Szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

Na podstawie art. 64 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu lub zespołu pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, zwanego dalej "pojazdem nienormatywnym".
§  2.
1.
Zezwolenie na czas nieokreślony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu pojazdu nienormatywnego wolnobieżnego lub ciągnika z maszyną zawieszaną, których szerokość nie przekracza 3,5 m, natomiast masa całkowita, naciski osi, długość i wysokość są normatywne.
2.
Zezwolenie na czas określony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu:
1)
pojazdu nienormatywnego, którego długość jest większa od dopuszczalnej, określonej w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, nie więcej niż o 2 m, a szerokość nie przekracza 3 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne,
2)
zespołu pojazdów bez ładunku, którego szerokość nie przekracza 3 m, długość nie przekracza 22 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne.
3.
Zezwolenie na jednokrotny przejazd po drogach publicznych w wyznaczonym czasie po ustalonej trasie wydaje się:
1)
dla pojazdu nienormatywnego, z wyjątkiem pojazdu określonego w ust. 1,
2)
dla pojazdu nienormatywnego przekraczającego granicę państwa, przy wjeździe na terytorium RP, a którego parametry podczas przeprowadzonej kontroli na granicy spełniają następujące warunki:
a)
wysokość i masa całkowita - są normatywne,
b)
szerokość całkowita - nie przekracza 3 m,
c)
długość całkowita - jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m,
d)
naciski osi - przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 15%.
§  3.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 2, wydaje się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
2.
Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, nie może przekraczać 14 dni.
3.
Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wynosi 72 godziny.
§  4.
1.
Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wydaje się, gdy warunki techniczne dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich umożliwiają wyznaczenie trasy przejazdu.
2.
Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś wydaje się w przypadku przewożenia przez ten pojazd ładunków, które ze względu na swój charakter nie mogą być podzielone.
3.
Zezwolenie na przejazd po drogowych obiektach inżynierskich pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie całkowitej lub naciskach na oś wydaje się, gdy przejazd pojazdu nienormatywnego nie spowoduje przekroczenia bezpiecznego poziomu wytężenia materiału w konstrukcji nośnej drogowego obiektu inżynierskiego.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 2, powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,
2)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,
3)
wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,
4)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3, powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,
2)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu nadawcy ładunku,
3)
termin oraz dokładny adres miejsca rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, a w przypadku gdy przejazd zaczyna się lub kończy poza granicami kraju - nazwę przejścia granicznego,
4)
rodzaj ładunku i jego masę całkowitą,
5)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,
6)
wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,
7)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez,
8)
dla pojazdów nienormatywnych o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 - oświadczenie nadawcy uzasadniające, że przewożony ładunek nie może być podzielony.
§  6.
1.
W celu uzyskania zezwolenia, wnioskodawca powinien złożyć pisemny wniosek do organu wydającego zezwolenie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wniosek może być złożony ustnie bezpośrednio na drogowym przejściu granicznym.
§  7.
W zezwoleniu na przejazd pojazdu nienormatywnego, dla którego ustala się trasę przejazdu, organ wydający zezwolenie określa szczegółowe warunki przejazdu pojazdu w zależności od jego parametrów i ustalonej trasy.
§  8.
Jeżeli przejazd nie nastąpił w okresie ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wnioskodawca może wystąpić jednorazowo, najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu ważności zezwolenia, do organu wydającego zezwolenie o przedłużenie ważności tego zezwolenia na okres nie dłuższy niż 14 dni, bez składania nowego wniosku w tej sprawie.
§  9.
Zezwolenia wydaje się na ponumerowanych drukach ścisłego zarachowania o wymiarach 21 cm x 29,7 cm, odpowiednio zabezpieczonych, w szczególności przez zastosowanie:
1)
papieru ze znakiem wodnym,
2)
papieru zabezpieczonego chemicznie przed próbami usuwania zapisów w dokumencie,
3)
numeracji nadrukowanej farbą czarną,
4)
napisów w kolorze czarnym.
§  10.
Do dnia 31 grudnia 2002 r. zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych mogą być wydawane na drukach bez zabezpieczeń, o których mowa w § 9.
§  11.
1.
Do spraw rozpoczętych i niezakończonych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.153.1763

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.
Data aktu: 12/12/2001
Data ogłoszenia: 28/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002