Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 grudnia 2001 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, Nr 42, poz. 475, Nr 89, poz. 973, Nr 100, poz. 1080, Nr 122, poz. 1323 i 1325 i Nr 128, poz. 1405) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. Nr 25, poz. 132, z 1998 r. Nr 166, poz. 1237 i z 2000 r. Nr 6, poz. 76) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
w ust. 1 wyrazy "powiatowy urząd pracy" zastępuje się wyrazem "starosta",
b)
w ust. 2 wyrazy "we właściwym powiatowym urzędzie pracy" zastępuje się wyrazami "właściwemu staroście";
2)
w § 6:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Świadczenia wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 7 dni od daty upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane, z zastrzeżeniem ust. 2.",

b)
skreśla się ust. 3;
3)
w § 9 w ust. 2 po wyrazie "komunikacji" skreśla się wyraz "publicznej";
4)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego

wzór

II. Oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy:

1. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury proszę przyjąć

przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie

społeczne lub na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

na podstawie przepisów prawa polskiego:

a) w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych

z ostatnich 20 lat kalendarzowych, tj. od ... do ...*

b) w okresie 20 lat kalendarzowych wybranych z całego

okresu podlegania ubezpieczeniu*.

2. Nie mogę udowodnić podstawy wymiaru składki

na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne

i rentowe.

3. Ostatnie moje zatrudnienie (inna praca zarobkowa

lub działalność) podlegające ubezpieczeniu społecznemu

ustało z dniem ...............................

4. Zgłaszałem(am) wniosek o przyznanie emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...........................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

5. Mam - miałem(am)* ustalone prawo do emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...........................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

6. Emeryturę - rentę z tytułu niezdolności do pracy*

pobieram

- nie pobieram.*

7. Korespondencję proszę przekazywać pod adresem:

kod pocztowy ....... poczta ...... miejscowość ........

dzielnica-gmina ........ ulica ......... nr lokalu ....

powiat ................................................

8. Do wniosku załączam ......................... dowodów.

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za składanie

nieprawdziwych zeznań oświadczam, że dane zawarte w

częściach I i II wniosku podane zostały zgodnie z

prawdą, co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

...............................

(podpis osoby ubiegającej się

o świadczenie przedemerytalne)

III. Adnotacje powiatowego urzędu pracy.

1. Na podstawie okazanego dokumentu tożsamości osoby,

której wniosek dotyczy, seria i nr ........ - stwierdza

się, że dane zawarte w części I pkt 1, 2 i 3 wniosku

są zgodne z wpisami dokonanymi w tym dokumencie.

2. Świadczenie przedemerytalne przysługuje od dnia .......

...............................

(podpis i pieczątka pracownika

powiatowego urzędu pracy)

______

* Niepotrzebne skreślić.

POUCZENIE

1. W części I pkt 5 należy podać ustalony przez urząd skarbowy numer identyfikacji podatkowej (NIP).

2. W części I pkt 6 należy podać dziewięciocyfrowy lub czternastocyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny pracodawcy nadany w systemie REGON i symbol cyfrowy rodzaju działalności podstawowej według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) lub symbol alfanumeryczny według Polskiej Klasyfikacji Działalności, z zaświadczenia wydanego pracodawcy przez Urząd Statystyczny (PKD).

3. W części I pkt 7 należy podać kod zawodu na podstawie "Klasyfikacji zawodów i specjalności" wprowadzonej dla potrzeb rynku pracy rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 20 kwietnia 1995 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 48, poz. 253) (tom II).

4. Do wniosku powinny być dołączone w oryginale dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. Nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

5. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ustalonej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego - w przypadku powstania prawa do świadczenia przedemerytalnego przyjmuje się przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do dnia 31 grudnia 1998 r.) lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego, w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Na wniosek osoby uprawnionej lub ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne podstawę wymiaru emerytury ustalanej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego może stanowić również przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do 31 grudnia 1998 r.) lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

Do podstawy wymiaru składek dolicza się również kwoty niestanowiące podstawy wymiaru składek, uwzględniane w podstawie wymiaru emerytury.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.145.1636

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Data aktu: 03/12/2001
Data ogłoszenia: 18/12/2001
Data wejścia w życie: 02/01/2002