Pozwolenia na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 18 kwietnia 2001 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami (Dz. U. Nr 157, poz. 1026, z 1999 r. Nr 55, poz. 587 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 119, poz. 1250 oraz z 2001 r. Nr 29, poz. 320) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzory wniosków stosowane w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego,
2)
wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku,
3)
warunki wydania i wykorzystania pozwolenia,
4)
wzory pozwoleń,
5)
sposób i tryb ewidencjonowania wydanych pozwoleń,
6)
wzór i tryb składania sprawozdania z wykorzystania pozwolenia.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki, z zastrzeżeniem ust. 2, wydaje pozwolenie na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego, zwane dalej "pozwoleniem", na wniosek osoby krajowej w rozumieniu art. 3 § 1 pkt 11 lit. a) lub lit. b) ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny, zwanej dalej "wnioskodawcą".
2.
W zakresie towarów rolno-spożywczych, określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 21a ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami, zwanej dalej "ustawą o administrowaniu", pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje Prezes Agencji Rynku Rolnego.
3.
Wnioski o wydanie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów należy składać od dnia wejścia w życie przepisów ustanawiających ograniczenie obrotu z zagranicą, chyba że przepisy te określają inny termin.
4.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
W zakresie towarów, o których mowa w ust. 2, wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towaru objętego plafonem lub automatyczną rejestracją obrotu należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie działalności wytwórczej lub handlowej,
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego REGON.
2.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towaru objętego kontyngentem, nieautomatyczną rejestracją obrotu lub towaru, którym obrót z zagranicą dokonywany jest na podstawie umów międzynarodowych przewidujących rozliczenia w jednostkach rozrachunkowych stosowanych w handlu zagranicznym, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1 należy dołączyć:
1)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,
2)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,
3)
kopię umowy wnioskodawcy z kontrahentem, dotyczącej towaru będącego przedmiotem wniosku.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów, którymi obrót z zagranicą wymaga uzyskania koncesji, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, należy dołączyć:
1)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz gazu ziemnego (kod PCN 2711 11 00 0 i 2711 21 00 0) - udokumentowany tytuł własności sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnej gazu lub odpowiednią umowę o świadczenie usług przesyłowych i dystrybucję gazu z dysponentem takiej sieci,
2)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz paliw płynnych - oświadczenie o posiadanych warunkach magazynowania paliw płynnych wraz z dokumentem stwierdzającym tytuł prawny do nieruchomości przeznaczonej na cele ich magazynowania (prawo własności, najmu, dzierżawy, użytkowania),
3)
w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na przywóz olejów ropy naftowej surowej - oświadczenie o zdolnościach przerobu ropy naftowej wraz z dokumentem stwierdzającym posiadanie własnych instalacji rafineryjnych, a w przypadku nieposiadania takich instalacji - umowę z polskim zakładem rafineryjnym na dostawę na potrzeby rafinerii wskazanych gatunków ropy naftowej surowej z określeniem warunków dostaw.
§  4.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 2, mogą być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2, organ, który wydaje pozwolenie, będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  5.
1.
Warunkiem wydania pozwolenia jest:
1)
złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, zgodnie z postanowieniami § 3 i § 4,
2)
wniesienie opłaty za wydanie pozwolenia, określonej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie określenia wysokości opłat za wydanie pozwolenia na przywóz towarów na polski obszar celny lub na wywóz towarów z polskiego obszaru celnego (Dz. U. Nr 162, poz. 1127).
2.
Warunkiem wydania kolejnego pozwolenia na ten sam towar jest:
1)
spełnienie wymogów określonych w ust. 1,
2)
przesłanie lub złożenie w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 3, sprawozdania z wykorzystania uprzednio wydanego pozwolenia, o ile obowiązek taki został ustanowiony.
3.
Jeżeli osoba ubiega się o kolejne pozwolenie na towar określony tym samym kodem PCN, poświadczona przez organ celny kopia uprzednio wydanego pozwolenia powinna być złożona do organu wydającego pozwolenie nie później niż w dniu złożenia wniosku o kolejne pozwolenie. Przepisy § 8 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Wzór pozwolenia na przywóz towarów określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Wzór pozwolenia na przywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Wzór pozwolenia na wywóz towarów określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Wzór pozwolenia na wywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów jest prowadzona przez organ wydający pozwolenia, w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego pozwolenia.
2.
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez organ wydający pozwolenia.
3.
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4.
Księgę ewidencyjną i wydruki z systemu elektronicznego przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania dokumentów do celów archiwalnych.
5.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
numer pozwolenia,
2)
datę wydania pozwolenia,
3)
numer identyfikatora statystycznego (REGON) wnioskodawcy,
4)
nazwę i adres wnioskodawcy,
5)
numer wniosku,
6)
wielkość, na jaką wydano pozwolenie.
§  8.
1.
Obowiązek składania sprawozdań, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o administrowaniu, polega na przesłaniu przez osobę, której wydano pozwolenie, do organu wydającego pozwolenie, poświadczonej przez organ celny kopii oryginału pozwolenia zawierającego adnotację o przywozie lub wywozie towarów objętych pozwoleniem.
2.
Adnotacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać następujące informacje:
1)
numer SAD,
2)
dotyczące ilości lub wartości przywiezionego lub wywiezionego towaru,
3)
dotyczące ilości lub wartości towaru pozostającego jeszcze do wykorzystania w ramach pozwolenia,
4)
datę, podpis oraz pieczęć imienną funkcjonariusza celnego dokonującego adnotacji.
3.
Poświadczona kopia oryginału pozwolenia, o której mowa w ust. 1, powinna być przesłana lub złożona do organu wydającego pozwolenia w terminie 14 dni od dnia pełnego wykorzystania pozwolenia lub w terminie 14 dni od dnia upływu terminu jego ważności.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie pozwoleń na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego (Dz. U. Nr 162, poz. 1126 i z 2000 r. Nr 65, poz. 768).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 21 kwietnia 2001 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

