Warunki i zakres dostępu do wojewódzkiej bazy danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 11 grudnia 2001 r.
w sprawie warunków i zakresu dostępu do wojewódzkiej bazy danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami.

Na podstawie art. 37 ust. 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Marszałek województwa zapewnia dostęp do informacji zawartych w wojewódzkiej bazie danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami wraz z rejestrem udzielonych zezwoleń w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami następującym organom:
1)
ministrowi właściwemu do spraw środowiska,
2)
wojewodzie,
3)
staroście,
4)
wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta,
5)
wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska,
6)
urzędowi statystycznemu.
2.
Wojewódzka baza danych zawiera rejestr udzielonych zezwoleń w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
administratorze wojewódzkiej bazy danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami - rozumie się przez to marszałka województwa,
2)
indywidualnym prawie dostępu - rozumie się przez to ustalenie dla danego pracownika, który będzie korzystał z bazy danych, nazwy użytkownika oraz hasła dostępu do bazy danych,
3)
danych źródłowych - rozumie się przez to dane, na podstawie których zostały opracowane udostępniane informacje.
§  3.
1.
Informacje, o których mowa w § 1, udostępniane są na informatycznych nośnikach danych w sposób zautomatyzowany poprzez powszechnie dostępne sieci komputerowe, z zapewnieniem bezpiecznej transmisji danych.
2.
Transmisja danych, o której mowa w ust. 1, zapewnia nienaruszalność danych oraz uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym do tych danych.
3.
Administrator bazy danych nadaje indywidualne prawa dostępu oraz określa zakres dostępnych informacji pracownikowi na pisemny wniosek organów, o których mowa w § 1.
4.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem mającym dostęp do informacji uprawniony organ występuje do administratora bazy danych o cofnięcie dotychczasowych praw dostępu do informacji, o których mowa w § 1.
5.
Korzystanie z baz danych następuje zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.
§  4.
Minister właściwy do spraw środowiska uzyskuje dostęp do informacji dotyczących wytwarzania i gospodarowania odpadami, będących danymi źródłowymi do opracowania raportu wojewódzkiego określonego w przepisach o zasadach sporządzania raportu wojewódzkiego.
§  5.
Wojewoda uzyskuje dostęp do informacji o gospodarce odpadami dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wynika z przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627) oraz gdy dotyczy eksploatacji instalacji na terenach zakładów zaliczanych do tych przedsięwzięć.
§  6.
1.
Starosta uzyskuje dostęp do:
1)
informacji dotyczących gospodarki odpadami, na terenie danego powiatu, z podziałem na gminy,
2)
informacji dotyczących zezwoleń wydawanych posiadaczom odpadów prowadzących działalność w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów z terenu danego województwa,
3)
informacji dotyczących posiadaczy odpadów działających na terenie danego powiatu.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, dotyczą:
1)
ilości wytwarzanych odpadów według kodów i rodzajów odpadów przez poszczególnych wytwórców odpadów na terenie danego powiatu, składających zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
2)
sposobu gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów na terenie danego powiatu, zgodnie z załącznikiem nr 5 i 6 do ustawy o odpadach, z podziałem na:
a)
odzysk, w tym:
wykorzystanie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii R1,
kompostowanie R3,
przekształcenia biologiczne R3, R10,
przekształcenia fizyczno-chemiczne R2, R4, R5, R6, R7, R8, R9,
pozostałe R11, R12, R13, R14,
b)
unieszkodliwianie, w tym:
spalanie bez odzysku energii D10, D11,
składowanie D1, D3, D5, D7, D12,
unieszkodliwianie metodami biologicznymi D2, D8,
unieszkodliwianie metodami fizyczno-chemicznymi D4, D9,
pozostałe D13, D14, D15,
3)
gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi na terenie danego powiatu,
4)
instalacji i urządzeń służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, z wyodrębnieniem składowisk odpadów i instalacji do termicznego przekształcania odpadów na terenie danego powiatu.
§  7.
1.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta uzyskują dostęp do:
1)
informacji dotyczących gospodarki odpadami na terenie danej gminy,
2)
informacji dotyczących zezwoleń wydawanych posiadaczom odpadów prowadzących działalność w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów z terenu danego województwa,
3)
informacji dotyczących posiadaczy odpadów działających na terenie danej gminy.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, dotyczą:
1)
ilości wytwarzanych odpadów według kodów i rodzajów odpadów przez poszczególnych wytwórców odpadów na terenie danej gminy, składających zbiorcze zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
2)
sposobu gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów na terenie danej gminy, zgodnie z załącznikiem nr 5 i nr 6 do ustawy o odpadach, z podziałem na:
a)
odzysk, w tym:
wykorzystanie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii R1,
kompostowanie R3,
przekształcenia biologiczne R3, R10,
przekształcenia fizyczno-chemiczne R2, R4, R5, R6, R7, R8, R9,
pozostałe R11, R12, R13, R14,
b)
unieszkodliwianie, w tym:
spalanie bez odzysku energii D10, D11,
składowanie D1, D3, D5, D7, D12,
unieszkodliwianie metodami biologicznymi D2, D8,
unieszkodliwianie metodami fizyczno-chemicznymi D4, D9,
pozostałe D13, D14, D15,
3)
gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi na terenie danej gminy,
4)
instalacji i urządzeń służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, z wyodrębnieniem składowisk odpadów i instalacji do termicznego przekształcania odpadów na terenie danej gminy.
§  8.
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska uzyskuje dostęp do informacji dotyczących wytwarzania i gospodarowania odpadami, zawartych w wojewódzkiej bazie danych, do listy numerów identyfikacyjnych posiadaczy odpadów, do rejestru udzielonych decyzji w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami oraz do łącznego zestawienia rejestrów posiadaczy odpadów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
§  9.
Urząd statystyczny dla potrzeb statystyki publicznej uzyskuje dostęp do:
1)
informacji dotyczących wytwarzania, zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów,
2)
informacji dotyczących instalacji i urządzeń służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.152.1738

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i zakres dostępu do wojewódzkiej bazy danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami.
Data aktu: 11/12/2001
Data ogłoszenia: 28/12/2001
Data wejścia w życie: 12/01/2002