Przypadki otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz normy tego wyżywienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 stycznia 2000 r.
w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.

Na podstawie art. 76 zdanie pierwsze ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Straży Granicznej,
2)
"jednostka" - jednostkę organizacyjną Straży Granicznej,
3)
"okres zimowy" - okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca,
4)
"norma wyżywienia" - ilość produktów żywnościowych i napojów przysługującą jednemu funkcjonariuszowi w ciągu doby,
5)
"norma dominująca" - normę wyżywienia, która przysługuje największej grupie ze wszystkich funkcjonariuszy uprawnionych do wyżywienia w danej jednostce.
§  2.
W przypadku gdy różnym grupom funkcjonariuszy przysługują odmienne normy wyżywienia, a warunki techniczno-organizacyjne nie pozwalają na przyrządzanie posiłków według kilku norm oddzielnie, funkcjonariusze otrzymują wyżywienie według jednej, dominującej normy wyżywienia.
§  3.
1.
W jednostkach prowadzących stołówki we własnym zakresie funkcjonariuszom nadzorującym gospodarkę żywnościową przysługują bezpłatne posiłki wydawane w godzinach ich pracy w danej jednostce - według dominującej normy wyżywienia.
2.
Do funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, zalicza się: kierownika sekcji gospodarki żywnościowej i kierownika stołówki, a w przypadku ich nieobecności lub braku takich etatów w strukturze jednostki - funkcjonariusza wyznaczonego do kierowania gospodarką żywnościową i stołówką.
§  4.
1.
Funkcjonariuszom pełniącym całodobową służbę w charakterze dowódców wart i ich pomocników przysługuje bezpłatne wyżywienie w naturze według norm wyżywienia przysługujących funkcjonariuszom wchodzącym w skład warty.
2.
Funkcjonariusze pełniący inne służby całodobowe, z wyjątkiem dyżurnych etatowych, uprawnieni są do bezpłatnego wyżywienia w naturze według normy dominującej.
§  5.
Funkcjonariuszom zajmującym etatowe stanowiska szefów kompanii lub pełniącym takie obowiązki, którzy w ramach obowiązków służbowych kontrolują zachowanie podległych funkcjonariuszy w czasie posiłków, przysługują bezpłatne obiady według normy wyżywienia przysługującej podległym funkcjonariuszom.
§  6.
1.
Ustala się następujące normy wyżywienia:
1)
zasadnicze:
a)
szkolną, zwaną dalej "normą SZ",
b)
lotniczą, zwaną dalej "normą LOT",
2)
dodatkowe:
a)
uzupełniającą, zwaną dalej "normą DU",
b)
napojów.
2.
Ilość produktów żywnościowych, wchodzących w skład podstawowych grup tych produktów dla norm SZ, LOT i DU, określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Wartość produktów żywnościowych, wchodzących w skład normy wyżywienia, jest wartością pieniężną tej normy.
§  7.
1.
Norma SZ przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom:
1)
w dniach przebywania funkcjonariuszy - na podstawie decyzji kierownika jednostki - na terenie działania jednostki, połączonego z zakwaterowaniem lub zakazem opuszczania miejsca służby, trwającego ponad 12 godzin oraz w dniach składania egzaminów do szkół policyjnych, wojskowych i ośrodków szkolenia Straży Granicznej poza miejscem zamieszkania,
2)
w służbie kandydackiej,
3)
będącym słuchaczami ośrodków szkolenia lub uczestnikami kursów w jednostkach - w czasie pobytu w ośrodkach szkolenia i jednostkach organizujących kursy oraz na praktykach - poza miejscem stałego zamieszkania, a w miejscu zamieszkania wtedy, gdy na czas szkolenia i praktyk są zakwaterowani na terenie jednostki,
4)
biorącym udział w szkoleniu lub ćwiczeniach w systemie obronnym kraju, jeśli zajęcia trwają w sposób ciągły powyżej 8 godzin,
5)
uczestniczącym w całodniowych szkoleniach i naradach organizowanych przez kierownictwo urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji lub Komendanta Głównego Straży Granicznej,
6)
biorącym udział w trwających ponad 8 godzin działaniach granicznych oraz akcjach przywracania porządku publicznego poza miejscem stałego pełnienia służby,
7)
biorącym udział w trwających ponad 8 godzin akcjach zapobiegania klęskom żywiołowym oraz działaniach porządkowych podczas akcji ratowniczych przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof,
8)
skierowanym służbowo na jednostki pływające Straży Granicznej,
9)
wchodzącym w skład etatowych załóg jednostek pływających Straży Granicznej - w dniach pełnienia służby,
10)
biorącym udział w zawodach sportowych, spartakiadach oraz przebywającym na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami,
11)
skierowanym do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby (w warunkach, w których przysługuje dieta), za zgodą tych funkcjonariuszy.
2.
