Rodzaje i zasady sporządzania sprawozdań w zakresie państwowego długu publicznego oraz poręczeń i gwarancji jednostek sektora finansów publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 grudnia 2001 r.
w sprawie rodzajów i zasad sporządzania sprawozdań w zakresie państwowego długu publicznego oraz poręczeń i gwarancji jednostek sektora finansów publicznych.

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 497, Nr 46, poz. 499, Nr 88, poz. 961, Nr 98, poz. 1070, Nr 100, poz. 1082, Nr 102, poz. 1116, Nr 125, poz. 1368 i Nr 145, poz. 1623) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa rodzaje i zasady sporządzania sprawozdań przez jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną, nieobjętych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 marca 2001 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 24, poz. 279), zwane dalej "jednostkami", w zakresie państwowego długu publicznego oraz poręczeń i gwarancji.
2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka samorządu terytorialnego - gminę, powiat, miasto na prawach powiatu, województwo oraz związek jednostek samorządu terytorialnego,
2)
rok budżetowy - rok kalendarzowy,
3)
koniec okresu sprawozdawczego - ostatni dzień pierwszego, drugiego, trzeciego lub czwartego kwartału kalendarzowego, jak również dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, dzień zakończenia działalności oraz dzień zakończenia likwidacji jednostki,
4)
forma elektroniczna sprawozdań - sprawozdania sporządzone w formie plików baz danych o nazwach i strukturach określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
3.
Jednostkami zobowiązanymi do sporządzania sprawozdań w zakresie własnych zobowiązań oraz poręczeń i gwarancji na podstawie niniejszego rozporządzenia są:
1)
fundusze celowe posiadające osobowość prawną,
2)
państwowe szkoły wyższe,
3)
jednostki badawczo-rozwojowe,
4)
samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
5)
państwowe lub samorządowe instytucje kultury posiadające osobowość prawną,
6)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze,
7)
kasy chorych,
8)
Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,
9)
państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego.
§  2.
1.
Jednostki sporządzają następujące sprawozdania:
1)
Rb-Z - kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji; wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia,
2)
Rb-N - kwartalne sprawozdanie o stanie należności; wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Ustala się następujące rodzaje sprawozdań Rb-Z i Rb-N:
1)
sprawozdanie jednostkowe - sprawozdanie jednostki sporządzającej takie sprawozdanie na podstawie ksiąg rachunkowych,
2)
sprawozdanie łączne - sprawozdanie sporządzane przez jednostki nadzorujące na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych i własnego sprawozdania jednostkowego,
3)
sprawozdanie zbiorcze, według rodzaju jednostki, zwane dalej "sprawozdaniem zbiorczym" - sprawozdania sporządzane przez jednostki sektora finansów publicznych, które są organem założycielskim lub nadzorującym, na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek danego rodzaju, z tym że przez sprawozdania zbiorcze należy również rozumieć sprawozdania sporządzane na podstawie otrzymanych sprawozdań zbiorczych.
§  3.
1.
Jednostki są zobowiązane do sporządzania i przekazywania sprawozdań jednostkowych oraz łącznych odbiorcom tych sprawozdań. Terminy sporządzania i przekazywania sprawozdań oraz odbiorców określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2.
Jednostki sektora finansów publicznych, które są organem założycielskim lub nadzorującym, są zobowiązane do sporządzania i przekazywania sprawozdań zbiorczych. Terminy sporządzania i przekazywania sprawozdań dla poszczególnych jednostek oraz odbiorców określa załącznik nr 5 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Regionalne izby obrachunkowe, na podstawie sprawozdań zbiorczych otrzymanych od jednostek samorządu terytorialnego, które są organem założycielskim lub nadzorującym, sporządzają i przekazują sprawozdania zbiorcze w terminach określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Sprawozdania kwartalne są sporządzane w formie dokumentu oraz w formie elektronicznej.
2.
Kwoty w sprawozdaniach, o których mowa w ust. 1, wykazuje się w złotych.
3.
Sprawozdania kwartalne sporządza się narastająco za pierwszy kwartał, dwa kwartały, trzy kwartały, cztery kwartały roku budżetowego.
4.
Sprawozdania należy sporządzać w sposób czytelny i trwały. Podpisy na sprawozdaniu w formie dokumentu składa się odręcznie, a także umieszcza się pieczątkę z imieniem i nazwiskiem osoby podpisującej.
5.
Jednostki są obowiązane sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.
6.
Jednostki sektora finansów publicznych będące odbiorcami sprawozdań jednostkowych, sporządzające sprawozdania łączne i zbiorcze według rodzaju jednostki, są obowiązane sprawdzić prawidłowość otrzymywanych sprawozdań jednostkowych pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym. W tym celu mogą zażądać przedstawienia odpowiednich dokumentów.
§  5.
Dane ze sprawozdań, przekazywanych w formie elektronicznej, powinny być zgodne z danymi wykazywanymi w tych sprawozdaniach w formie dokumentu. Nieprawidłowości stwierdzone w toku sprawdzenia, o którym mowa w § 4 ust. 6, powinny zostać usunięte przez kierowników jednostek sporządzających sprawozdania jednostkowe przed włączeniem zawartych w nich danych do sprawozdań łącznych i zbiorczych. W razie potrzeby dokonuje się także odpowiednich zapisów korygujących w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego.
§  6.
1.
Dane dotyczące zadłużenia lub należności jednostek, w odniesieniu odpowiednio do wierzycieli lub dłużników, wykazuje się według stanu na koniec okresu sprawozdawczego, wobec aktualnego wierzyciela lub dłużnika będącego posiadaczem określonego tytułu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku braku informacji co do obrotu na rynku wtórnym wykazuje się odpowiednio pierwotnego nabywcę lub zbywcę.
§  7.
