Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt oraz prowadzenie schronisk dla zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 21 stycznia 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt oraz prowadzeniu schronisk dla zwierząt.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 i pkt 8 oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 60, poz. 369 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Gromadzenie zwierząt na targach, spędach i wystawach zwierząt może odbywać się tylko w miejscach ogrodzonych, utwardzonych, oznaczonych i zabezpieczonych przed dostępem zwierząt z zewnątrz.
2.
W miejscach, o których mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
1)
wyodrębnione pomieszczenia lub wiaty dla poszczególnych gatunków, odpowiednie do ilości gromadzonych zwierząt,
2)
urządzenia do załadunku i wyładunku zwierząt,
3)
odrębne pomieszczenia dla zwierząt chorych lub podejrzanych o zakażenie,
4)
pomieszczenia do przetrzymywania paszy oraz pomieszczenia do składowania środków dezynfekcyjnych,
5)
pomieszczenia lub wiaty wraz z urządzeniami do bezpiecznego badania zwierząt.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku organizowania wystaw psów lub kotów w obiektach sportowych i rekreacyjnych.
§  2.
Do pomieszczeń, w których gromadzone są zwierzęta, powinna być doprowadzona bieżąca woda zdatna do picia.
§  3.
Osoby zatrudnione przez podmioty organizujące targi, spędy i wystawy zwierząt do obsługi zwierząt oraz pomocy przy badaniach zwierząt prowadzonych przez lekarza weterynarii powinny być przeszkolone w zakresie postępowania ze zwierzętami.
§  4.
Targi, spędy i wystawy zwierząt powinny odbywać się w miejscach oddalonych od innych miejsc przebywania zwierząt, rzeźni i ubojni oraz obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego, zakładów utylizacyjnych i wytwórni pasz co najmniej o 50 m.
§  5.
Na targi, spędy i wystawy nie mogą być przywożone zwierzęta z obszarów, w których wystąpiła choroba zakaźna zwierząt.
§  6.
Psy i koty zgromadzone na targach i wystawach powinny być zaopatrzone w zaświadczenie o dokonanym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
§  7.
1.
Po zakończeniu targu, spędu i wystawy oraz usunięciu zwierząt, miejsca, w których zgromadzone były zwierzęta, powinny być oczyszczone i zdezynfekowane, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Po zakończeniu wystawy psów i kotów, zorganizowanej w obiekcie sportowym lub rekreacyjnym, powierzchnia porośnięta roślinnością powinna być oczyszczona.
§  8.
Schroniska dla zwierząt powinny być zlokalizowane w miejscach oddalonych co najmniej o 300 m od siedzib ludzkich i miejsc określonych w § 4.
§  9.
1.
Schronisko dla zwierząt powinno spełniać wymogi określone w § 1 ust. 1 i § 2.
2.
W schronisku dla zwierząt powinny ponadto znajdować się:
1)
wyodrębnione pomieszczenia przeznaczone na kwarantannę dla zwierząt przyjmowanych do schroniska,
2)
wyodrębnione pomieszczenia dla zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę,
3)
piec do spalania zwłok zwierzęcych lub lodówka do ich czasowego składowania,
4)
klatki i boksy zapewniające separację zwierząt wykazujących wobec siebie cechy agresywności,
5)
wyodrębnione pomieszczenia do wykonywania zabiegów weterynaryjnych i eutanazji,
6)
pomieszczenia na przechowywanie karmy i środków dezynfekujących.
§  10.
1.
Zwierzęta przyjmowane do schroniska powinny być oznakowane oraz odbyć 14-dniową kwarantannę w pomieszczeniach, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 1.
2.
Podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt powinien w szczególności:
1)
zapewnić co najmniej raz w miesiącu badania zwierząt przez lekarza weterynarii,
2)
systematycznie oczyszczać i okresowo, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, przeprowadzać dezynfekcję, deratyzację i dezynsekcję klatek, boksów i wybiegów dla zwierząt,
3)
prowadzić ewidencję przyjmowanych do schroniska i wydawanych zwierząt oraz zwierząt padłych i poddanych eutanazji, a także danych osób przekazujących i biorących zwierzęta ze schroniska.
4)
prowadzić książkę kontroli weterynaryjnej, w której będą dokonywane wpisy lekarza weterynarii dotyczące okresowych badań (data badania, wykonane zabiegi, wydane zalecenia) oraz adnotacje powiatowego lekarza weterynarii dotyczące przeprowadzonej kontroli i wydanych zaleceń.
3.
Koty przebywające w schronisku dla zwierząt powinny być zaszczepione przeciw wściekliźnie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.9.84

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt oraz prowadzenie schronisk dla zwierząt.
Data aktu: 21/01/1999
Data ogłoszenia: 01/02/1999
Data wejścia w życie: 09/02/1999