Usuwanie pojazdów i blokowanie ich kół.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 14 stycznia 2000 r.
w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół. *

Na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872 oraz z 1999 r. Nr 106, poz. 1216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania w zakresie:
1)
zapewnienia sprawności ruchu, w szczególności przez nadzór nad parkowaniem pojazdów i usuwaniem, na koszt właściciela, pojazdów:
a)
pozostawionych w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu,
b)
kierowanych przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości lub stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdów w inny sposób,
c)
kierowanych przez osoby nie posiadające przy sobie wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania i używania pojazdu, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu w inny sposób,
d)
zarejestrowanych lub czasowo dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zarejestrowanych za granicą, jeżeli kierujący nie okazał dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,
e)
których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu w inny sposób,
f)
przekraczających dopuszczalną masę całkowitą lub nacisk osi, określone w przepisach ruchu drogowego,
g)
których stan techniczny wskazuje na to, że nie są używane,
h)
bez tablic rejestracyjnych,
2)
blokowania kół pojazdów w razie pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu,
3)
usuwania pojazdów utrudniających prowadzenie akcji ratowniczych.
§  2.
1.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a), współdziałają:
1)
Policja,
2)
straż gminna (miejska),
3)
Straż Graniczna,
4)
przedsiębiorcy wykonujący czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych.
2.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b)-e), współdziałają:
1)
Policja,
2)
przedsiębiorcy wykonujący czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych.
3.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. f), współdziałają:
1)
Policja,
2)
podmioty zarządzające drogami,
3)
przedsiębiorcy wykonujący czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych.
4.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. g) i h), współdziałają:
1)
straż gminna (miejska),
2)
podmioty zarządzające drogami,
3)
przedsiębiorcy wykonujący czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych.
5.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 2, współdziałają:
1)
straż gminna (miejska),
2)
Policja.
6.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 3, współdziałają:
1)
jednostki prowadzące akcje ratownicze,
2)
Policja,
3)
straż gminna (miejska),
4)
przedsiębiorcy wykonujący czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych.
§  3.
1.
Policja, straż gminna (miejska), Straż Graniczna, podmioty zarządzające drogami oraz jednostki prowadzące akcje ratownicze przekazują, w formie pisemnej, dyspozycję usunięcia lub przemieszczenia pojazdu przedsiębiorcy wykonującemu czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów.
2.
Dyspozycja, o której mowa w ust. 1, może zostać przekazana ustnie, w tym poprzez środki łączności. W takim przypadku dyspozycja wymaga niezwłocznego potwierdzenia w formie dyspozycji pisemnej.
3.
Wzór pisemnej dyspozycji usunięcia lub przemieszczenia pojazdu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
Współdziałanie przedsiębiorcy wykonującego usługi w zakresie usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania ich na parkingach strzeżonych z podmiotami, które wydały dyspozycję usunięcia lub przemieszczenia pojazdu, polega na sprawnym i szybkim wykonaniu dyspozycji lub przyjęciu pojazdu na parking.
§  5.
Pojazd z miejsca postoju lub miejsca zatrzymania usuwa się, przewożąc lub odholowując ten pojazd na parking strzeżony.
§  6.
1.
W celu umożliwienia przeprowadzenia akcji ratowniczej dopuszcza się przemieszczenie pojazdu, polegające na umieszczeniu go w innym miejscu, położonym możliwie najbliżej miejsca jego dotychczasowego postoju.
2.
Przemieszczenia pojazdu mogą dokonać:
1)
podmioty prowadzące akcję ratowniczą,
2)
Policja,
3)
straż gminna (miejska).
3.
Podmiot prowadzący akcję ratowniczą, w przypadku niemożności samodzielnego przemieszczenia pojazdu utrudniającego prowadzenie tej akcji, powiadamia właściwą jednostkę Policji o potrzebie przemieszczenia lub usunięcia pojazdu.
4.
Koszty usunięcia lub przemieszczenia pojazdu utrudniającego prowadzenie akcji ratowniczej wchodzą w skład kosztów tej akcji, z wyłączeniem sytuacji, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a).
