Szczegółowe zasady, zakres i tryb udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 5 stycznia 1995 r. o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (Dz. U. Nr 13, poz. 60 i Nr 83, poz. 418, z 1996 r. Nr 152, poz. 719, z 1997 r. Nr 80, poz. 504, Nr 107, poz. 690, Nr 121, poz. 770 i Nr 158, poz. 1044, z 1999 r. Nr 27, poz. 243, Nr 63, poz. 702 i Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 72, poz. 744 i 746) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Ze środków budżetu państwa, z zastrzeżeniem ust. 2, mogą być udzielane dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, zwane dalej "dopłatami", które mogą być przeznaczone na:
1)
zakup maszyn i urządzeń,
2)
modernizację maszyn i urządzeń,
3)
zakup technologii, patentów, licencji,
4)
zadania budowlano-montażowe związane:
a)
z zakupem, modernizacją maszyn i urządzeń,
b)
ze zmianami strukturalno-organizacyjnymi,
5)
pokrycie kosztów związanych z:
a)
restrukturyzacją zatrudnienia,
b)
organizacją zbytu własnych wyrobów.
2.
Dopłaty mogą być udzielane na realizację zadań wynikających z programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego.
§  2.
Dopłaty mogą być udzielane, jeżeli kredyt objęty dopłatą nie przekracza kwoty 1.500 tys. euro.
§  3.
1.
Czynności związane z dokonywaniem dopłat oraz kontrolą prawidłowości wykorzystania kredytów objętych dopłatami minister właściwy do spraw gospodarki powierzy, w drodze umowy, Bankowi Gospodarstwa Krajowego, zwanemu dalej "BGK".
2.
Dopłaty mogą być udzielane do oprocentowania kredytów udzielanych przez BGK lub inne banki, z którymi BGK podpisze umowę w tym zakresie, zwane dalej "bankami kredytującymi".
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określi sposób współpracy BGK z bankami kredytującymi.
§  4.
1.
Dopłaty są udzielane na wniosek przedsiębiorcy składany w BGK lub w banku kredytującym, łącznie z wnioskiem o udzielenie kredytu.
2.
Do wniosku o udzielenie dopłaty dołącza się opinię ministra właściwego do spraw gospodarki, dotyczącą oceny zakresu rzeczowego i planowanych efektów restrukturyzacji, dokonaną na podstawie zatwierdzonego programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, oraz oświadczenie przedsiębiorcy o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 i z 2001 r. Nr 125, poz. 1363).
3.
BGK lub bank kredytujący niezwłocznie dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym.
4.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, bank wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia, w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
5.
Wniosek spełniający wymogi formalne podlega rejestracji w BGK z dniem jego wpływu do właściwego banku. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wniosek podlega rejestracji z dniem nadesłania dokonanych uzupełnień.
6.
Wnioski, o których mowa w ust. 5, są rozpatrywane w kolejności ich zarejestrowania w BGK do wyczerpania limitu kwoty przeznaczonej na dopłaty i marżę w danym roku budżetowym.
7.
BGK niezwłocznie poinformuje wnioskodawcę lub bank kredytujący o możliwości udzielenia dopłaty.
8.
BGK lub bank kredytujący dokonuje oceny merytorycznej wniosku o dopłatę w terminie nie dłuższym niż 20 dni.
9.
Udzielenie dopłaty jest dokonywane z uwzględnieniem kolejności wpływu wniosków prowadzonej przez BGK.
§  5.
1.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z dopłat pod następującymi warunkami:
1)
kredyt jest spłacany w ratach miesięcznych,
2)
okres karencji w spłacie kapitału nie przekracza 12 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej i jest zaliczany do okresu kredytowania, liczonego od daty zawarcia umowy kredytowej do daty spłaty ostatniej raty kredytu i odsetek.
2.
W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, nie przysługują dopłaty za dany miesiąc.
3.
W przypadku uregulowania zaległości, o której mowa w ust. 2, przysługuje wyrównanie dopłat.
4.
W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, dłuższego niż trzy kolejne raty miesięczne, ustaje prawo do dalszych dopłat od dnia powstania zaległości w spłacie.
§  6.
1.
Dopłaty nie mogą być stosowane w przypadku stwierdzenia przez BGK, że kredyt został w części lub w całości wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, udzielone już dopłaty podlegają zwrotowi w wyznaczonym przez BGK terminie.
§  7.
1.
W umowie, o której mowa w § 3 ust. 1, zostanie określony roczny limit środków na dopłaty, sposób przekazywania środków na dopłaty oraz tryb realizowania dopłat.
2.
Za wykonywane czynności, związane z realizacją zadań, o których mowa w § 3 ust. 1, BGK przysługiwać będzie marża w wysokości ustalonej w umowie.
§  8.
BGK przesyła ministrowi właściwemu do spraw gospodarki w terminach ustalonych w umowie, o której mowa w § 3:
1)
miesięczne rozliczenia:
a)
kwot zrealizowanych dopłat,
b)
kwot podlegających zwrotowi dopłat do kredytów wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,
2)
kwartalne informacje o stanie zadłużenia przedsiębiorstw z tytułu udzielonych kredytów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.128.1411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, zakres i tryb udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.
Data aktu: 17/10/2001
Data ogłoszenia: 09/11/2001
Data wejścia w życie: 24/11/2001