Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 grudnia 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali, w szczególności dotyczące:
1)
identyfikowania tych przedmiotów,
2)
postępowania przy eliminowaniu ich ze złomu.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczą pracodawców:
1)
wytwarzających złom metali,
2)
zajmujących się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
złomie metali - należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części nie nadające się do dalszego używania zgodnie z ich przeznaczeniem,
2)
przedmiotach niebezpiecznych - należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości lub zawartość stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników, w szczególności poprzez:
a)
właściwości łatwo palne,
b)
emisję niebezpiecznego promieniowania,
c)
działanie żrące, trujące lub rakotwórcze,
3)
przedmiotach wybuchowych - należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swe właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w razie poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy poruszaniu, manipulowaniu, rozkręcaniu, rzucaniu.
§  3.
1.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić dokonywanie oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę złomem metali, w tym w szczególności:
1)
przeprowadzać kontrolę złomu w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne, w tym wybuchowe, oraz czy wszelkiego rodzaju naczynia, zbiorniki i butle zostały przygotowane do złomowania, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach,
2)
korzystać z pomocy specjalistów spoza zakładu pracy, jeśli jest to konieczne do identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1 pkt 1, powinna być przeprowadzona, w formie dokładnych oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu, wyłącznie przez osoby wyznaczone przez pracodawcę, posiadające ukończone szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy tego rodzaju pracy.
§  4.
1.
Kontrolę, o której mowa w § 3, organizuje pracodawca wysyłający - przed ekspedycją przesyłki zawierającej złom metali, i odbierający - przy jej odbiorze.
2.
Po kontroli należy sporządzić protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu należy przesłać odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.
3.
Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem, przygotowane do wysyłki, należy zaopatrzyć w widoczne i czytelne napisy o treści: "ZŁOM METALI - NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH".
§  5.
1.
Załadunek lub rozładunek złomu metali należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.
2.
Jeżeli w czasie załadunku lub rozładunku wykonywanego mechanicznie wystąpi podejrzenie, że w złomie znajdują się przedmioty niebezpieczne, należy zastosować się do procedury określonej w § 7.
§  6.
1.
Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali jest obowiązany zapewnić przeprowadzenie kontroli złomu bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia. Kontrolę należy przeprowadzić w sposób określony w § 3.
2.
Niedopuszczalne jest przekazanie złomu metali do przetworzenia bez przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, i upewnienia się, że w złomie nie znajdują się przedmioty niebezpieczne.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.
2.
Znaleziony przedmiot, w stosunku do którego istnieje podejrzenie, że jest to przedmiot niebezpieczny, należy pozostawić na miejscu do czasu dokonania oględzin przez przedstawicieli organów wymienionych w ust. 4.
3.
Z terenu, na którym znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy usunąć pracowników lub osoby postronne, pozostawiając w bezpiecznej odległości pracownika strzegącego dostępu do tego przedmiotu.
4.
W razie znalezienia przedmiotu niebezpiecznego, w tym wybuchowego, pracodawca obowiązany jest powiadomić właściwe organy zgodnie z ich właściwością:
1)
wojska i Policji,
2)
Państwowej Straży Pożarnej,
3)
państwowego dozoru jądrowego i ochrony radiologicznej oraz
4)
w razie konieczności organ Inspekcji Sanitarnej.
5.
Jeżeli jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa, znaleziony przedmiot niebezpieczny należy przemieścić do wydzielonego pomieszczenia lub innego wyodrębnionego i oznakowanego znakami bezpieczeństwa zgodnie z Polskimi Normami miejsca, niedostępnego dla pracowników i osób postronnych. O możliwości przemieszczenia znalezionego przedmiotu niebezpiecznego decyzję podejmuje pracodawca.
6.
Przemieszczanie przedmiotów, o których mowa w ust. 5, należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.
7.
Unieszkodliwianie przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, należy wykonywać w miejscu i w sposób określony przez właściwe, dla określonego rodzaju niebezpieczeństwa, organy wymienione w ust. 4.
8.
Przy pracach związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali niedopuszczalne jest w szczególności:
1)
rzucanie tych przedmiotów, uderzanie w nie, rozkręcanie, przecinanie lub poddawanie obróbce termicznej,
2)
odsyłanie dostawcy złomu z ładunkiem zawierającym przedmiot niebezpieczny bez dokonania rozpoznania przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.
§  8.
Do czasu przeprowadzenia rozpoznania przedmiotu niebezpiecznego i jego wywiezienia poza teren zakładu przez organy wymienione w § 7 ust. 4, pracodawca jest zobowiązany:
1)
powiadomić niezwłocznie wszystkich pracowników, którzy są lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach dla zapewnienia bezpieczeństwa,
2)
wydać polecenia w celu umożliwienia pracownikom przerwania pracy oraz w razie potrzeby natychmiastowego opuszczenia stanowisk pracy,
3)
zapewnić bezpieczną ewakuację pracowników do wyznaczonych miejsc, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa,
4)
wydać polecenie wznowienia pracy po likwidacji występującego zagrożenia.
§  9.
Pracodawca jest obowiązany opracować, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, szczegółową instrukcję określającą zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy czynnościach wykonywanych w danym zakładzie pracy i związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach. Z instrukcją należy zapoznać wszystkich pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie ze złomem metali.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.3.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.
Data aktu: 30/12/1999
Data ogłoszenia: 21/01/2000
Data wejścia w życie: 21/02/2000