Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 lipca 2001 r.
w sprawie Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547, z 1995 r. Nr 1, poz. 2, z 1996 r. Nr 87, poz. 396 i z 2000 r. Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
W skład Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy, zwanej dalej "Komisją", wchodzi:
1) 1
dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw pracy, w tym jeden pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji,
2)
po jednym przedstawicielu ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw gospodarki, ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz Głównego Inspektora Pracy,
3)
po dwóch przedstawicieli z ponadzakładowej organizacji związkowej, uznanej za reprezentatywną na podstawie przepisów art. 24117 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy,
4)
po jednym przedstawicielu z ponadzakładowej organizacji związkowej, uznanej za reprezentatywną na podstawie przepisów art. 24117 § 1 pkt 2 i § 2 Kodeksu pracy,
5)
po dwóch przedstawicieli z konfederacji pracodawców, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.
§  2. 2
Członków Komisji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw pracy na wniosek ministrów, Głównego Inspektora Pracy, statutowych organów organizacji związkowych i organizacji pracodawców, o których mowa w § 1, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
§  3.
1.
Komisja wybiera trzech zastępców przewodniczącego spośród swoich członków.
2.
Przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego zastępca zwołuje posiedzenie Komisji, przewodniczy obradom i kieruje jej pracami.
§  4.
Członkowie Komisji uczestniczą osobiście w posiedzeniach Komisji.
§  5.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji osoby niebędące jej członkami.
§  6.
1.
Członkowie Komisji mogą korzystać na posiedzeniu Komisji z pomocy zaproszonego przez siebie doradcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Członkowie Komisji reprezentujący ten sam organ administracji rządowej, tę samą organizację związkową lub tę samą organizację pracodawców mogą korzystać z pomocy jednego doradcy.
§  7.
1.
Komisja, realizując cele określone w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw oraz zadania określone w art. 24118 Kodeksu pracy:
1)
udziela pomocy, w formie doradztwa i konsultacji, stronom zamierzającym zawrzeć układ zbiorowy pracy, na ich wniosek, a w szczególności podejmuje działania ułatwiające wszczynanie rokowań zbiorowych w sprawie zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, wspiera te rokowania i wyjaśnia kwestie sporne powstałe w ich trakcie,
2)
popularyzuje doświadczenia wynikające z prac Komisji,
3)
wyraża opinię w sprawie rozszerzenia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy.
2.
Komisja może zlecać opracowywanie opinii i ekspertyz, niezbędnych do realizacji jej zadań.
§  8.
1.
Komisja wyraża opinię lub ustala stanowisko w drodze uzgodnienia.
2. 3
Dla wyrażenia opinii lub ustalenia stanowiska wymagany jest udział w posiedzeniu Komisji przedstawiciela organów administracji rządowej oraz co najmniej jednego przedstawiciela związków zawodowych i jednego przedstawiciela organizacji pracodawców.
3. 4
(skreślony).
4.
Sprawy organizacyjne i proceduralne ustalane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów członków Komisji.
§  9.
Komisja może wyłaniać ze swojego składu zespoły problemowe, którym przewodniczą zastępcy Przewodniczącego lub inni, wybrani przez Komisję, członkowie.
§  10.
1.
Posiedzenia Komisji zwoływane są w razie potrzeby.
2.
Na pisemny wniosek co najmniej 1/3 liczby członków Komisji Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenie Komisji w terminie 14 dni.
3.
Zawiadomienie o terminie posiedzenia Komisji wraz z proponowanym porządkiem oraz materiałami dotyczącymi posiedzenia powinno być przekazane członkom Komisji co najmniej na 14 dni przed terminem zwołania posiedzenia. Przepis nie dotyczy posiedzeń, o których mowa w ust. 2.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do posiedzeń zespołów problemowych.
§  11.
1.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który zawiera:
1)
porządek posiedzenia,
2)
temat posiedzenia,
3)
listę imienną uczestniczących w posiedzeniu członków Komisji oraz osób, o których mowa w § 5 i 6,
4)
omówienie przebiegu posiedzenia,
5)
treść wyrażonej opinii lub stanowiska zajętego przez Komisję.
2.
Protokół podpisuje Przewodniczący Komisji lub jego zastępca, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  12.
Zamiejscowym członkom Komisji oraz osobom biorącym udział w jej pracach, o których mowa w § 5 i 6, przysługuje zwrot kosztów podróży na zasadach ustalonych w przepisach określających należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  13.
Obsługę administracyjno-biurową Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw pracy.
§  14.
Koszty związane z finansowaniem Komisji pokrywane są z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw pracy.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 13 marca 1995 r. w sprawie trybu powołania, składu i zasad działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy (Monitor Polski Nr 15, poz. 181).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.97.874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2002 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.97.874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2002 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.97.874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2002 r.
4 § 8 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.97.874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.73.773

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.
Data aktu: 03/07/2001
Data ogłoszenia: 18/07/2001
Data wejścia w życie: 02/08/2001