1. 
Do wniosku dołącza się:
1)
kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego;
2)
kopie dokumentów potwierdzających znajomość języków obcych oraz zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunku wykazywania się odpowiednim stanem zdrowia psychicznego i fizycznego, o których mowa w przepisach o rodzajach badań lekarskich oraz rodzajach dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do nadania stopnia dyplomatycznego członkowi służby zagranicznej;
3)
zdjęcie kandydata.
2. 
Wypełniony wniosek składa się w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych w terminie, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, osobiście, za pośrednictwem poczty lub pocztą elektroniczną. Formularz wniosku jest dostępny w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz na stronie internetowej tego urzędu.
3. 
W przypadku złożenia wniosku drogą pocztową za datę złożenia uważa się datę stempla pocztowego.
4. 
Niekompletny lub wadliwie wypełniony wniosek jest zwracany kandydatowi w celu uzupełnienia lub poprawienia, o czym należy powiadomić kandydata.
5. 
Kandydat może nadesłać wniosek uzupełniony lub poprawiony w terminie 7 dni od dnia otrzymania zwróconego wniosku. Wniosek nadesłany ponownie, po upływie tego terminu lub wniosek nadesłany z zachowaniem terminu, lecz niekompletny lub wadliwie wypełniony, należy odrzucić.
6. 
Wniosek złożony przez kandydata niespełniającego wymagań określonych w art. 12 ust. 1 pkt 3-5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej odrzuca się, wskazując kandydatowi przyczynę odrzucenia wniosku.
7. 
Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu na aplikację kandydat jest zawiadamiany pisemnie, na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem.
§  4. 
1. 
W celu przeprowadzenia konkursu na aplikację dyrektor generalny służby zagranicznej powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", do której zadań należy:
1)
sprawdzenie wniosków oraz ustalenie listy kandydatów dopuszczonych do konkursu;
2)
przygotowanie testu wiedzy ogólnej oraz tematu pracy pisemnej;
3)
przeprowadzenie konkursu;
4)
ustalenie wyniku konkursu.
2. 
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący, którym jest dyrektor generalny służby zagranicznej lub wyznaczony przez niego członek personelu dyplomatyczno-konsularnego, posiadający stopień dyplomatyczny ambasadora tytularnego;
2)
zastępca przewodniczącego i czterech członków personelu dyplomatyczno-konsularnego, posiadających stopień dyplomatyczny co najmniej radcy, z zastrzeżeniem ust. 4;
3)
sekretarz, którym jest wyznaczony przez dyrektora generalnego służby zagranicznej pracownik właściwej w sprawach kadr komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych.
3. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej zaprasza do udziału w pracach komisji, bez prawa głosu, eksperta w zakresie psychologii. Może także zaprosić specjalistów w zakresie nauki języków obcych (lektorów), z zastrzeżeniem § 7 ust. 4.
4. 
Dyrektor generalny służby zagranicznej może wyznaczyć członków komisji spośród osób niebędących członkami służby zagranicznej.
5. 
Komisja jednomyślnie rozstrzyga o liczbie punktów uzyskanych przez kandydata w poszczególnych częściach konkursu na aplikację.
6. 
W przypadku braku jednomyślności przewodniczący zarządza głosowanie. Rozstrzygnięcie komisji zapada wówczas większością głosów, przy czym w przypadku równej ich liczby rozstrzyga głos oddany przez przewodniczącego.
7. 
Do ważności rozstrzygnięć komisji jest wymagana obecność co najmniej trzech jej członków oraz przewodniczącego.
8. 
Członkiem komisji nie może być osoba, która pozostaje z kandydatem w stosunku faktycznym lub prawnym, mogącym wywołać wątpliwości co do jej bezstronności.
9. 
Skład komisji jest podawany kandydatom do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w służbie zagranicznej, na 14 dni przed rozpoczęciem konkursu na aplikację.
10. 
Z prac komisji jest sporządzany protokół.
§  5. 
1. 
Konkurs na aplikację składa się z części pisemnej i ustnej oraz badania predyspozycji do służby zagranicznej.
2. 
Część pisemna składa się z:
1)
testu wiedzy ogólnej;
2)
pracy pisemnej.
§  6. 
1. 
Test wiedzy ogólnej obejmuje zagadnienia dotyczące:
1)
historii Polski i historii powszechnej;
2)
aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce;
3)
aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie;
4)
głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej;
5)
wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego i prawa konstytucyjnego.
2. 
Test wiedzy ogólnej składa się z 60 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt, za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową - zero punktów.