Wypełnić pismem maszynowym
MINISTER GOSPODARKI MG

FORMULARZ

Data wpływu ................
Plac Trzech Krzyży 5 Numer ewidencji ............
00-507 Warszawa

tel. 693-59-86, teleks 8145501

Wniosek przyjął ............
telefaks 628-68-08
Wniosek przekazano do ......

Wypełnia wnioskodawca

o udzielenie pozwolenia na wywóz/przywóz1 towarów2......................3

1. Numer identyfikatora statystycznego (REGON) ...............

2. Numer identyfikacji podatkowej wnioskodawcy ...............

3. Numer koncesji/zezwolenia i termin jej ważności, jeżeli na

obrót towarami wymienionymi we wniosku jest wymagana na

podstawie odrębnych przepisów .............................

4. Wnioskodawca ..............................................

(pełna nazwa)

Wnioskodawca ..............................................

(nazwa skrócona)

5. Adres wnioskodawcy: ulica .......... kod pocztowy .........

miejscowość ...............................................

telefon ........... teleks ........... telefaks ...........

poczta elektroniczna ..................

6. Wykaz towarów, na które ma być udzielone pozwolenie4

Kod PCN

(9 znaków)

Wyszczególnienie Cena

jednostkowa

Wnioskowana ilość Wnioskowana wartość

7. Nazwa kontrahenta będącego stroną umowy dotyczącej towarów

będących przedmiotem wniosku ..............................

...........................................................

8. Adres kontrahenta będącego stroną umowy dotyczącej towarów

będących przedmiotem wniosku ..............................

...........................................................

9. Kraj pochodzenia/przeznaczenia1 towaru i nazwa producenta

...........................................................

10. Kraj zakupu ..............................................

11. Numer kontraktu ..........................................

12. Waluta kontraktu .........................................

13. Termin dostawy według kontraktu ..........................

14. Rodzaj transakcji (rozliczenia)1:

w jednostkach rozrachunkowych

inne (podać jakie) ...........................................

15. Warunki płatności ........................................

16. Wnioskowany termin ważności pozwolenia ...................

17. Nazwisko osoby, która mogłaby udzielić dodatkowych

informacji ...............................................

tel. .........., telefaks ..........., teleks ............

poczta elektroniczna .....................................

Oświadczam, że wszystkie powyższe dane są prawdziwe.

............................ ..............................

