Szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz sposób wykorzystania dotacji przeznaczonej dla górnictwa siarki, soli, rud cynku i ołowiu, barytu i węgla brunatnego wydobywanego metodą głębinową, ujętych w budżecie Ministerstwa Gospodarki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 6 października 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz sposobu wykorzystania dotacji przeznaczonej dla górnictwa siarki, soli, rud cynku i ołowiu, barytu i węgla brunatnego wydobywanego metodą głębinową, ujętych w budżecie Ministerstwa Gospodarki.

Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dotację określoną w art. 37 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999 r., zwaną dalej "dotacją", przeznacza się na pokrycie kosztów:
1)
całkowitej likwidacji kopalni siarki "Machów" i "Grzybów" oraz Przedsiębiorstwa Rekultywacji Terenów Górniczych "Jeziórko",
2)
całkowitej likwidacji zakładu górniczego "Łężkowice" i częściowej likwidacji zakładu górniczego "Bochnia" w ramach likwidacji Kopalni Soli "Bochnia",
3)
częściowej likwidacji kopalni rud cynku i ołowiu "Olkusz-Pomorzany" - rejon Olkusza,
4)
ponoszonych po zakończeniu likwidacji Zakładu Górniczo-Hutniczego Kopalni "Bolesław", zakładu górniczego Kopalni Barytu "Boguszów" spółka z o.o. w upadłości, podziemnego zakładu górniczego "Sieniawa" wchodzącego w skład Kopalni Węgla Brunatnego "Sieniawa" w likwidacji,
5)
utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka".
2.
Przez koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, rozumie się koszty ponoszone na:
1)
likwidację otworów eksploatacyjnych oraz wyrobisk górniczych, a także zabezpieczenie tych wyrobisk,
2)
likwidację zbędnych instalacji, budynków oraz demontaż maszyn i urządzeń,
3)
usuwanie szkód górniczych wywołanych eksploatacją górniczą,
4)
rekultywację terenów pogórniczych,
5)
utrzymanie obiektów przeznaczonych do likwidacji - w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego,
6)
wykonywanie prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom związanym z likwidowanym zakładem górniczym i po zakończeniu likwidacji,
7)
opracowanie projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z likwidacją kopalni,
8)
uregulowanie stanu prawnego gruntów, wykup gruntów oraz odtworzenie majątku trwałego, zapewniającego prawidłowy przebieg procesu likwidacji kopalń siarki "Machów" i "Grzybów" oraz Przedsiębiorstwa Rekultywacji Terenów Górniczych "Jeziórko",
9)
ogólny zarząd w zakładzie górniczym całkowicie likwidowanym od chwili zaprzestania wydobycia.
3.
Przez koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 5, rozumie się koszty ponoszone na:
1)
ujmowanie i odprowadzanie wycieków z Kopalni Soli "Wieliczka" oraz ich utylizację,
2)
likwidację wyrobisk w rejonie obszaru górniczego Kopalni Soli "Wieliczka" w celu ograniczenia zagrożenia wodnego, zawałowego oraz zapadliskowego na powierzchni,
3)
renowację zabytkowych wyrobisk, maszyn i urządzeń,
4)
odtworzenie majątku trwałego zapewniającego funkcjonowanie zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka".
§  2.
Dotacje przeznacza się również na:
1)
osłony socjalne z tytułu urlopów górniczych i zasiłków socjalnych, wypłacane w bieżącym roku budżetowym, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, pracownikom jednostek wymienionych w tych przepisach,
2)
odprawy pieniężne przysługujące na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1 oraz z 1996 r. Nr 24, poz. 110) dla pracowników dotychczas zatrudnionych pod ziemią w zakładach górniczych całkowicie likwidowanych,
3)
zaspokojenie roszczeń byłych pracowników całkowicie likwidowanych zakładów górniczych, w których zaprzestano wydobycia, dotyczących:
a)
ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przysługujący emerytom i rencistom na podstawie układów zbiorowych pracy obowiązujących w jednostkach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2,
b)
rent wyrównawczych oraz jednorazowych odszkodowań pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
§  3.
1.
