Postępowanie w sprawach o uznanie za repatrianta.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 marca 2001 r.
w sprawie postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta.

Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. Nr 106, poz. 1118) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta osoby polskiego pochodzenia, która:
a) 1
przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, zwanej dalej "ustawą", zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, udzielonego w związku z pobieraniem nauki w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, albo
b)
przed dniem wejścia w życie ustawy nabyła obywatelstwo polskie na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353), a w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej była obywatelem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie, albo
c)
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, a do 1991 r. zamieszkiwała na stałe, przez co najmniej 5 lat, na terytorium, o którym mowa w lit. a),
2)
wzór wniosku o uznanie za repatrianta,
3)
dokumenty wymagane w postępowaniu w sprawach o uznanie za repatrianta.
§  2.
1.
Postępowanie w sprawie o uznanie za repatrianta wszczyna się na wniosek osoby, o której mowa w § 1 pkt 1, złożony odpowiednio w terminie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 5, art. 41 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy.
2.
Wzór wniosku o uznanie za repatrianta, zwany dalej "wnioskiem", określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta składa wypełniony wniosek, wraz z aktualną, wyraźną fotografią o wymiarach 5 cm x 4 cm.
§  4.
1.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
posiadaną decyzję konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia,
2)
poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo,
3)
skrócony odpis aktu urodzenia,
4)
skrócony odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny,
5)
życiorys.
2.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta, nieposiadająca decyzji konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia, dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie, o których mowa w art. 6 ustawy. Dokumenty te wojewoda przekazuje konsulowi właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na stałe tej osoby za granicą, w celu wydania decyzji o uznaniu jej za osobę polskiego pochodzenia.
3.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 2
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2) 3
zaświadczenie, że pobierała naukę w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, oraz odpis dyplomu,
3)
zaświadczenie potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania przed dniem wejścia w życie ustawy na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
4)
dokument wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
4.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b), dołącza do wniosku dodatkowo:
1)
dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego lub jego poświadczoną kopię,
2)
dokument poświadczający posiadanie, w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelstwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie.
5.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. c), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 4
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2)
zaświadczenie potwierdzające fakt zamieszkiwania na stałe do 1991 r., przez co najmniej 5 lat, na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
3)
dokument, wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
§  5. 5
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, należy dołączyć odpis skrócony jego aktu urodzenia.
§  6.
1. 6
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, jeśli drugi z jego rodziców nie ubiega się o uznanie za repatrianta, należy dołączyć:
1)
pisemne oświadczenie drugiego z rodziców o wyrażeniu zgody na nabycie przez małoletniego obywatelstwa polskiego, złożone przed konsulem lub
2)
wyrok sądu pozbawiający władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców.
2. 7
Do wniosku, który obejmuje małoletniego pozostającego pod opieką, należy dołączyć zgodę opiekuna, wyrażoną w oświadczeniu złożonym przed konsulem.
3.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2, może być złożone konsulowi za pośrednictwem wojewody.
§  7. 8
Do wniosku obejmującego małoletniego, który ukończył 16 rok życia, należy dołączyć jego pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego.
§  8.
1.
Wniosek należy wypełnić w języku polskim.
2.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O UZNANIE ZA REPATRIANTA

wzór

OBJAŚNIENIE

dla wypełniającego wniosek

1. Przed udzieleniem odpowiedzi należy dokładnie zapoznać się z treścią poszczególnych rubryk wniosku.

2. Odpowiedzi należy udzielić na wszystkie pytania. Jeżeli pytanie nie dotyczy osoby wypełniającej wniosek lub odnosi się do okresu, w którym osoba była małoletnia, bądź nie dotyczy jej z innych powodów, w odpowiedzi należy wpisać wyrazy "nie dotyczy".

3. Wniosek należy wypełnić czytelnie - pismem naśladującym druk, dokładnie i podpisać.

4. W punkcie I.2 - dotyczącym rodziców - wnioskodawca podaje wymagane informacje niezależnie od faktu, czy osoby te żyją, czy też nie.

1 § 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
2 § 4 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
3 § 4 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
4 § 4 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.22.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w sprawach o uznanie za repatrianta.
Data aktu: 08/03/2001
Data ogłoszenia: 24/03/2001
Data wejścia w życie: 08/04/2001