Norma SZ, w formie uroczystego posiłku, przysługuje funkcjonariuszom, którzy ukończyli trwające co najmniej 4 miesiące szkolenia lub kursy w ośrodkach szkolenia lub jednostkach, oraz zaproszonym na te uroczystości funkcjonariuszom - przedstawicielom ośrodka szkolenia lub jednostki organizującej kurs. Funkcjonariusze korzystający z tej normy nie tracą uprawnień do norm wyżywienia przysługujących im z innego tytułu.
3.
Norma SZ przysługuje bezpłatnie, w formie suchego prowiantu, funkcjonariuszom w służbie kandydackiej:
1)
w czasie podróży służbowych odbywanych pojedynczo lub w małych grupach, w czasie konwoju oraz w innych okolicznościach, gdy przygotowanie gorącego posiłku jest niemożliwe,
2)
pełniącym służbę w małych grupach i wykonującym prace, podczas których zorganizowanie wyżywienia w postaci gotowanych posiłków nie jest możliwe.
§  8.
1.
Norma LOT przysługuje bezpłatnie w naturze w dniach wykonywania czynności służbowych funkcjonariuszom:
1)
zaliczanym do personelu latającego, zajmującym etatowe stanowiska przewidziane dla tego personelu i wykonującym loty,
2)
etatowo wykonującym czynności instruktorów spadochronowych, zgodnie z programem szkolenia.
2.
Norma LOT nie przysługuje funkcjonariuszom, o których mowa w ust. 1, w przypadku zawieszenia w lotach lub w pełnieniu funkcji instruktorskich.
3.
Funkcjonariusze, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zawieszeni w lotach z przyczyn zdrowotnych tracą uprawnienia do normy LOT (za dni służby) po 6 miesiącach od dnia wydania przez właściwą komisję lekarską decyzji o zawieszeniu w lotach. Komendant Główny Straży Granicznej, na wniosek komisji lekarskiej, może przedłużyć funkcjonariuszom uprawnienia do normy LOT na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy.
§  9.
Norma DU (100%) przysługuje bezpłatnie w naturze:
1)
funkcjonariuszom wchodzącym w skład personelu technicznego, zatrudnionego przy bezpośredniej obsłudze samolotów i pracy przy sprzęcie lotniczym oraz wyznaczonym do bezpośredniej obsługi lotów i pełnienia dyżurów na lotnisku,
2)
jako dodatek do normy SZ - funkcjonariuszom uczestniczącym w zawodach sportowych i spartakiadach o mistrzostwo Policji, Straży Granicznej i urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz przebywającym na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami.
§  10.
70% normy DU przysługuje bezpłatnie w naturze, jako dodatek do normy SZ:
1)
funkcjonariuszom pododdziałów odwodowych biorącym bezpośredni udział w działaniach mających na celu zapewnienie porządku w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego lub w strefie nadgranicznej,
2)
funkcjonariuszom zaokrętowanym na jednostkach pływających Straży Granicznej:
a)
w czasie pobytu na morzu,
b)
w czasie pływania po akwenach portowych dłużej niż 4 godziny,
c)
w dniach pełnienia dyżurów w porcie.
§  11.
1.
50% normy DU przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom biorącym udział w akcjach przywracania porządku publicznego w miejscu stałego zamieszkania, w warunkach szczególnych, powodujących konieczność pełnienia przez okres powyżej 10 godzin służby połączonej ze znacznym wysiłkiem.
2.
50% normy DU przysługuje bezpłatnie w naturze, niezależnie od normy, o której mowa w § 12 ust. 2, funkcjonariuszom Straży Granicznej pełniącym dyżury kontrolerskie na przejściach granicznych trwające co najmniej 12 godzin - w czasie tych dyżurów.
3.
Norma, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje funkcjonariuszom, którzy korzystają w tym czasie z bezpłatnego wyżywienia według normy SZ lub LOT.
§  12.
1.
45% normy DU przysługuje bezpłatnie w naturze, jako dodatek do normy SZ:
1)
słuchaczom ośrodka tresury psów służbowych Straży Granicznej - w dniach zajęć terenowych wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego w związku z praktycznym szkoleniem psów,
2)
funkcjonariuszom, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 5-7,
3)
funkcjonariuszom w służbie kandydackiej, biorącym udział w akcjach, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 6 i 7,
4)
funkcjonariuszom uczestniczącym w zawodach sportowych i spartakiadach o mistrzostwo komend wojewódzkich Policji i oddziałów Straży Granicznej oraz przebywającym na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych - przed tymi zawodami.
2.
45% normy DU przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom (z wyjątkiem korzystających w tym czasie z całodziennego bezpłatnego wyżywienia w naturze lub normy DU w części większej niż 45%), pełniącym w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie - w postaci posiłku profilaktycznego.
§  13.
1.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe:
1)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C,
2)
na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
3)
związane z dużym wysiłkiem fizycznym