Podstawą przyznania dotacji na pokrycie kosztów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-4, jest spełnienie łącznie następujących warunków:
1)
podjęcie decyzji albo uchwały właściwego organu przedsiębiorstwa górniczego o rozpoczęciu likwidacji zakładu górniczego,
2)
zaakceptowanie przez Ministra Gospodarki:
a)
programu likwidacji zakładu górniczego,
b)
rocznego planu likwidacji zakładu górniczego w podziale na miesiące, obejmującego:
-
zakres rzeczowy robót likwidacyjnych i ich harmonogram,
-
preliminarz kosztów i przychodów z likwidacji majątku i innych źródeł,
c)
zakresu rzeczowego robót i harmonogramu prac prowadzonych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego,
3)
przedłożenie sprawozdania z dotychczasowej realizacji planu likwidacji zakładu górniczego w przypadku kontynuowania jego likwidacji,
4)
zawarcie umowy o prowadzenie likwidacji między Ministrem Gospodarki a likwidatorem, syndykiem albo właściwym organem kopalni lub zakładu górniczego ubiegającym się o dotację.
2.
Podstawą przyznania dotacji na pokrycie kosztów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, jest spełnienie łącznie następujących warunków:
1)
zaakceptowanie przez Ministra Gospodarki:
a)
programu utrzymania i zabezpieczenia Kopalni Soli "Wieliczka",
b)
rocznego planu ratowania, utrzymania i zabezpieczenia Kopalni Soli "Wieliczka" w podziale na miesiące, obejmującego:
-
zakres rzeczowy robót i harmonogram prac,
-
preliminarz kosztów,
2)
zawarcie umowy na realizację prac w zakresie utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka" między Ministrem Gospodarki a właściwym organem Kopalni Soli "Wieliczka" ubiegającym się o dotację.
§  4.
1.
Dotację przyznaje się na wniosek likwidatora, syndyka albo właściwego organu kopalni lub zakładu górniczego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy,
2)
tytuł zadania przewidzianego do realizacji, w związku z likwidacją zakładu górniczego, albo
3)
tytuł zadania przewidziany do realizacji, wynikający z programu utrzymania i zabezpieczenia Kopalni Soli "Wieliczka",
4)
preliminarz kosztów realizacji zadania,
5)
informację o stanie zaawansowania prac związanych z:
a)
likwidacją zakładu górniczego albo
b)
utrzymaniem i zabezpieczeniem Kopalni Soli "Wieliczka".
§  5.
1.
Przyznana przez Ministra Gospodarki dotacja jest wypłacana zaliczkowo, w ratach miesięcznych, na specjalnie w tym celu utworzony przez likwidatora, syndyka albo właściwy organ kopalni lub zakładu górniczego rachunek bankowy.
2.
Druga rata zaliczki oraz kolejne raty, o których mowa w ust. 1, wypłacane są po przedłożeniu sprawozdania, o którym mowa w § 7 ust. 1.
§  6.
1.
W przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem Minister Gospodarki wstrzymuje przekazywanie dalszych rat dotacji do czasu rozliczenia się z otrzymanych kwot.
2.
Dotacje nie wykorzystane lub wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Likwidator, syndyk albo właściwy organ kopalni lub zakładu górniczego składają Ministrowi Gospodarki sprawozdania miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, na który przyznana została rata dotacji, zawierające rozliczenie z wykonywanych prac i faktycznie poniesionych kosztów.
2.
Sprawozdanie z realizacji rocznego planu likwidacji, utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka", wraz z rocznym rozliczeniem rzeczowo-finansowym w zakresie wykorzystania dotacji, właściwy organ kopalń jest obowiązany przedłożyć Ministrowi Gospodarki do dnia 20 lutego 2000 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.82.923

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz sposób wykorzystania dotacji przeznaczonej dla górnictwa siarki, soli, rud cynku i ołowiu, barytu i węgla brunatnego wydobywanego metodą głębinową, ujętych w budżecie Ministerstwa Gospodarki.
Data aktu: 06/10/1999
Data ogłoszenia: 14/10/1999
Data wejścia w życie: 22/10/1999