Wysokość wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 30 stycznia 2001 r.
w sprawie wysokości wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.

Na podstawie art. 13a ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28, z 1993 r. Nr 52, poz. 240, z 1995 r. Nr 30, poz. 152, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 24, poz. 118, Nr 75, poz. 469, Nr 80, poz. 500, Nr 96, poz. 590 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 62, poz. 718 i Nr 91, poz. 1008) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych,
2)
Komitecie - należy przez to rozumieć Komitet Badań Naukowych,
3)
stawce - należy przez to rozumieć maksymalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli akademickich, przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w szkole wyższej,
4) 1
wynagrodzeniu bazowym - należy przez to rozumieć kwotę 146 zł, stanowiącą podstawę do obliczenia wynagrodzenia z tytułu opracowania przez recenzentów i ekspertów recenzji naukowych, o których mowa w § 4, lub dokonania przez ekspertów kontroli, o których mowa w § 5,
5)
recenzji naukowej - należy przez to rozumieć sporządzoną indywidualnie opinię lub ekspertyzę dotyczącą realizacji zadań Komitetu w zakresie działalności finansowanej lub dofinansowywanej ze środków będących w dyspozycji Przewodniczącego Komitetu, a w szczególności opinię lub ekspertyzę o realizacji zadań lub prac, której opracowanie jest wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.
§  2.
1.
Członkowie zespołów Komitetu, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 oraz w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości:
1)
82% stawki - dla członków zespołów Komitetu pełniących funkcję zastępcy Przewodniczącego Komitetu,
2)
61% stawki - dla członków zespołów Komitetu pełniących funkcję przewodniczącego zespołu Komitetu,
3)
49% stawki - dla członków zespołów Komitetu, nie wymienionych w pkt 1 i 2.
2.
Członkowie zespołów opiniodawczo-doradczych, o których mowa w art. 8b ustawy, oraz członkowie sekcji specjalistycznych, o których mowa w art. 11 ustawy, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości:
1)
15% stawki - dla członków zespołów opiniodawczo-doradczych lub sekcji specjalistycznych, pełniących funkcję przewodniczącego,
2)
12% stawki - dla pozostałych członków zespołów opiniodawczo-doradczych lub sekcji specjalistycznych.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje uprawnionemu członkowi pod warunkiem, że w danym miesiącu odbyło się co najmniej jedno posiedzenie właściwego zespołu Komitetu, zespołu wymienionego w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy, zespołu opiniodawczo-doradczego lub sekcji specjalistycznej.
§  3.
1.
W razie zbiegu uprawnień do wynagrodzeń, o których mowa w § 2, przysługuje jedno, najwyższe wynagrodzenie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy członek zespołu Komitetu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, uczestniczy w pracach innego zespołu Komitetu, zespołu wymienionego w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy lub zespołu opiniodawczo-doradczego, przysługuje mu jedno wynagrodzenie w wysokości 61% stawki.
§  4.
Recenzenci i eksperci za opracowanie recenzji naukowej, sporządzonej w formie pisemnej, na zamówienie właściwego departamentu urzędu Komitetu, otrzymują wynagrodzenie stanowiące:
1)
jednokrotność wynagrodzenia bazowego - za recenzję wniosku o finansowanie projektu badawczego, wniosku - oferty o finansowanie projektu badawczego zamawianego oraz oferty na wykonanie prac rozwojowych objętych projektem celowym zamawianym,
2)
dwukrotność wynagrodzenia bazowego - za recenzję raportu rocznego, raportu końcowego, publikacji wydawniczej oraz sprawozdania z wykonania zadania objętego finansowaniem lub dofinansowaniem przez Komitet.
§  5.
Ekspert dokonujący kontroli merytorycznej lub finansowej realizacji badań naukowych, prac rozwojowych lub innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę otrzymuje wynagrodzenie stanowiące:
1)
pięciokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
projektu badawczego,
b)
zadań z zakresu działalności wspomagającej badania,
2)
siedmiokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
projektu celowego,
b)
projektu będącego częścią programu międzynarodowego lub działania wspomagającego realizację takiego programu,
c)
udziału jednostki naukowej w międzynarodowym przedsięwzięciu podejmowanym na podstawie umowy międzyrządowej, o którym mowa w art. 14 ust. 5 pkt 3 ustawy,
d)
udziału podmiotu krajowego w instytucji międzynarodowej, na rzecz której Komitet przyznał środki finansowe na opłacenie składek, o których mowa w art. 15 ust. 2a ustawy,
3)
ośmiokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
badań własnych szkoły wyższej,
b)
utrzymania przez jednostkę naukową unikatowego urządzenia lub miejsca pracy badawczej o ogólnokrajowym lub regionalnym znaczeniu,
c)
działalności określonej w art. 16 ust. 1 ustawy,
4)
dziesięciokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę:
a)
działalności statutowej jednostki naukowej,
b)
realizacji przez jednostkę naukową inwestycji służącej potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych,
5)
dwudziestokrotność wynagrodzenia bazowego - za kompleksową kontrolę działalności prowadzonej przez jednostkę naukową.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1999 r. w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia członków komisji Komitetu Badań Naukowych pochodzących z wyboru (Dz. U. Nr 65, poz. 739) - utrzymane w mocy na podstawie art. 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 91, poz. 1008).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.110.1171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.13.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.
Data aktu: 30/01/2001
Data ogłoszenia: 23/02/2001
Data wejścia w życie: 23/02/2001, 01/01/2001