przysługują dodatkowe napoje, w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb.

2.
Normę napojów wydaje się w warunkach, o których mowa w ust. 1, wyłącznie w naturze i tylko w dniach wykonywania czynności służbowych.
§  14.
1.
Funkcjonariusze, którym przysługuje bezpłatne wyżywienie z kilku tytułów, otrzymują wyżywienie tylko z jednego tytułu według najkorzystniejszej dla siebie, zasadniczej normy wyżywienia wraz z przysługującymi normami dodatkowymi.
2.
Funkcjonariuszom pobierającym diety z tytułu podróży służbowej wyżywienie bezpłatne nie przysługuje.
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 75/93 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 kwietnia 1993 r. w sprawie określenia norm wyżywienia oraz przypadków otrzymywania tego wyżywienia przez policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 4, poz. 70, z 1994 r. Nr 3, poz. 30 i Nr 5, poz. 54 oraz z 1996 r. Nr 2, poz. 5 i Nr 10, poz. 68) w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ILOŚĆ PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH (W PODSTAWOWYCH GRUPACH TYCH PRODUKTÓW) DLA NORM WYŻYWIENIA SZ, LOT I DU

Lp. Nazwa grupy produktów żywnościowych Normy wyżywienia dzienne, w gramach na osobę
SZ LOT DU
1 Strączkowe 27 28 -
2 Zbożowe 73 62 -
3 Pieczywo 670 600 100
4 Mięso i przetwory przeliczone na mięso 292 400 85
5 Tłuszcze zwierzęce w przeliczeniu na smalec 19 19 -
6 Tłuszcze roślinne w przeliczeniu na olej 10 10 -
7 Mleko i przetwory przeliczone na mleko 790 975 400
8 Masło i śmietana przeliczone na masło 46 64 20
9 Jaja (g/szt.) 25/0,5 50/1 25/0,5
10 Ryby i przetwory w przeliczeniu na tusze ryb morskich 58 90 -
11 Ziemniaki 700 600 -
12 Warzywa i owoce bogate w witaminę C 132 160 100
13 Warzywa i owoce bogate w karoten 160 160 100
14 Inne warzywa i owoce 365 560 400
15 Cukry i słodycze przeliczone na cukier 73 84 20

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.12.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przypadki otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz normy tego wyżywienia.
Data aktu: 21/01/2000
Data ogłoszenia: 23/02/2000
Data wejścia w życie: 09/03/2000