W sprawozdaniu o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, w pozycjach odnoszących się do zobowiązań według tytułów dłużnych, wykazuje się kwoty zadłużenia ogółem, w tym zobowiązania długoterminowe, przy czym przez pojęcie zobowiązania długoterminowe rozumie się zadłużenie, którego pierwotny termin spłaty czy też wykupu jest dłuższy niż rok.
§  8.
Zobowiązania wykazuje się według następujących tytułów:
1)
papiery wartościowe, z wyłączeniem papierów udziałowych, dopuszczone do publicznego obrotu, dla których istnieje płynny rynek wtórny, z uwzględnieniem podziału na:
a)
krótkoterminowe papiery wartościowe, których termin pozostały do wykupu jest nie dłuższy niż rok,
b)
długoterminowe papiery wartościowe, których termin pozostały do wykupu jest dłuższy niż rok,
2)
pożyczki i kredyty (przez pożyczki należy rozumieć również: umowy leasingu finansowego, umowy sprzedaży na raty oraz papiery wartościowe, z wyłączeniem papierów udziałowych, nieujęte w pkt 1, których zbywalność jest ograniczona) z uwzględnieniem podziału na:
a)
pożyczki i kredyty krótkoterminowe, których termin pozostały do zapłaty jest nie dłuższy niż rok,
b)
pożyczki i kredyty długoterminowe, których termin pozostały do zapłaty jest dłuższy niż rok,
3)
depozyty:
a)
depozyty zbywalne - depozyty, które można natychmiast wymienić na pieniądze lub które są zbywalne, w szczególności, na podstawie czeku, bankowego zlecenia płatniczego, zarówno bez jakichkolwiek ograniczeń, kary pieniężnej, oraz bez utraty korzyści, w szczególności w postaci oprocentowania,
b)
inne depozyty, których nie można używać do dokonywania płatności w dowolnym czasie i nie są one wymienialne na pieniądze lub depozyty zbywalne bez znaczących ograniczeń lub kary pieniężnej,
4)
zobowiązania wymagalne - wszystkie bezsporne zobowiązania wynikające z ewidencji księgowej, których termin płatności dla dłużnika minął, a nie są przedawnione ani umorzone, w szczególności zobowiązania wynikające z dostaw towarów i usług, prawomocnych orzeczeń sądu, udzielonych poręczeń i gwarancji.
§  9.
Do określenia wartości nominalnej zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji oraz kwoty przewidywanych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji (Dz. U. Nr 109, poz. 1244), z zastrzeżeniem § 10.
§  10.
1.
Przez wartość wierzytelności, wynikających ze spłat dokonanych za dłużników w ramach realizacji umów poręczenia lub gwarancji, należy rozumieć sumę wierzytelności, przysługujących jednostce od dłużników, z tytułu spłat dokonanych przez tę jednostkę za tych dłużników w wyniku realizacji zawartych umów poręczenia lub gwarancji. Wierzytelności te stanowią sumę łącznej kwoty dokonanych spłat należności głównej oraz należności ubocznych, w szczególności w postaci naliczonych odsetek za zwłokę w spłacie należności głównej.
2.
Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) oznacza wartość faktycznie spłaconych środków (należności głównej i należności ubocznych) w ramach realizacji umów poręczenia lub gwarancji.
3.
Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń i gwarancji (dochody) oznacza sumę faktycznie odzyskanych przez jednostkę sektora finansów publicznych kwot należności głównej i należności ubocznych.
4.
Przez wartość poręczeń i gwarancji, udzielonych w okresie sprawozdawczym, należy rozumieć nominalną wartość poręczeń i gwarancji, udzielonych w okresie sprawozdawczym, obejmującą poręczoną lub gwarantowaną kwotę należności głównej i należności ubocznej.
§  11.
W sprawozdaniu o stanie należności w pozycjach odnoszących się do tytułów należności należy wykazać kwoty należności ogółem, w tym należności długoterminowe, przy czym przez pojęcie należności długoterminowe rozumie się należności, których pierwotny termin spłaty czy też wykupu jest dłuższy niż rok.
§  12.
1.
Należności jednostki, stanowiące zobowiązania innych podmiotów wobec jednostki sporządzającej sprawozdanie, wykazuje się według tytułu, z którego wynika, oraz osoby dłużnika.
2.
Należności wykazuje się według następujących tytułów:
1)
papiery wartościowe, z wyłączeniem papierów udziałowych, dopuszczone do publicznego obrotu, dla których istnieje płynny rynek wtórny, z uwzględnieniem podziału na:
a)
krótkoterminowe papiery wartościowe, których termin pozostały do wykupu jest nie dłuższy niż rok,
b)
długoterminowe papiery wartościowe, których termin pozostały do wykupu jest dłuższy niż rok,
2)
pożyczki i kredyty (przez pożyczki należy rozumieć również: umowy leasingu finansowego, umowy sprzedaży na raty oraz papiery wartościowe, z wyłączeniem papierów udziałowych, nieujęte w pkt 1, których zbywalność jest ograniczona), z uwzględnieniem podziału na:
a)
pożyczki i kredyty krótkoterminowe, których termin pozostały do zapłaty jest nie dłuższy niż rok,
b)
pożyczki i kredyty długoterminowe, których termin pozostały do zapłaty jest dłuższy niż rok,
3)
depozyty:
a)
depozyty zbywalne - depozyty, które można natychmiast wymienić na pieniądze lub które są zbywalne, w szczególności, na podstawie czeku, bankowego zlecenia płatniczego, zarówno bez jakichkolwiek ograniczeń, kary pieniężnej, oraz bez utraty korzyści, w szczególności w postaci oprocentowania,
b)
inne depozyty, których nie można używać do dokonywania płatności w dowolnym czasie i nie są one wymienialne na pieniądze lub depozyty zbywalne bez znaczących ograniczeń lub kary pieniężnej,
4)
należności wymagalne - wszystkie bezsporne należności, wynikające z ewidencji księgowej, których termin płatności dla dłużnika minął, a nie są przedawnione ani umorzone, w szczególności, należności wynikające z dostaw towarów i usług, prawomocnych orzeczeń sądu, udzielonych poręczeń i gwarancji.
§  13.
1.
Należności określa się według wartości nominalnej.
2.
Do określenia wartości nominalnej należności stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 9.
§  14.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do sporządzania sprawozdań za okresy sprawozdawcze, poczynając od sprawozdań kwartalnych za IV kwartał roku 2001.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STRUKTURA PLIKÓW SPRAWOZDANIA Rb-Z O STANIE ZOBOWIĄZAŃ WEDŁUG TYTUŁÓW DŁUŻNYCH ORAZ GWARANCJI l PORĘCZEŃ

