Dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 2001 r.
w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa. *

Na podstawie art. 91 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526, Nr 53, poz. 548 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 73, poz. 852 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 877 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa rodzaje dodatków uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby, wysokość, zasady przyznawania i obniżania oraz sposób wypłaty tych dodatków, a także dodatku służbowego oraz dodatku za stopień, otrzymywanych przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to jednostkę organizacyjną wymienioną w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa oraz Centralny Ośrodek Szkolenia Urzędu Ochrony Państwa,
2)
kierowniku jednostki organizacyjnej - rozumie się przez to również funkcjonariusza pełniącego obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej,
3)
uposażeniu zasadniczym - rozumie się przez to uposażenie zasadnicze funkcjonariusza według grupy zaszeregowania, z uwzględnieniem wzrostu tego uposażenia z tytułu wysługi lat,
4)
najniższym uposażeniu - rozumie się przez to miesięczne uposażenie zasadnicze funkcjonariusza według stawki przewidzianej dla najniższej grupy zaszeregowania, wraz z dodatkiem za stopień szeregowego.
3.
Dodatki do uposażenia są ustalane w stawkach miesięcznych.
4.
Kwoty dodatków do uposażenia ustala się odrębnie dla funkcjonariuszy objętych oraz nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, na podstawie stawek składników uposażenia odpowiednich dla danej grupy funkcjonariuszy.
5.
Kwoty dodatków do uposażenia zaokrągla się do dziesięciu groszy w górę.
§  2.
Funkcjonariusz otrzymuje za posiadany stopień dodatek za stopień w następującej wysokości:
Lp. Nazwa stopnia Stawka w złotych
funkcjonariusze nieobjęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym funkcjonariusze objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym
1 generał broni 758 906
2 generał dywizji 632 755
3 generał brygady 542 648
4 pułkownik 481 575
5 podpułkownik 456 545
6 major 443 530
7 kapitan 414 495
8 porucznik 370 442
9 podporucznik 347 415
10 starszy chorąży sztabowy 308 368
11 chorąży sztabowy 301 360
12 starszy chorąży 291 348
13 chorąży 281 336
14 młodszy chorąży 274 328
15 starszy sierżant sztabowy 253 302
16 sierżant sztabowy 241 289
17 starszy sierżant 229 274
18 sierżant 217 260
19 plutonowy 205 245
20 starszy kapral 194 232
21 kapral 188 225
22 starszy szeregowy 175 209
23 szeregowy 170 203
§  3.
1.
Funkcjonariuszowi przysługuje dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.
2.
Przy ustalaniu wysokości dodatku, o którym mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę w szczególności sposób wywiązywania się z obowiązków służbowych, zakres tych obowiązków, zajmowane stanowisko oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
3.
W indywidualnych przypadkach, uzasadnionych szczególną złożonością, charakterem lub efektami służby, Szef Urzędu Ochrony Państwa może przyznać funkcjonariuszowi dodatek służbowy w wysokości przekraczającej 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień, z tym że wysokość dodatku służbowego nie może być wyższa niż 75% otrzymywanego przez funkcjonariusza uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.
4.
Dodatek służbowy przyznaje się na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w ust. 5.
5.
Dodatek służbowy może być przyznany na czas określony w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi na ten czas nowych lub dodatkowych zadań albo obowiązków służbowych na innym stanowisku.
6.
Dodatek służbowy obniża się w razie stwierdzenia w opinii służbowej niewywiązywania się przez funkcjonariusza z powierzonych mu obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku.
7.
Dodatek służbowy nie może być niższy niż 50 zł miesięcznie.
§  4.
Funkcjonariuszowi mogą być przyznane następujące dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby:
1)
dodatek kontrolerski,
2)
dodatek za znajomość języków obcych.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi zajmującemu stanowisko w jednostce organizacyjnej właściwej do prowadzenia kontroli wewnętrznej w Urzędzie Ochrony Państwa oraz wykonującemu tę kontrolę, a także funkcjonariuszowi wykonującemu kontrolę w zakresie ochrony informacji niejawnych, stanowiących tajemnicę państwową na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych, oraz funkcjonariuszowi uprawnionemu do wykonywania kontroli i wykonującemu tę kontrolę na podstawie przepisów odrębnych przyznaje się dodatek kontrolerski w wysokości miesięcznej do 25% stawki uposażenia zasadniczego według grupy zaszeregowania specjalisty obowiązującej w miejscu pełnienia służby.
2.
Wysokość dodatku kontrolerskiego jest uzależniona od posiadanych przez funkcjonariusza kwalifikacji zawodowych, zakresu wykonywanych obowiązków kontrolnych, a także rzetelności i wnikliwości przeprowadzanych przez niego kontroli.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się wobec funkcjonariusza oddelegowanego do jednostki organizacyjnej właściwej do prowadzenia kontroli wewnętrznej w Urzędzie Ochrony Państwa oraz wykonującego kontrolę w ramach tej jednostki.
§  6.
Prawo do otrzymywanego przez funkcjonariusza dodatku kontrolerskiego wygasa z dniem:
1)
przeniesienia funkcjonariusza do innej niż wymieniona w § 5 ust. 1 jednostki organizacyjnej,
2)
zaprzestania wykonywania przez funkcjonariusza czynności z zakresu kontroli.
§  7.
1.
Funkcjonariuszowi znającemu języki obce przyznaje się dodatek za znajomość każdego języka obcego w wysokości:
1)
za bardzo dobrą znajomość języka obcego - 20%,
2)
za dobrą znajomość języka obcego - 12%,
3)
za dostateczną znajomość języka obcego - 8%

- najniższego uposażenia.

