Szczegółowe zasady i tryb udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 marca 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych.

Na podstawie art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
przedsiębiorcy - rozumie się przez to przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej oraz państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze państwowych jednostek budżetowych,
2)
wyrobie - rozumie się przez to również towary i usługi,
3)
cenie sprzedaży - rozumie się przez to:
a)
cenę, po której wyrób jest sprzedawany,
b)
cenę (opłatę) za usługi lub stawkę taryfową,
4)
izbie skarbowej - rozumie się przez to izbę skarbową właściwą ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę przedsiębiorcy,
5)
urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę przedsiębiorcy.
§  2.
1.
Podstawę obliczenia należnej dotacji (podstawę dotowania) stanowi:
1)
ilość sprzedanych lub zakupionych wyrobów - jeżeli stawka dotacji została określona kwotowo lub w formie różnicy cen,
2)
wartość sprzedanych lub zakupionych wyrobów pomniejszona o wartość podatku od towarów i usług, jeżeli ustalono procentową stawkę dotacji.
2.
Dotacji nie udziela się do wyrobów:
1)
sprzedawanych na eksport,
2)
niepełnowartościowych (pozagatunkowych, niezgodnych z normami).
§  3.
1.
Przedsiębiorca otrzymuje dotację bezpośrednio z rachunku bieżącego właściwego ministerstwa lub izby skarbowej w granicach otrzymanych na ten cel środków budżetowych.
2.
Przedsiębiorca sporządza nie później niż w ciągu 28 dni po upływie każdego miesiąca, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, rozliczenie należnych dotacji przedmiotowych za okres od początku roku do końca minionego miesiąca.
3.
Dwa egzemplarze rozliczenia przedsiębiorca składa do urzędu skarbowego, który w terminie 5 dni dokonuje sprawdzenia prawidłowości rozliczenia.
4.
Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje właściwy minister (dyrektor izby skarbowej) na wniosek przedsiębiorcy.
5.
Do wniosku o udzielenie dotacji przedsiębiorca obowiązany jest dołączyć jeden egzemplarz sprawdzonego i potwierdzonego przez urząd skarbowy rozliczenia dotacji, o którym mowa w ust. 2, ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, na który dotacje mają być przekazane.
6.
Właściwe ministerstwo (izba skarbowa) dokonuje przelewu kwoty należnych dotacji przedmiotowych na rachunek przedsiębiorcy w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku.
7.
Ostatecznego rozliczenia dotacji przedmiotowych za okres roczny przedsiębiorca dokonuje w terminie do dnia 28 lutego roku następnego.
§  4.
1.
Przedsiębiorca może otrzymać - w trybie określonym w § 3 - zaliczkę na dotację przedmiotową w wysokości 1/12 planowanej dla tego przedsiębiorcy na dany rok budżetowy kwoty dotacji przedmiotowej. Podstawą ustalenia kwoty zaliczki jest sporządzony przez przedsiębiorcę roczny plan sprzedaży wyrobu dotowanego.
2.
Jeżeli przedsiębiorca nie opracował planu, o którym mowa w ust. 1, umożliwiającego ustalenie kwoty zaliczki na dany rok, kwota ta może być przyjęta w wysokości odpowiadającej kwocie dotacji przedmiotowych należnych za grudzień poprzedniego roku.
3.
W razie zmiany planu na dany rok, o którym mowa w ust. 1, lub zmiany stawek po otrzymaniu zaliczki, wysokość tej zaliczki należy skorygować do wysokości wynikającej z aktualnego planu lub aktualnych stawek.
4.
Roczny plan sprzedaży wyrobu dotowanego w rozbiciu na poszczególne miesiące powinien zawierać w szczególności:
1)
okres, na jaki sporządzony jest plan,
2)
nazwę wyrobu,
3)
ilość sprzedanych wyrobów oraz jednostkę miary,
4)
wartość sprzedaży z zaznaczeniem, czy jest ona wyrażona w cenach sprzedaży, czy w cenach zakupu,
5)
wartość sprzedaży po odliczeniu podatku od towarów i usług,
6)
stawkę dotacji,
7)
obliczoną należną kwotę dotacji,
8)
datę sporządzenia planu,
9)
imię i nazwisko oraz numer telefonu sporządzającego plan.
5.
W razie podjęcia w ciągu roku produkcji wyrobu dotowanego, przedsiębiorca może otrzymać zaliczkę na dotacje przedmiotowe w wysokości średniej miesięcznej kwoty planowanej na dany rok.
