Oznaczanie wyrobów znakami akcyzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 czerwca 2001 r.
w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy. *

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 5 ust. 6, art. 6 ust. 5 pkt 1, art. 7 ust. 6 pkt 2, art. 8 ust. 3, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 4, art. 17 i art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. Nr 127, poz. 584, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1323) oraz art. 6 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580 i Nr 63, poz. 639) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2002 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy następujące importowane i krajowe wyroby:
1)
paliwa do silników (SWW 0242-2),
2)
oleje smarowe i specjalne (SWW 0243),
3)
niektóre wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego (SWW 2441, 2442, 2444, 2449-1, -2, -3, -4),
4)
osady winiarskie z moszczy (SWW 2474-2) oraz osady winiarskie pofermentacyjne (SWW 2474-3),
5)
piwo (SWW 2483),
6)
pozostałe napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, niebędące wyrobem spirytusowym, winiarskim i piwem - bez względu na symbol SWW,
7)
niektóre wyroby przemysłu tytoniowego (SWW 2552-3, -4, -6, -7).
§  2.
1.
Wprowadza się do oznaczania wyrobów objętych obowiązkiem oznaczania znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych. Wzory banderol podatkowych określa załącznik nr 1, a wzory banderol legalizacyjnych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Wprowadzenie na ustalonych wzorach banderol, o których mowa w ust. 1, zmian określeń nazw wyrobów wynikających ze zmian przepisów prawa nie stanowi zmiany wzorów tych banderol oraz jest ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
3.
Wysokość zaliczki na podatek akcyzowy odpowiadającej wartości banderol podatkowych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Wysokość należności za sprzedaż banderol legalizacyjnych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4.
Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol podatkowych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
5.
W przypadku gdy wartość banderoli podatkowej (wysokość zaliczki na podatek akcyzowy) równa się wysokości podatku akcyzowego albo przewyższa wysokość podatku akcyzowego od wyrobu podlegającego oznaczaniu tą banderolą, wówczas wartość tej banderoli równa się 80% wysokości podatku akcyzowego od tego wyrobu.
§  3.
1.
Banderole są umieszczane na opakowaniach jednostkowych wyrobów w sposób szczegółowo określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia, z tym że banderole legalizacyjne stosowane do oznaczania w obrocie handlowym wyrobów nieoznaczonych, z uszkodzonymi, nieodpowiednimi lub nieprawidłowo nałożonymi banderolami, są umieszczane na tych wyrobach w istniejącym stanie ich opakowań jednostkowych.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza w razie stosowania rodzajowo innych (nietypowych) opakowań niż określone w załączniku nr 6, banderole mogą być z urzędu lub na wniosek podatnika, na podstawie decyzji właściwego w sprawach banderol urzędu skarbowego, umieszczane przez czas oznaczony albo nieoznaczony odmiennie niż w sposób ustalony w załączniku nr 6, przy zachowaniu jednak ogólnych zasad umieszczania znaków akcyzy na wyrobach (opakowaniach wyrobów). Decyzja urzędu skarbowego powinna określać rodzaj, nazwę i pochodzenie wyrobu, zawartość i rodzaj opakowania wyrobu, szczegółowo odmienny sposób umieszczania banderoli na opakowaniu oraz czas obowiązywania decyzji.
§  4.
1.
Podatnik zgłasza do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok następny najpóźniej do dnia 30 października roku poprzedzającego. Wzór wstępnego zapotrzebowania stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2.
W razie wystąpienia w ciągu roku kalendarzowego okoliczności uzasadniających złożenie, zmianę lub cofnięcie wstępnego zapotrzebowania na banderole, podatnik, którego to dotyczy, jest obowiązany, z chwilą powstania tych okoliczności, do niezwłocznego złożenia do Ministerstwa Finansów takiego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia. Zmianą wstępnego zapotrzebowania jest także złożenie zapotrzebowania dodatkowego, uzupełniającego lub zastępującego złożone. Dotyczy to również jednorazowego zapotrzebowania wstępnego.