2.
Znajomość języka obcego należy udokumentować:
1)
dyplomem ukończenia:
a)
odpowiednich dla danego języka obcego wyższych studiów na kierunku filologia lub studiów w zakresie lingwistyki stosowanej,
b)
studiów wyższych za granicą - uznaje się język wykładowy,
c)
szkoły wyższej, w której językiem wykładowym był język obcy,
d)
publicznej szkoły ponadgimnazjalnej ogólnokształcącej lub zawodowej, w której językiem wykładowym był język obcy, a także równoważnych im szkoły niepublicznej lub ukończonej za granicą,
2)
świadectwem maturalnym uzyskanym za granicą w szkole, w której językiem wykładowym był język obcy,
3)
zaświadczeniem stwierdzającym uprawnienia tłumacza przysięgłego, wydanym na podstawie przepisów szczególnych,
4)
certyfikatem lub zaświadczeniem potwierdzającym uzyskanie pozytywnej oceny ze znajomości języka obcego, o których mowa w przepisach w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej,
5)
zaświadczeniem wydanym przez komisję egzaminacyjną Urzędu Ochrony Państwa, zwaną dalej "komisją".
3.
Znajomość języka obcego może być również, za zgodą Szefa Urzędu Ochrony Państwa, stwierdzona dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem lub certyfikatem innym niż wymienione w ust. 2.
4.
Stopień znajomości języka obcego na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 2 pkt 1-4 uważa się za równorzędny z oceną bardzo dobrą, uzyskaną z egzaminu złożonego przed komisją.
5.
W przypadku udokumentowania znajomości języka obcego dokumentami wymienionymi w ust. 2 pkt 5 oraz ust. 3, dodatek przyznaje się w wysokości odpowiadającej ocenie, jaką funkcjonariusz uzyskał na egzaminie z języka obcego.
§  8.
1.
Dodatek za znajomość języka obcego przyznaje się na okres:
1)
10 lat - za bardzo dobrą znajomość języka obcego,
2)
5 lat - za dobrą znajomość języka obcego,
3)
jednego roku - za dostateczną znajomość języka obcego.
2.
W razie obniżenia stopnia znajomości języka obcego przez funkcjonariusza, kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, kieruje go, przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1, na egzamin kontrolny przed komisją.
3.
Wysokość dodatku za znajomość języka obcego może być odpowiednio podwyższona lub obniżona w przypadku stwierdzenia na podstawie dokumentów, o których mowa w § 7 ust. 2 i 3, zmiany stopnia znajomości języka obcego przez funkcjonariusza.
4.
Po upływie okresów, o których mowa w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, kieruje go na egzamin kontrolny przed komisją w celu stwierdzenia stopnia znajomości języka obcego.
5.
Funkcjonariuszowi, który w trybie określonym w ust. 4 uzyskał zaświadczenie komisji stwierdzające znajomość języka obcego, przyznaje się dodatek za znajomość języka obcego, według zasad określonych w ust. 1.
§  9.
1.
Prawo do otrzymywanego przez funkcjonariusza dodatku za znajomość języka obcego wygasa w przypadku:
1)
upływu okresów, o których mowa w § 8 ust. 1,
2)
stwierdzenia przez komisję obniżenia stopnia znajomości języka obcego poniżej znajomości dostatecznej.
2.
Funkcjonariuszowi, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu po upływie okresów wymienionych w § 8 ust. 1 lub nie poddał się egzaminowi kontrolnemu, o którym mowa w § 8 ust. 2 lub 4, dodatek za znajomość języka obcego przysługuje do najbliższego terminu egzaminu po ustaniu tych przyczyn.
§  10.
1.
Dodatki do uposażenia, z uwzględnieniem § 3 ust. 3, przyznają:
1)
Prezes Rady Ministrów - Szefowi Urzędu Ochrony Państwa,
2)
Szef Urzędu Ochrony Państwa - zastępcom Szefa Urzędu Ochrony Państwa,
3)
Szef Urzędu Ochrony Państwa lub upoważniony przez niego funkcjonariusz - pozostałym funkcjonariuszom.
2.
Kompetencja osób, o których mowa w ust. 1, do przyznania dodatku do uposażenia obejmuje również uprawnienie do:
1)
jego podwyższania lub obniżania,
2)
wstrzymania jego wypłaty,
3)
zawieszania wypłaty tego dodatku.
3.
Sprawy, o których mowa w ust. 1 i 2, są załatwiane w drodze decyzji administracyjnej w formie rozkazu personalnego.
§  11.
Funkcjonariusze pobierający dodatek za bardzo dobrą znajomość języka obcego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów są obowiązani w ciągu roku od wejścia w życie rozporządzenia złożyć egzamin ze znajomości języka obcego przed komisją, jeżeli od momentu przyznania tego dodatku upłynął okres, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1.
§  12.
Traci moc zarządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 17 września 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa dodatków do uposażenia oraz ich wysokości (Monitor Polski Nr 69, poz. 686, Dz. Urz. UOP z 1999 r. Nr 1, poz. 2 i z 2001 r. Nr 1, poz. 3).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Od dnia 30 października 2002 r. niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.02.74.676), w związku z wejściem w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 października 2002 r. w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz.U.02.172.1408).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.133.1492

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.
Data aktu: 12/11/2001
Data ogłoszenia: 21/11/2001
Data wejścia w życie: 06/12/2001