§  7.
1.
Podmioty, które wydały dyspozycję usunięcia lub przemieszczenia pojazdu, niezwłocznie powiadamiają komendę powiatową Policji właściwą ze względu na miejsce, z którego usunięto lub przemieszczono pojazd, o dokonanych czynnościach, ze wskazaniem parkingu strzeżonego, na którym umieszczono pojazd, lub miejsca, na które został on przemieszczony.
2.
Komendant powiatowy Policji umieszcza informację o parkingu lub miejscu, na którym umieszczono lub przemieszczono pojazd, w ewidencji usuniętych lub przemieszczonych pojazdów.
§  8.
1.
Usunięty pojazd umieszcza się na parkingu strzeżonym, prowadzonym przez przedsiębiorcę wykonującego usługi w zakresie usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania ich na parkingach strzeżonych, położonym możliwie najbliżej miejsca, z którego pojazd jest usuwany, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku określonym w § 1 pkt 1 lit. g) i h) dopuszcza się umieszczenie pojazdu na parkingu strzeżonym zarządzanym przez organ lub jednostkę organizacyjną gminy.
§  9.
1.
Nie usuwa się pojazdów, o których mowa:
1)
w § 1 pkt 1 lit. b) lub c), jeżeli istnieje możliwość zabezpieczenia pojazdu w inny sposób, w szczególności poprzez jego niezwłoczne przekazanie innej osobie pełnoletniej wskazanej przez kierującego, za zgodą tej osoby,
2)
w § 1 pkt 1 lit. a) lub pkt 3, jeżeli przed przewiezieniem lub odholowaniem pojazdu i umieszczeniem go na parkingu strzeżonym przybyła osoba uprawniona do korzystania z niego i okazała dokumenty uprawniające do kierowania i używania pojazdu.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4, właściciel pojazdu jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez podmiot usuwający pojazdy od chwili przyjęcia dyspozycji usunięcia pojazdu.
§  10.
1.
Komendant powiatowy Policji zawiera umowy z przedsiębiorcami, którzy, na podległym mu terenie, będą wykonywać czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania ich na parkingach strzeżonych na podstawie dyspozycji Policji, straży gminnej (miejskiej), Straży Granicznej, podmiotów zarządzających drogami oraz jednostek prowadzących akcje ratownicze, w zakresie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przy zawieraniu umów, o których mowa w ust. 1, komendant powiatowy Policji bierze pod uwagę, stosownie do zakresu działalności prowadzonej przez przedsiębiorców:
1)
wyposażenie parkingu strzeżonego,
2)
liczbę miejsc parkowania,
3)
proponowany rodzaj zabezpieczenia pojazdu,
4)
warunki utrzymania pojazdów,
5)
wyposażenie i oznakowanie pojazdu przeznaczonego do usuwania lub przemieszczania pojazdów,
6)
zobowiązanie się przedsiębiorcy do dochodzenia we własnym zakresie, na drodze cywilnoprawnej, roszczeń od właściciela pojazdu,
7)
oferowane ceny usług.
3.
Straż gminna (miejska), Straż Graniczna, podmioty zarządzające drogami oraz jednostki prowadzące akcje ratownicze mogą zawierać umowy z przedsiębiorcami, którzy będą wykonywać czynności usuwania lub przemieszczania pojazdów lub parkowania ich na parkingach strzeżonych na podstawie dyspozycji, odpowiednio, straży gminnej (miejskiej), Straży Granicznej, podmiotów zarządzających drogami oraz jednostek prowadzących akcje ratownicze, w zakresie określonym w niniejszym rozporządzeniu. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Ramowy wzór umowy o współdziałaniu stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11.
1.
Blokowanie kół pojazdu pozostawionego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu, następuje przez zastosowanie urządzenia technicznego do blokady kół, zwanego dalej "blokadą".
2.
Blokada powinna być trwale oznakowana przez umieszczenie na niej w widocznym miejscu informacji zawierającej:
1)
nazwę podmiotu zakładającego blokadę,
2)
numer ewidencyjny blokady,
3)
adres i numer telefonu, pod które należy zgłosić się w celu zdjęcia blokady.
§  12.
Formularze zlecenia usunięcia pojazdu według dotychczas obowiązującego wzoru mogą być używane jako formularze dyspozycji usunięcia lub przemieszczenia pojazdu do czasu wyczerpania ich nakładu, jednak nie dłużej niż przez okres 1 roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  13.
Określone w rozporządzeniu uprawnienia Policji przysługują Żandarmerii Wojskowej w odniesieniu do pojazdu kierowanego przez żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, nie będącego pojazdem Sił Zbrojnych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR DYSPOZYCJI USUNIĘCIA LUB PRZEMIESZCZENIA POJAZDU

