Moc obowiązująca Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej EUTELSAT, sporządzonego w Paryżu dnia 13 lutego 1987 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 30 listopada 2000 r.
w sprawie mocy obowiązującej Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej EUTELSAT, sporządzonego w Paryżu dnia 13 lutego 1987 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że dnia 8 sierpnia 1994 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikował, zgodnie z artykułem 22 ustęp 2) Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej EUTELSAT, sporządzonego w Paryżu dnia 13 lutego 1987 r., powyższy protokół. Dokument przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej złożony został Dyrektorowi Generalnemu EUTELSAT, jako depozytariuszowi, dnia 13 lipca 1995 r.

Zgodnie z artykułem 23 protokół wszedł w życie 17 sierpnia 1988 r., a w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z artykułem 24, dnia 12 sierpnia 1995 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

1.
Następujące państwa stały się Stronami protokołu w niżej podanych datach:

Austria 21 marca 1989 r.

Belgia 11 lutego 1992 r.

Cypr 20 maja 1992 r.

Dania 11 marca 1988 r.

Finlandia 18 października 1988 r.

Grecja 23 marca 1995 r.

Hiszpania 2 lipca 1992 r.

Irlandia 5 sierpnia 1993 r.

Islandia 28 kwietnia 1987 r.

Jugosławia 11 września 1989 r.

Liechtenstein 22 lutego 1993 r.

Malta 28 kwietnia 1987 r.

Monako 4 stycznia 1989 r.

Niderlandy 10 grudnia 1987 r.

Niemcy 26 maja 1989 r.

Norwegia 13 marca 1991 r.

Portugalia 27 listopada 1995 r.

Rumunia 2 kwietnia 1992 r.

Szwajcaria 9 kwietnia 1992 r.

Szwecja 18 lipca 1988 r.

Watykan 9 lipca 1991 r.

Wielka Brytania 14 października 1988 r.

Włochy 7 lutego 1991 r.

2.
Przy podpisaniu lub złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych, przystąpienia albo zatwierdzenia złożone zostały przez następujące państwa podane niżej zastrzeżenia:

AUSTRIA

Artykuł 4 ustęp 2 będzie stosowany pod warunkiem, że nie nałoży w konsekwencji na Republikę Austrii innych zobowiązań niż zwrot podatku od sprzedaży. Zwrot podatku od sprzedaży będzie dokonywany poprzez zastosowanie odpowiednich postanowień dotyczących zwrotu podatku od sprzedaży w stosunku do przedstawicielstw dyplomatycznych ustanowionych w Austrii. Zwrot podatku od sprzedaży będzie konieczny jedynie w przypadku, gdy zwolnienie od podatku od sprzedaży nie było możliwe na podstawie wewnętrznych regulacji dotyczących sprzedaży eksportowej.

GRECJA

Grecja zgłasza zastrzeżenie dotyczące stosowania artykułu 9 ustęp 1) punkt b).

HISZPANIA

1. Królestwo Hiszpanii oświadcza, stosownie do postanowień podatkowych określonych w artykule 4 ustęp 2 protokołu, że będzie dokonywać zwrotu podatków i ceł.

2. Królestwo Hiszpanii oświadcza, że stosownie do postanowień artykułu 9 ustęp 4 i artykułu 10 ustęp 2 protokołu nie jest zobowiązane do przyznania swoim obywatelom i osobom posiadającym stały pobyt przywilejów i immunitetów przewidzianych w artykule 9 ustęp 1 punkty b), d), e), f) i g) protokołu.

JUGOSŁAWIA

1. Rząd Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii oświadcza, że nie może przyjąć postanowienia artykułu 6 ustęp 2 Protokołu o przywilejach i immunitetach EUTELSAT i zastrzega sobie prawo do upoważnienia EUTELSAT do wykorzystywania wszelkich właściwych środków łączności do przekazywania swoich informacji urzędowych, w tym zakodowanych i zaszyfrowanych wiadomości, a także wydawnictw urzędowych, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym.

2. Rząd Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii oświadcza, że nie może przyjąć postanowienia artykułu 9 ustęp 1 punkt b) przewidującego dla członków personelu i członków ich rodzin zwolnienia z wszelkich obowiązków związanych ze służbą państwową, w tym służbą wojskową, i zastrzega sobie prawo do stosowania w tym zakresie obowiązującego prawa wewnętrznego.

3. Rząd Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii zastrzega sobie prawo do stosowania obowiązującego prawa wewnętrznego w odniesieniu do postanowień artykułu 7 ustęp 1 punkt d), artykułu 8 ustęp 1 punkt c), artykułu 9 ustęp 1 punkt d) i artykułu 11 ustęp 1 punkt d), które przewidują zwolnienia z ograniczeń imigracyjnych i z obowiązku rejestracji cudzoziemców odpowiednio dla reprezentantów Stron, reprezentantów Sygnatariuszy, członków personelu i ekspertów.

NIDERLANDY

Królestwo Niderlandów nie będzie stosować artykułu 8 ustęp 1 punkty a) i c) protokołu w przypadku, gdy sygnatariuszem jest osoba prywatna.

NIEMCY

Zwolnienie z podatku dochodowego przewidziane w artykule 9 ustęp 2 protokołu nie ma zastosowania do osób, które przebywają w Niemczech lub których miejsce stałego pobytu jest w Niemczech.

NORWEGIA

Norwegia nie będzie stosowała przywilejów i immunitetów wymienionych w artykule 9 ustęp 4, artykule 10 ustęp 2 i artykule 11 ustęp 2 do swoich obywateli i osób mających miejsce stałego pobytu na jej terytorium.

PORTUGALIA

a) Zwolnienia przewidziane w artykule 4 ustęp 1 dotyczące przychodów i mienia EUTELSAT powstałych w ramach jego działalności urzędowej, które składają się na segment kosmiczny EUTELSAT, odnoszą się do podatku dochodowego i podatku majątkowego w Portugalii według klasyfikacji wzajemnej z danego roku;

b) Zwolnienia przewidziane w artykule 9 ustęp 2 nie obejmują świadczeń z tytułu rent lub emerytur, zarówno dla obywateli Portugalii, jak i jej rezydentów posiadających prawo stałego pobytu;

c) Postanowień artykułu 18 nie stosuje się do sporów, które należą do kompetencji sądów portugalskich orzekających w sprawach podatkowych.

SZWAJCARIA

Szwajcaria stwierdza, że podatek obrotowy w rozumieniu artykułu 4 ustęp 2 to taki, który obciąża dostawę towarów dla EUTELSAT o wartości przekraczającej 500 franków szwajcarskich.

TURCJA

Rząd Republiki Tureckiej zastrzega sobie prawo do stosowania artykułu 6 ustęp 2 protokołu w ramach prawa obowiązującego na jej terytorium.

WŁOCHY

Włochy nie zastosują zwolnień podatkowych przewidzianych w artykule 9 ustęp 2 w stosunku do swoich obywateli i osób zamieszkujących na stałe na swoim terytorium.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.23.269

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej EUTELSAT, sporządzonego w Paryżu dnia 13 lutego 1987 r.
Data aktu: 30/11/2000
Data ogłoszenia: 26/03/2001
Data wejścia w życie: 26/03/2001