Warunki, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 lipca 2001 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych.

Na podstawie art. 47a ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 26, poz. 228, Nr 60, poz. 636, Nr 72, poz. 802, Nr 78, poz. 875 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 9, poz. 118, Nr 95, poz. 1041, Nr 104, poz. 1104 i Nr 119, poz. 1249 oraz z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 39, poz. 459 i Nr 72, poz. 748) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
Centrum Certyfikacji - uznany przez Zakład podmiot świadczący usługi certyfikacyjne,
2)
certyfikat klucza publicznego - informację o kluczu publicznym opatrzoną podpisem elektronicznym Centrum Certyfikacji,
3)
dokument ubezpieczeniowy w formie elektronicznej - dokument ubezpieczeniowy przekazywany do Zakładu poprzez teletransmisję danych, w formie dokumentu elektronicznego utworzonego w programie informatycznym,
4)
klucz prywatny - znany tylko płatnikowi składek, tajny, unikalny kod służący do tworzenia podpisu elektronicznego,
5)
klucz publiczny - znany wszystkim uczestnikom procesu przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jawny, unikalny kod służący odbiorcy wiadomości do weryfikacji podpisu elektronicznego nadawcy wiadomości,
6)
podpis elektroniczny - dane w postaci elektronicznej umożliwiające identyfikację płatnika składek przekazującego dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej,
7)
program informatyczny - aktualną wersję programu informatycznego udostępnionego przez Zakład płatnikom składek, służącego do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej,
8)
ustawa - ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
9)
Zakład - Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w art. 66 ustawy.
§  2.
1.
Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani korzystać z programu informatycznego.
2.
Informacja o programie informatycznym i program informatyczny są udostępniane płatnikom składek w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu oraz na stronach internetowych Zakładu.
§  3. 1
 
1.
Przy przekazywaniu dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej płatnicy składek są zobowiązani korzystać z:
1)
komputera i oprogramowania zgodnego z wymogami określonymi w dokumentacji do programu informatycznego,
2)
Internetu.
2.
Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać adres poczty elektronicznej.
§  4.
1.
Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać klucz prywatny i odpowiadający mu klucz publiczny, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Płatnicy składek zwolnieni są z obowiązku posiadania klucza prywatnego i klucza publicznego, jeżeli do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, osoba fizyczna lub prawna upoważniona do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej jest zobowiązana posiadać klucz prywatny i klucz publiczny. Przepisy dotyczące płatników składek stosuje się odpowiednio.
4.
Klucz prywatny i klucz publiczny płatników składek tworzony jest przy użyciu programu informatycznego, z zastrzeżeniem § 9.
5.
Płatnicy składek są zobowiązani chronić swój klucz prywatny.
6.
Płatnicy składek ponoszą odpowiedzialność za nieprawidłowości w dokumentach ubezpieczeniowych będące wynikiem dostępu do klucza prywatnego osób nieupoważnionych, a także w przypadku, gdy do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.
§  5.
1.
Płatnicy składek, przed przystąpieniem do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, są zobowiązani potwierdzić wniosek o rejestrację w Punkcie Rejestracji znajdującym się w wybranej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu.
2.
Przed rozpoczęciem procedury rejestracji płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym certyfikat klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji.
3.
W celu dokonania rejestracji płatnicy składek lub osoby przez nich upoważnione są zobowiązani osobiście zgłosić się do Punktu Rejestracji, przedstawiając:
1)
skopiowany na dyskietce wniosek o rejestrację, wytworzony przy użyciu programu informatycznego; wniosek powinien być opatrzony podpisem elektronicznym utworzonym przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek oraz zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji,
2)
dokumenty potwierdzające dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy.
4.
Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym, wystawione przez Punkt Rejestracji, potwierdzenie przyjęcia wniosku o rejestrację.
§  6.
1.
Płatnicy składek są zobowiązani uzyskać certyfikat swojego klucza publicznego w Centrum Certyfikacji, z zastrzeżeniem § 9.
2.
Płatnicy składek, korzystając z programu informatycznego, są zobowiązani utworzyć wniosek o wydanie certyfikatu, zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego Centrum Certyfikacji.
3.
Wniosek o wydanie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani przesłać do Centrum Certyfikacji pocztą elektroniczną.
4.
Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować certyfikat swojego klucza publicznego, otrzymany z Centrum Certyfikacji, w programie informatycznym.
§  7.
1.
Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o odnowienie certyfikatu klucza publicznego, w okresie jego ważności, w przypadku:
1)
upływu terminu ważności posiadanego certyfikatu klucza publicznego lub związanego z nim klucza prywatnego,
2)
zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek,
3)
zmiany adresu poczty elektronicznej.
2. 2
Wniosek o odnowienie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani utworzyć za pomocą programu informatycznego. Wniosek powinien być potwierdzony przez Punkt Rejestracji, po przedstawieniu przez płatnika składek dokumentów, potwierdzających dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy.
3.
Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o unieważnienie certyfikatu klucza publicznego w przypadku:
1)
rezygnacji z przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jeżeli nie mają obowiązku przekazywania dokumentów w takiej formie,
2)
zagubienia lub podejrzenia ujawnienia klucza prywatnego płatnika składek.
§  8.
1.
Płatnicy składek są zobowiązani przekazywać do Zakładu dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej w postaci komunikatu zawierającego:
1)
zaszyfrowane informacje zawarte w dokumencie ubezpieczeniowym,
2)
podpis elektroniczny utworzony przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek,
3)
certyfikat klucza publicznego płatnika składek, o którym mowa w § 6 ust. 1.
2.
Płatnicy składek są zobowiązani pobrać potwierdzenie otrzymania dokumentu ubezpieczeniowego w formie elektronicznej oraz poprawności jego struktury, wystawione przez Zakład w postaci komunikatu.
§  9.
1.
Płatnikom składek, którzy do czasu wykonywania obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 8, poz. 64), przekazywali dokumenty ubezpieczeniowe w formie innej niż elektroniczna oraz podali adres poczty elektronicznej w zgłoszeniu płatnika składek, klucz prywatny oraz certyfikat klucza publicznego będą wydawane w Punktach Wydawania Certyfikatów, znajdujących się w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu, właściwych ze względu na siedzibę płatników składek.
2.
Po odbiór klucza i certyfikatu, o których mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni zgłosić się z dokumentami potwierdzającymi dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 2.
3.
Odbiór certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni pokwitować własnoręcznym podpisem.
4.
W przypadku stwierdzenia rozbieżności w danych płatnika składek, możliwe jest utworzenie wniosku o uzyskanie certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, bezpośrednio w Punkcie Rejestracji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.217.2137) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2004 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.217.2137) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.73.774

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych.
Data aktu: 03/07/2001
Data ogłoszenia: 18/07/2001
Data wejścia w życie: 02/08/2001