1) Plik dotyczący zobowiązań według tytułów (w formacie dbf- bazy danych) powinien posiadać nazwę PRBZExxxxxxxxx_k_rr gdzie:

xxxxxxxxx - 9-znakowy numer REGON

k - cyfra kwartału

rr - 2 ostatnie cyfry roku sprawozdawczego

Lp. Nazwa pola Typ Liczba znaków Opis pola Uwagi
1 REGON Znakowe 9 Identyfikator REGON wg GUS
2 WK Znakowe 2 Niewypełniane
3 PK Znakowe 2 Niewypełniane
4 GK Znakowe 2 Niewypełniane
5 GT Znakowe 1 Niewypełniane
6 PT Znakowe 2 Numer grupy jednostek 11 - państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną
12 - gminny, powiatowy lub wojewódzki fundusz celowy
20 - państwowa szkoła wyższa
30- jednostka badawczo-rozwojowa
41 - państwowa instytucja kultury
42- samorządowa instytucja kultury
51 - jednostka organizacyjna tworzona przez PAN
52 - PAN
61 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę
62 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego
63 - kasy chorych
71 - ZUS
72 - fundusze zarządzane przez ZUS
81 - państwowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
82- samorządowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
99 - zbiorcze
7 ROK Znakowe 4 Rok sprawozdawczy
8 KWARTAL Znakowe 1 Cyfra kwartału
9 DAT_SKW Data 8 Data źródłowa sporządzenia sprawozdania lub korekty (data sprawozdania)
10 UWAGI Memo 10 Uwagi o zaistniałych błędach
11 E Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych - kwota zadłużenia OGÓŁEM
12 EKO Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - OGÓŁEM
13 EKF Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - sektor finansów publicznych
14 EKR Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - grupa I
15 EKP Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - Skarb Państwa
16 EKS Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - grupa II
17 EKU Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - grupa III
18 EKC Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - bank centralny
19 EKK Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli krajowych - banki komercyjne
20 EZO Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli zagranicznych - OGÓŁEM
21 EZZ Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli zagranicznych - rządy innych państw
22 EZF Numeryczne 15 Zobowiązania wg tytułów dłużnych wobec wierzycieli zagranicznych - międzynarodowe instytucje finansowe
23 E1 Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych - kwota zadłużenia OGÓŁEM
24 E1KO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - OGÓŁEM
25 E1KF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - sektor finansów publicznych
26 E1KR Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - grupa I
27 E1KP Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - Skarb Państwa
28 E1KS Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - grupa II
29 E1KU Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - grupa III
30 E1KC Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - bank centralny
31 E1KK Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) - banki komercyjne
32 E1ZO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - OGÓŁEM
33 E1ZZ Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - rządy innych państw
34 E1ZF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - międzynarodowe instytucje finansowe
35 E11 Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych - kwota zadłużenia OGÓŁEM
36 E11KO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - OGÓŁEM
37 E11KF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - sektor finansów publicznych
38 E11KR Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa I
39 E11KP Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - Skarb Państwa
40 E11KS Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa II
41 E11KU Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa III
42 E11KC Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - bank centralny
43 E11KK Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - banki komercyjne
44 E11ZO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) - OGÓŁEM
45 E11ZZ Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) - rządy innych państw
46 E11ZF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) -międzynarodowe instytucje finansowe
47 E2 Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki - kwota zadłużenia OGÓŁEM
48 E2KO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - OGÓŁEM
49 E2KF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - sektor finansów publicznych
50 E2KR Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa I
51 E2KP Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - Skarb Państwa
52 E2KS Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa II
53 E2KU Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa III
54 E2KC Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - bank centralny
55 E2KK Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - banki komercyjne
56 E2ZO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) - OGÓŁEM
57 E2ZZ Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) - rządy innych państw
58 E2ZF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe
59 E21 Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe - kwota zadłużenia OGÓŁEM
60 E21KO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - OGÓŁEM
61 E21KF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - sektor finansów publicznych
62 E21KR Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - grupa I
63 E21KP Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - Skarb Państwa
64 E21KS Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - grupa II
65 E21KU Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - grupa III
66 E21KC Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - bank centralny
67 E21KK Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - banki komercyjne
68 E21ZO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - OGÓŁEM
69 E21ZZ Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - rządy innych państw
70 E21ZF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - międzynarodowe instytucje finansowe
71 E3 Numeryczne 15 Przyjęte depozyty - kwota zadłużenia OGÓŁEM
72 E3KO Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - OGÓŁEM
73 E3KF Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - sektor finansów publicznych
74 E3KR Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - grupa I
75 E3KP Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - Skarb Państwa
76 E3KS Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - grupa II
77 E3KU Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - grupa III
78 E3KC Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - bank centralny
79 E3KK Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (krajowe) - banki komercyjne
80 E3ZO Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (zagraniczne) - OGÓŁEM
81 E3ZZ Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (zagraniczne) - rządy innych państw
82 E3ZF Numeryczne 15 Przyjęte depozyty (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe
83 E4 Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania - kwota zadłużenia OGÓŁEM
84 E4KO Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - OGÓŁEM
85 E4KF Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - sektor finansów publicznych
86 E4KR Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - grupa I
87 E4KP Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - Skarb Państwa
88 E4KS Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - grupa II
89 E4KU Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - grupa III
90 E4KC Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - bank centralny
91 E4KK Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (krajowe) - banki komercyjne
92 E4ZO Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (zagraniczne) - OGÓŁEM
93 E4ZZ Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (zagraniczne) - rządy innych państw
94 E4ZF Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe
95 E41 Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług - kwota zadłużenia OGÓŁEM
96 E41KO Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - OGÓŁEM
97 E41KF Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - sektor finansów publicznych
98 E41KR Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa I
99 E41KP Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - Skarb Państwa
100 E41KS Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa II
101 E41KU Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa III
102 E41KC Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - bank centralny
103 E41KK Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - banki komercyjne
104 E41ZO Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) - OGÓŁEM
105 E41ZZ Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) - rządy innych państw
106 E41ZF Numeryczne 15 Wymagalne zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe

