Tryb i termin powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 9 sierpnia 2001 r.
w sprawie trybu i terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 i Nr 74, poz. 786) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołanie obwodowej komisji wyborczej w obwodach głosowania utworzonych za granicą następuje najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów, w formie pisemnej decyzji konsula.
§  2.
1. 1
Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego lub upoważniona przez niego osoba może zgłosić konsulowi po jednym kandydacie na członka każdej z obwodowych komisji wyborczych spośród wyborców zamieszkałych w obwodzie wyborczym. W zgłoszeniu podaje się nazwę komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia, imię (imiona) i nazwisko, miejsce zamieszkania i numer paszportu kandydata oraz dołącza oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej obwodowej komisji wyborczej.
2.
Konsul uwzględni zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, które otrzyma nie później niż w 21 dniu przed dniem wyborów.
§  3.
1.
Jeżeli pełnomocnicy zgłoszą więcej niż 10 kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej, konsul powołuje komisję w składzie jedenastoosobowym. Dziesięciu członków komisji konsul wyłania w drodze publicznego losowania kandydatów, a jedną osobę powołuje spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania. O terminie losowania powiadamia się kandydatów w sposób zwyczajowo przyjęty i umożliwia im obecność przy losowaniu.
2.
Jeśli liczba zgłoszonych przez pełnomocników kandydatów na członków obwodowej komisji wyborczej jest większa od 5, a mniejsza od 11, konsul powołuje wszystkich zgłoszonych kandydatów w skład obwodowej komisji wyborczej oraz jednego członka komisji spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.
3.
Jeżeli pełnomocnicy zgłoszą mniej niż 6 kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej albo nie zgłoszą żadnego kandydata, konsul powołuje obwodową komisję wyborczą w składzie siedmioosobowym, uwzględniając wszystkie zgłoszone kandydatury, oraz uzupełnia skład o wybranych przez siebie wyborców spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.
4.
Składy obwodowych komisji wyborczych konsul podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
§  4.
1.
Funkcja członka obwodowej komisji wyborczej wygasa wskutek śmierci, pisemnego zrzeczenia się członkostwa, odwołania ze składu komisji, utraty prawa wybierania, podpisania zgody na kandydowanie na posła lub senatora bądź objęcia funkcji pełnomocnika wyborczego, finansowego lub męża zaufania.
2.
Członek obwodowej komisji wyborczej może być odwołany ze składu komisji w razie nieobecności na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnieniu w terminie dwóch dni przyczyny nieobecności. O wystąpieniu przyczyny uzasadniającej odwołanie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej jest obowiązany powiadomić konsula. Odwołania ze składu komisji dokonuje konsul, który powołał daną komisję.
3.
Jeżeli w składzie obwodowej komisji wyborczej pozostało mniej niż 7 osób, konsul uzupełnia jej skład o wybranych przez siebie wyborców spośród pracowników konsulatu (ambasady) lub wyborców zamieszkałych na terenie obwodu głosowania.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 2 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 września 2005 r. (Dz.U.05.181.1520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 2005 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 2009 r. (Dz.U.09.79.671) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2009 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.85.935

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i termin powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu.
Data aktu: 09/08/2001
Data ogłoszenia: 17/08/2001
Data wejścia w życie: 20/08/2001