Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 października 1999 r.
w sprawie świadczeń socjalnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.

Na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi Straży Granicznej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, oraz członkom jego rodziny przysługuje świadczenie pieniężne w postaci dopłaty do wypoczynku, zwane dalej "świadczeniem".
2. 1
Świadczenie przysługuje na każdą uprawnioną osobę w wysokości 37% uposażenia zasadniczego funkcjonariusza według stawki uposażenia zasadniczego przewidzianej dla najniższej grupy zaszeregowania oraz dodatku za stopień szeregowego, obowiązujących w dniu 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym funkcjonariusz nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.
3.
Podstawę ustalenia wysokości świadczenia, o którym mowa w ust. 2, stanowią stawki uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień przewidziane dla funkcjonariuszy nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.
4.
Liczbę uprawnionych członków rodziny funkcjonariusza, na których przysługuje świadczenie, ustala się według stanu rodzinnego funkcjonariusza, istniejącego w dniu złożenia wniosku o wypłatę świadczenia, nie później jednak niż w ostatnim dniu służby pełnionej w danym roku kalendarzowym.
§  2.
1.
Świadczenia przysługujące za dany rok kalendarzowy wypłaca się nie później niż do dnia 31 marca następnego roku na pisemny wniosek funkcjonariusza. Wzór wniosku o wypłatę świadczenia określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Wypłata świadczenia następuje:
1)
nie wcześniej niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych albo takiej części urlopu wypoczynkowego, która łącznie z dotychczas wykorzystanym urlopem osiągnie 14 dni kalendarzowych, albo
2)
nie wcześniej niż po przedstawieniu dowodu przedpłaty za pobyt funkcjonariusza lub uprawnionego członka rodziny w ośrodku wczasów albo za inną formę wypoczynku i rekreacji,
3)
nie później niż w ostatnim dniu służby pełnionej w danym roku, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w pkt 1 lub 2.
3.
W razie zbiegu uprawnień do świadczenia z tytułu służby obojga małżonków, osoby uprawnione mogą otrzymać świadczenie tylko z tytułu służby jednego z małżonków.
§  3.
Funkcjonariusz oraz członkowie jego rodziny są uprawnieni do:
1)
wczasów wypoczynkowych w ośrodkach Straży Granicznej, centralnych organów administracji rządowej oraz innych organów i jednostek organizacyjnych nadzorowanych, podległych lub podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanych dalej "jednostkami",
2)
żywienia bez zakwaterowania w ośrodkach tych jednostek,
3)
obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży organizowanych przez jednostki,
4)
wczasów zagranicznych organizowanych przez jednostki.
§  4.
Funkcjonariusz, któremu za 1999 r. wypłacono świadczenie w wysokości niższej niż określona w § 1 ust. 2, otrzymuje wyrównanie tego świadczenia.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 30 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 maja 1995 r. w sprawie świadczeń socjalnych w zakresie korzystania z wczasów i rekreacji przysługujących policjantom, funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz członkom ich rodzin (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 27) w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz członków ich rodzin.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

WNIOSEK

.......................... ........ dnia ...........

(stopień, imię i nazwisko)

..........................

(komórka organizacyjna)

O WYPŁATĘ DOPŁATY DO WYPOCZYNKU

1. Proszę o wypłacenie dopłaty do wypoczynku przysługującej

w roku ............................. na następujące osoby:

Lp. Nazwisko i imię funkcjonariusza i członków rodziny Stopień pokrewieństwa Data urodzenia dzieci Kwota świadczenia w złotych Uwagi
1 wnioskodawca
2
3
4
5
Razem złotych

2. Oświadczam, że wymienione osoby nie korzystały z dopłaty

do wypoczynku przysługującej z tytułu pełnienia służby.

3. Jednocześnie oświadczam, że w związku z pełnieniem służby

nabyłem w bieżącym roku kalendarzowym prawo do urlopu

wypoczynkowego.

4. Wykorzystanie urlopu planuję w okresie od ..................

do .........................................................

Na wyżej wymienione(ą) osoby(ę) dokonano przedpłaty na

wczasy, kolonie, obozy w ..................................,

dowód przedpłaty w załączeniu.

5. Zobowiązuję się powiadomić o każdej zmianie mającej wpływ na

ustalenie świadczenia związanego z prawem do dopłaty do

wypoczynku.

....................... .........................

(podpis przełożonego) (podpis funkcjonariusza)

Sprawdziłem pod względem Zatwierdzam do wypłaty

formalno-rachunkowym kwotę ................

dnia ................... dnia .................

........................ ......................

Wypłatę powyższej należności wpisano do wykazu dopłat do

wypoczynku

strona ...... poz. ...........

Kwotę złotych ......... słownie ...............................

otrzymałem dnia .................... .........................

(podpis funkcjonariusza)

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2000 r. (Dz.U.00.38.433) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2000 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.92.1059

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.
Data aktu: 29/10/1999
Data ogłoszenia: 17/11/1999
Data wejścia w życie: 02/12/1999