(data wystawienia wniosku) (podpis i pieczęć osoby

upoważnionej oraz pieczęć

firmowa)

______

Załączniki

______

1 Niepotrzebne skreślić

2 Jeżeli ograniczenie obrotu towarowego z zagranicą ustanowiono

na poszczególne kraje oddzielnie, wniosek powinien być

składany na każdy kraj oddzielnie

3 Podać numer Dziennika Ustaw i pozycję, pod którą opublikowano

rozporządzenie o ustanowieniu danego ograniczenia obrotu

towarowego z zagranicą

4 Wniosek powinien zawierać nazwę towaru i odpowiednie

oznaczenie kodowe według kodu PCN, zgodnie z załącznikami do

rozporządzenia o ustanowieniu danego ograniczenia obrotu

towarowego z zagranicą

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK

Wypełnić pismem maszynowym
PREZES AGENCJI RYNKU ROLNEGO ARR

FORMULARZ

Data wpływu ................
Ul. Wspólna 30 Numer ewidencji ............
00-930 Warszawa

tel. 623-13-00

Wniosek przyjął ............
telefaks 623-13-61
Wniosek przekazano do ......

Wypełnia wnioskodawca

o udzielenie pozwolenia na wywóz/przywóz1 towarów2................3

1. Numer identyfikatora statystycznego (REGON) ...............

2. Numer identyfikacji podatkowej wnioskodawcy ...............

3. Numer koncesji/zezwolenia i termin jej ważności, jeżeli na

obrót towarami wymienionymi we wniosku jest wymagana na

podstawie odrębnych przepisów .............................

4. Wnioskodawca ..............................................

(pełna nazwa)

Wnioskodawca ..............................................

(nazwa skrócona)

5. Adres wnioskodawcy: ulica .......... kod pocztowy .........

miejscowość ...............................................

telefon ........... teleks ........... telefaks ...........

poczta elektroniczna .................

6. Wykaz towarów, na które ma być udzielone pozwolenie4

Kod PCN

(9 znaków)

Wyszczególnienie Cena

jednostkowa

Wnioskowana ilość Wnioskowana wartość

7. Nazwa kontrahenta będącego stroną umowy dotyczącej towarów

będących przedmiotem wniosku ..............................

...........................................................

8. Adres kontrahenta będącego stroną umowy dotyczącej towarów

będących przedmiotem wniosku ..............................

...........................................................

9. Kraj pochodzenia/przeznaczenia1 towaru i nazwa producenta

...........................................................

10. Kraj zakupu ..............................................

11. Numer kontraktu ..........................................

12. Waluta kontraktu .........................................

13. Termin dostawy według kontraktu ..........................

14. Rodzaj transakcji (rozliczenia)1:

w jednostkach rozrachunkowych

inne (podać jakie) ...........................................

15. Warunki płatności ........................................

16. Wnioskowany termin ważności pozwolenia ...................

17. Nazwisko osoby, która mogłaby udzielić dodatkowych

informacji ...............................................

tel. .........., telefaks ..........., teleks ............

poczta elektroniczna .....................................

Oświadczam, że wszystkie powyższe dane są prawdziwe.

............................ ..............................

(data wystawienia wniosku) (podpis i pieczęć osoby

upoważnionej oraz pieczęć

firmowa)

______

Załączniki

______

1 Niepotrzebne skreślić

2 Jeżeli ograniczenie obrotu towarowego z zagranicą ustanowiono

na poszczególne kraje oddzielnie, wniosek powinien być

składany na każdy kraj oddzielnie

3 Podać numer Dziennika Ustaw i pozycję, pod którą opublikowano

rozporządzenie o ustanowieniu danego ograniczenia obrotu

towarowego z zagranicą

4 Wniosek powinien zawierać nazwę towaru i odpowiednie

oznaczenie kodowe według kodu PCN, zgodnie z załącznikami do

rozporządzenia o ustanowieniu danego ograniczenia obrotu

towarowego z zagranicą

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZAŁĄCZNIK Nr  5

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.35.412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozwolenia na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz towarów z polskiego obszaru celnego.
Data aktu: 18/04/2001
Data ogłoszenia: 21/04/2001
Data wejścia w życie: 21/04/2001