3. 
Test wiedzy ogólnej trwa 60 minut.
§  7. 
1. 
Praca pisemna polega na przygotowaniu, na podstawie materiałów udostępnionych kandydatowi, notatki lub innego opracowania, w języku polskim lub w języku obcym, którego znajomość potwierdzają dokumenty dołączone przez kandydata do wniosku.
2. 
Praca pisemna jest oceniania pod względem trafności proponowanych rozwiązań, zwięzłości i logiczności.
3. 
Praca pisemna sporządzona w języku obcym jest oceniania także pod względem poprawności posługiwania się językiem obcym w piśmie przez kandydata.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, w pracach komisji bierze udział specjalista w zakresie nauki języków obcych (lektor).
5. 
Za pracę pisemną kandydat może otrzymać do czterdziestu punktów.
6. 
Praca pisemna trwa 120 minut.
§  8. 
1. 
Część pisemną konkursu na aplikację przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.
2. 
Kandydat wpisuje swoje imię i nazwisko na oddzielnej kartce papieru, którą następnie zakleja w nieprzezroczystej kopercie.
3. 
Członek komisji nadzorujący przebieg części pisemnej konkursu na aplikację wpisuje niezwłocznie tę samą liczbę na kopercie i arkuszach odpowiedzi zwróconych przez kandydata.
4. 
Otwarcie kopert zawierających imiona i nazwiska kandydatów następuje po sprawdzeniu i ocenieniu przez komisję arkuszy odpowiedzi.
5. 
Z czynności, o których mowa w ust. 4, sporządza się protokół.
§  9. 
1. 
Kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uwzględnia się jedynie odpowiedzi udzielone na tych arkuszach.
2. 
Kandydaci posługujący się materiałami innymi niż dostarczone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, porozumiewający się z innymi kandydatami lub zakłócający przebieg egzaminu są wykluczani z udziału w konkursie na aplikację.
3. 
Opuszczenie przez kandydata sali egzaminacyjnej stanowi zakończenie udziału w danej części konkursu na aplikację. Przed opuszczeniem sali kandydat zwraca otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi.
4. 
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych stanem zdrowia kandydata, osoba nadzorująca przebieg danej części konkursu na aplikację może wyrazić zgodę na opuszczenie przez kandydata sali egzaminacyjnej. Na czas nieobecności kandydat przekazuje otrzymane materiały i arkusze odpowiedzi członkowi komisji nadzorującemu przebieg części pisemnej konkursu na aplikację.
§  10. 
1. 
Część ustną konkursu na aplikację przeprowadza się w formie rozmowy komisji z kandydatem.
2. 
Do części ustnej konkursu na aplikację są dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 60% punktów z każdego z elementów części pisemnej konkursu na aplikację.
3. 
W części ustnej konkursu na aplikację kandydat może uzyskać do 30 punktów.
4. 
W części ustnej konkursu na aplikację ocenia się wiedzę kandydata, objętą zakresem części pisemnej egzaminu (do 15 pkt), a także jego ogólne predyspozycje: umiejętności prowadzenia dyskusji (do 3 pkt), wyrażania myśli w sposób precyzyjny i logiczny (do 3 pkt), trafność doboru argumentów (do 3 pkt), znajomość słownictwa przydatnego w służbie zagranicznej (do 3 pkt), elegancję zachowania się i prezencję (do 3 pkt).
5. 
Warunkiem złożenia z wynikiem pozytywnym części ustnej konkursu jest uzyskanie co najmniej 60% punktów.
§  11. 
1. 
Badanie predyspozycji do służby zagranicznej odbywa się w formie testu psychologicznego.
2. 
Czas trwania testu psychologicznego jest uzależniony od zastosowanej metody, jednak nie jest dłuższy niż 120 minut.
3. 
Zakres badań predyspozycji do służby zagranicznej obejmuje w szczególności badanie odporności na stres, zdolności analitycznych, komunikatywności, umiejętności pracy w zespole, umiejętności pracy w zmieniających się warunkach.
4. 
Wynik badania predyspozycji do służby zagranicznej jest przedstawiany w formie opisowej.
5. 
Badanie predyspozycji do służby zagranicznej jest anonimowe, § 8 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
1. 
Ocenę końcową stanowi suma punktów uzyskanych przez kandydata w poszczególnych częściach konkursu na aplikację.
2. 
Komisja ustala wynik konkursu na aplikację, sporządzając listę kandydatów, którzy złożyli z wynikiem pozytywnym część ustną konkursu i uzyskali kolejno największą liczbę punktów oraz pozytywny wynik badania predyspozycji do służby zagranicznej.
3. 
Jeżeli więcej niż jeden kandydat zdobywa tę samą, najmniejszą liczbę punktów, a przyjęcie takich kandydatów skutkowałoby przekroczeniem liczby, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 3, wówczas pierwszeństwo przyjęcia ma ten kandydat, który uzyskał więcej punktów w części pisemnej.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR
WNIOSEK O PRZYJĘCIE NA APLIKACJĘ DYPLOMATYCZNO-KONSULARNĄ

