Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń topografii układów scalonych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2001 r.
w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń topografii układów scalonych.

Na podstawie art. 210 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe wymogi dotyczące zgłoszenia topografii układu scalonego oraz szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania tych zgłoszeń w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym".
§  2. [Definicje]
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
2)
zgłaszającym - rozumie się przez to osobę, która w imieniu własnym dokonała zgłoszenia topografii układu scalonego w Urzędzie Patentowym.
§  3. [Elementy zgłoszenia topografii układu scalonego; język zgłoszenia; tłumaczenia dokumentów]
1.
Zgłoszenie topografii układu scalonego, zwanej dalej "topografią", oprócz elementów wymienionych w art. 202 ust. 1 ustawy powinno zawierać również:
1)
dwa egzemplarze materiału identyfikującego topografię,
2)
dokument przeniesienia prawa do rejestracji, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii lub uprawnionym do prawa z rejestracji topografii z mocy ustawy,
3)
pełnomocnictwo, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.
Zgłoszenie topografii powinno być sporządzone w języku polskim. Jeżeli dokumenty i materiały, o których mowa w ust. 1, a także w § 5 ust. 3, zostały sporządzone w innym języku, należy załączyć do nich tłumaczenie na język polski.
§  4. [Podanie o zarejestrowanie topografii]
1.
Podanie o zarejestrowanie topografii powinno zawierać:
1)
nazwisko i imię lub nazwę oraz adres lub siedzibę zgłaszającego,
2)
nazwisko i imię oraz adres pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
3)
nazwę organu administracji rządowej lub państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, gdy zgłoszenie jest dokonane przez ten organ lub jednostkę w imieniu Skarbu Państwa,
4)
wskazanie podstawy do uzyskania prawa z rejestracji, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii,
5)
nazwisko i imię twórcy oraz jego adres, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii,
6)
wniosek o zarejestrowanie topografii,
7)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
8)
spis załączonych dokumentów,
9)
podpis zgłaszającego lub pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.
Podanie powinno również zawierać wskazanie osoby upoważnionej do odbioru korespondencji.
§  5. [Materiał identyfikujący topografię]
1.
Materiał identyfikujący topografię powinien być podany na rysunku lub fotografii w celu określenia:
1)
sposobu wytwarzania układu scalonego,
2)
maski lub fragmentu maski do wytwarzania układu scalonego,
3)
warstw układu scalonego.
2.
Rysunki lub fotografie, o których mowa w ust. 1, nie mogą zawierać danych niepodlegających ochronie, z wyjątkiem podpisu zgłaszającego lub jego pełnomocnika.
3.
Jeżeli materiał identyfikujący, o którym mowa w ust. 1, jest utrwalony na nośniku danych w postaci zakodowanej, powinien być on podany wraz z instrukcją odczytu nośnika tych danych.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Urząd Patentowy może żądać od zgłaszającego dostarczenia danych w celach ilustracyjnych na takim nośniku i w takim formacie, aby było możliwe odczytanie tych danych na sprzęcie, do którego Urząd Patentowy ma dostęp, jeżeli materiał identyfikujący topografię został złożony na innym nośniku.
§  6. [Oświadczenie dotyczące daty wprowadzenia topografii do obrotu]
Oświadczenie, o którym mowa w art. 202 ust. 1 pkt 3 ustawy, powinno w szczególności zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres lub siedzibę zgłaszającego,
2)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
3)
wskazanie grupy wyrobów, w których została wykorzystana zgłoszona do rejestracji topografia,
4)
wskazanie daty umowy, na podstawie której topografia lub wyrób, w którym jest ona wykorzystana, zostały wprowadzone do obrotu,
5)
podpis zgłaszającego lub jego pełnomocnika.
§  7. [Czynności Urzędu Patentowego po wpłynięciu zgłoszenia topografii]
Po wpłynięciu zgłoszenia topografii do rejestracji Urząd Patentowy nadaje mu kolejny numer, stwierdza datę wpływu oraz zawiadamia o tym zgłaszającego.
§  8. [Kontrola formalna zgłoszenia topografii]
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi niedopełnienie jednego z wymogów formalnych wymaganych do zgłoszenia topografii do rejestracji, zawiadamia o tym zgłaszającego i - zgodnie z art. 242 ust. 1 i 2 ustawy - wyznacza mu termin do uzupełnienia zgłoszenia.
§  9. [Wydanie decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji topografii; wydanie świadectwa rejestracji topografii]
1.
Po stwierdzeniu, że zgłoszenie topografii odpowiada wymogom formalnym rejestracji, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa z rejestracji topografii i po uiszczeniu należnej opłaty dokonuje wpisu w rejestrze topografii układów scalonych oraz wydaje uprawnionemu świadectwo rejestracji topografii.
2.
Świadectwo rejestracji zawiera podstawowe dane dotyczące udzielonego prawa oraz adnotację, że podstawą identyfikacji chronionej topografii jest materiał dokumentacyjny znajdujący się w aktach Urzędu Patentowego. Świadectwo rejestracji opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona do tego na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  10. [Treść decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji topografii]
Decyzja o udzieleniu prawa z rejestracji topografii powinna zawierać dane określone w § 11 pkt 2-4, 6 i 7.
§  11. [Ogłoszenie o rejestracji topografii]
W ogłoszeniu o rejestracji topografii, zamieszczanym w "Wiadomościach Urzędu Patentowego", podaje się:
1)
numer rejestracyjny topografii,
2)
datę i numer zgłoszenia topografii,
3)
datę pierwszego wprowadzenia topografii lub układu scalonego zawierającego taką topografię do obrotu, jeżeli miało to miejsce przed datą zgłoszenia topografii do rejestracji,
4)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego,
5)
nazwisko i imię twórcy,
6)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
7)
daty upływu okresów ochrony topografii.
§  12. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.128.1413

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń topografii układów scalonych.
Data aktu: 19/10/2001
Data ogłoszenia: 09/11/2001
Data wejścia w życie: 24/11/2001