Służba przygotowawcza w Służbie Celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 kwietnia 2000 r.
w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa program przebiegu służby przygotowawczej w Służbie Celnej, w tym szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania:
1)
egzaminu potwierdzającego ukończenie zasadniczego kursu celnego,
2)
egzaminu zawodowego,
3)
egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego w zakresie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych.
§  2. 1
Program przebiegu służby przygotowawczej obejmuje:
1)
szkolenie wstępne,
2)
zasadniczy kurs celny,
3)
szkolenie z języka obcego w zakresie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych,
4)
praktykę zawodową.
§  3. 2
 
1.
Szkolenie wstępne, o którym mowa w § 2 pkt 1, polega na zapoznaniu osoby przyjętej do służby z organizacją i zadaniami związanymi z określonym stanowiskiem pracy, strukturą organizacyjną Służby Celnej, podstawową terminologią zawodową, procedurami celnymi i związanymi z tym dokumentami oraz Kodeksem etyki funkcjonariusza Służby Celnej.
2.
Szkolenie wstępne trwa 6 miesięcy i odbywa się w jednostce, w której funkcjonariusz celny pełni służbę.
3.
Szkolenie wstępne obejmuje szkolenie praktyczne w wybranych komórkach organizacyjnych Służby Celnej.
4.
Szkolenie wstępne polega na bezpośrednim wykonywaniu przez funkcjonariusza celnego obowiązków służbowych pod nadzorem wyznaczonego opiekuna.
5.
Opiekuna wyznacza kierownik jednostki, w której funkcjonariusz celny odbywa służbę przygotowawczą; opiekunem może zostać funkcjonariusz celny mianowany do służby stałej.
§  4.
1.
Zasadniczy kurs celny, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, ma na celu zapoznanie funkcjonariusza celnego z wiedzą z zakresu przepisów niezbędnych do samodzielnego wykonywania obowiązków służbowych oraz opanowanie umiejętności praktycznego stosowania tych przepisów.
2. 3
Program zasadniczego kursu celnego obejmuje:
1)
część ogólną, jednolitą dla wszystkich uczestników, zawierającą podstawy wiedzy zawodowej,
2)
część profilowaną, zawierającą szczegółowe przepisy z zakresu prawa celnego, administracyjnego, podatkowego, karnego skarbowego i dewizowego, taryfy celnej, wartości celnej oraz reguł pochodzenia towarów.
3. 4
Program zasadniczego kursu celnego zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  5.
Wykładowcami i lektorami na zasadniczym kursie celnym mogą być funkcjonariusze celni mianowani do służby stałej oraz osoby nie będące funkcjonariuszami celnymi posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe.
§  6.
1. 5
Zasadniczy kurs celny kończy się egzaminem składanym przed komisją egzaminacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
dwaj członkowie,
3)
sekretarz.
3.
Przewodniczącego oraz członków komisji egzaminacyjnej powołuje się spośród osób mających wysoki poziom wiedzy z zakresu zagadnień, o których mowa w § 4 ust. 2.
4.
Sekretarza komisji egzaminacyjnej powołuje się spośród pełniących służbę w komórkach szkoleniowych Służby Celnej funkcjonariuszy celnych mianowanych do służby stałej lub pracowników zatrudnionych w tych komórkach.
§  7.
Egzamin potwierdzający ukończenie zasadniczego kursu celnego składa się z części pisemnej i ustnej.
§  8.
1.
Część pisemna egzaminu, o którym mowa w § 7, jest przeprowadzana w formie testu składającego się z 80 pytań obejmujących zagadnienia, o których mowa w § 4 ust. 2; na każde pytanie możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź.
2. 6
Pytania testu egzaminacyjnego mają charakter poufny; opracowuje je właściwa w sprawach szkoleń komórka urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
3. 7
Część pisemna egzaminu trwa nie dłużej niż 90 minut.
4.
Przed przystąpieniem do części pisemnej egzaminu funkcjonariusz celny losuje kopertę oznaczoną numerem, do której wkłada kartkę z imieniem i nazwiskiem. Zaklejoną kopertę oddaje sekretarzowi komisji, a test egzaminacyjny oznacza tylko numerem koperty.
5.
Koperta, o której mowa w ust. 4, zostaje otwarta po ustaleniu wyniku testu egzaminacyjnego.
6.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe jest przyznawany jeden punkt.
7. 8
Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 60 punktów.
8. 9
W przypadku uzyskania z części pisemnej egzaminu mniej niż 60 punktów funkcjonariusz celny nie jest dopuszczony do części ustnej egzaminu.
9.
Funkcjonariuszowi celnemu przysługuje prawo zapoznania się z ocenionym testem egzaminacyjnym; oceniony test egzaminacyjny jest udostępniany do wglądu w obecności jednej z osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej lub osoby upoważnionej przez przewodniczącego komisji.
§  9. 10
 
1.
Część ustna egzaminu, o którym mowa w § 7, polega na udzieleniu odpowiedzi na 8 pytań obejmujących zagadnienia, o których mowa w § 4 ust. 2, zamieszczonych w wylosowanym zestawie. Do zestawów pytań przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Komisja egzaminacyjna ocenia odpowiedzi udzielane przez funkcjonariusza celnego na poszczególne pytania, biorąc pod uwagę poprawność i kompletność odpowiedzi; za każdą odpowiedź przyznaje się od 0 do 10 punktów.
3.
Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 40 punktów.
4.
Komisja egzaminacyjna zapewni zdającemu co najmniej 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania zawarte w wylosowanym zestawie pytań.
§  10. 11
 
