Szczegółowe zasady, zakres i tryb udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 5 stycznia 1995 r. o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (Dz. U. Nr 13, poz. 60 i Nr 83, poz. 418, z 1996 r. Nr 152, poz. 719, z 1997 r. Nr 80, poz. 504, Nr 107, poz. 690, Nr 121, poz. 770 i Nr 158, poz. 1044, z 1999 r. Nr 27, poz. 243, Nr 63, poz. 702 i Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 72, poz. 744 i 746) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Ze środków budżetu państwa, z zastrzeżeniem ust. 2, mogą być udzielane dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, zwane dalej "dopłatami", które mogą być przeznaczone na:
1)
zakup maszyn i urządzeń,
2)
modernizację maszyn i urządzeń,
3)
zakup technologii, patentów, licencji,
4)
zadania budowlano-montażowe związane:
a)
z zakupem, modernizacją maszyn i urządzeń,
b)
ze zmianami strukturalno-organizacyjnymi,
5)
pokrycie kosztów związanych z:
a)
restrukturyzacją zatrudnienia,
b)
organizacją zbytu własnych wyrobów.
2.
Dopłaty mogą być udzielane na realizację zadań wynikających z programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego.
§  2.
Dopłaty mogą być udzielane, jeżeli kredyt objęty dopłatą nie przekracza kwoty 1.500 tys. euro.
§  3.
1.
Czynności związane z dokonywaniem dopłat oraz kontrolą prawidłowości wykorzystania kredytów objętych dopłatami minister właściwy do spraw gospodarki powierzy, w drodze umowy, Bankowi Gospodarstwa Krajowego, zwanemu dalej "BGK".
2.
Dopłaty mogą być udzielane do oprocentowania kredytów udzielanych przez BGK lub inne banki, z którymi BGK podpisze umowę w tym zakresie, zwane dalej "bankami kredytującymi".
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określi sposób współpracy BGK z bankami kredytującymi.
§  4.
1.
Dopłaty są udzielane na wniosek przedsiębiorcy składany w BGK lub w banku kredytującym, łącznie z wnioskiem o udzielenie kredytu.
2.
Do wniosku o udzielenie dopłaty dołącza się opinię ministra właściwego do spraw gospodarki, dotyczącą oceny zakresu rzeczowego i planowanych efektów restrukturyzacji, dokonaną na podstawie zatwierdzonego programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, oraz oświadczenie przedsiębiorcy o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 i z 2001 r. Nr 125, poz. 1363).
3.
BGK lub bank kredytujący niezwłocznie dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym.
4.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, bank wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia, w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
5.
Wniosek spełniający wymogi formalne podlega rejestracji w BGK z dniem jego wpływu do właściwego banku. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wniosek podlega rejestracji z dniem nadesłania dokonanych uzupełnień.
6.
Wnioski, o których mowa w ust. 5, są rozpatrywane w kolejności ich zarejestrowania w BGK do wyczerpania limitu kwoty przeznaczonej na dopłaty i marżę w danym roku budżetowym.
7.
BGK niezwłocznie poinformuje wnioskodawcę lub bank kredytujący o możliwości udzielenia dopłaty.
8.
BGK lub bank kredytujący dokonuje oceny merytorycznej wniosku o dopłatę w terminie nie dłuższym niż 20 dni.
9.
Udzielenie dopłaty jest dokonywane z uwzględnieniem kolejności wpływu wniosków prowadzonej przez BGK.
§  5.
1.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z dopłat pod następującymi warunkami:
1)
kredyt jest spłacany w ratach miesięcznych,
2)
okres karencji w spłacie kapitału nie przekracza 12 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej i jest zaliczany do okresu kredytowania, liczonego od daty zawarcia umowy kredytowej do daty spłaty ostatniej raty kredytu i odsetek.
2.
W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, nie przysługują dopłaty za dany miesiąc.
3.
W przypadku uregulowania zaległości, o której mowa w ust. 2, przysługuje wyrównanie dopłat.
4.
W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, dłuższego niż trzy kolejne raty miesięczne, ustaje prawo do dalszych dopłat od dnia powstania zaległości w spłacie.
§  6.
1.
Dopłaty nie mogą być stosowane w przypadku stwierdzenia przez BGK, że kredyt został w części lub w całości wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, udzielone już dopłaty podlegają zwrotowi w wyznaczonym przez BGK terminie.
§  7.
1.
W umowie, o której mowa w § 3 ust. 1, zostanie określony roczny limit środków na dopłaty, sposób przekazywania środków na dopłaty oraz tryb realizowania dopłat.
2.
Za wykonywane czynności, związane z realizacją zadań, o których mowa w § 3 ust. 1, BGK przysługiwać będzie marża w wysokości ustalonej w umowie.
§  8.
BGK przesyła ministrowi właściwemu do spraw gospodarki w terminach ustalonych w umowie, o której mowa w § 3:
1)
miesięczne rozliczenia:
a)
kwot zrealizowanych dopłat,
b)
kwot podlegających zwrotowi dopłat do kredytów wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,
2)
kwartalne informacje o stanie zadłużenia przedsiębiorstw z tytułu udzielonych kredytów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1787) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.128.1411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, zakres i tryb udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego.
Data aktu: 17/10/2001
Data ogłoszenia: 09/11/2001
Data wejścia w życie: 24/11/2001