2) Plik dotyczący poręczeń i gwarancji (w formacie dbf- bazy danych) powinien posiadać nazwę PRBZFxxxxxxxxx_k_rr gdzie:

xxxxxxxxx - 9-znakowy numer REGON

k - cyfra kwartału

rr - 2 ostatnie cyfry roku sprawozdawczego

Lp. Nazwa pola Typ Liczba znaków Opis pola Uwagi
1 REGON Znakowe 9 Identyfikator REGON wg GUS
2 WK Znakowe 2 Niewypełniane
3 PK Znakowe 2 Niewypełniane
4 GK Znakowe 2 Niewypełniane
5 GT Znakowe 1 Niewypełniane
6 PT Znakowe 2 Numer grupy jednostek 11 - państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną
12 - gminny, powiatowy lub wojewódzki fundusz celowy
20 - państwowa szkoła wyższa
30- jednostka badawczo- rozwojowa
41 - państwowa instytucja kultury
42- samorządowa instytucja kultury
51 - jednostka organizacyjna tworzona przez PAN
52 - PAN
61 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę
62 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego
63 - kasy chorych
71 - ZUS
72 - fundusze zarządzane przez ZUS
81 - państwowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
82- samorządowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
99 - zbiorcze
7 ROK Znakowe 4 Rok sprawozdawczy
8 KWARTAL Znakowe 1 Cyfra kwartału
9 DAT_SKW Data 8 Data źródłowa sporządzenia sprawozdania lub korekty (data sprawozdania)
10 UWAGI Memo 10 Uwagi o zaistniałych błędach
11 F1 Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - OGÓŁEM
12 F1F Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec sektora finansów publicznych
13 F1R Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy I
14 F1P Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec Skarbu Państwa
15 F1S Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy II
16 F1U Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy III
17 F2 Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - OGÓŁEM
18 F2F Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - wobec sektora finansów publicznych
19 F2R Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - wobec grupy I
20 F2P Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - wobec Skarbu Państwa
21 F2S Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - wobec grupy II
22 F2U Numeryczne 15 Wartość nominalna niewymagalnych zobowiązań z tyt. poręczeń i gwarancji przypadających do spłaty w danym roku budżetowym - wobec grupy III
23 F3 Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - OGÓŁEM
24 F3F Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec sektora finansów publicznych
25 F3R Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy I
26 F3P Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec Skarbu Państwa
27 F3S Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy II
28 F3U Numeryczne 15 Wartość nominalna wymagalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy III
29 F4 Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - OGÓŁEM
30 F4F Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec sektora finansów publicznych
31 F4R Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy I
32 F4P Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec Skarbu Państwa
33 F4S Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy II
34 F4U Numeryczne 15 Wartość wierzytelności z tyt. udzielonych poręczeń i gwarancji na koniec okresu sprawozdawczego - wobec grupy III
35 F5 Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - OGÓŁEM
36 F5F Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - wobec sektora finansów publicznych
37 F5R Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - wobec grupy I
38 F5P Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - wobec Skarbu Państwa
39 F5S Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - wobec grupy II
40 F5U Numeryczne 15 Wartość spłat dokonanych w okresie sprawozdawczym za dłużników z tytułu udzielonych poręczeń lub gwarancji (wydatki) - wobec grupy III
41 F6 Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - OGÓŁEM
42 F6F Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - wobec sektora finansów publicznych
43 F6R Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - wobec grupy I
44 F6P Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - wobec Skarbu Państwa
45 F6S Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - wobec grupy II
46 F6U Numeryczne 15 Kwota odzyskanych wierzytelności w okresie sprawozdawczym od dłużników z tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody) - wobec grupy III
47 F7 Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - OGÓŁEM
48 F7F Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - wobec sektora finansów publicznych
49 F7R Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - wobec grupy I
50 F7P Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - wobec Skarbu Państwa
51 F7S Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - wobec grupy II
52 F7U Numeryczne 15 Wartość poręczeń i gwarancji udzielonych w okresie sprawozdawczym - wobec grupy III

3) Plik dotyczący wyemitowanych papierów wartościowych (w formacie dbf- bazy danych) powinien posiadać nazwę PRBZPxxxxxxxxx_k_rr gdzie:

xxxxxxxxx - 9-znakowy numer REGON

k - cyfra kwartału

rr - 2 ostatnie cyfry roku sprawozdawczego

Lp. Nazwa pola Typ Liczba znaków Opis pola Uwagi
1 REGON Znakowe 9 Identyfikator REGON wg GUS
2 WK Znakowe 2 Niewypełniane
3 PK Znakowe 2 Niewypełniane
4 GK Znakowe 2 Niewypełniane
5 GT Znakowe 1 Niewypełniane
6 PT Znakowe 2 Numer grupy jednostek 11 - państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną
12 - gminny, powiatowy lub wojewódzki fundusz celowy
20 - państwowa szkoła wyższa
30- jednostka badawczo-rozwojowa
41 - państwowa instytucja kultury
42- samorządowa instytucja kultury
51 - jednostka organizacyjna tworzona przez PAN
52 - PAN
61 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę
62 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego
63 - kasy chorych
71 - ZUS
72 - fundusze zarządzane przez ZUS
81 - państwowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
82- samorządowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
99 - zbiorcze
7 ROK Znakowe 4 Rok sprawozdawczy
8 KWARTAL Znakowe 1 Cyfra kwartału
9 DAT_SKW Data 8 Data źródłowa sporządzenia sprawozdania lub korekty (data sprawozdania)
10 UWAGI Memo 10 Uwagi o zaistniałych błędach
11 LP Numeryczne 3 Liczba porządkowa
12 PRI Znakowe 1 Wyemitowane papiery wartościowe - rodzaj instrumentu s - o stałej stopie procentowej

z - o zmiennej stopie procentowej

i - indeksowane

13 PWN Numeryczne 15 Wyemitowane papiery wartościowe - wartość nominalna
14 PWE Znakowe 3 Wyemitowane papiery wartościowe - waluta emisji kod waluty wg ISO
15 PDE Data 8 Wyemitowane papiery wartościowe - data emisji (rok, m-c, dzień)
16 PDW Data 8 Wyemitowane papiery wartościowe - data wykupu (rok, m-c, dzień)