Podstawą przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną jest art. 39 ust. 2 ustawy z dnia

27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 1403, z późn. zm.). Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzenia

konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną określają przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicz-

nych z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na aplikację dy-

plomatyczno-konsularną (Dz. U. z 2016 r. poz. 531).

Imię i nazwisko ..........................................................................................................................................................

Data, miejsce

urodzenia ...................................................................................................................................................................

Imiona rodziców ........................................................................................................................................................

Obywatelstwo/a .........................................................................................................................................................

Wykształcenie:

nazwa i siedziba uczelni od do kierunek studiów uzyskany tytuł

Znajomość języków obcych:

język dokument potwierdzający znajomość języka obcego1

____________________________

1 Zgodnie z wykazem dokumentów potwierdzających znajomość języków obcych w służbie zagranicznej, określonym w przepisach

o rodzajach badań lekarskich oraz rodzajach dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do nadania stopnia dyplomatycz-

nego członkowi służby zagranicznej.

Przebieg pracy zawodowej:

nazwa i siedziba pracodawcy od do charakter pracy, główne obowiązki

Proszę napisać, dlaczego ubiega się Pani/Pan o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną

Adres do korespondencji i telefon kontaktowy:

....................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................

1. Oświadczam, że wszystkie wyżej podane informacje są prawdziwe.

2. Oświadczam, że korzystam z pełni praw publicznych i nie byłam/byłem karana/karany za przestępstwo popełnione

umyślnie.

3. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów przeprowadzenia konkursu na aplikację

dyplomatyczno-konsularną.

podpis .................................... data ........................................

Uwaga:

- Dokumenty potwierdzające posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego, uzyskane za granicą, należy przedstawić

wraz z dokumentem potwierdzającym ich uznawalność w Rzeczypospolitej Polskiej.

- Do wniosku można dołączyć informację o posiadaniu kwalifikacji zawodowych, ukończonych kursach i szkoleniach.

1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz.U.2015.1899).
2 Obecnie: Biuletynie Informacji Publicznej, zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz.U.2001.128.1403).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.531 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.
Data aktu: 15/07/2002
Data ogłoszenia: 18/04/2016
Data wejścia w życie: 15/08/2002