Sposób prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 27 lutego 2001 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorca dokonujący obrotu towarami o znaczeniu strategicznym wyznacza pracownika upoważnionego do prowadzenia ewidencji tego obrotu.
2.
O wyznaczeniu pracownika, o którym mowa w ust. 1, należy niezwłocznie pisemnie zawiadomić organ kontroli obrotu.
3.
W zawiadomieniu należy podać imię i nazwisko oraz stanowisko pracownika, o którym mowa w ust. 1.
4.
W przypadku wyznaczenia innego pracownika upoważnionego do prowadzenia ewidencji stosuje się odpowiednio przepis ust. 3.
§  2.
1.
Ewidencję obrotu towarami o znaczeniu strategicznym prowadzi się w formie księgi ewidencyjnej oddzielnie dla towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym.
2.
Wpisów do księgi ewidencyjnej dokonuje pracownik upoważniony do prowadzenia ewidencji.
§  3.
1.
Podstawą wpisów do księgi ewidencyjnej są oświadczenia przedsiębiorcy o rozpoczęciu obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oświadczenia końcowego użytkownika, certyfikaty importowe, certyfikaty weryfikacji dostawy, zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym, dowody odpraw celnych, dokumenty, na podstawie których zostało wydane zezwolenie na obrót towarami o znaczeniu strategicznym, dokumenty postępowania z towarami o znaczeniu strategicznym wewnątrz przedsiębiorstwa, dowody zakupu i sprzedaży towarów o znaczeniu strategicznym, zwane dalej "aktami ewidencyjnymi".
2.
Akta ewidencyjne bądź ich odpisy lub kserokopie przechowywane są łącznie z księgami ewidencyjnymi w siedzibie przedsiębiorcy.
3.
Księgi ewidencyjne i akta ewidencyjne przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji do celów archiwalnych.
§  4.
1.
Każdy wpis do księgi ewidencyjnej oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje w datę dokonania wpisu i podpis pracownika upoważnionego do prowadzenia ewidencji.
2.
W treści wpisu można powołać dokumenty złożone do akt ewidencyjnych. Powołane dokumenty uważa się wówczas za objęte treścią wpisu.
3.
Wpis w księdze ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4.
Poprawki powinny być dokonywane w sposób czytelny.
5.
O dokonanych poprawkach pracownik upoważniony do prowadzenia ewidencji sporządza adnotację o treści poprawki i jej podstawie, ze szczególnym wskazaniem miejsca dokonanej poprawki, oraz opatruje adnotację podpisem.
§  5.
Dopuszcza się prowadzenie księgi ewidencyjnej w systemie elektronicznym, pod warunkiem że dane w nim zawarte znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez przedsiębiorcę.
§  6.
Ewidencja obrotu towarami o znaczeniu strategicznym powinna być prowadzona w sposób zapewniający identyfikację tych towarów, ustalenie procesu postępowania oraz wykorzystania towarów o znaczeniu strategicznym od chwili ich przywozu do kraju, jak i od chwili ich wywozu z kraju, a także ustalenie importerów i użytkowników w przypadku przywozu do kraju, a w przypadku ich wywozu z kraju - ustalenie eksporterów, producentów lub twórców technologii.
§  7.
1.
Ewidencja towarów o znaczeniu strategicznym powinna zawierać:
1)
nazwę towaru, nazwę handlową towaru,
2)
typ, model, numer fabryczny towaru,
3)
masę, liczbę sztuk oraz wartość towaru,
4)
skład, rodzaj, rozmiary, gatunek i określenie jakości oraz jednostki mocy towaru,
5)
nazwę wytwórcy towaru,
6)
numer serii towaru,
7)
znak firmowy towaru,
8)
miejsce usytuowania towaru i sposób jego ostatecznego wykorzystania,
9)
datę sprzedaży towaru,
10)
nazwę i adres końcowych użytkowników,
11)
numer faktury,
12)
w przypadku czasowego przekazania towarów do użytkowania - okres użytkowania oraz nazwy i adresy użytkowników,
13)
numer i datę dowodu odprawy celnej (SAD),
14)
numer kontrolny towaru z wykazu towarów i technologii objętych szczególną kontrolą.
2.
Ewidencja technologii o znaczeniu strategicznym powinna zawierać:
1)
nazwę technologii oraz jej nazwę handlową,
2)
wskazanie źródła pochodzenia technologii, a w szczególności: umów o badania naukowe oraz prace rozwojowe, licencji, opracowań własnych, daty pozyskania technologii, danych o osobie udostępniającej technologię,
3)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis załączników technicznych do umowy o badania naukowe oraz prace rozwojowe, jeśli w załącznikach tych występują dane umożliwiające odtworzenie technologii,
4)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis wyników pracy rozwojowej, badań naukowych, a w szczególności projektu koncepcyjnego, programu badań, sprawozdań, opisów, receptur, instrukcji, rysunków, schematów, dokumentacji, oprogramowania, w części umożliwiającej odtworzenie technologii,
5)
wskazanie opisu patentowego dotyczącego technologii, pozwalającego na jej odtworzenie,
6)
wyszczególnienie oraz zwięzły opis dokumentacji technicznej do produkcji, a w szczególności wymagań technicznych, schematów ideowych, blokowych, funkcjonalnych, logicznych, montażowych, rysunków, receptur, instrukcji technologicznych, opisów technicznych, dokumentacji oprogramowania, w części umożliwiającej odtworzenie technologii,
7)
wykaz towarów, które są wytwarzane przez przedsiębiorcę z wykorzystaniem w procesie produkcji technologii podlegającej szczególnej kontroli,
8)
informacje o sposobie udostępniania technologii nowemu użytkownikowi, a w szczególności umowę sprzedaży, umowę licencyjną oraz nazwę i adres nowego użytkownika,
9)
wskazanie wszelkich innych dokumentów dotyczących technologii, takich jak kalki, dyskietki, fotokopie, zapisy magnetowidowe, magnetofonowe, protokoły narad,
10)
nazwę i adres końcowego użytkownika technologii.
3.
W ewidencji, o której mowa w ust. 2 pkt 3-6 i 9, należy wskazać miejsce przechowywania wymienionych dokumentów.
4.
Ewidencja usług związanych z obrotem towarami o znaczeniu strategicznym powinna zawierać:
1)
nazwę i opis usługi,
2)
opis towaru lub technologii, którego usługa dotyczy,
3)
numer kontrolny towaru z wykazu towarów o znaczeniu strategicznym,
4)
nazwę końcowego użytkownika,
5)
nazwę i adres przedsiębiorcy korzystającego z usługi,
6)
numery faktur oraz dane dotyczące kontraktów, na podstawie których wykonano usługę.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.17.199

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym.
Data aktu: 27/02/2001
Data ogłoszenia: 16/03/2001
Data wejścia w życie: 31/03/2001