3.
Niezłożenie wstępnego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia w trybie określonym w ust. 1 i 2 powoduje, że wynikające z tego skutki braku banderol obciążają podatnika, który nie dopełnił obowiązków w tym zakresie.
§  5.
Wydawanie oraz sprzedaż banderol lub wydawanie upoważnień do wydania banderol następuje w drodze decyzji wydanej przez właściwy w sprawach znaków akcyzy urząd skarbowy na wniosek podatnika. Wzór wniosku określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję wydanych, zużytych, uszkodzonych, utraconych, zwróconych oraz zniszczonych banderol, według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.
Ewidencja banderol jest prowadzona liczbowo, odrębnie dla każdego rodzaju banderol. Każda strona ewidencji jest parafowana przez podatnika oraz jest opatrzona pieczęcią właściwego urzędu kontroli skarbowej.
3.
Podatnik wykazuje na bieżąco wydane mu banderole oraz ich zużycie, utratę, zniszczenie i uszkodzenie. Przez bieżące wykazywanie rozumie się dokonywanie zapisów w dniu wystąpienia zdarzeń uzasadniających dokonanie stosownych wpisów do ewidencji lub najpóźniej w dniu ujawnienia tych zdarzeń.
4.
Podatnik co miesiąc dokonuje podsumowania wydanych, zużytych, uszkodzonych, zwróconych, utraconych i zniszczonych banderol, w rachunku narastającym. Stan na koniec roku podatkowego przenosi się do ewidencji na rok następny jako stan początkowy.
5.
Wydaniem, według ewidencji, jest także otrzymanie na podstawie upoważnień właściwych urzędów skarbowych nowych banderol za zwrócone banderole, niewykorzystane i nieuszkodzone lub za banderole utracone, zniszczone lub uszkodzone w ramach dopuszczalnych norm strat w procesie oznaczania wyrobów banderolami.
6.
Podatnik będący importerem wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania jest obowiązany do uzyskania od producenta zagranicznego rozliczenia z przekazanych mu znaków akcyzy, z podaniem rodzaju (serii, roku wytworzenia, numeru ewidencyjnego) i ilości znaków zużytych do oznaczania wyrobów, utraconych, zniszczonych lub uszkodzonych oraz niewykorzystanych niezwłocznie po otrzymaniu wyrobów, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od wydania producentowi zagranicznemu znaków akcyzy.
§  7.
Podatnik jest zobowiązany do sporządzania raportu dziennego, w którym określa liczbę i rodzaj banderol, zużytych danego dnia do oznaczenia opakowań jednostkowych wyrobów, a także liczbę i rodzaj banderol uszkodzonych, utraconych oraz zniszczonych. Raport podpisują co najmniej dwie osoby, w tym osoba odpowiedzialna za oznaczenie znakami akcyzy.
§  8.
Utrata, zniszczenie lub uszkodzenie banderol musi być potwierdzone protokołem sporządzonym przez dwie osoby reprezentujące podatnika albo przez jedną osobę, jeżeli zapewnienie reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe, oraz przez obecnego przy tych zdarzeniach pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Z każdorazowego przekazania banderol pomiędzy ich wytwórcą, urzędem właściwym w sprawach znaków akcyzy, bankiem państwowym wydającym znaki akcyzy, podatnikiem sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy, sporządzony przez dwie osoby reprezentujące każdą ze stron czynności objętych protokołem, a jeżeli zapewnienie przez strony reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe - przez jedną osobę z każdej strony. Protokół powinien określać miejsce, datę i czas czynności, rodzaj i liczbę banderol oraz oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego banderol pozwalające na ich identyfikację, a także strony czynności i nazwiska osób w nich uczestniczących oraz ich podpisy.
2.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest składany przez podatnika we właściwym w sprawach banderol urzędzie skarbowym, chyba że urząd ten wydał banderole lub przyjął ich zwrot.
3.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do wydawania oraz zwrotu banderol, występujących u producenta wyrobów podlegających oznaczaniu.
§  10.
