Tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 czerwca 2000 r.
w sprawie trybu uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 64, poz. 729 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza lub lekarza stomatologa, będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę w zakładzie opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej oraz lekarza lub lekarza stomatologa, zatrudnionego w takim zakładzie, zwanego dalej "lekarzem".
§  2.
W odniesieniu do lekarza mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 2 i 3, § 11 ust. 1-3, § 13, § 15-17, § 18 ust. 1, § 19-25, § 30 ust. 1 i 3 oraz § 31 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. Nr 31, poz. 302 i Nr 61, poz. 676 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 84), zwanego dalej "rozporządzeniem Ministra Zdrowia".
§  3.
1.
Lekarz może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w jednostce organizacyjnej służby zdrowia utworzonej przez Ministra Obrony Narodowej i wpisanej na listę, o której mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia - na podstawie informacji przedstawionych przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia Generalnego Zarządu Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwanego dalej "Szefem Zarządu Służby Zdrowia".
2.
Lekarz, za zgodą Szefa Zarządu Służby Zdrowia, może odbyć specjalizację lub staż kierunkowy w innej jednostce organizacyjnej wpisanej na listę, o której mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Lekarz może odbyć specjalizację:
1)
w ramach pełnienia służby na stanowisku służbowym w jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, lub zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie określony z tą jednostką,
2)
na podstawie skierowania przez dowódcę jednostki wojskowej lub komendanta (kierownika) samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej "zakładem opieki zdrowotnej", do jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1, w celu odbycia specjalizacji z jednoczesnym pozostawieniem na stanowisku służbowym lub na stanowisku pracy,
3)
w ramach przyznanego etatu rezydenckiego, zwanego dalej "rezydenturą",
4)
na podstawie umowy o szkolenie specjalizacyjne zawartej z jednostką organizacyjną, o której mowa w § 3.
2.
Tryb odbywania specjalizacji określony w ust. 1 pkt 3 dotyczy wyłącznie lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, zwanego dalej "żołnierzem".
3.
Żołnierz może odbyć specjalizację w trybie określonym w:
1)
ust. 1 pkt 2 - jeżeli ma stosownie ustalony czas służby w macierzystej jednostce organizacyjnej, umożliwiający odbywanie specjalizacji, oraz przyznany urlop szkoleniowy, określony w odrębnych przepisach;
2)
ust. 1 pkt 3 - jeżeli został zwolniony z dotychczasowego stanowiska służbowego i wyznaczony na rezydenturę;
3)
ust. 1 pkt 4 - jeżeli został przeniesiony na czas trwania specjalizacji w stan nieczynny, po uznaniu, że nie sprzeciwiają się temu interesy służby.
4.
Lekarz będący pracownikiem może odbyć specjalizację w trybie określonym w:
1)
ust. 1 pkt 2 - jeżeli ma przyznany przez pracodawcę urlop szkoleniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub ma czas pracy ustalony w sposób umożliwiający odbywanie specjalizacji;
2)
ust. 1 pkt 4 - jeżeli na czas trwania specjalizacji otrzymał urlop bezpłatny w dotychczasowym miejscu pracy.
§  5.
1.
Okres, na jaki jest przyznana rezydentura, odpowiada okresowi trwania specjalizacji.
2.
Okres trwania specjalizacji, odbywanej na zasadach określonych w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, nie może być przedłużony więcej niż o połowę.
§  6.
1.
Lekarz może rozpocząć specjalizację w wybranej specjalności, jeżeli posiada prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i został zakwalifikowany do jej odbywania.
2.
W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Szefa Zarządu Służby Zdrowia w terminie do 15 maja lub 15 grudnia każdego roku.
3.
Żołnierz składa wniosek drogą służbową.
4.
Lekarz zatrudniony w jednostce wojskowej lub zakładzie opieki zdrowotnej składa wniosek do Szefa Zarządu Służby Zdrowia, po uzyskaniu zgody pracodawcy na odbywanie specjalizacji.
5.
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, lekarz może zaproponować jednostkę organizacyjną służby zdrowia, która prowadziłaby jego specjalizację.
6.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne organizuje Szef Zarządu Służby Zdrowia dwa razy w roku, w terminach od 15 maja do 30 czerwca i od 15 grudnia do 31 stycznia.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja powołana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia, w której skład wchodzą lekarze specjaliści we właściwej dziedzinie medycyny lub, w uzasadnionym przypadku, w dziedzinie pokrewnej, a w szczególności:
1)
przedstawiciele Szefa Zarządu Służby Zdrowia,
2)
konsultant w danej dziedzinie medycyny,
3)
przedstawiciel Wojskowej Izby Lekarskiej.
3.
Szef Zarządu Służby Zdrowia kieruje lekarza zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji do jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3, uwzględniając:
1)
w miarę możliwości propozycję wyrażoną przez lekarza we wniosku o rozpoczęcie specjalizacji,
2)
wyniki postępowania kwalifikacyjnego.
4.
Lekarzowi, o którym mowa w ust. 3, Szef Zarządu Służby Zdrowia wydaje kartę szkolenia specjalizacyjnego.
5.
Wzór karty szkolenia specjalizacyjnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
O rozpoczęciu przez lekarza specjalizacji Szef Zarządu Służby Zdrowia powiadamia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwane dalej "Centrum", oraz Wojskową Izbę Lekarską lub okręgową izbę lekarską, której lekarz jest członkiem.
§  9.
1.
Lekarz przed przystąpieniem do egzaminu państwowego składa do Szefa Zarządu Służby Zdrowia następujące dokumenty:
1)
wniosek o przystąpienie do egzaminu państwowego,
2)
kartę szkolenia specjalizacyjnego,
3)
opinię zawodową wystawioną przez kierownika specjalizacji dotyczącą uzdolnień i predyspozycji zawodowych, umiejętności manualnych, stosunku do pacjentów i współpracowników, zdolności organizacyjnych i umiejętności pracy w zespole.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, lekarz może złożyć do 31 lipca lub do 31 grudnia każdego roku.
3.
Szef Zarządu Służby Zdrowia po stwierdzeniu, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, spełniają warunki formalne, przekazuje je do Centrum i zawiadamia o tym lekarza.
§  10.
1.
Rejestr lekarzy, którzy uzyskali tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, prowadzi Centrum.
2.
Dokumentacja dotycząca szkolenia specjalistycznego lekarzy oraz egzaminu państwowego jest przechowywana przez Szefa Zarządu Służby Zdrowia.
§  11.
1.
Liczbę miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą corocznie otworzyć specjalizację w danej specjalności, ustala Minister Obrony Narodowej - na wniosek Szefa Zarządu Służby Zdrowia - po zasięgnięciu opinii Wojskowej Rady Lekarskiej, uwzględniając maksymalną liczbę miejsc szkoleniowych określoną na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia.
2.
Minister Obrony Narodowej do dnia 15 grudnia każdego roku poprzedzającego rozpoczęcie specjalizacji przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informację o liczbie miejsc szkoleniowych.
3.
Minister Obrony Narodowej corocznie ustala liczbę rezydentur oraz przydziela środki finansowe na specjalizacje, w ramach przyznanych rezydentur, do właściwych jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3.
4.
Środki finansowe przydzielone na rezydentury powinny być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, a w przypadku niewykorzystania - niezwłocznie zwrócone Ministrowi Obrony Narodowej.
5.
Środki finansowe otrzymane przez jednostki organizacyjne służby zdrowia na rezydentury od ministra właściwego do spraw zdrowia, w przypadku ich niewykorzystania, podlegają zwrotowi.
§  12.
W uzasadnionym przypadku, na wniosek żołnierza posiadającego prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza stomatologa, Minister Obrony Narodowej może skierować go do odbycia specjalizacji w określonej dziedzinie medycyny w trybie rezydentury na zasadach określonych rozporządzeniem, powiadamiając o tym fakcie Wojskową Izbę Lekarską.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

