Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 28 grudnia 2001 r.
w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 oraz z 2001 r. Nr 94, poz. 1032 i Nr 138, poz. 1567) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb korzystania przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, z wyłączeniem przejazdów publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
§  2. 
1. 
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia posłów i senatorów do korzystania z bezpłatnych przejazdów i przelotów w zakresie określonym w § 1 są odpowiednio:
1)
legitymacja poselska albo legitymacja senatorska,
2)
zaświadczenie o dokonanym wyborze wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą lub zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu, uprawniające do przejazdów i przelotów na pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu lub Senatu;
3) 1
 zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu albo Kancelarię Senatu, zastępujące utraconą lub zniszczoną legitymację poselską albo legitymację senatorską do czasu wydania duplikatu legitymacji.
2. 
W przypadkach określonych w § 3 posłowie i senatorowie, wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1, obowiązani są posiadać bezpłatny bilet.
§  3. 
Posłowie i senatorowie otrzymują bezpłatnie, korzystając z:
1) 2
 przejazdu w pociągu oznaczonym jako pociąg objęty rezerwowaniem miejsc - odpowiednio bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia lub bilet dopłaty za przejazd w pociągu objętym dopłatą,
2)
miejsca sypialnego lub miejsca do leżenia - bilet na miejsce sypialne lub do leżenia, na podstawie zlecenia na przejazd w wagonie sypialnym wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu,
3)
przejazdu w autobusie objętym rezerwowaniem miejsc - bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia (miejscówkę),
4)
przelotu samolotem - bilet lotniczy, na podstawie zlecenia wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  4.  3
1. 
W pociągach oznaczonych jako pociągi objęte rezerwowaniem miejsc przewoźnik kolejowy wyznacza w wagonie klasy 1 cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów.
2. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilet, o którym mowa w § 3 pkt 1, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych:
1)
najwcześniej na 60 dni przed terminem wyjazdu,
2)
najpóźniej na 2 godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej.
3. 
Po terminie określonym w ust. 2 pkt 2 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilet, o którym mowa w § 3 pkt 1, w kasach biletowych lub w pociągu tylko w miarę wolnych miejsc.
§  5. 
1. 
W wagonach sypialnych lub z miejscami do leżenia pociągów kursujących w kierunku do i z Warszawy przewoźnik kolejowy wyznacza:
1)
jeden przedział klasy 1 w wagonie sypialnym (po jednym miejscu dla posła i senatora) albo
2)
jeden przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
2. 
Przewoźnik kolejowy rezerwuje dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 9, w ciągu 2 dni poprzedzających rozpoczęcie posiedzenia Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, w pociągach kursujących w kierunku do i z Warszawy:
1)
dwa przedziały klasy 1 w wagonie sypialnym (trzy miejsca dla posłów i jedno dla senatora) albo
2)
jeden przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 2, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych:
1)
najwcześniej na 60 dni przed terminem wyjazdu,
2)
najpóźniej na 8 godzin przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej.
4. 
Po terminie określonym w ust. 3 pkt 2 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilety na miejsca sypialne lub do leżenia w kasach biletowych lub w wagonie, tylko w miarę wolnych miejsc.
§  6. 
1. 
Przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego przedsiębiorstwa PKS oraz spółki utworzone w wyniku komercjalizacji lub prywatyzacji przedsiębiorstw PKS rezerwują dla posłów i senatorów dwa miejsca w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc.
2. 
Przewoźnik autobusowy, o którym mowa w ust. 1, rezerwuje dodatkowo w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny - jedno miejsce w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc, w kierunku do i z Warszawy.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 3, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych, najpóźniej na 30 minut przed odjazdem autobusu z miejscowości początkowej kursu autobusu.
§  7. 
1. 
Przy przelotach w krajowym przewozie lotniczym Polskie Linie Lotnicze LOT S.A., zwane dalej PLL LOT S.A., rezerwują na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych do i z Warszawy dwa miejsca (po jednym dla posła i senatora).
2. 
PLL LOT S.A. rezerwują dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 9, w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu i w dniu posiedzenia, po dwa miejsca dla posłów i senatorów na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych samolotów odlatujących w godzinach porannych do Warszawy oraz na dzień zakończenia posiedzenia i na dzień następny, po dwa miejsca dla posłów i senatorów na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych samolotów odlatujących z Warszawy.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 4, we wszystkich biurach sprzedaży i rezerwacji miejsc PLL LOT S.A. na terenie kraju:
1)
w przypadku rezerwacji stałej, o której mowa w ust. 1 - najpóźniej na 12 godzin przed rozkładową godziną odlotu samolotu,
2)
w przypadku rezerwacji dodatkowej, o której mowa w ust. 2 - najpóźniej do godziny 1130 w samolotach odlatujących w godzinach popołudniowych tego samego dnia i do godziny 1500 w samolotach odlatujących w godzinach porannych dnia następnego.
4. 
Po terminach określonych w ust. 3 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilety lotnicze tylko w miarę wolnych miejsc.
§  8. 
Miejsca w środkach transportu niewykorzystane przez posłów i senatorów w terminach określonych w § 4 ust. 2 pkt 2, § 5 ust. 3 pkt 2, § 6 ust. 3 i § 7 ust. 3 - zwalniane są do dyspozycji przewoźników.
§  9. 
Terminy kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu zgłaszane są przewoźnikowi kolejowemu, Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji oraz PLL LOT S.A. przez:
1)
Kancelarię Sejmu - co kwartał, a terminy dodatkowych posiedzeń co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem,
2)
Kancelarię Senatu - co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na 3 dni przed posiedzeniem.
§  10. 
Na wniosek Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu przewoźnicy zapewniają, w miarę możliwości, w dniach poprzedzających i kończących posiedzenia Sejmu i Senatu, miejsca dla posłów i senatorów ponad limity określone w § 5 ust. 2, § 6 ust. 2 i § 7 ust. 2.
§  11.  4
1. 
Sposób rozliczania należności ponoszonych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu za korzystanie przez posłów i senatorów z uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego na terenie kraju oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym określają umowy zawarte pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a przewoźnikami kolejowymi, Polską Izbą Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji oraz PLL LOT S.A.
2. 
Korzystanie przez posłów i senatorów z usług przewozowych świadczonych przez przewoźników innych niż wymienieni w rozporządzeniu określają stosowne umowy zawierane pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a tymi przewoźnikami, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
W przypadku doraźnego korzystania przez posłów i senatorów z usług przewozowych świadczonych przez przewoźników, z którymi Kancelaria Sejmu i Kancelaria Senatu nie zawarły umowy, należność za przejazd ustaloną według taryfy normalnej zwraca się posłom i senatorom na podstawie oryginału faktury, rachunku albo biletu wystawionego przez przewoźnika.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
2 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.1.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.
Data aktu: 28/12/2001
Data ogłoszenia: 08/01/2002
Data wejścia w życie: 23/01/2002