Urząd skarbowy może zażądać, przed każdorazowym wydaniem oraz sprzedażą banderol lub wydaniem upoważnienia do wydania banderol, przedłożenia ewidencji banderol i sprawdzić stan zapisów, umieszczając na niej adnotację o dokonanym sprawdzeniu.
§  11.
1.
Przechowywanie oraz przewóz banderol są dokonywane w sposób zabezpieczający banderole przed utratą, kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2.
Sposób przechowywania oraz przewozu, o którym mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu odpowiednich środków transportu, pomieszczeń, miejsc przechowywania, zwłaszcza w postaci kas pancernych lub skarbców, oraz ochrony w sposób przyjęty przy przechowywaniu oraz transporcie pieniędzy.
3.
Dostęp do pomieszczeń i miejsc przechowywania banderol mogą mieć wyłącznie imiennie upoważnione do tego osoby.
4.
Środek transportu oraz miejsce przechowywania banderol są plombowane przez osoby upoważnione, niezależnie od stosowanych zabezpieczeń przed kradzieżą, uszkodzeniem, zniszczeniem oraz utratą banderol.
5.
Zdjęcie plomby następuje każdorazowo w obecności co najmniej dwóch osób. W przypadku stwierdzenia naruszenia lub uszkodzenia stanu plomby, należy sporządzić protokół oraz remanent banderol.
§  12.
Banderole niewykorzystane i nieuszkodzone, uszkodzone oraz banderole, które przed zastosowaniem utraciły ważność, są zwracane właściwemu w sprawach banderol urzędowi skarbowemu, wytwórcy banderol lub bankowi państwowemu, który wydał te banderole.
§  13.
Dopuszczalne miesięczne straty (utrata, zniszczenie, uszkodzenie) banderol powstałe w procesie oznaczania nimi wyrobów (opakowań jednostkowych wyrobów) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wynosić najwyżej:
1)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów spirytusowych,
2)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych,
3)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich.
§  14.
1.
Wyroby przewożone przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tranzyt), które nie podlegają obowiązkowi oznaczenia ich banderolami, są przewożone w następujących maksymalnych terminach:
1)
7 dni dla przewozów lotniczych,
2)
48 godzin dla przewozu pojazdami samochodowymi,
3)
5 dni dla przewozu statkami i innymi jednostkami pływającymi żeglugi śródlądowej,
4)
14 dni dla przewozu koleją.
2.
W razie tranzytu z wykorzystaniem różnych rodzajów przewozów, maksymalny termin przewozu wyrobów przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie może być dłuższy niż 14 dni.
§  15.
Kontrolę oznaczania opakowań jednostkowych wyrobów banderolami regulują odrębne przepisy dotyczące szczególnego nadzoru podatkowego.
§  16.
Do postępowania w sprawach banderol, wszczętych i niezakończonych na podstawie przepisów dotychczasowych, mają zastosowanie przepisy rozporządzenia.
§  17.
Znaki akcyzy naniesione przed zmianą wzoru znaków na opakowania jednostkowe wyrobów lub na wyroby, na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  18.
1.
Na wniosek podatnika wydawanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol lub wydawanie upoważnień do wydania banderol oraz wydanie banderol, o których mowa w § 2, może nastąpić przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Banderole odbierane na zasadach określonych w ust. 1 mogą być nanoszone na wyroby przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, natomiast wydanie tak oznaczonych wyrobów z zakładu podatnika bądź sprowadzenie z zagranicy może nastąpić po wejściu w życie rozporządzenia.
§  19.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 1994 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy (Dz. U. Nr 26, poz. 93, Nr 43, poz. 167, Nr 71, poz. 313 i Nr 127, poz. 629, z 1995 r. Nr 135, poz. 664 i Nr 148, poz. 723, z 1996 r. Nr 23, poz. 105, Nr 51, poz. 219, Nr 149, poz. 706 i Nr 158, poz. 812, z 1998 r. Nr 65, poz. 425, z 2000 r. Nr 116, poz. 1221 oraz z 2001 r. Nr 14, poz. 129), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dotychczasowe przepisy dotyczące znaków akcyzy (banderol) na krajowe i importowane wyroby tytoniowe mają zastosowanie do dnia 31 sierpnia 2001 r.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORY BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

