Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 2001 r.
w sprawie dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 83, poz. 932 i z 2000 r. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych, zwanych dalej "dopłatami", udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego, zwanych dalej "spółkami",
2)
szczegółowe zasady i tryb udzielania dopłat,
3)
wysokość należnej prowizji Banku Gospodarstwa Krajowego za czynności związane z obsługą bankową dopłat.
§  2.
1.
Dopłaty są udzielane do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom na finansowanie inwestycji mających na celu restrukturyzację przemysłowego potencjału obronnego, z zastrzeżeniem § 3.
2.
Wysokość dopłat ustala się w zależności od udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, w następujący sposób:
1)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi do 20% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 10%,
2)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 20% i nie więcej niż 50% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 25%,
3)
w przypadku gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi więcej niż 50% - udział dopłaty w kwocie oprocentowania kredytu wynosi 50%.
§  3.
Dopłaty są udzielane do kredytów inwestycyjnych, których stopa procentowa nie przekracza 1,20 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski.
§  4.
1.
Dopłaty są udzielane po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw gospodarki w zakresie zgodności kredytowanej inwestycji z restrukturyzacją przemysłowego potencjału obronnego.
2.
W przypadku spółek, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw gospodarki wydaje opinię, o której mowa w ust. 1, po uzyskaniu stanowiska Ministra Obrony Narodowej.
3.
Z wnioskiem o wydanie opinii, o której mowa w ust. 1, występuje spółka.
4.
Wniosek o wydanie opinii powinien zawierać następujące informacje:
1)
nazwę zadania inwestycyjnego,
2)
charakterystykę inwestycji ze względu na restrukturyzację przemysłu obronnego,
3)
wartość kosztorysową inwestycji,
4)
źródła sfinansowania inwestycji, z uwzględnieniem kredytu inwestycyjnego,
5)
wnioskowany okres stosowania dopłat,
6)
szacunkową wysokość kwoty dopłaty do oprocentowania kredytu inwestycyjnego.
§  5.
1.
Dopłaty są udzielane Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz - za jego pośrednictwem - bankom, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowy określające warunki realizacji dopłat, zwanymi dalej "bankami kredytującymi".
2.
Z wnioskiem o udzielenie dopłaty spółka występuje do Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem banku kredytującego. Do wniosku należy dołączyć opinię, o której mowa w § 4 ust. 1, oraz decyzję banku kredytującego o udzieleniu kredytu inwestycyjnego, uwzględniającą warunek, o którym mowa w § 3.
3.
Po stwierdzeniu, że wniosek o udzielenie dopłaty spełnia warunki, o których mowa w ust. 2, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela dopłaty oraz powiadamia o tym w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku spółkę, ministra właściwego do spraw gospodarki i bank kredytujący.
§  6.
Dopłaty są przekazywane po uprzednim potwierdzeniu przez bank kredytujący, że spółka płaci w terminach określonych w umowie kredytowej raty kapitałowe i odsetki pomniejszone o dopłaty.
§  7.
1.
Po wykorzystaniu kredytu przez spółkę bank kredytujący potwierdza jego wykorzystanie zgodne z przeznaczeniem.
2.
Jeśli kredyt jest wykorzystywany w transzach, potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy każdej transzy.
3.
W przypadku stwierdzenia przez bank kredytujący, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek w pełnej wysokości wynikającej z umowy kredytowej za cały okres korzystania z kredytu.
4.
Po stwierdzeniu, że kredyt w części lub w całości został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, bank kredytujący zwróci niezwłocznie do Banku Gospodarstwa Krajowego kwotę otrzymanych dopłat.
5.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek Ministerstwa Gospodarki dopłaty, o których mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
§  8.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zapotrzebowanie na środki na dopłaty za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca, wraz z imiennym wykazem kredytobiorców oraz nazwami zadań inwestycyjnych.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Bankowi Gospodarstwa Krajowego środki przeznaczone na dopłaty za dany miesiąc w kwocie wynikającej z zapotrzebowania, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca.
§  9.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymuje prowizję za czynności związane z bankową obsługą dopłat.
2.
Prowizję ustala się w wysokości odpowiadającej 0,5% kwoty dopłat udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz bankom kredytującym.
3.
Prowizja jest przekazywana na zasadach i w terminach określonych w § 8.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.43.480

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych udzielonych spółkom przemysłowego potencjału obronnego.
Data aktu: 05/03/2001
Data ogłoszenia: 12/05/2001
Data wejścia w życie: 27/05/2001