4) plik dotyczący danych o pożyczkach i kredytach zagranicznych (w formacie dbf- bazy danych) powinien posiadać nazwę PRBZKxxxxxxxxx_k_rr gdzie:

xxxxxxxxxx - 9-znakowy numer REGON

k - cyfra kwartału

rr - 2 ostatnie cyfry roku sprawozdawczego

Lp. Nazwa pola Typ Liczba znaków Opis pola Uwagi
1 REGON Znakowe 9 Identyfikator REGON wg GUS
2 WK Znakowe 2 Niewypełniane
3 PK Znakowe 2 Niewypełniane
4 GK Znakowe 2 Niewypełniane
5 GT Znakowe 1 Niewypełniane
6 PT Znakowe 2 Numer grupy jednostek 11 - państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną
12 - gminny, powiatowy lub wojewódzki fundusz celowy
20 - państwowa szkoła wyższa
30 - jednostka badawczo-rozwojowa
41 - państwowa instytucja kultury
42- samorządowa instytucja kultury
51 - jednostka organizacyjna tworzona przez PAN
52 - PAN
61 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę
62 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego
63 - kasy chorych
71 - ZUS
72 - fundusze zarządzane przez ZUS
81 - państwowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
82- samorządowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
99 - zbiorcze
7 ROK Znakowe 4 Rok sprawozdawczy
8 KWARTAL Znakowe 1 Cyfra kwartału
9 DAT_SKW Data 8 Data źródłowa sporządzenia sprawozdania lub korekty (data sprawozdania)
10 UWAGI Memo 10 Uwagi o zaistniałych błędach
11 LP Numeryczne 3 Liczba porządkowa
12 KZN Numeryczne 15 Kredyty zagraniczne - wartość nominalna
13 KZW Znakowe 3 Kredyty zagraniczne - waluta kod waluty wg ISO
14 KZO Znakowe 1 Kredyty zagraniczne - oprocentowanie s - oprocentowanie stałe

z - oprocentowanie zmienne

15 KZP Numeryczne 5 Kredyty zagraniczne - wartość oprocentowania z dokładnością do 2 znaków po przecinku
16 KDZ Data 8 Kredyty zagraniczne - data zaciągnięcia
17 KDS Data 8 Kredyty zagraniczne - data spłaty

ZAŁĄCZNIK Nr  2

STRUKTURA PLIKÓW SPRAWOZDANIA Pb-N O STANIE NALEŻNOŚCI

1) Plik (w formacie dbf- bazy danych) powinien posiadać nazwę PRBNxxxxxxxxx_k_rr gdzie:

xxxxxxxxx - 9-znakowy numer REGON

k - cyfra kwartału

rr - 2 ostatnie cyfry roku sprawozdawczego

Lp. Nazwa pola Typ Liczba znaków Opis pola Uwagi
1 REGON Znakowe 9 Identyfikator REGON wg GUS
2 WK Znakowe 2 Niewypełniane
3 PK Znakowe 2 Niewypełniane
4 GK Znakowe 2 Niewypełniane
5 GT Znakowe 1 Niewypełniane
6 PT Znakowe 2 Numer grupy jednostek 11 - państwowy fundusz celowy posiadający osobowość prawną
12 - gminny, powiatowy lub wojewódzki fundusz celowy
20 - państwowa szkoła wyższa
30- jednostka badawczo- rozwojowa
41 - państwowa instytucja kultury
42- samorządowa instytucja kultury
51 - jednostka organizacyjna tworzona przez PAN
52 - PAN
61 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę
62 - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego
63 - kasy chorych
71 - ZUS
72 - fundusze zarządzane przez ZUS
81 - państwowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
82- samorządowa osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego
99 - zbiorcze
7 ROK Znakowe 4 Rok sprawozdawczy
8 KWARTAL Znakowe 1 Cyfra kwartału
9 DAT_SKW Data 8 Data źródłowa sporządzenia sprawozdania lub korekty (data sprawozdania)
10 UWAGI Memo 10 Uwagi o zaistniałych błędach
11 N Numeryczne 15 Należności wg tytułów - kwota należności OGÓŁEM
12 NKO Numeryczne 15 Należności - OGÓŁEM
13 NKF Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - sektora finansów publicznych
14 NKR Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - grupa I
15 NKP Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - Skarbu Państwa
16 NKS Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - grupa II
17 NKU Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - grupa III
18 NKC Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - banku centralnego
19 NKK Numeryczne 15 Należności od dłużników krajowych - banków komercyjnych
20 NZO Numeryczne 15 Należności od dłużników zagranicznych - OGÓŁEM
21 NZZ Numeryczne 15 Należności od dłużników zagranicznych - rządy innych państw
22 NZF Numeryczne 15 Należności wobec wierzycieli zagranicznych - międzynarodowe instytucje finansowe
23 N1 Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych - kwota zadłużenia OGÓŁEM
24 N1KO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) OGÓŁEM
25 N1KF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) sektor finansów publicznych
26 N1KR Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) grupa I
27 N1KP Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) Skarb Państwa
28 N1KS Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) grupa II
29 N1KU Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) grupa III
30 N1KC Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) bank centralny
31 N1KK Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (krajowa) banki komercyjne
32 N1ZO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - OGÓŁEM
33 N1ZZ Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - rządy innych państw
34 N1ZF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych (zagraniczna) - międzynarodowe instytucje finansowe
35 N11 Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych - kwota zadłużenia OGÓŁEM
36 N11KO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - OGÓŁEM
37 N11KF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - sektor finansów publicznych
38 N11KR Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa I
39 N11KP Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - Skarb Państwa
40 N11KS Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa II
41 N11KU Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - grupa III
42 N11KC Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - bank centralny
43 N11KK Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (krajowa) - banki komercyjne
44 N11ZO Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) - OGÓŁEM
45 N11ZZ Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) - rządy innych państw
46 N11ZF Numeryczne 15 Emisja papierów wartościowych długoterminowych (zagraniczna) -międzynarodowe instytucje finansowe
47 N2 Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki - kwota zadłużenia OGÓŁEM
48 N2KO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - OGÓŁEM
49 N2KF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - sektor finansów publicznych
50 N2KR Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa I
51 N2KP Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - Skarb Państwa
52 N2KS Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa II
53 N2KU Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - grupa III
54 N2KC Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - bank centralny
55 N2KK Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (krajowe) - banki komercyjne
56 N2ZO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) - OGÓŁEM
57 N2ZZ Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) - rządy innych państw
58 N2ZF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe
59 N21 Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe - kwota zadłużenia OGÓŁEM
60 N21KO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - OGÓŁEM
61 N21KF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - sektor finansów publicznych
62 N21KR Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - grupa I
63 N21KP Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - Skarb Państwa
64 N21KS Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - grupa II
65 N21KU Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) -grupa III
66 N21KC Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - bank centralny
67 N21KK Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (krajowe) - banki komercyjne
68 N21ZO Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - OGÓŁEM
69 N21ZZ Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - rządy innych państw
70 N21ZF Numeryczne 15 Kredyty i pożyczki długoterminowe (zagraniczne) - międzynarodowe instytucje finansowe
71 N3 Numeryczne 15 Depozyty - kwota zadłużenia OGÓŁEM
72 N3KO Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - OGÓŁEM
73 N3KF Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - sektor finansów publicznych
74 N3KR Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - grupa I
75 N3KP Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - Skarb Państwa
76 N3KS Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - grupa II
77 N3KU Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - grupa III
78 N3KC Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - bank centralny
79 N3KK Numeryczne 15 Depozyty (krajowe) - banki komercyjne
80 N3ZO Numeryczne 15 Depozyty (zagraniczne) - OGÓŁEM
81 N3ZZ Numeryczne 15 Depozyty (zagraniczne) - rządy innych państw
82 N3ZF Numeryczne 15 Depozyty (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe
83 N4 Numeryczne 15 Wymagalne należności - kwota zadłużenia OGÓŁEM
84 N4KO Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - OGÓŁEM
85 N4KF Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - sektor finansów publicznych
86 N4KR Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - grupa I
87 N4KP Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - Skarb Państwa
88 N4KS Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - grupa II
89 N4KU Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - grupa III
90 N4KC Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - bank centralny
91 N4KK Numeryczne 15 Wymagalne należności (krajowe) - banki komercyjne
92 N4ZO Numeryczne 15 Wymagalne należności (zagraniczne) - OGÓŁEM
93 N4ZZ Numeryczne 15 Wymagalne należności (zagraniczne) - rządy innych państw
94 N4ZF Numeryczne 15 Wymagalne należności (zagraniczne) - międzynarodowe instytucje finansowe
95 N41 Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług - kwota zadłużenia OGÓŁEM
96 N41KO Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - OGÓŁEM
97 N41KF Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - sektor finansów publicznych
98 N41KR Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa I
99 N41KP Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - Skarb Państwa
100 N41KS Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa II
101 N41KU Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - grupa III
102 N41KC Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - bank centralny
103 N41KK Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (krajowe) - banki komercyjne
104 N41ZO Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) - OGÓŁEM
105 N41ZZ Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) - rządy innych państw
106 N41ZF Numeryczne 15 Wymagalne należności z tytułu dostaw towarów i usług (zagraniczne) -międzynarodowe instytucje finansowe

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR SPRAWOZDANIA Rb-Z O STANIE ZOBOWIĄZAŃ WEDŁUG TYTUŁÓW DŁUŻNYCH ORAZ PORĘCZEŃ I GWARANCJI

MINISTERSTWO FINANSÓW, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa
Nazwa i adres jednostki sprawozdawczej Rb-Z KWARTALNE SPRAWOZDANIE O STANIE ZOBOWIĄZAŃ

WEDŁUG TYTUŁÓW DŁUŻNYCH ORAZ PORĘCZEŃ I GWARANCJI

państwowego funduszu celowego posiadającego osobowość prawną/ gminnego, powiatowego, wojewódzkiego funduszu celowego posiadającego osobowość prawną / państwowej szkoły wyższej/ jednostki badawczo-rozwojowej / państwowej instytucji kultury / samorządowej instytucji kultury / jednostki organizacyjnej tworzonej przez PAN / PAN / samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę / samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego/kasy chorych/ ZUS / fundusze celowe zarządzane przez ZUS/ państwowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego/samorządowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego1)

Adresat
a) sprawozdanie

jednostkowe

b) sprawozdanie

zbiorcze

c) sprawozdanie

łączne1)

Numer identyfikacyjny REGON za okres od początku roku do dnia ........ roku .....
Zobowiązania według tytułów dłużnych
Wyszczególnienie z tego wobec wierzycieli:
krajowych zagranicznych
Kwota zadłużenia ogółem (kol. 3+11) w tym wobec: w tym wobec:
z tego wobec jednostek należących do: banku centralnego banków komercyjnych rządów i agend rządowych międzynarodowych instytucji finansowych
ogółem sektora finansów publicznych (kol. 5+7+8) w tym wobec: grupy II3) grupy III4) ogółem
grupy I2) Skarbu Państwa
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
E. ZOBOWIĄZANIA WG

TYTUŁÓW DŁUŻNYCH

(E1+E2+E3+E4)

z tego:

E1. papiery

wartościowe

w tym:

E11. długoterminowe
E2. kredyty i

pożyczki

w tym:

E21. długoterminowe
E3. przyjęte depozyty
E4. wymagalne

zobowiązania

w tym z tytułu:

E41. dostaw towarów

i usług

1) Właściwe podkreślić.