I.

Wzory banderoli podatkowej na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów tytoniowych (papierosów)

II.

Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów spirytusowych

1. Opakowania o pojemności do 0,25 l włącznie

rys. 1

rys. 2

rys. 3

rys. 4

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,25 l

rys. 5

rys. 6

rys. 7

rys. 8

rys. 9

rys. 10

rys. 11

rys. 12

rys. 13

rys. 14

rys. 15

rys. 16

rys. 17

rys. 18

rys. 19

rys. 20

III.

Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów winiarskich

1. Opakowania o pojemności do 0,5 l włącznie

rys. 1

rys. 2

rys. 3

rys. 4

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,5 l

rys. 5

rys. 6

rys. 7

rys. 8

rys. 9

rys. 10

rys. 11

rys. 12

rys. 13

rys. 14

rys. 15

rys. 16

IV.

Wzory banderol na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów tytoniowych (papierosów)

V.

Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów spirytusowych

1. Opakowania o pojemności do 0,25 l włącznie

rys. 1

rys. 2

rys. 3

rys. 4

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,25 l

rys. 5

rys. 6

rys. 7

rys. 8

rys. 9

rys. 10

rys. 11

rys. 12

rys. 13

rys. 14

rys. 15

rys. 16

rys. 17

rys. 18

rys. 19

rys. 20

VI.

Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów winiarskich

1. Opakowania o pojemności do 0,5 l włącznie

rys. 1

rys. 2

rys. 3

rys. 4

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,5 l

rys. 5

rys. 6

rys. 7

rys. 8

rys. 9

rys. 10

rys. 11

rys. 12

rys. 13

rys. 14

rys. 15

rys. 16

Objaśnienia:

1. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. I-VI, dotyczą wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, wobec których występuje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

2. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. IV, V i VI, dotyczą także zagranicznych wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, rozlewanych albo pakowanych w opakowania jednostkowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w razie występowania w tych przypadkach obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

3. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. I-VI, dotyczą wszystkich opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, w tym także innych (nietypowych) niż określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

OPIS WZORÓW BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1) 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY IMP. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru granatowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
II.2 5-20 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
III.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
III.2 5-16 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoniebieskie (na marginesach) i ciemniejsze niebieskie (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - IMP." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru granatowego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16
IV Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY KRAJ. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
V.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru zielonego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
V.2 5-20 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
VI.1 1-4 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
VI.2 5-16 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnozielone (na marginesach) i ciemniejsze zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." oraz napisy w czterech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, zawartość procentową alkoholu w wyrobie, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru zielonego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

I.

Wzór banderoli legalizacyjnej na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów tytoniowych (papierosów)

II.

Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów spirytusowych

1. Opakowania o pojemności do 0,25 l włącznie

rys. 1

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,25 l

rys. 2

III.

Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów winiarskich

1. Opakowania o pojemności do 0,5 l włącznie

rys. 1

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,5 l

rys. 2

IV.

Wzór banderoli legalizacyjnej na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów tytoniowych (papierosów)

V.

Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów spirytusowych

1. Opakowania o pojemności do 0,25 l włącznie

rys. 1

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,25 l

rys. 2

VI.

Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów winiarskich

1. Opakowania o pojemności do 0,5 l włącznie

rys. 1

2. Opakowania o pojemności powyżej 0,5 l

rys. 2

Objaśnienia:

1. Wzory banderol legalizacyjnych, określone w poz. I-VI, dotyczą wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, wobec których nie występuje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

2. Wzory banderol legalizacyjnych, określone w poz. IV, V i VI, dotyczą także zagranicznych wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, rozlewanych albo pakowanych w opakowania jednostkowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w razie niewystępowania w tych przypadkach obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

3. Wzory banderol legalizacyjnych, określone w poz. I-VI, dotyczą wszystkich opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich, w tym także innych (nietypowych) niż określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

OPIS WZORÓW BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1) 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY IMP. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru granatowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru granatowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
II.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
III.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru granatowego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
III.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru granatowego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16
IV Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY KRAJ. - 2001" ("2001" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru zielonego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki"4), włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
V.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru zielonego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
V.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli i rozetę prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
VI.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru zielonego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
VI.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: jasnoróżowe (na marginesach) i pomarańczowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGAL. - KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru zielonego: w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli, jedną umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZESTAWIENIE WARTOŚCI BANDEROL PODATKOWYCH (KWOT ZALICZEK NA PODATEK AKCYZOWY)

