Szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 2 maja 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez właściwy polski związek sportowy.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się także do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.
§  2.
1.
Polski związek sportowy, w drodze decyzji, przyznaje, odmawia przyznania i pozbawia licencji sędziego sportowego w dyscyplinie sportu objętej zakresem działania związku lub wchodzącej w skład dziedziny sportu, w której ten związek działa.
2.
Licencję sędziego sportowego przyznaje się na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Licencja sędziego sportowego może być przyznana na czas określony na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie licencji.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji sędziego sportowego składa we właściwym polskim związku sportowym pisemny wniosek zawierający:
1)
imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2)
określenie dyscypliny sportu, w jakiej wnioskodawca zamierza pełnić funkcję sędziego sportowego,
3)
określenie okresu ważności licencji w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3,
4)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych,
2)
zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania funkcji sędziego sportowego,
3)
zobowiązanie do uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich, organizowanym przez właściwy polski związek sportowy,
4)
zobowiązanie do wykonywania obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.
§  4.
Przyznanie licencji potwierdza dokument, którego wzór zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Polski związek sportowy może odmówić przyznania licencji sędziego sportowego, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w § 3 i 7, a braki formalne we wniosku nie zostały usunięte, mimo wezwania, w wyznaczonym terminie.
2.
Licencji sędziego sportowego nie może uzyskać osoba, która, pełniąc tę funkcję, została przez właściwy polski związek sportowy pozbawiona licencji z przyczyn określonych w § 6 ust. 1 pkt 3 - przez okres dwóch lat od daty wydania tej decyzji.
3.
Odmowa przyznania licencji wymaga uzasadnienia.
§  6.
1.
Polski związek sportowy pozbawia licencji sędziego sportowego w razie:
1)
utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych lub ograniczenia korzystania z tych praw, stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym,
2)
utraty zdrowia uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków sędziego sportowego, potwierdzonej zaświadczeniem wydanym przez lekarza,
3)
popełnienia przez sędziego sportowego czynów zagrożonych w regulaminie dyscyplinarnym polskiego związku sportowego karą dyskwalifikacji w najwyższym wymiarze lub karą skreślenia z listy sędziów sportowych.
2.
Polski związek sportowy może pozbawić sędziego sportowego licencji również w razie:
1)
odmowy lub zaprzestania uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich,
2)
naruszenia innych obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.
3.
Pozbawienie sędziego sportowego licencji wymaga uzasadnienia.
§  7.
Osoba ubiegająca się ponownie o przyznanie licencji sędziego sportowego dołącza do wniosku, oprócz dokumentów wymienionych w § 3 ust. 2, oświadczenie, że nie została pozbawiona licencji z przyczyn, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3.
§  8.
Organem odwoławczym w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego jest Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  9.
1.
Polski związek sportowy prowadzi ewidencję przyznanych licencji sędziego sportowego.
2.
Polski związek sportowy prowadzi odrębną ewidencję prawomocnych decyzji o odmowie przyznania i o pozbawieniu licencji sędziego sportowego oraz przechowuje dokumentację tych spraw i dokumenty, o których mowa w § 3 i 7.
§  10.
Licencje przyznane sędziom sportowym przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane, z zastrzeżeniem § 6.
§  11.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 18 lutego 1997 r. w sprawie zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego (Monitor Polski Nr 13, poz. 109).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

LICENCJA

sędziego sportowego

wzór

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.56.582

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.
Data aktu: 02/05/2001
Data ogłoszenia: 06/06/2001
Data wejścia w życie: 21/06/2001