Poręczenia i gwarancje

Wyszczególnienie w tym wobec
z tego wobec jednostek należących do
Ogółem sektora finansów w tym wobec: grupy II2) grupy III4)
publicznych

(kol. 4+6+7)

grupy I2) Skarbu Państwa
1 2 3 4 5 6 7
F1. wartość nominalna niewymagalnych

zobowiązań z tytułu udzielonych

poręczeń i gwarancji na koniec okresu

sprawozdawczego

F2. wartość nominalna niewymagalnych

zobowiązań z tytułu poręczeń i

gwarancji przypadających do spłaty w

danym roku budżetowym

F3. wartość nominalna wymagalnych

zobowiązań z tytułu udzielonych

poręczeń i gwarancji na koniec okresu

sprawozdawczego

F4. wartość wierzytelności z tytułu

udzielonych poręczeń i gwarancji na

koniec okresu sprawozdawczego

F5. wartość spłat dokonanych w okresie

sprawozdawczym za dłużników z tytułu

udzielonych poręczeń lub gwarancji

(wydatki)

F6. kwota odzyskanych wierzytelności w

okresie sprawozdawczym od dłużników z

tytułu poręczeń lub gwarancji (dochody)

F7. wartość poręczeń i gwarancji

udzielonych w okresie sprawozdawczym

2) Do grupy I zalicza się:

- organy władzy publicznej, organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały,

- państwowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych,

- państwowe fundusze celowe,

- państwowe szkoły wyższe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, lub wojewodę,

- jednostki badawczo-rozwojowe,

- państwowe instytucje kultury,

- Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,

- państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego

3) Do grupy II zalicza się:

- jednostki samorządu terytorialnego,

- samorządowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze samorządowych jednostek budżetowych,

- gminne, powiatowe lub wojewódzkie fundusze celowe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez jednostkę samorządu terytorialnego,

- samorządowe instytucje kultury,

- samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego

4) Do grupy III zalicza się:

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze,

- kasy chorych.

Uzupełniające dane dotyczące wyemitowanych papierów wartościowych

Lp. Rodzaj papieru wartościowego5) Wartość nominalna pozostająca do wykupu6) Waluta emisji Data emisji (rok, m-c, dzień) Data wykupu (rok, m-c, dzień)
1 2 3 4 5 6

5) Wpisać odpowiednio: s - o stałej stopie procentowej, z - o zmiennej stopie procentowej, i - indeksowane.

6) Wartość nominalną pozostającą do wykupu należy wykazywać w walucie emisji papieru wartościowego, suma wartości nominalnej pozostającej do wykupu wszystkich papierów wartościowych wyemitowanych przez jednostkę, po przeliczeniu na złote (według średniego kursu walut obcych, ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego okresu sprawozdawczego), jest równa zadłużeniu z tytułu papierów wartościowych tej jednostki na koniec danego okresu sprawozdawczego.

Uzupełniające dane o kredytach i pożyczkach zagranicznych

Lp. Wartość nominalna pozostająca do spłaty7) Waluta Oprocentowanie Data zaciągnięcia (rok, m-c, dzień) Data spłaty (rok, m-c, dzień)
1 2 3 48) 59) 6 7

7) Wartość nominalną pozostającą do spłaty należy wykazywać w walucie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki; suma wartości nominalnej pozostającej do spłaty wszystkich zaciągniętych kredytów i pożyczek, po przeliczeniu na złote (według średniego kursu walut obcych, ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego okresu sprawozdawczego), jest równa kwocie długu danej jednostki z tytułu kredytów i pożyczek na koniec danego okresu sprawozdawczego

8) Wpisać odpowiednio - s w przypadku oprocentowania stałego lub z - w przypadku oprocentowania zmiennego.

9) W przypadku oprocentowania stałego podać jego wysokość, w przypadku oprocentowania zmiennego - podać sposób jego obliczania, np. LIBOR3MUSD + 0,6% (3-miesięczny LIBOR na USD + 0,6% marża)

................ ....... .............. .............

Główny Księgowy / telefon rok m-c dzień Kierownik

Skarbnik jednostki /

Przewodniczący

Zarządu

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR SPRAWOZDANIA Rb-N O STANIE NALEŻNOŚCI

MINISTERSTWO FINANSÓW, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa
Nazwa i adres jednostki sprawozdawczej RB-N KWARTALNE SPRAWOZDANIE O STANIE NALEŻNOŚCI

państwowego funduszu celowego posiadającego osobowość prawną/ gminnego, powiatowego, wojewódzkiego funduszu celowego posiadającego osobowość prawną / państwowej szkoły wyższej / jednostki badawczo-rozwojowej /państwowej instytucji kultury / samorządowej instytucji kultury / jednostki organizacyjnej tworzonej przez PAN / PAN / samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę / samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego/Kasy Chorych/ ZUS / fundusze celowe zarządzane przez ZUS/ państwowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego/ samorządowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego1)

Adresat
a) sprawozdanie

jednostkowe

b) sprawozdanie

zbiorcze

c) sprawozdanie

łączne1)

Numer identyfikacyjny REGON za okres od początku roku do dnia ........ roku .....
Należności według tytułów
Wyszczególnienie z tego od dłużników:
krajowych zagranicznych
w tym od: w tym od:
z tego od jednostek należących do: banku centralnego banków komercyjnych rządów i agend rządowych międzynarodowych instytucji finansowych
Kwota należności ogółem (kol. 3+11) ogółem sektora finansów publicznych (kol. 5+7+8) w tym od: grupy II3) grupy III4) ogółem
grupy I2) Skarbu Państwa
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
N. NALEŻNOŚCI

(N1+N2+N3+N4)

z tego:

N1. papiery

wartościowe

w tym:

N11. długoterminowe
N2. kredyty i

pożyczki

w tym:

N21. długoterminowe
N3. depozyty
N4. wymagalne

zobowiązania

w tym z tytułu

N41. dostaw towarów

i usług

UWAGA: Objaśnienia na stronie drugiej

................ ....... .............. .............