Tabela 1. Importowane i krajowe wyroby tytoniowe (papierosy)
Lp. Rodzaj papierosów w opakowaniu jednostkowym Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3
1 Papierosy importowane i krajowe 0,15

Tabela 2. Importowane i krajowe wyroby spirytusowe

Lp. Pojemność opakowania jednostkowego w litrach Moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym w % Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3 4
1 do 0,25 włącznie do 25 włącznie 0,25
2 do 0,25 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,35
3 do 0,25 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 0,50
4 do 0,25 włącznie powyżej 75 0,65
5 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie do 25 włącznie 0,40
6 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,50
7 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 0,75
8 powyżej 0,25 do 0,5 włącznie powyżej 75 0,95
9 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie do 25 włącznie 0,65
10 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 0,95
11 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 1,50
12 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 75 2,25
13 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie do 25 włącznie 1,15
14 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 25 do 50 włącznie 1,60
15 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 50 do 75 włącznie 2,60
16 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 75 3,50
17 powyżej 2,0 do 25 włącznie 1,60
18 powyżej 2,0 powyżej 25 do 50 włącznie 2,85
19 powyżej 2,0 powyżej 50 do 75 włącznie 4,25
20 powyżej 2,0 powyżej 75 5,15

Tabela 3. Importowane i krajowe wyroby winiarskie

Lp. Pojemność (zawartość) opakowania jednostkowego w litrach Rzeczywista moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym w % Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1 2 3 4
1 do 0,5 włącznie do 15 włącznie 0,01
2 do 0,5 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,01
3 do 0,5 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,02
4 do 0,5 włącznie powyżej 22 0,30
5 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie do 15 włącznie 0,03
6 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,04
7 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,04
8 powyżej 0,5 do 1,0 włącznie powyżej 22 0,50
9 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie do 15 włącznie 0,08
10 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 15 do 18 włącznie 0,08
11 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 18 do 22 włącznie 0,10
12 powyżej 1,0 do 2,0 włącznie powyżej 22 1,10
13 powyżej 2,0 do 15 włącznie 0,15
14 powyżej 2,0 powyżej 15 do 18 włącznie 0,20
15 powyżej 2,0 powyżej 18 do 22 włącznie 0,40
16 powyżej 2,0 powyżej 22 2,00

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZESTAWIENIE NALEŻNOŚCI ZA SPRZEDAŻ BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Lp. Pochodzenie, rodzaj wyrobu w opakowaniu jednostkowym oraz rodzaj lub pojemność tego opakowania Kwota odpłatności za sprzedaż banderoli legalizacyjnej w zł
1 2 3
1 Papierosy importowane i krajowe we wszystkich opakowaniach - niezależnie od liczby papierosów 0,25
2 Importowane i krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu1) o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie 0,50
3 Importowane i krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu1) o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l 0,90
4 Importowane i krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu2) o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie 0,30
5 Importowane i krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu2) o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l 0,50
Objaśnienia:

1) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych, innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 3 i 4) do rozporządzenia.

2) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych, innych niż określone w załączniku nr 6 (rys. 5 i 6) do rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WYSOKOŚĆ ODPŁATNOŚCI Z TYTUŁU POKRYCIA CO NAJMNIEJ 80% KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH

Tabela 1. Importowane i krajowe wyroby tytoniowe (papierosy)
Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 45 x 22 12,00 14,00

Tabela 2. Importowane i krajowe wyroby spirytusowe

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 50 x 12 14,00 19,45
2 90 x 16 23,80 28,90

Tabela 3. Importowane i krajowe wyroby winiarskie

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt. w zł Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt. w zł
1 2 3 4
1 110 x 14 14,10 16,70
2 160 x 16 17,65 20,30

ZAŁĄCZNIK Nr  6

SZCZEGÓŁOWE SPOSOBY UMIESZCZANIA ZNAKÓW AKCYZY NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH, SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Rysunek 1 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 45 x 22 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na twardym opakowaniu jednostkowym papierosów (u góry z tyłu i z boku opakowania w kształcie litery "L" położonej poziomo do wysokości opakowania).

rys. 1

Rysunek 2 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 45 x 22 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na miękkim opakowaniu jednostkowym papierosów (od góry opakowania w kształcie odwróconej litery "U").

