Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy ze względu na okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" i w spółce "Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna" i ustalenie liczby jednostek uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej przypadających na każdą z tych grup.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 5 stycznia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy ze względu na okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" i w spółce "Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna" i ustalenia liczby jednostek uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej przypadających na każdą z tych grup.

Na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uprawnieni pracownicy nabywają jednostki uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej, zwane dalej "jednostkami uczestnictwa", w ramach grup wyodrębnionych ze względu na okres zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe", zwanym dalej "PKP", i w spółce "Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna", zwanej dalej "PKP SA".
§  2.
Ustala się następujące grupy uprawnionych pracowników wyodrębnione ze względu na następujące okresy zatrudnienia:
1)
I - do 1 roku,
2)
II - powyżej 1 roku do 3 lat,
3)
III - powyżej 3 lat do 5 lat,
4)
IV - powyżej 5 lat do 10 lat,
5)
V - powyżej 10 lat do 15 lat,
6)
VI - powyżej 15 lat do 20 lat,
7)
VII - powyżej 20 lat do 25 lat,
8)
VIII - powyżej 25 lat.
§  3.
1.
Zarząd PKP SA w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określi liczbę jednostek uczestnictwa przypadającą na uprawnionego pracownika w każdej grupie, z tym że liczba jednostek uczestnictwa powinna wzrastać proporcjonalnie do okresów zatrudnienia, o których mowa w § 2, i zawierać się w przedziale 1-14 jednostek uczestnictwa.
2.
W każdej z grup, o których mowa w § 2, liczba jednostek uczestnictwa przypadająca na uprawnionego pracownika jest równa.
§  4.
1.
PKP SA niezwłocznie po uzyskaniu skutecznego wpisu do rejestru handlowego wezwie uprawnionych pracowników do złożenia w terminie 6 miesięcy oświadczeń o zamiarze uczestniczenia w Funduszu Własności Pracowniczej, określonych w art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanej dalej "ustawą".
2.
Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, a także w dziennikach lokalnych oraz poprzez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie spółki i we wszystkich jednostkach organizacyjnych PKP SA, jak również w siedzibach przedsiębiorców utworzonych lub współutworzonych przez PKP.
§  5.
1.
W oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, uprawniony pracownik oświadcza, że nie korzystał z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji Skarbu Państwa na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, uprawniony pracownik dołącza uwierzytelnioną kopię świadectwa pracy uzyskanego w PKP lub zaświadczenie potwierdzające okresy zatrudnienia wydane przez:
1)
PKP SA,
2)
podmioty utworzone lub współutworzone przez PKP przed dniem, w którym stało się skuteczne wykreślenie PKP z rejestru przedsiębiorstw państwowych - w przypadku uprawnionych pracowników, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
3.
Na równi z zaświadczeniem, o którym mowa w ust. 2, traktuje się decyzję o przyznaniu kolejowej emerytury lub renty, której uwierzytelnioną kopię dołącza się do oświadczenia.
§  6.
Liczbę uprawnionych pracowników oraz zaliczenie ich do jednej z grup, o których mowa w § 2, Zarząd PKP SA ustala na podstawie oświadczeń, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  7.
1.
Zarząd PKP SA sporządza listę uprawnionych pracowników obejmującą wszystkie osoby wymienione w art. 62 ust. 1 ustawy, które złożyły oświadczenia o zamiarze uczestniczenia w Funduszu Własności Pracowniczej, i udostępnia ją do wiadomości uprawnionym pracownikom.
2.
Ostateczną listę uprawnionych pracowników sporządza Zarząd PKP SA po rozpatrzeniu wniesionych reklamacji.
§  8.
Na podstawie ustaleń, o których mowa w § 2-7, Zarząd PKP SA określa liczbę jednostek uczestnictwa przypadającą na każdą z grup oraz liczbę jednostek uczestnictwa ogółem.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 4, który wchodzi w życie z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.8.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy ze względu na okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" i w spółce "Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna" i ustalenie liczby jednostek uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej przypadających na każdą z tych grup.
Data aktu: 05/01/2001
Data ogłoszenia: 02/02/2001
Data wejścia w życie: 10/02/2001, 01/01/2001