Podatek od gier.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 listopada 2000 r.
w sprawie podatku od gier.

Na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 650, Nr 145, poz. 946, Nr 155, poz. 1014 i Nr 160, poz. 1061 oraz z 2000 r. Nr 9, poz. 117 i Nr 70, poz. 816) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady obliczania podatku od gier, terminy i tryb płatności oraz tryb sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń tego podatku.
§  2.
1.
Podmioty podlegające opodatkowaniu podatkiem od gier, zwane dalej "podatnikami", obowiązane są do obliczania i wpłacania podatku od gier za okresy dekadowe, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Podatek od gier, z zastrzeżeniem ust. 3, wpłacany jest na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 13 dni po upływie dekady; za dekadę uważa się również okres od 21 dnia miesiąca do końca miesiąca.
3.
Podatnicy urządzający gry liczbowe wpłacają podatek od gier w terminie 10 dni od dnia losowania.
§  3.
1.
Podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklarację na podatek od gier, zwaną dalej "deklaracją", według odrębnie ustalonego wzoru, za okresy dekadowe, nie później niż w dniu, w którym upływa termin płatności podatku określony w § 2 ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Podatnicy, o których mowa w § 2 ust. 3, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według odrębnie ustalonego wzoru, za okresy miesięczne, w terminie 10 dni od dnia zakończenia miesiąca.
3.
Podatnicy prowadzący kasyna gry oraz urządzający gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne składają wraz z deklaracją rozliczenie wpływów z poszczególnych:
1)
rodzajów gier urządzanych w kasynie gry,
2)
losowań gier liczbowych,
3)
serii loterii pieniężnych,
4)
rodzajów totalizatorów,
5)
rodzajów bukmacherstwa.
4.
Zobowiązanie podatkowe powstaje w kwocie wynikającej z deklaracji, chyba że urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.
§  4.
Podatnicy urządzający loterię fantową lub grę bingo fantowe, niezależnie od obowiązku złożenia deklaracji, zobowiązani są do przedstawienia właściwemu urzędowi skarbowemu rozliczenia wyniku finansowego urządzanych gier w terminie 30 dni od dnia zakończenia gry, określonego w zezwoleniu.
§  5.
Przepisy § 2 i § 3 ust. 1 nie dotyczą podatników urządzających grę bingo pieniężne.
§  6.
1.
Przedsiębiorca będący płatnikiem podatku od gier, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach, sporządza i przedstawia rozliczenie podatku za pomocą rejestru podatku od gier, zwanego dalej "rejestrem".
2.
Rejestr powinien być założony odrębnie dla każdej ze spółek nabywających kartony do gry bingo pieniężne.
3.
Rejestr zawiera następujące rubryki:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę pobrania podatku,
3)
wysokość pobranej kwoty podatku,
4)
liczbę i rodzaj sprzedanych kartonów,
5)
podpisy upoważnionych przedstawicieli podatnika i płatnika,
6)
datę przekazania pobranej kwoty podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
§  7.
Płatnik, o którym mowa w § 6 ust. 1, obowiązany jest ponadto:
1)
sporządzać roczne obliczenie pobranych kwot podatku i przedstawić właściwemu urzędowi skarbowemu do dnia 1 marca następnego roku sprawozdanie zawierające sumy wpłat podatku od gier pobranych od spółek urządzających grę bingo pieniężne,
2)
przechowywać prowadzone rejestry oraz dowody przekazania przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym rejestr zamknięto.
§  8.
Podatnicy składający deklaracje za okresy dekadowe obowiązani są do traktowania również jako dekady okresu od dnia 23 listopada 2000 r. do dnia 30 listopada 2000 r.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1992 r. w sprawie podatku od gier (Dz. U. z 1993 r. Nr 1, poz. 3, z 1997 r. Nr 14, poz. 79 i z 2000 r. Nr 94, poz. 1039).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 listopada 2000 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.95.1051

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podatek od gier.
Data aktu: 02/11/2000
Data ogłoszenia: 09/11/2000
Data wejścia w życie: 23/11/2000