Wymagania zasadnicze dla sprzętu elektrycznego, warunki i tryb dokonywania oceny zgodności oraz sposób oznakowania sprzętu elektrycznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lipca 2001 r.
w sprawie wymagań zasadniczych dla sprzętu elektrycznego, warunków i trybu dokonywania oceny zgodności oraz sposobu oznakowania sprzętu elektrycznego.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 489 i z 2001 r. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zasadnicze wymagania dla sprzętu elektrycznego podlegającego ocenie zgodności,
2)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności sprzętu elektrycznego,
3)
sposób znakowania sprzętu elektrycznego,
4)
wzór oznakowania CE.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytkowania w atmosferze zagrożonej wybuchem,
2)
sprzętu elektrycznego o przeznaczeniu radiologicznym i medycznym,
3)
elektrycznych części dźwigów pasażerskich i towarowych,
4)
liczników do pomiaru energii elektrycznej,
5)
wtyczek i gniazd do użytku domowego,
6)
urządzeń sterujących do ogrodzeń pod napięciem,
7)
specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do użytkowania na statkach, w samolotach lub w taborze kolejowym, spełniającego wymagania bezpieczeństwa ustalone przez organizacje międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem,
8)
zakłóceń radioelektrycznych.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
sprzęcie elektrycznym - należy przez to rozumieć sprzęt przeznaczony do użytkowania przy napięciu nominalnym od 50 V do 1000 V prądu przemiennego lub od 75 V do 1500 V prądu stałego,
2)
normach zharmonizowanych - należy przez to rozumieć normy europejskie ustanowione przez europejskie organizacje normalizacyjne na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
§  4.
Sprzęt elektryczny może być wprowadzony do obrotu tylko wówczas, jeżeli po skonstruowaniu zgodnie z zasadami dobrej praktyki inżynierskiej w zakresie zasad bezpieczeństwa nie zagraża bezpieczeństwu ludzi, zwierząt domowych i mieniu, po właściwym jego zainstalowaniu, przy odpowiednim utrzymywaniu i użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem, oraz jeżeli jest oznakowany w sposób określony w § 11.
§  5.
1.
Na sprzęcie elektrycznym powinny być zamieszczone podstawowe informacje, których znajomość i przestrzeganie są warunkiem bezpiecznego użytkowania tego sprzętu. W przypadku braku możliwości zamieszczenia informacji na sprzęcie elektrycznym, informacje te powinny być podane w instrukcji obsługi lub świadectwie gwarancyjnym.
2.
Nazwa producenta, znak firmowy lub znak towarowy powinny być umieszczone bezpośrednio na sprzęcie elektrycznym oraz w instrukcji obsługi lub świadectwie gwarancyjnym, a w przypadku braku możliwości zamieszczenia ich na tym sprzęcie - na opakowaniu.
§  6.
1.
Sprzęt elektryczny powinien być zaprojektowany i wyprodukowany w sposób zapewniający jego zgodność z zasadami ochrony przed zagrożeniami, o których mowa w § 7.
2.
Sprzęt elektryczny wraz z jego częściami składowymi powinien być wyprodukowany w sposób zapewniający jego bezpieczny oraz prawidłowy montaż i przyłączenie.
§  7.
1.
W celu ochrony przed zagrożeniami stwarzanymi przez sprzęt elektryczny przy jego projektowaniu i produkcji należy zastosować odpowiednie środki techniczne, zapewniające:
1)
ochronę ludzi i zwierząt domowych przed niebezpieczeństwem urazu, mogącego powstać w wyniku dotyku bezpośredniego lub pośredniego,
2)
ochronę przed powstawaniem temperatury, łuku lub promieniowania, mogących spowodować niebezpieczeństwo,
3)
ochronę ludzi, zwierząt domowych i mienia przed niebezpieczeństwem o charakterze nieelektrycznym, spowodowanym przez ten sprzęt,
4)
odpowiednią do przewidywanych warunków izolację.
2.
W celu ochrony przed zagrożeniami mogącymi powstać na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych na sprzęt elektryczny, przy jego projektowaniu i produkcji należy zastosować odpowiednie środki techniczne zapewniające, aby ten sprzęt:
1)
spełniał przewidywane wymagania mechaniczne w taki sposób, aby ludzie, zwierzęta domowe oraz mienie nie były narażone na niebezpieczeństwo,
2)
był odporny na wpływy niemechaniczne w przewidywanych warunkach otoczenia w taki sposób, aby ludzie, zwierzęta domowe oraz mienie nie były narażone na niebezpieczeństwo,
3)
nie narażał ludzi, zwierząt domowych oraz mienia na niebezpieczeństwo związane z możliwymi do przewidzenia warunkami przeciążenia.
§  8.
1.
Domniemywa się, że sprzęt elektryczny spełnia zasadnicze wymagania, określone w § 5-7, jeżeli jest zgodny z normami zharmonizowanymi dotyczącymi tego sprzętu.
2.
W przypadku braku norm, o których mowa w ust. 1, domniemywa się, że sprzęt elektryczny spełnia zasadnicze wymagania, określone w § 5-7, jeżeli jest zgodny z normami opublikowanymi przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC), dotyczącymi tego sprzętu.
3.
W przypadku braku norm, o których mowa w ust. 1 i 2, domniemywa się, że sprzęt elektryczny spełnia zasadnicze wymagania, określone w § 5-7, jeżeli jest zgodny z normami krajowymi dotyczącymi tego sprzętu, opracowanymi z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa Międzynarodowej Komisji do Spraw Przepisów Dotyczących Zatwierdzania Sprzętu Elektrycznego (CEE).
§  9.
1.
Ocena zgodności sprzętu elektrycznego jest dokonywana na podstawie wewnętrznej kontroli produkcji tego sprzętu.