................................ ..........................

(pieczęć instytucji dysponującej (miejscowość, data)

usunięcie lub przemieszczenie

pojazdu)

DYSPOZYCJA Nr ....

usunięcia lub przemieszczenia pojazdu

Działając na podstawie art. 129 ust. 5 ustawy z dnia 20

czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz.

602, z późn. zm.) proszę o usunięcie/przemieszczenie* pojazdu

marki ..................... nr rej. ........................,

którego właścicielem jest** .................................

.............................................................

Szkic sytuacyjny

Przyczyna usunięcia lub przemieszczenia pojazdu: .........

.............................................................

.............................................................

Pojazd posiada następujące widoczne uszkodzenia: .........

.............................................................

.............................................................

oraz dodatkowe wyposażenie ..................................

.............................................................

Usunięcia lub przemieszczenia pojazdu dokonuje: ..........

.............................................................

.............................................................

(imię i nazwisko albo nazwa instytucji, adres)

.............................................................

który potwierdza przyjęcie ww. pojazdu i zobowiązuje się

bezpośrednio po wykonaniu czynności usunięcia lub

przemieszczenia pojazdu wystawić rachunek zgodnie z

obowiązującymi opłatami.

Pojazd należy usunąć lub przemieścić na .....................

.............................................................

(wskazać miejsce usunięcia lub przemieszczenia pojazdu)

............................ .............................

(data i podpis dokonującego (imię, nazwisko i podpis

usunięcia lub dysponującego usunięcie lub

przemieszczenia pojazdu) przemieszczenie pojazdu)

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Wypełnić w miarę możliwości.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR UMOWY O WSPÓŁDZIAŁANIU W ZAKRESIE USUWANIA, PRZEMIESZCZANIA LUB PARKOWANIA POJAZDÓW

UMOWA O WSPÓŁDZIAŁANIU W ZAKRESIE USUWANIA, PRZEMIESZCZANIA LUB PARKOWANIA POJAZDÓW,

zawarta w dniu ...............pomiędzy Komendantem Powiatowym

Policji w ................. oraz ............................

(nazwa przedsiębiorcy)

zwanym dalej "przedsiębiorcą",

którego reprezentuje ........................................

.............................................................

§  1.
Umowa niniejsza dotyczy współdziałania w zakresie:
1)
usuwania lub przemieszczania pojazdów w przypadkach określonych w art. 129 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą",
2)
parkowania na parkingach strzeżonych pojazdów usuniętych w przypadkach określonych w art. 129 ust. 5 ustawy.
§  2.
Policja każdorazowo będzie powiadamiać przedsiębiorcę o konieczności usunięcia lub przemieszczenia pojazdu, podając jego lokalizację, dane umożliwiające identyfikację pojazdu i jego właściciela* oraz wystawiając pisemną dyspozycję usunięcia lub przemieszczenia pojazdu.
§  3.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 1 niniejszej umowy, przedsiębiorca zobowiązuje się usunąć lub przemieścić pojazd na wskazany w dyspozycji parking strzeżony lub przemieścić pojazd na wskazane w dyspozycji miejsce.
§  4.
W zakresie, o którym mowa w § 1 pkt 2 niniejszej umowy, przedsiębiorca przyjmuje usunięty pojazd i umieszcza go na parkingu strzeżonym.
§  5.
1.
W przypadkach określonych w art. 129 ust. 5 pkt 1 ustawy przedsiębiorca we własnym imieniu będzie wystawiać rachunek obciążający właściciela pojazdu** oraz dochodzić zapłaty za usunięcie, przemieszczenie lub umieszczenie pojazdu na parkingu strzeżonym.
2.
Umowa niniejsza nie stanowi podstawy do żądania od Policji zapłaty za rachunki, o których mowa w ust. 1, jeżeli dochodzenie i egzekucja należności od właścicieli pojazdów okazała się bezskuteczna.
§  6.
Policja nie ponosi odpowiedzialności cywilnoprawnej za uszkodzenie lub utratę pojazdu, o którym mowa w § 2.
§  7.
Ilekroć w niniejszej umowie jest mowa o Policji, rozumie się przez to także:
1)
mające siedzibę na terenie działania Komendanta Powiatowego Policji w ..........:
a)
straże gminne (miejskie),
b)
Straż Graniczną,
c)
podmioty zarządzające drogami,
2)
podmioty prowadzące na terenie powiatu akcje ratownicze,

- o ile nie zawarły odrębnych umów zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 stycznia 2000 r. w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół (Dz. U. Nr 5, poz. 64).

§  8.
Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  9.
1.
Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Umowa została zawarta na okres ............
3.
Każda ze stron umowy może ją wypowiedzieć z zachowaniem .......... miesięcznego terminu wypowiedzenia.
§  10.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

Podpisy stron

.................... ....................

* W przypadku usunięcia lub przemieszczenia pojazdu w związku z akcją ratowniczą danych właściciela nie podaje się.

** W przypadku usunięcia pojazdu w związku z akcją ratowniczą (art. 129 ust. 5 pkt 4 ustawy) rachunek wystawia się podmiotowi prowadzącemu tę akcję.

* Z dniem 1 stycznia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.97.98.602), w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 26, art. 1 pkt 34 i 39 oraz art. 1 pkt 84 i 86 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.01.129.1444) - zob. też art. 5 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.5.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Usuwanie pojazdów i blokowanie ich kół.
Data aktu: 14/01/2000
Data ogłoszenia: 28/01/2000
Data wejścia w życie: 12/02/2000