Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Górnictwa RP", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 2001 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Górnictwa RP", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Górnictwa RP", zwaną dalej "odznaką".
2. 
Odznaka jest jednostopniowa.
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom:
1)
kopalń i innych jednostek organizacyjnych zajmujących się problematyką górniczą,
2)
organów administracji państwowej nadzorujących górnictwo lub działających w dziedzinie górnictwa,
3)
innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych i społecznych współpracujących z górnictwem

- w uznaniu ich zasług dla rozwoju górnictwa, zwłaszcza w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki światowej i produkcji urządzeń górniczych.

2. 
Odznaka może być nadawana również:
1)
innym osobom szczególnie zasłużonym dla górnictwa;
2)
obywatelom państw obcych, zasłużonym dla rozwoju polskiego górnictwa i umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
3. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  3. 
1.  1
 Odznakę nadaje minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2) 2
 kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi;
3)
terenowego organu administracji rządowej bądź organu samorządu terytorialnego;
4)
organów statutowych krajowych organizacji zawodowych i społecznych działających na rzecz górnictwa - w odniesieniu do pracowników i działaczy tej organizacji;
5)
organów statutowych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły na rzecz górnictwa;
6)
organów statutowych fundacji, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz górnictwa;
7)
przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633).
2. 
Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1)
dane wnioskodawcy - nazwę i adres siedziby;
2)
dane osobowe osoby przedstawionej do wyróżnienia - imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania;
3)
uzasadnienie (opis zasług dla rozwoju górnictwa, a także podanie stażu pracy w górnictwie, jeżeli taka była wykonywana);
4)
datę złożenia wniosku oraz podpis wnioskodawcy.
3. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.  3
 Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw gospodarki surowcami energetycznymi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
5.  4
 Wniosek o nadanie odznaki może być wniesiony w postaci elektronicznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi.
6. 
Wniosek o nadanie odznaki wniesiony w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  4. 
1. 
Odznaka "Zasłużony dla Górnictwa RP" ma kształt stylizowanego koła o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu srebrzonego, którego górną część stanowi wieniec laurowy, a dolną - fragment koła zębatego z umieszczonym napisem "Zasłużony dla Górnictwa RP". W środku koła znajduje się wypukły emblemat zawodu górniczego w postaci zarysu perlika i młotka, ułożonych w kształcie litery X. Przestrzeń między wieńcem laurowym, kołem zębatym i emblematem górniczym nie jest wypełniona. Odznaka jest zawieszona za pomocą kółka na wstążce o szerokości 30 mm, na której dwa pionowe paski o szerokości 16 mm w kolorze zielono-czarnym są oddzielone paskiem o szerokości 4 mm w kolorze biało-czerwonym. Pod wstążką znajduje się płytka usztywniająca z metalu w kolorze odznaki, u góry wywinięta na zewnątrz na wysokość 5 mm na całej szerokości wstążki. Na odwrotnej stronie płytki jest zamocowana agrafka.
2. 
Wzór odznaki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1.  5
 Odznakę wręcza minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Odznakę wręcza się uroczyście z okazji "Dnia Górnika". Wręczenie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3. 
Osobie wyróżnionej wręcza się również legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
4. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
5. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.  6
 Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi.
§  7.  7
 Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi.
§  8. 
Osoby, którym nadano odznakę "Zasłużony dla Górnictwa RP" na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jej noszenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia 8 .

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"

ZAŁĄCZNIK Nr  3  9

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"

wzór
1 § 3 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
3 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
4 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
5 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
7 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.
8 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 12 grudnia 2001 r.
9 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 października 2024 r. (Dz.U.2024.1641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1544 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Górnictwa RP", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.
Data aktu: 28/11/2001
Data ogłoszenia: 07/08/2023
Data wejścia w życie: 12/12/2001