Główny Księgowy / telefon rok m-c dzień Kierownik

Skarbnik jednostki /

Przewodniczący

Zarządu

1) Właściwe podkreślić.

2) Do grupy I zalicza się:

- organy władzy publicznej, organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały,

- państwowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych,

- państwowe fundusze celowe,

- państwowe szkoły wyższe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez ministra lub centralny organ administracji rządowej lub wojewodę,

- jednostki badawczo-rozwojowe,

- państwowe instytucje kultury,

- Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,

- państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

3) Do grupy II zalicza się:

- jednostki samorządu terytorialnego,

- samorządowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze samorządowych jednostek budżetowych,

- gminne, powiatowe lub wojewódzkie fundusze celowe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez jednostkę samorządu terytorialnego,

- samorządowe instytucje kultury,

- samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

4) Do grupy III zalicza się:

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze,

- kasy chorych.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TERMINY PRZEKAZYWANIA SPRAWOZDAŃ ORAZ ODBIORCY SPRAWOZDAŃ

I. Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorcy sprawozdań Rb-Z i Rb-N za I, II i III kwartał

Tabela A

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania jednostkowe 1. Państwowe fundusze celowe posiadające osobowość prawną 1. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda 15 dni
2. Państwowe szkoły wyższe 2. Nadzorujący minister 15 dni
3. Jednostki badawczo-rozwojowe 3. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego 15 dni
4. Państwowe instytucje kultury 4. Minister będący organizatorem instytucji kultury, kierownik urzędu centralnego 15 dni
5. Jednostki organizacyjne tworzone przez Polską Akademię Nauk 5. Polska Akademia Nauk 15 dni
6. Kasy chorych 6. Kierownik urzędu centralnego 15 dni
7. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej 7. Nadzorujący minister, wojewoda, kierownik urzędu centralnego, nadzorująca państwowa uczelnia medyczna lub państwowa uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 15 dni
8. Państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego 8. Nadzorujący minister 15 dni
9. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w tym zadłużenie zarządzanych przez niego funduszy) 9. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 30 dni
10. Jednostki organizacyjne tworzone przez PAN 10. PAN 15 dni

Tabela B

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania jednostkowe 1. Samorządowe instytucje kultury 1. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego będącej organizatorem instytucji kultury 15 dni
2. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej 2. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 15 dni
3. Fundusze celowe posiadające osobowość prawną (gminne, powiatowe lub wojewódzkie) 3. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 15 dni
4. Samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego 4. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 15 dni

Tabela C

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania zbiorcze 1. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda, nadzorująca państwowa uczelnia medyczna lub państwowa uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 1. Ministerstwo Finansów -Departament Długu Publicznego 30 dni
2. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 2. Regionalna Izba Obrachunkowa 30 dni
3. Regionalna Izba Obrachunkowa 3. Ministerstwo Finansów -Departament Długu Publicznego 45 dni
Sprawozdanie łączne 1. Polska Akademia Nauk 1. Ministerstwo Finansów -Departament Długu Publicznego 30 dni

II. Terminy przekazywania sprawozdań oraz odbiorcy sprawozdań Rb-Z i Rb-N za IV kwartał

Tabela A

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania jednostkowe 1. Państwowe fundusze celowe posiadające osobowość prawną 1. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda 40 dni
2. Państwowe szkoły wyższe 2. Nadzorujący minister 40 dni
3. Jednostki badawczo-rozwójowe 3. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego 40 dni
4. Państwowe instytucje kultury 4. Minister będący organizatorem instytucji kultury 40 dni
5. Jednostki organizacyjne tworzone przez Polską Akademię Nauk 5. Polska Akademia Nauk 40 dni
6. Kasy chorych 6. Kierownik urzędu centralnego 40 dni
7. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej 7. Nadzorujący minister, wojewoda, kierownik urzędu centralnego, nadzorująca państwowa uczelnia medyczna lub państwowa uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 40 dni
8. Państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego 8. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 40 dni
9. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w tym zadłużenie zarządzanych przez niego funduszy) 9. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 55 dni
10. Jednostki organizacyjne tworzone przez PAN 10. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 40 dni

Tabela B

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania jednostkowe 1. Samorządowe instytucje kultury 1. Zarząd jednostki samorządu terytorialnego będącej organizatorem instytucji kultury 40 dni
2. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej 2. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 40 dni
3. Fundusze celowe posiadające osobowość prawną (gminne, powiatowe lub wojewódzkie) 3. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 40 dni
4. Samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego 4. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 40 dni

Tabela C

Rodzaj sprawozdania Jednostki przekazujące sprawozdania Jednostki otrzymujące sprawozdania Termin złożenia sprawozdania po upływie okresu sprawozdawczego nie później niż
1 2 3 4
Sprawozdania zbiorcze 1. Nadzorujący minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda, nadzorująca państwowa uczelnia medyczna lub państwowa uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 1. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 55 dni
2. Zarząd nadzorującej jednostki samorządu terytorialnego 2. Regionalna Izba Obrachunkowa 59 dni
3. Regionalna Izba Obrachunkowa 3. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 74 dni
Sprawozdanie łączne 1. Polska Akademia Nauk 1. Ministerstwo Finansów - Departament Długu Publicznego 55 dni

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.148.1653

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje i zasady sporządzania sprawozdań w zakresie państwowego długu publicznego oraz poręczeń i gwarancji jednostek sektora finansów publicznych.
Data aktu: 10/12/2001
Data ogłoszenia: 21/12/2001
Data wejścia w życie: 05/01/2002