Określenie powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 2001 r.
w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

Na podstawie art. 37i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
W 2001 r. bezrobotnym zamieszkałym w powiatach (gminach) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, których wykaz znajduje się w załączniku do rozporządzenia, przyznaje się uprawnienia określone w art. 37d ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
§  2.
W 2001 r. w powiatach (gminach) wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia stosuje się instrumenty ekonomiczno-finansowe oraz preferencje przewidziane w:
1)
ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 i Nr 122, poz. 1324) - dla gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym,
2)
ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324) - dla podatników używających środków trwałych w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym albo zagrożonych recesją i degradacją społeczną,
3)
ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27) - dla podatników używających środków trwałych albo korzystających z ulg uczniowskich w gminach o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo zagrożonych recesją i degradacją społeczną.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym (Dz. U. Nr 110, poz. 1265).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ POWIATÓW (GMIN) ZAGROŻONYCH STRUKTURALNĄ RECESJĄ I DEGRADACJĄ SPOŁECZNĄ, W KTÓRYCH STOSUJE SIĘ SZCZEGÓLNE INSTRUMENTY EKONOMICZNO-FINANSOWE I INNE PREFERENCJE ORAZ PRZYZNAJE SIĘ PRAWO DO STYPENDIUM ZAMIESZKAŁYM W NICH BEZROBOTNYM

1. Województwo lubelskie:

Powiat świdnicki:

miasto Świdnik

gminy: Mełgiew, Piaski, Rybczewice, Trawniki

2. Województwo łódzkie:

Powiat łódzki wschodni:

miasto Brzeziny

gminy: Andrespol, Brójce, Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Koluszki, Nowosolna, Rogów, Rzgów, Tuszyn

Powiat pabianicki:

miasta: Konstantynów Łódzki, Pabianice

gminy: Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice

Miasto na prawach powiatu Łódź

3. Województwo małopolskie:

Powiat chrzanowski:

gminy: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż, Trzebinia

4. Województwo podkarpackie:

Powiat mielecki:

miasto Mielec

gminy: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne

Powiat stalowowolski:

miasto Stalowa Wola

gminy: Bojanów, Pysznica, Radomyśl, Zaklików, Zaleszany

5. Województwo podlaskie:

Powiat zambrowski:

miasto Zambrów

gminy: Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów

6. Województwo śląskie:

Powiat będziński:

miasta: Będzin, Czeladź, Wojkowice

gminy: Bobrowniki, Mierzęcice, Psary, Siewierz

Powiat częstochowski

gminy: Blachownia, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Koniecpol, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny, Starcza

Powiat gliwicki:

miasta: Knurów, Pyskowice

gminy: Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek, Wielowieś

Powiat mikołowski:

miasta: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze

gminy: Ornontowice, Wyry

Powiat pszczyński:

gminy: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Pszczyna, Suszec

Powiat raciborski:

miasto Racibórz

gminy: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik

Powiat rybnicki:

gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany

Powiat tarnogórski:

miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry

gminy: Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg, Zbrosławice

Powiat tyski:

miasta: Bieruń, Imielin, Lędziny

gminy: Bojszowy, Chełm Śląski

Powiat wodzisławski:

miasta: Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski

gminy: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana

Powiat zawierciański:

miasta: Poręba, Zawiercie

gminy: Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Włodowice, Żarnowiec

Miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze

7. Województwo świętokrzyskie:

Powiat ostrowiecki:

miasto Ostrowiec Świętokrzyski

gminy: Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Waśniów

Powiat skarżyski:

miasto Skarżysko-Kamienna

gminy: Bliżyn, Łączna, Skarżysko Kościelne, Suchedniów

8. Województwo wielkopolskie:

Powiat gnieźnieński:

miasto Gniezno

gminy: Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno, Witkowo

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.7.57

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.
Data aktu: 23/01/2001
Data ogłoszenia: 31/01/2001
Data wejścia w życie: 31/01/2001