Zasady wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do zakładów karnych, aresztów śledczych oraz schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 września 1999 r.
w sprawie zasad wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do zakładów karnych, aresztów śledczych oraz schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do:
1)
zakładów karnych, aresztów śledczych - zwanych dalej "zakładami karnymi",
2)
schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych - zwanych dalej "zakładami dla nieletnich".
2.
Rozporządzenie stosuje się również do gospodarstw pomocniczych, warsztatów rzemieślniczo-usługowych i placówek handlowo-gospodarczych, działających na terenie zakładów karnych lub zakładów dla nieletnich.
§  2.
1.
Prawo wstępu na teren zakładów karnych i zakładów dla nieletnich w związku z wykonywaną kontrolą mają:
1)
powiatowi inspektorzy sanitarni, właściwi ze względu na położenie danego zakładu,
2)
pracownicy właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, upoważnieni przez inspektora powiatowego do wykonywania określonych czynności kontrolnych i wydawania decyzji, w tym wydawania zaleceń pokontrolnych,

po przedstawieniu dokumentów potwierdzających prawo wstępu oraz imiennej przepustki.

2.
Imienne przepustki wydają odpowiednio:
1)
do zakładów karnych - dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej,
2)
do zakładów dla nieletnich - prezesi sądów okręgowych.
3.
Imienne przepustki są wydawane na jeden rok. W przepustce należy wymienić zakłady karne lub zakłady dla nieletnich, objęte kontrolą.
4.
Osoby, którym wydano imienne przepustki, zwracają je:
1)
po upływie ważności przepustki,
2)
przed dniem rozwiązania stosunku pracy,
3)
z dniem wygaśnięcia lub cofnięcia upoważnienia do wykonywania określonych czynności kontrolnych i wydawania decyzji.
§  3.
1.
Wojewódzcy inspektorzy sanitarni uzgadniają odpowiednio z dyrektorami okręgowymi Służby Więziennej i prezesami sądów wojewódzkich:
1)
godziny, w których mogą być przeprowadzane czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich,
2)
tryb przeprowadzania czynności kontrolnych poza ustalonymi godzinami, w okolicznościach wymagających bezzwłocznego podjęcia czynności kontrolnych.
2.
O wynikach uzgodnień określonych w ust. 1 wojewódzki inspektor sanitarny zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego.
§  4.
1.
Czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich mogą być przeprowadzane wyłącznie w obecności funkcjonariusza (pracownika) wyznaczonego przez dyrektora zakładu.
2.
W czynnościach kontrolnych przeprowadzanych w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich może uczestniczyć przedstawiciel służby zdrowia danego zakładu, stosownie do porozumień zawartych w tej sprawie między właściwym powiatowym inspektorem sanitarnym i dyrektorem zakładu.
§  5.
1.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, który podpisuje kontrolujący i wymieniony w § 4 ust. 1 funkcjonariusz (pracownik).
2.
Protokół sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden pozostaje w zakładzie karnym lub w zakładzie dla nieletnich.
§  6.
1.
Osoby przeprowadzające czynności kontrolne w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich obowiązane są zapoznać się z regulaminami i innymi przepisami porządkowymi obowiązującymi w tych zakładach.
2.
Sposób przeprowadzania czynności kontrolnych nie może naruszać regulaminów i przepisów, o których mowa w ust. 1.
§  7.
Wojewódzcy inspektorzy sanitarni, po porozumieniu z dyrektorami okręgowymi Służby Więziennej i prezesami sądów okręgowych, mogą ustalić tryb przekazywania do okręgowych dyrektorów Służby Więziennej i do sądów okręgowych odpisów decyzji, doraźnych wniosków i zaleceń wydanych w toku sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad danym zakładem karnym lub zakładem dla nieletnich.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.82.927

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wykonywania zadań przez inspektorów sanitarnych w odniesieniu do zakładów karnych, aresztów śledczych oraz schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
Data aktu: 21/09/1999
Data ogłoszenia: 14/10/1999
Data wejścia w życie: 29/10/1999