6.
Otrzymaną zaliczkę potrąca się przy rozliczeniu dotacji przedmiotowych za grudzień danego roku. W przypadku zaniechania dotowania w ciągu roku zaliczkę potrąca się przy rozliczeniu dotacji za ostatni miesiąc, w którym dotacje przysługiwały.
§  5.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany dokonać korekty należnych dotacji przedmiotowych, jeżeli:
1)
wyrób, na który udzielono dotacji, został zwrócony przedsiębiorcy,
2)
nastąpiła korekta wartości lub wielkości sprzedaży z innej przyczyny niż określona w pkt 1,
3)
dokonano zmiany stawki dotacji za okres, za który dotacje zostały już rozliczone,
4)
stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji.
2.
Rozliczenia dotacji przedmiotowych dokonuje się za miesiąc, w którym powstały okoliczności uzasadniające korektę, w terminie określonym w § 3 ust. 2.
3.
Jeżeli okoliczności uzasadniające korektę dotacji przedmiotowych powstały po dokonaniu ostatecznego rozliczenia za dany rok, przedsiębiorca dokonuje tylko zwrotu dotacji pobranych w nadmiernej kwocie na rachunek dochodów budżetowych właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym powstały okoliczności uzasadniające tę korektę.
4.
W razie stwierdzenia w trakcie kontroli pobrania dotacji w nadmiernej wysokości lub wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, dotacja wraz z odsetkami w wysokości przewidzianej jak dla zaległości podatkowych, licząc od dnia, w którym powstały okoliczności uzasadniające tę korektę, podlega zwrotowi w terminie 14 dni na rachunek:
1)
z którego zostały pobrane - jeżeli zwrot następuje w tym samym roku, w którym dotacje zostały pobrane,
2)
dochodów budżetowych właściwego urzędu skarbowego - jeżeli zwrot następuje w następnym roku.
5.
Odsetki, o których mowa w ust. 4, nalicza się od dnia przekazania dotacji.
§  6.
1.
Przedsiębiorcy otrzymujący dotacje przedmiotowe są obowiązani prowadzić, w celu rozliczenia dotacji, ewidencję (księgową lub pozaksięgową), w sposób umożliwiający określenie wartości i ilości sprzedanych wyrobów, na które ustalono odrębne stawki dotacji, i kwot należnych dotacji.
2.
W razie nieprowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1, pobrane w danym roku podatkowym przez przedsiębiorcę dotacje podlegają zwrotowi w całości, wraz z odsetkami w wysokości przewidzianej jak dla zaległości podatkowych, na rachunki, o których mowa w § 5 ust. 4 pkt 1 i 2.
§  7.
Przy ustalaniu wysokości dotacji przedmiotowych podstawę dotowania oraz kwotę należnych dotacji przedmiotowych zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w ten sposób, że końcówki wynoszące:
1)
mniej niż 5 groszy pomija się,
2)
5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.
§  8.
Stawki dotacji przedmiotowych ustalone odrębnie na dany rok stosuje się w następnym roku, do czasu ustalenia nowych stawek.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 maja 1991 r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji przedmiotowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191 i z 1994 r. Nr 140, poz. 792).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ROZLICZENIE DOTACJI PRZEDMIOTOWYCH

za okres ................................ r.

..........................

(pieczęć przedsiębiorstwa)

Nazwa wyrobu Jednostka miary Ilość sprzedanych wyrobów po potrąceniu zwrotów Wartość sprzedaży po potrąceniu zwrotów Odliczenie podatku od towarów i usług Stawka dotacji (kwotowa, procentowa, różnicowa)* Należna kwota dotacji w zł
w cenach sprzedaży w cenach zakupu Za dany miesiąc Narastająco
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Razem pobrana kwota dotacji
Do zwrotu/Do wypłacenia*

Sporządził:

................................ ..........................

(nazwisko i imię i nr telefonu) (nazwisko i imię

kierownika jednostki)

................. dnia .............

* Niepotrzebne wyrazy skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.20.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych.
Data aktu: 10/03/2000
Data ogłoszenia: 24/03/2000
Data wejścia w życie: 08/04/2000