rys. 2

Rysunek 3 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 90 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania w kształcie odwróconej litery "L"), z tym że napis "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT. - KRAJ." (odpowiednio do rodzaju banderoli) zawarty na marginesie banderoli znajduje się na nakrętce opakowania.

rys. 3

Rysunek 4 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu spirytusowego, niezależnie od pojemności (zawartości) tego opakowania (od góry na otwieraczu puszki w kształcie litery "I" położonej poziomo do wysokości opakowania).

rys. 4

Rysunek 5 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania w kształcie odwróconej litery "U").

rys. 5

Rysunek 6 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na otwieraczu puszki i po dwu stronach ścianek w kształcie odwróconej litery "U").

rys. 6

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Wzór

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE ROCZNE NA BANDEROLE PODATKOWE I LEGALIZACYJNE

Tabela 1. Wyroby spirytusowe

....................... .......................

pieczęć podatnika miejscowość, data

z nazwą i adresem

.................... Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*) Departament Podatków

Pośrednich

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

znaków akcyzy - banderol.......................1) na opakowania

jednostkowe....................2) ...................3) wyrobów

spirytusowych w ..........r.

Lp. Pojemność Moc alkoholu Miejscowość Liczba banderol w sztukach
opakowania jednostkowego w litrach opakowaniu jednostkowym w % stosowania banderol4) jednorazowo5) miesięcznie rocznie
l 2 3 4 5 6 7
1 do 0,25 włącznie do 25 włącznie
2 do 0,25 włącznie powyżej 25 do 50
3 do 0,25 włącznie powyżej 50 do 75
4 do 0,25 włącznie powyżej 75
5 powyżej 0,25 do 0,5 do 25 włącznie
6 powyżej 0,25 do 0,5 powyżej 25 do 50
7 powyżej 0,25 do 0,5 powyżej 50 do 75
8 powyżej 0,25 do 0,5 powyżej 75
9 powyżej 0,5 do 1,0 do 25 włącznie
10 powyżej 0,5 do 1,0 powyżej 25 do 50
11 powyżej 0,5 do 1,0 powyżej 50 do 75
12 powyżej 0,5 do 1,0 powyżej 75
13 powyżej 1,0 do 2,0 do 25 włącznie
14 powyżej 1,0 do 2,0 powyżej 25 do 50
15 powyżej 1,0 do 2,0 powyżej 50 do 75
16 powyżej 1,0 do 2,0 powyżej 75
17 powyżej 2,0 do 25 włącznie
18 powyżej 2,0 powyżej 25 do 50
19 powyżej 2,0 powyżej 50 do 75
20 powyżej 2,0 powyżej 75

Objaśnienia

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych

2) Należy wpisać: np. butelki o pojemności do 0,25 l albo powyżej 0,25 l.

3) Należy wpisać: importowanych albo krajowych

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić

Tabela 2. Wyroby winiarskie

....................... .......................

pieczęć podatnika miejscowość, data

z nazwą i adresem

.................... Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*) Departament Podatków

Pośrednich

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

znaków akcyzy - banderol.....................1) na opakowania

jednostkowe....................2) .................3) wyrobów

winiarskich w ..........r.

Lp. Pojemność Moc alkoholu Miejscowość Liczba banderol w sztukach
opakowania jednostkowego w litrach w opakowaniu jednostkowym w % stosowania banderol4) jednorazowo5) miesięcznie rocznie
1 2 3 4 5 6 7
1 do 0,5 włącznie do 15 włącznie
2 do 0,5 włącznie powyżej 15 do 18 wł.
3 do 0,5 włącznie powyżej 18 do 22 wł.
4 do 0,5 włącznie powyżej 22
5 powyżej 0,5 do 1,0 do 15 włącznie
6 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 15 do 18 wł.
7 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 18 do 22 wł.
8 powyżej 0,5 do 1,0 wł. powyżej 22
9 powyżej 1,0 do 2,0 wł. do 15 włącznie
10 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 15 do 18 wł.
11 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 18 do 22 wł.
12 powyżej 1,0 do 2,0 wł. powyżej 2
13 powyżej 2,0 do 15 włącznie
14 powyżej 2,0 powyżej 15 do 18 wł.
15 powyżej 2,0 powyżej 18 do 22 wł.
16 powyżej 2,0 powyżej 22

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać: np. butelki o pojemności do 0, 5 l albo powyżej 0, 5 1.

3) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

Tabela 3. Wyroby tytoniowe (papierosy)

....................... .......................

pieczęć podatnika miejscowość, data

z nazwą i adresem

.................... Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*) Departament Podatków

Pośrednich

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

znaków akcyzy - banderol ....................1) na opakowania

jednostkowe.............2) wyrobów tytoniowych w .........r.

Lp. Miejscowość Liczba banderol w sztukach
stosowania banderol3) jednorazowo4) miesięcznie rocznie
1 2 3 4 5

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

3) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

4) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

Wzór

WNIOSEK O WYDANIE ORAZ SPRZEDAŻ BANDEROL LUB UPOWAŻNIEŃ

Pieczęć wnioskodawcy ...............................

z nazwą i adresem (miejscowość) (data)

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Regon, Pesel, NIP*) Urząd Skarbowy.........1)

.........................

ul. .....................

.........................

WNIOSEK

o wydanie, sprzedaż*) banderol ..................2) oraz o wydanie upoważnień do wydania banderol na opakowania jednostkowe ...................3) wyrobów ..................4)

1. Łączna liczba wnioskowanych banderol ............ szt.,

w tym na opakowania jednostkowe:

1) ................5) -................ szt. banderol

(pociętych) w paczkach*) oraz ................ szt.

banderol w arkuszach*)

2) ................5) -................ szt. banderol

(pociętych) w paczkach*) oraz ................ szt.

banderol w arkuszach*)

3) ................5) -................ szt. banderol

(pociętych) w paczkach*) oraz ................ szt.

banderol w arkuszach*)

4) ................5) -................ szt. banderol

(pociętych) w paczkach*) oraz ................ szt.

banderol w arkuszach*)

5) ................5) -................ szt. banderol

(pociętych) w paczkach*) oraz ................ szt.

banderol w arkuszach*)

2. Nazwa i adres producenta

zagranicznego ...........................................

.........................................................

..............6)

3. Przedstawiciele (pełnomocnicy) wnioskodawcy uprawnieni do

odbioru banderol

.........................................................

.......................................................7)

4. Uwagi, oświadczenia wnioskodawcy (producenta, importera,

innego podmiotu)*)

.........................................................

.........................................................

......................................

(podpis i imienna pieczątka wnioskodawcy)

Załączniki8):

1)..........................

2)..........................

3)..........................

Objaśnienia:

1) Należy podać właściwy urząd skarbowy.

2) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo legalizacyjnych.

3) Należy wpisać odpowiednio: importowanych albo krajowych.

4) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowych (papierosów) albo spirytusowych, albo winiarskich.

5) Należy wpisać odpowiednio: rodzaj, pojemność, zawartość opakowania lub pochodzenie wyrobu, np. papierosów krajowych (dla banderol podatkowych na wyroby tytoniowe) albo butelki do 0,25 litra i powyżej 25% do 50% alkoholu (dla banderol podatkowych na wyroby spirytusowe), albo do 0,5 litra i do 15% alkoholu (dla banderol podatkowych na wyroby winiarskie), albo papierosów krajowych (dla banderol legalizacyjnych na wyroby tytoniowe) albo butelki powyżej 0,25 litra z alkoholem importowanym (dla banderol legalizacyjnych na wyroby spirytusowe), albo do 0,5 litra z alkoholem krajowym (dla banderol legalizacyjnych na wyroby winiarskie). Przy wypełnianiu tej części wniosku należy odpowiednio wykorzystać załączniki nr 1-6 do niniejszego rozporządzenia.

6) Wypełnia tylko importer.

7) Należy wpisać imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania, serie i numery dowodów osobistych pełnomocników.

8) Należy wymienić załączniki składane z wnioskiem.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR EWIDENCJI WYKORZYSTANIA BANDEROL PODATKOWYCH l LEGALIZACYJNYCH

.....................

pieczęć producenta

z nazwą i adresem

EWIDENCJA*)

banderol.......................1) na......................2) wyroby.............................3) w opakowaniach jednostkowych4) .........................