WNIOSEK O ROZPOCZĘCIE SPECJALIZACJI

W DZIEDZINIE .....................

1. Stopień, imię i nazwisko ................................

2. Data i miejsce urodzenia ................................

3. Miejsce zamieszkania ....................................

4. Tytuł zawodowy ..........................................

5. Nazwa, data i nr dyplomu ................................

wystawionego przez ......................................

6. Członek okręgowej/wojskowej izby lekarskiej w ...........

nr rejestracyjny ........................................

7. Przydział służbowy (miejsce pracy) ......................

.........................................................

8. Dotychczasowy przebieg służby, pracy zawodowej ..........

.........................................................

.........................................................

9. Posiada specjalizacje (nazwa, stopień, data i nr dyplomu,

podmiot wydający)........................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

10. Posiadany stopień naukowy ..............................

tytuł pracy doktorskiej, habilitacyjnej ................

........................................................

........................................................

11. Przynależność do medycznych towarzystw naukowych (nazwa

towarzystwa naukowego) .................................

........................................................

........................................................

12. Propozycja jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenie

specjalizacyjne ........................................

........................................................

........................................................

13. Sposób odbywania specjalizacji*:

1) na podstawie skierowania, w celu odbycia specjalizacji,

do jednostki organizacyjnej wskazanej w § 3

rozporządzenia, w trakcie pełnienia służby w jednostce

macierzystej,

2) w ramach urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi

lub zmiany czasu pracy przez pracodawcę na czas trwania

określonej specjalizacji,

3) w ramach pełnienia służby w samodzielnym publicznym

zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra

Obrony Narodowej, prowadzącym specjalizację,

4) na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie

określony z samodzielnym publicznym zakładem opieki

zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej,

prowadzącym specjalizację,

5) na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie

specjalizacyjne, zawartej z samodzielnym publicznym

zakładem opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra

Obrony Narodowej, prowadzącym specjalizację, lub inną

jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację,

6) w ramach szkoleniowego etatu rezydenckiego.