1.
Warunkiem zdania egzaminu, o którym mowa w § 7, jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 60 punktów z części pisemnej oraz co najmniej 40 punktów z części ustnej.
2.
Przy ustalaniu oceny pozytywnej stosuje się następującą skalę ocen, w zależności od uzyskanej przez funkcjonariusza celnego łącznej liczby punktów z obu części egzaminu:
1)
bardzo dobrą (146 i więcej punktów),
2)
dobrą (121-145 punktów),
3)
dostateczną (100-120 punktów).
§  11.
Z przeprowadzonego egzaminu, o którym mowa w § 7, sporządza się protokół, który jest podpisywany przez wszystkie osoby wchodzące w skład komisji egzaminacyjnej.
§  12.
Funkcjonariusz celny po zdaniu egzaminu, o którym mowa w § 7, otrzymuje zaświadczenie.
§  13.
1.
W przypadku nieuzyskania przez funkcjonariusza celnego wymaganej liczby punktów z pisemnej lub ustnej części egzaminu, o którym mowa w § 7, funkcjonariusz celny może ponownie przystąpić do egzaminu składając uprzednio wniosek do kierownika urzędu, w którym odbywa służbę przygotowawczą.
2.
Egzamin powtarzany jest w całości.
3.
Egzamin może być powtórzony tylko jeden raz, nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia niezdanego egzaminu.
§  14.
1. 12
Egzamin zawodowy, o którym mowa w § 1 pkt 2, składa funkcjonariusz celny zwolniony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych od obowiązku uczestniczenia w części ogólnej zasadniczego kursu celnego.
2.
Do zakresu egzaminu zawodowego oraz trybu jego przeprowadzania przepisy § 4 ust. 2 oraz § 6-11 i § 13 stosuje się odpowiednio.
§  15.
Funkcjonariusz celny po zdaniu egzaminu zawodowego otrzymuje zaświadczenie.
§  16.
1. 13
Praktyka zawodowa, o której mowa w § 2 pkt 4, trwa od otrzymania zaświadczenia, o którym mowa w § 12 lub w § 15, do mianowania do służby stałej i ma na celu pogłębienie oraz utrwalenie umiejętności praktycznych w powiązaniu z wiedzą teoretyczną, przygotowujące funkcjonariusza celnego w służbie przygotowawczej do sprawnego wykonywania zadań na przyszłych stanowiskach służbowych.
2.
W czasie trwania praktyki zawodowej funkcjonariusz celny wykonuje czynności służbowe określone przez kierownika urzędu, w którym odbywa służbę przygotowawczą.
§  17.
1. 14
Egzamin potwierdzający znajomość języka obcego przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
dwaj członkowie,
3)
sekretarz.
3.
Przewodniczącego oraz członków komisji egzaminacyjnej powołuje się spośród osób mających wysoki poziom wiedzy z zakresu języka obcego, z którego jest przeprowadzany egzamin.
4.
Sekretarza komisji egzaminacyjnej powołuje się spośród pełniących służbę w komórkach szkoleniowych Służby Celnej funkcjonariuszy celnych mianowanych do służby stałej lub pracowników zatrudnionych w tych komórkach.
§  18.
Egzamin potwierdzający znajomość języka obcego składa się z części pisemnej i ustnej.
§  19. 15
 
1.
Część pisemna egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego polega na wykonaniu 60 poleceń z zakresu znajomości gramatyki i słownictwa.
2.
Teksty poleceń egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, mają charakter poufny; opracowuje je właściwa w sprawach szkoleń komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
3.
Do trybu przeprowadzania egzaminu przepisy § 8 ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.
4.
Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 45 punktów.
5.
W przypadku uzyskania z części pisemnej egzaminu mniej niż 45 punktów funkcjonariusz celny nie jest dopuszczony do części ustnej egzaminu.
6.
Funkcjonariusz celny ma prawo wglądu do ocenionej pracy wyłącznie w obecności osoby wchodzącej w skład komisji egzaminacyjnej.
§  20. 16
 
1.
Część ustna egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego polega na przeprowadzeniu rozmowy sprawdzającej umiejętność porozumiewania się w języku obcym w sytuacjach związanych z wykonywaną pracą.
2.
Komisja egzaminacyjna ocenia wypowiedź funkcjonariusza celnego według następujących kryteriów:
1)
płynności wypowiedzi,
2)
poprawności gramatycznej wypowiedzi,
3)
zasobu słownictwa fachowego

- przyznając za każde z nich od 0 do 10 punktów.

3.
Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 15 punktów.
§  21. 17
 
1.
Warunkiem zdania egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 45 punktów z części pisemnej oraz co najmniej 15 punktów z części ustnej.
2.
Przy ustalaniu oceny pozytywnej stosuje się następującą skalę ocen w zależności od uzyskanej przez funkcjonariusza celnego łącznej liczby punktów z obu części egzaminu:
1)
bardzo dobrą (83 i więcej punktów),
2)
dobrą (71-82 punktów),
3)
dostateczną (60-70 punktów).
§  22.
Z przeprowadzonego egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego sporządza się protokół, który podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji egzaminacyjnej.
§  23.
W przypadku nieuzyskania przez funkcjonariusza celnego wymaganej liczby punktów z pisemnej lub ustnej części egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego, funkcjonariusz celny może ponownie przystąpić do egzaminu, składając uprzednio wniosek do kierownika urzędu, w którym odbywa służbę przygotowawczą. Przepisy § 13 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  24.
Funkcjonariusz celny po zdaniu egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego otrzymuje zaświadczenie.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
4 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
5 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
6 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
7 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
8 § 8 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
9 § 8 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
11 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
12 § 14 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.

13 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
14 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
15 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
16 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
17 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.36.407

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba przygotowawcza w Służbie Celnej.
Data aktu: 19/04/2000
Data ogłoszenia: 08/05/2000
Data wejścia w życie: 23/05/2000