2.
Producent lub jego przedstawiciel w wyniku dokonanej wewnętrznej kontroli produkcji, o której mowa w ust. 1, powinien zapewnić i zadeklarować, że sprzęt elektryczny spełnia zasadnicze wymagania określone w § 5-7.
3.
W ramach wewnętrznej kontroli produkcji, o której mowa w ust. 1, producent jest obowiązany sporządzić dokumentację techniczną umożliwiającą dokonanie oceny zgodności sprzętu elektrycznego z zasadniczymi wymaganiami określonymi w § 5-7.
4.
Dokumentacja techniczna, oprócz danych dotyczących konstrukcji, produkcji i działania sprzętu elektrycznego, powinna zawierać w szczególności:
1)
ogólny opis sprzętu elektrycznego,
2)
koncepcję konstrukcyjną oraz rysunki wykonawcze i schematy elementów, podzespołów oraz obwodów,
3)
opisy i objaśnienia niezbędne do zrozumienia rysunków i schematów, o których mowa w pkt 2, oraz działania sprzętu elektrycznego,
4)
wykaz zastosowanych w całości lub częściowo norm oraz, w przypadku niestosowania norm, opisy rozwiązań przyjętych w celu spełnienia zasadniczych wymagań określonych w § 5-7,
5)
wyniki przeprowadzonych obliczeń konstrukcyjnych i sprawdzeń,
6)
sprawozdania z badań.
5.
Producent lub jego przedstawiciel jest obowiązany przechowywać dokumentację techniczną w celach kontrolnych przez okres 10 lat od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza sprzętu elektrycznego.
6.
W przypadku gdy producent jest spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie ma przedstawiciela, obowiązek, o którym mowa w ust. 5, spoczywa na importerze.
7.
Producent jest obowiązany podjąć wszelkie działania konieczne do zagwarantowania, że proces produkcji zapewnia zgodność produkowanego sprzętu elektrycznego z dokumentacją techniczną oraz przepisami rozporządzenia.
§  10.
1.
Po pozytywnym wyniku oceny zgodności sprzętu elektrycznego z zasadniczymi wymaganiami, określonymi w § 5-7, producent lub jego przedstawiciel jest obowiązany wystawić deklarację zgodności WE.
2.
Deklaracja zgodności WE powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko (nazwę) i adres producenta lub jego przedstawiciela,
2)
opis sprzętu elektrycznego,
3)
odniesienie do przepisów, wydanych na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw, oraz norm, o których mowa w § 8,
4)
wskazanie dokumentacji technicznej, na podstawie której jest deklarowana zgodność,
5)
dwie ostatnie cyfry roku oznaczające rok, w którym naniesiono oznakowanie CE na sprzęt elektryczny,
6)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego przedstawiciela.
3.
Producent lub jego przedstawiciel jest obowiązany przechowywać kopię deklaracji zgodności WE wraz z dokumentacją techniczną, o której mowa w § 9 ust. 3.
4.
W przypadku gdy producent jest spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie ma przedstawiciela, obowiązek, o którym mowa w ust. 3, spoczywa na importerze.
§  11.
1.
Producent lub jego przedstawiciel jest obowiązany umieścić na sprzęcie elektrycznym oznakowanie "CE", potwierdzające zgodność tego sprzętu z przepisami rozporządzenia.
2.
Oznakowanie CE powinno być umieszczone bezpośrednio na sprzęcie elektrycznym, a w przypadku braku takiej możliwości - na opakowaniu, instrukcji obsługi lub świadectwie gwarancyjnym. Oznakowanie to powinno być widoczne, łatwo czytelne i nieusuwalne.
3.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Inne znaki mogą być umieszczane na sprzęcie elektrycznym, jego opakowaniu, instrukcji lub świadectwie gwarancyjnym, pod warunkiem że nie zmniejszają widoczności i czytelności oznakowania CE oraz nie sugerują tego oznakowania.
§  12.
1.
W przypadku gdy sprzęt elektryczny podlega także przepisom innych rozporządzeń wydanych na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 3, które przewidują oznakowanie CE, oznakowanie to wskazuje, że sprzęt elektryczny spełnia wymagania określone w tych przepisach.
2.
W przypadku gdy przepisy co najmniej jednego z rozporządzeń, o których mowa w ust. 1, zezwalają producentowi na wybór przepisów, które zastosuje, oznakowanie CE wskazuje zgodność sprzętu elektrycznego jedynie z przepisami zastosowanymi przez producenta. W takim przypadku producent jest obowiązany podać w dokumentach, informacjach lub instrukcjach, dołączanych do sprzętu elektrycznego, które przepisy zostały zastosowane.
§  13. 1
 Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
§  14.
  2  Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

Oznakowanie CE składa się z liter o poniższych kształtach:

wzór

W przypadku pomniejszania lub powiększania oznakowania CE należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku.

Elementy oznakowania CE powinny mieć tę samą wysokość, która nie może być mniejsza niż 5 mm.

1 § 13 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1944) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2002 r.
2 § 14 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1944) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 2002 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.120.1276

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania zasadnicze dla sprzętu elektrycznego, warunki i tryb dokonywania oceny zgodności oraz sposób oznakowania sprzętu elektrycznego.
Data aktu: 03/07/2001
Data ogłoszenia: 17/10/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/12/2002