Szczegółowy tryb i zasady funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz zakres czynności sekretarza tego Kolegium.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lipca 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu i zasad funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz zakresu czynności sekretarza tego Kolegium.

Na podstawie art. 12 ust. 9 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, zwane dalej "Kolegium", rozpatruje sprawy, należące do jego właściwości, na posiedzeniach zwołanych przez Przewodniczącego Kolegium, w terminach określonych w planie pracy Kolegium.
2. 
Przewodniczący Kolegium może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Kolegium albo osoby, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, zwanej dalej "ustawą", zwołać posiedzenie Kolegium w innym, niż określony w planie pracy Kolegium, terminie.
§  2. 
1. 
Zawiadomienie o terminie posiedzenia Kolegium, wraz z porządkiem obrad, powinno być doręczone przez sekretarza Kolegium uczestnikom posiedzenia najpóźniej na pięć dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
2. 
W przypadku zwołania posiedzenia, o którym mowa w § 1 ust. 2, zawiadomienie o terminie posiedzenia Kolegium, wraz z porządkiem obrad, powinno być doręczone uczestnikom posiedzenia niezwłocznie po podjęciu przez Przewodniczącego Kolegium decyzji o zwołaniu posiedzenia.
3. 
Przewodniczący Kolegium może w trakcie posiedzenia wprowadzić do porządku obrad sprawy nieprzewidziane w tym porządku.
§  3. 
1. 
Posiedzenia Kolegium mają charakter niejawny.
2. 
Przewodniczący Kolegium przed posiedzeniem Kolegium określa, które z osób wymienionych w art. 12 ust. 5 ustawy uczestniczą w całości lub określonej części posiedzenia.
§  4. 
Szczegółową organizację działania Kolegium określa regulamin pracy uchwalony przez Kolegium i zatwierdzony przez Przewodniczącego Kolegium.
§  5. 
1. 
Członków Kolegium oraz osoby, o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy, obowiązuje osobiste uczestnictwo w posiedzeniach Kolegium.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Przewodniczącego Kolegium, w posiedzeniu Kolegium może brać udział osoba wskazana przez członka Kolegium lub osobę, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy, zastępująca go w pełnieniu obowiązków na stanowisku, którego zajmowanie uprawnia go do udziału w posiedzeniach Kolegium.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 2 i art. 12 ust. 5 ustawy, mogą uczestniczyć w posiedzeniu Kolegium pod warunkiem spełnienia przez te osoby wymagań w zakresie dostępu do informacji niejawnych.
§  6. 
1. 
Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie ocen lub opinii.
2. 
Ustalenia stanowiska Kolegium dokonuje się w drodze uzgodnienia. W przypadku gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, Przewodniczący Kolegium przeprowadza głosowanie. O treści stanowiska decyduje większość głosów, a w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
3. 
Członkowie Kolegium mogą zgłosić do protokołu zdanie odrębne w stosunku do przyjętego stanowiska.
4. 
W sprawach wymagających decyzji Rady Ministrów Przewodniczący Kolegium przedstawia Radzie Ministrów oceny lub opinie Kolegium.
§  7. 
1. 
Z posiedzenia Kolegium sporządza się protokół oraz pełny zapis jego przebiegu, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
2. 
Protokół powinien zawierać w szczególności:
1)
porządek obrad,
2)
listę obecności osób biorących udział w posiedzeniu,
3)
wnioski osób biorących udział w posiedzeniu,
4)
przyjęte przez Kolegium oceny lub opinie,
5)
dokumenty stanowiące przedmiot obrad,
6)
stenogram zawierający pełny zapis przebiegu posiedzenia Kolegium.
3. 
Protokół podpisuje Przewodniczący Kolegium i sekretarz Kolegium.
4. 
W terminie siedmiu dni od dnia podpisania protokołu, osoby biorące udział w posiedzeniu mogą wnieść sprostowanie do zamieszczonych w protokole sformułowań własnych wypowiedzi i wniosków. Sprostowanie, podpisane przez osobę, która je wniosła, umieszcza się w aneksie do protokołu.
§  8. 
1. 
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Kolegium może powołać, w ramach Kolegium, zespół o charakterze doraźnym, którego zadaniem będzie szczegółowe rozpatrzenie danej sprawy.
2. 
Przewodniczący Kolegium określa skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, oraz zakres jego zadań.
§  9. 
1. 
Sekretarz Kolegium zapewnia obsługę organizacyjną i techniczną prac Kolegium oraz wykonywanie zadań wynikających z wyrażonych przez Kolegium stanowisk i decyzji Przewodniczącego Kolegium.
2. 
Do obowiązków sekretarza Kolegium należy:
1)
przygotowanie projektów planów pracy Kolegium,
2)
koordynacja przygotowania oraz dostarczenia materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium,
3)
informowanie członków Kolegium oraz innych uczestników posiedzenia Kolegium o terminie posiedzenia oraz o jego porządku obrad,
4)
przygotowywanie analiz materiałów i dokumentów przekazanych do Kolegium celem ich rozpatrzenia,
5)
sporządzanie protokołów posiedzeń Kolegium i przedstawianie ich do podpisu Przewodniczącemu Kolegium,
6)
prowadzenie rejestru ocen lub opinii Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium oraz harmonogramu ich realizacji,
7)
gromadzenie i przechowywanie dokumentacji Kolegium, z zachowaniem zasad ochrony informacji niejawnych,
8)
zapewnienie właściwego przygotowania i sprawnej obsługi posiedzeń Kolegium,
9)
sporządzanie projektu rocznego sprawozdania z działalności Kolegium i przedstawianie go Przewodniczącemu Kolegium,
10)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Kolegium i Przewodniczącego Kolegium.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1997 r. w sprawie zadań, szczegółowych zasad i trybu funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasad udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakresu czynności Sekretarza Kolegium (Dz. U. Nr 64, poz. 412 i z 1998 r. Nr 146, poz. 947).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.103.929

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb i zasady funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz zakres czynności sekretarza tego Kolegium.
Data aktu: 02/07/2002
Data ogłoszenia: 10/07/2002
Data wejścia w życie: 10/07/2002