Rejestr obszarów górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 10 grudnia 2001 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych.

Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1190 i Nr 115, poz. 1229) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia rejestru obszarów górniczych,
2)
dane podlegające wpisowi do rejestru oraz dokumenty przechowywane w rejestrze,
3)
zakres i sposób udostępniania oraz przekazywania danych zawartych w rejestrze.
§  2.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów,
3)
mapy przeglądowej obszarów górniczych.
§  3.
Do księgi rejestrowej wpisuje się:
1)
nazwę obszaru górniczego,
2)
nazwę złoża i rodzaj kopaliny,
3)
wielkość powierzchni obszaru górniczego,
4)
wielkość powierzchni terenu górniczego,
5)
położenie administracyjne obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
6)
nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w obszarze górniczym określonym w pkt 1,
7)
oznaczenie aktu o wyznaczeniu obszaru górniczego oraz okresu, na jaki został on wyznaczony,
8)
informację o wyznaczeniu, w granicach obszaru górniczego, innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, ze wskazaniem jego nazwy oraz oznaczenia aktu o jego wyznaczeniu,
9)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§  4.
Księgi rejestrowe prowadzi się w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze dla kopalin:
1)
energetycznych stałych,
2)
energetycznych płynnych i gazowych,
3)
rud metali,
4)
soli kamiennej i potasowo-magnezowej,
5)
solanek, wód leczniczych i termalnych oraz innych kopalin leczniczych,
6)
pozostałych.
§  5.
1.
Poszczególne tomy księgi rejestrowej oprawia się w sposób trwały. Kolejne tomy oznacza się numeracją, którą umieszcza się na grzbiecie tomu.
2.
Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno, a liczbę stron każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie.
3.
W przypadku gdy liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom i oznacza się go właściwym numerem tomu księgi rejestrowej, łamanym przez kolejny numer tomu dodatkowego.
§  6.
Dla każdego obszaru górniczego prowadzi się zbiór dokumentów, w którym przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonanych wpisów do księgi rejestrowej, a w szczególności:
1)
decyzję koncesyjną,
2)
mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego, sporządzoną według Polskich Norm dla map górniczych,
3)
odpis decyzji o zatwierdzeniu lub odpis zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny,
4)
korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
§  7.
1.
Mapa przeglądowa utworzonych obszarów górniczych składa się z sekcji map sytuacyjnych powierzchni całego obszaru państwa, w skali 1 : 100 000, sporządzonych w jednolitym układzie współrzędnych.
2.
Poszczególne sekcje map sytuacyjnych przedstawiają usytuowanie granic obszarów górniczych, wpisanych do rejestru obszarów górniczych odpowiednimi kolorami dla każdej kopaliny z wpisem, tym samym kolorem, na jednej z zewnętrznych linii granic obszaru numeru tomu obszaru górniczego i liczby bieżącej rejestru tego obszaru.
3.
Do sporządzania mapy przeglądowej obszarów górniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania map górniczych.
4.
Obszar górniczy o powierzchni mniejszej niż 5 ha zaznacza się na mapie przeglądowej znakiem umownym.
§  8.
1.
W terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja wyznaczająca obszar górniczy stała się ostateczna, właściwy organ koncesyjny przesyła do rejestru dokumenty, określone w § 6 pkt 1-3, w jednym egzemplarzu z przeznaczeniem do pozostawienia w zbiorze dokumentów, a ponadto dokument, określony w § 6 pkt 2, w ilości egzemplarzy odpowiedniej do liczby adresatów, o których mowa w § 10 ust. 1.
2.
Obszar górniczy podlega z urzędu wpisowi do rejestru obszarów górniczych, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja koncesyjna ustanawiająca ten obszar stała się ostateczna.
§  9.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zamieszcza się adnotację na mapie obszaru górniczego.
§  10.
1.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zawiadamia się przedsiębiorcę, który uzyskał koncesję obejmującą dany obszar, właściwe miejscowo organy koncesyjne i nadzoru górniczego oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
2.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego.
§  11.
1.
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w wyznaczonym obszarze górniczym, jest obowiązany zgłosić do rejestru obszarów każdą zmianę danych podlegających wpisowi do księgi rejestrowej.
2.
Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
3.
Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 10.
§  12.
Obszar górniczy podlega z urzędu wykreśleniu z rejestru w razie cofnięcia lub wygaśnięcia koncesji, a także w razie uchylenia albo stwierdzenia nieważności koncesji w trybie przepisów działu II rozdziały 12 i 13 Kodeksu postępowania administracyjnego. Do wykreślenia obszaru z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 8 ust. 2, § 10 ust. 1 i § 11 ust. 2.
§  13.
Przeglądanie rejestru obszarów górniczych może się odbywać tylko pod nadzorem pracownika prowadzącego rejestr.
§  14.
1.
Dane zawarte w księdze rejestrowej, określone w § 3, oraz zawarte w zbiorze dokumentów, określone w § 6 pkt 1 i 2, stanowią informacje powszechnie dostępne.
2.
Poświadczony wyciąg lub odpis z księgi rejestrowej wydaje się na pisemny wniosek zainteresowanego.
§  15.
1.
Dane zawarte w zbiorze dokumentów, określone w § 6 pkt 3 i 4, oraz mapę przeglądową obszarów górniczych, o której mowa w § 7, udostępnia się przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w obszarze górniczym, organom administracji geologicznej i nadzoru górniczego.
2.
Poświadczone wyciągi lub odpisy dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów wydaje się na pisemny wniosek przedsiębiorcy i organów określonych w ust. 1.
§  16.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do rejestrowania przestrzeni wyznaczonych w koncesjach udzielonych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.148.1660

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr obszarów górniczych.
Data aktu: 10/12/2001
Data ogłoszenia: 21/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002