14. Liczba publikacji (wykaz publikacji w załączeniu) ......

........................................................

15. Dodatkowe informacje ...................................

........................................................

........................................................

........................................................

(data) (podpis i pieczątka wnioskującego)

16. Opinia przełożonego fachowego ..........................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

17. Rekomendacja przełożonego służbowego ...................

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

18. Rekomendacja szefa służby zdrowia rodzaju sił zbrojnych

........................................................

........................................................

........................................................

........................................................

19. Zgoda Szefa Zarządu Służby Zdrowia.

* Właściwe podkreślić; w przypadku ubiegania się o formę

szkolenia określoną w pkt 13 w podpunktach 1-6, należy

załączyć zgodę przełożonego lub pracodawcy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

KARTA SZKOLENIA SPECJALIZACYJNEGO NR ....../......

Zarząd Służby Zdrowia

Generalnego Zarządu Logistyki

Sztabu Generalnego

Wojska Polskiego

W ZAKRESIE ....................

Dane osobowe

1. Stopień, imię, nazwisko, imię ojca .......................

..........................................................

2. Data i miejsce urodzenia .................................

3. Miejsce zamieszkania .....................................

tel. .....................................................

4. Przydział służbowy (miejsce pracy) .......................

..........................................................

5. Stopień naukowy ..........................................

6. Nazwa, data i nr dyplomu wydanego przez ..................

7. Data i numer prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza

stomatologa ..............................................

wydanego przez ...........................................

8. Posiadane specjalizacje (nazwa, stopień, nr rejestracyjny

dyplomu) .................................................

..........................................................

..........................................................

9. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadziła komisja .......

..........................................................

w dniu ...................................................

10. Nazwa i adres jednostki organizacyjnej prowadzącej

specjalizację ...........................................

.........................................................

11. Okres szkolenia: od dnia ................................

do dnia ................................

.......... ..............................

(data) (podpis, pieczątka Szefa

Zarządu Służby Zdrowia)

12. Stopień, imię i nazwisko kierownika specjalizacji .......

.........................................................

specjalizacja, tytuł naukowy ............................

.........................................................

stanowisko ..............................................

13. Potwierdzenie rozpoczęcia specjalizacji z dniem .........

...................... ...............................

(podpis i pieczątka (podpis i pieczątka kierownika

kierownika specjalizacji) jednostki organizacyjnej

prowadzącej specjalizację)

14. Przedłużono okres trwania specjalizacji do dnia .........

przyczyna przedłużenia ..................................

.........................................................

decyzję podjął ..........................................

nr pisma, data ..........................................

...................... ..............................

(podpis i pieczątka (podpis i pieczątka kierownika

kierownika specjalizacji) jednostki organizacyjnej

prowadzącej specjalizację)

Realizacja programu specjalizacji

I rok szkolenia

1. Zaliczenie kursu wprowadzającego .........................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

3. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

4. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

5. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

6. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

II rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

III rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

IV rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

V rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

VI rok szkolenia

1. Kursy szkoleniowe:

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

temat ....................................................

.......... ............

(data) (podpis)

2. Staże kierunkowe:

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

- w zakresie .................. okres ....................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

3. Szkolenie i wykonywanie zabiegów i procedur medycznych na

podstawie załączonego szczegółowego wykazu zabiegów,

procedur medycznych i liczby zabiegów ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis, data)

4. Formy samokształcenia:

rodzaj ...................................................

..........................................................

W przypadku opracowania prac poglądowych, doniesień

lub publikacji - w załączeniu tytuł pracy poglądowej,

doniesienia, publikacji i wydawnictwa.

..................

(podpis)

5. Dyżury:

rodzaj komórki organizacyjnej ............................

liczba dyżurów ...........................................

..................

(podpis, data)

6. Kolokwium cząstkowe z zakresu ............................

..........................................................

..........................................................

ocena ....................................................

..................

(podpis, data)

7. Inne wymogi określone w programie specjalizacji:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

Kolokwium z zakresu prawa medycznego* ....................

..................

(podpis)

Kolokwium z zakresu promocji zdrowia* ....................

..................

(podpis)

język obcy* ..............................................

..................

(podpis)

Uwagi ....................................................

..........................................................

..........................................................

..................

(podpis)

Zaliczenie szkolenia specjalizacyjnego przez kierownika

specjalizacji

Pan(i) ......................................................

odbył(a) zgodnie z programem oraz zaliczył(a) specjalizację w

zakresie ....................................................

.............................................................

........... .........................

(data) (podpis i pieczątka

kierownika specjalizacji)

Opinia zawodowa dotycząca uzdolnień i predyspozycji w załączeniu.

* Wypełnia się w ostatnim roku specjalizacji.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.51.611

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej tworzonym przez Ministra Obrony Narodowej.
Data aktu: 05/06/2000
Data ogłoszenia: 28/06/2000
Data wejścia w życie: 13/07/2000