Szczegółowe zasady nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 sierpnia 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Na podstawie art. 33o ust. 10 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756, Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 20, poz. 170, Nr 79, poz. 885, Nr 90, poz. 1001 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 19, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ośrodkach - należy przez to rozumieć ośrodki adopcyjno-opiekuńcze w rozumieniu ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej,
2)
placówkach - należy przez to rozumieć placówki opiekuńczo-wychowawcze w rozumieniu ustawy, o której mowa w pkt 1,
3)
osobach sprawujących nadzór - należy przez to rozumieć osoby, które z upoważnienia wojewody sprawują nadzór, określony w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w pkt 1.
§  2.
Osoby sprawujące nadzór, przystępując do czynności nadzoru, legitymują się upoważnieniem wystawionym przez wojewodę, stwierdzającym tożsamość osoby oraz jej uprawnienia.
§  3.
Nadzór pedagogiczny w placówkach polega na badaniu:
1)
zasadności pobytu dziecka w placówce,
2)
przestrzegania standardów usług opiekuńczo-wychowawczych,
3)
przestrzegania w placówce praw dziecka,
4)
działania placówki na rzecz powrotu wychowanków do rodziny i utrzymywania przez nich kontaktów z rodzicami,
5)
przygotowania placówki do wypełniania specjalistycznych zadań określonych w regulaminie,
6)
przestrzegania zasady zatrudniania wyłącznie osób o kwalifikacjach określonych w odrębnych przepisach,
7)
sposobu wywiązywania się placówek i ośrodków z ich zadań ustalonych w ramach działania powiatowego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną,
8)
przygotowania i stopnia realizacji programów naprawczych.
§  4.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny zapoznają się w placówce z:
1)
kartami pobytu wychowanków,
2)
indywidualnymi planami pracy z poszczególnymi wychowankami,
3)
planem pracy placówki,
4)
sprawozdaniami z posiedzeń stałego zespołu do oceny sytuacji wychowanków,
5)
inną dokumentacją znajdującą się w placówce.
§  5.
Nadzór pedagogiczny nad jakością działań ośrodka obejmuje analizę i ocenę realizacji jego zadań w zakresie:
1)
przebiegu pozyskiwania i przygotowywania rodzin zamierzających przysposobić dziecko,
2)
zakresu i sposobu prowadzenia poradnictwa i terapii rodzinnej dla rodziców naturalnych i ich dzieci przebywających poza rodziną,
3)
sposobu pozyskiwania i promowania form rodzinnej opieki zastępczej, przeprowadzania szkoleń dla kandydatów zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz wspierania rodzin zastępczych,
4)
współdziałania ośrodka z powiatowymi centrami pomocy rodzinie,
5)
współpracy ośrodka z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, ośrodkami pomocy społecznej, szkołami, organizacjami społecznymi celem umożliwienia wychowankom powrotu do rodziny lub ustanowienia dla nich rodzinnej opieki zastępczej lub przysposobienia.
§  6.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny nad jakością działania ośrodków sprawdzają w szczególności:
1)
zgodność działania ośrodka z przepisami,
2)
rzetelność prowadzonej dokumentacji,
3)
aktualizowanie danych przekazywanych do banku danych, przestrzeganie poufności w sprawach rodzinnych prowadzonych przez ośrodek.
§  7.
1.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny przygotowują roczny program działania, obejmujący określenie priorytetów kontroli, plan i organizację kontroli, harmonogram spotkań z placówkami i ośrodkami.
2.
Program działania powinien być przygotowany do końca listopada każdego roku poprzedzającego kontrolę i przedstawiony jednostkom kontrolowanym do końca roku kalendarzowego.
3.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny przeprowadzają kontrolę co najmniej trzy razy w roku.
4.
Osoby sprawujące nadzór:
1)
prowadzą dokumentację działań związanych ze sprawowaniem przez siebie nadzoru, sporządzają protokoły kontroli,
2)
w przeprowadzonej kontroli oceniają sposób wypełniania w placówce specjalistycznych zadań,
3)
badają zgłaszane uwagi o działalności placówki lub ośrodka, pozyskane ze źródeł innych niż wyniki kontroli,
4)
sprawdzają kwalifikacje osób zatrudnionych w placówkach lub ośrodkach,
5)
analizują i oceniają nadzór pedagogiczny sprawowany przez dyrektora placówki lub ośrodka.
5.
Na podstawie przeprowadzonych kontroli osoby sprawujące nadzór sporządzają roczny raport o jakości funkcjonowania placówek i ośrodków w województwie.
§  8.
Osoby sprawujące nadzór są zobowiązane do:
1)
udzielania pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów wynikających z działalności placówek i ośrodków,
2)
wspierania placówek i ośrodków w ich kontaktach z instytucjami działającymi w miejscowościach, w których mieszkają rodziny wychowanków,
3)
zapewniania dyrektorom bieżących informacji o aktualnych problemach opieki i wychowania oraz opieki zastępczej i obowiązujących przepisach,
4)
organizowania raz na kwartał spotkań dyrektorów placówek i ośrodków celem wymiany doświadczeń, promowania działań innowacyjnych oraz do doradztwa w zakresie realizacji standardów opieki i wychowania w placówkach, a także zadań ośrodków oraz sprawowania przez nich nadzoru pedagogicznego,
5)
inspirowania do podejmowania nowatorskich rozwiązań pedagogicznych i organizacyjnych w programie rozwoju placówki i ośrodka lub programie naprawczym.
§  9.
1.
Dyrektor placówki lub ośrodka w ramach nadzoru:
1)
dokonuje oceny pracy opiekuńczo-wychowawczej pracowników,
2)
zapewnia bieżącą informację o obowiązujących przepisach prawa,
3)
udziela pracownikom pomocy w wykonywaniu przez nich obowiązków związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi,
4)
jest odpowiedzialny za podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i udziela im pomocy w sprawach dokształcania,
5)
inspiruje pracowników do podejmowania działań innowacyjnych.
2.
Ocena pracy pracowników pedagogicznych zatrudnionych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239 i Nr 22, poz. 291) dokonywana jest na podstawie odrębnych przepisów.
§  10.
Osoby sprawujące nadzór w toku prowadzenia czynności nadzorczych mogą korzystać z opinii ekspertów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.74.862

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.
Data aktu: 29/08/2000
Data ogłoszenia: 08/09/2000
Data wejścia w życie: 23/09/2000