Banderole wydane przez urzędy skarbowe Data wydania albo Liczba banderol Banderole
Lp. data wydania nazwa urzędu skarbowego oznaczenie banderoli5) Liczba banderol wydanych wysłania banderol wydanych do oznaczania wysłanych za granicę zużytych do oznaczenia i nieuszkodzonych uszkodzonych utraconych zniszczonych pozostałe
bez liczby z 6 i 7 za zwrócone niewykorzystane i nieuszkodzone w ramach normatywu strat wydanie banderol do oznaczenia wysłanie banderol za granicę Nazwa i adres producenta

zagranicznego

przy oznaczaniu poza oznaczaniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem data liczba
1 2 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Zwrot banderol do urzędu skarbowego Adnotacje właściwego w sprawach banderol urzędu skarbowego
Banderole nieuszkodzone wykorzystane Banderole uszkodzone
data zwrotu banderol liczba zwróconych banderol data zwrotu banderol liczba banderol uszkodzonych
przy oznaczaniu poza oznaczaniem
22 23 24 25 26 27

.......................... ...........................

(podpis producenta (pieczęć urzędu kontroli

z pieczątką imienną) skarbowej)

Objaśnienia:

Wypełnia odpowiednio producent, importer, inny podmiot. Ewidencja prowadzona jest odrębnie dla każdego rodzaju banderoli.

1) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo legalizacyjnych.

2) Należy wpisać odpowiednio: importowane albo krajowe.

3) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowe (papierosy) albo spirytusowe, albo winiarskie.

4) Należy wpisać odpowiednio rodzaj i/lub zawartość opakowania z wykorzystaniem załączników nr l-6 do rozporządzenia, np.: butelki do 0,25 l z alkoholem o mocy powyżej 25% do 50% albo do 0,5 l z alkoholem o mocy powyżej 15% do 18% (dla banderol podatkowych na wyroby tytoniowe, spirytusowe, winiarskie), albo butelki powyżej 0,25 l, albo powyżej 0,5 l (dla banderol legalizacyjnych na wyroby tytoniowe, spirytusowe, winiarskie).

5) Należy wpisać serię oraz numer banderoli, o ile występują, i rok wytworzenia.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR PROTOKOŁU DOTYCZĄCEGO UTRATY, ZNISZCZENIA LUB USZKODZENIA BANDEROL

......................

pieczęć podatnika

z nazwą i adresem

....................

REGON, PESEL, NIP*)

PROTOKÓŁ

z dnia .....................................

w sprawie utraty, zniszczenia, uszkodzenia*)banderol .....1)

sporządzony w ..............2) przez .......................

...........................................................

Opis okoliczności utraty, zniszczenia, uszkodzenia*) banderol ..........................................................3)

...........................................................

...........................................................

...........................................................

Na tym protokół zakończono (nie)*) wnosząc zastrzeżeń(nia)*)

...........................................................

Protokół sporządzono w ........ egzemplarzach, które przekazano

............................................................

Podpisy członków komisji

........................

........................

Podpis pracownika

szczególnego

nadzoru podatkowego*)

.......................

Objaśnienia:

1) Należy podać rodzaj banderoli (podatkowa, legalizacyjna).

2) Należy podać miejscowość.

3) Należy podać: podatkowych albo legalizacyjnych przy wykorzystaniu załączników nr 1 i 2 do rozporządzenia, z tym że przy legalizacyjnych należy podać: na papierosy importowane albo krajowe, albo alkohol importowany, albo krajowy, np. w butelce do 0,25 l, albo powyżej 0,25 l, albo wyroby winiarskie importowane, albo krajowe, np. w butelce do 0,5 l, albo powyżej 0,5 l.

*) Niepotrzebne skreślić.

* Z dniem 22 czerwca 2002 r. termin ważności znaków akcyzy określony w § 17 nin. rozporządzenia przedłuża się do dnia 31 grudnia 2002 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 23 maja 2002 r. w sprawie przedłużenia terminu ważności znaków akcyzy (Dz.U.02.69.637).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.69.721

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oznaczanie wyrobów znakami akcyzy.
Data aktu: 28/06/2001
Data ogłoszenia: 06/07/2001
Data wejścia w życie: 21/07/2001