Dotacja przeznaczona na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w podmiotach przemysłowego potencjału obronnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 16 października 2001 r.
w sprawie dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w podmiotach przemysłowego potencjału obronnego.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wykonywaniu budżetu państwa w roku 2001 oraz o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 (Dz. U. Nr 55, poz. 574 i Nr 84, poz. 907) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady udzielania i wykorzystania dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w podmiotach przemysłowego potencjału obronnego, zwanej dalej "dotacją", ujętej w budżecie państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki, w tym:
1)
tryb udzielania, sposób wykorzystania i rozliczania dotacji,
2)
zasady, tryb przyznawania, ustalania kwot oraz obliczania i wypłacania odpraw ustawowych dla pracowników tego przemysłu.
§  2.
1.
Dotację przeznacza się na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w podmiotach przemysłowego potencjału obronnego, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 83, poz. 932, z 2000 r. Nr 119, poz. 1250 oraz z 2001 r. Nr 76, poz. 805 i Nr 100, poz. 1080), z wyłączeniem przedsiębiorstw państwowych wymienionych w tych przepisach.
2.
Dotacja jest przeznaczona na finansowanie odpraw ustawowych wypłacanych pracownikom zwalnianym z pracy z powodu ograniczenia zdolności produkcyjnych, zmian technologicznych i asortymentowych produkcji, restrukturyzacji organizacyjnej, likwidacji stanowisk, oddziałów i wydziałów produkcyjnych - będących wynikiem realizacji programu restrukturyzacji przemysłu obronnego i wsparcia w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.
§  3.
Dotację przeznacza się na odprawy pieniężne przysługujące na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) lub jednorazowe odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 4 tej ustawy.
§  4.
1.
Odprawy, o których mowa w § 3, są przyznawane w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania tych odpraw, w granicach ustalonej w budżecie na ten cel kwoty.
§  5.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić dotacji na wniosek podmiotu przemysłowego potencjału obronnego. Wnioski składa się do ministra właściwego do spraw gospodarki, w terminie 10 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację obejmujące:
a)
firmę (nazwę),
b)
numer identyfikacyjny REGON,
c)
adres,
2)
imienny wykaz osób uprawnionych, z podaniem rodzaju i wysokości odprawy, numeru PESEL, terminu otrzymania wypowiedzenia oraz terminu rozwiązania stosunku pracy,
3)
kwotę wnioskowanej dotacji,
4)
uzasadnienie przyznania dotacji,
5)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dotację.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia.
§  6.
Przyznawana przez ministra właściwego do spraw gospodarki dotacja jest przekazywana na specjalnie w tym celu wyodrębniony rachunek bankowy podmiotu przemysłowego potencjału obronnego.
§  7.
Podmiot przemysłowego potencjału obronnego, który otrzymał dotację, sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia 2002 r., sprawozdanie zawierające imienny wykaz osób, które otrzymały odprawy. W wykazie należy wskazać kwoty wypłaconych odpraw oraz wysokość ich dofinansowania ze środków dotacji.
§  8.
Dotacje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu państwa na zasadach i w trybie określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024