Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.

Na podstawie art. 51 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 96, poz. 591 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaj i wielkość przydziału oraz sposób i tryb przydziału w zarządzie kolei broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych, zwanych dalej "sprzętem uzbrojenia",
2)
sposób i tryb ewidencjonowania i przechowywania sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei.
§  2.
1.
Rodzaj i wielkość zapotrzebowania na przydział sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei ustala komendant straży ochrony kolei na podstawie stanu zatrudnienia oraz programu szkolenia funkcjonariuszy.
2.
W przypadku utworzenia przez zarząd kolei oddziałów okręgowych i oddziałów rejonowych straży ochrony kolei, określonych w odrębnych przepisach, zapotrzebowanie, o którym mowa w ust. 1, dla tych jednostek ustalają komendanci oddziałów okręgowych straży ochrony kolei.
3.
Przydział sprzętu uzbrojenia przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji następuje na wniosek zarządu kolei.
§  3.
1.
Przydzielony sprzęt uzbrojenia podlega rejestracji w "Książce stanu uzbrojenia", której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Książkę stanu uzbrojenia wraz z potwierdzonymi przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji kopiami zakupu broni i amunicji przechowuje się w siedzibie jednostki straży ochrony kolei.
3.
Za prawidłowe prowadzenie ewidencji sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei odpowiedzialność ponoszą komendant straży ochrony kolei oraz komendanci oddziałów okręgowych i oddziałów rejonowych straży ochrony kolei, jeżeli jednostki takie zostały utworzone.
§  4.
1.
Przydzielony sprzęt uzbrojenia przechowuje się przez całą dobę w odpowiednio przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", umiejscowionym w siedzibie jednostki straży ochrony kolei.
2.
Magazyn broni powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie usytuowane w budynku murowanym, w miarę możliwości na piętrze,
2)
posiadać specjalne zabezpieczenia, w tym:
a)
drzwi obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową lub założoną od strony zewnętrznej kratę ruchomą wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub z płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm (odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120 x 120 mm, a płaskowników w poziomie 80 mm i w pionie 240 mm) oraz zamknięcie co najmniej na dwa zamki patentowe i żelazną sztabę zamykaną na kłódkę patentową,
b)
okna osłonięte siatką metalową o średnicy drutu nie mniejszej niż 1,5 mm i wymiarach oczek maks. 10 x 10 mm oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych lub płaskowników stalowych o wymiarach określonych dla krat drzwiowych, umocowanych na zewnątrz od krat i szyb,
c)
wyposażenie w sygnalizację alarmową przeciwwłamaniową, podłączoną do stanowiska pełniącego całodobowy dyżur lub objętego całodobową uzbrojoną ochroną,
d)
drzwi do pomieszczenia, o którym mowa w pkt 1, na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojenia powinny być zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik nieuprawnionego wejścia.
3.
Dopuszcza się stosowanie w otworach okiennych zamiennie z kratami i siatkami szyb specjalnych o odpowiedniej klasie.
§  5.
Spełnienie wymogów określonych w § 4 stwierdza protokołem komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele:
1)
właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji,
2)
komendanta straży ochrony kolei.
§  6.
Prawo wstępu do magazynu mają:
1)
komendant straży ochrony kolei lub osoba przez niego upoważniona,
2)
przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji w obecności osoby wymienionej w pkt 1.
§  7.
1.
Broń i amunicję, które nie są wykorzystywane do zadań ochronnych, przechowuje się w szafach stalowych, znajdujących się w magazynie broni, o parametrach technicznych odpowiadających szafom przeznaczonym do przechowywania znacznych wartości pieniężnych.
2.
Amunicja do broni powinna znajdować się w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do jej przechowywania i być ułożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach.
3.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
4.
Ręczne miotacze gazowe przechowuje się w oddzielnej niż broń szafie, ze względu na możliwość korozji metalu.
§  8.
Wydawanie sprzętu uzbrojenia z magazynu przed rozpoczęciem służby oraz przyjmowanie go po zakończeniu służby podlega rejestracji w "Książce wydania - przyjęcia sprzętu uzbrojenia", której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  9.
Amunicję wykorzystaną do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w "Karcie rozchodu amunicji", której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KSIĄŻKA STANU UZBROJENIA

Lp. Nazwa broni Kaliber Numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i jej rodzaj Dodatkowe wyposażenie Podstawa zakupu broni lub jej przejęcia Nazwa jednostki organizacyjnej, do której przekazano broń Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KSIĄŻKA WYDANIA-PRZYJĘCIA SPRZĘTU UZBROJENIA

Lp. Kaliber, rodzaj broni Seria Numer broni Seria i numer świadectwa broni Ilość amunicji Dodatkowe wyposażenie Wydanie broni (dodatkowego wyposażenia) z magazynu
data godzina imię i nazwisko pobierającego podpis pobierającego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA ROZCHODU AMUNICJI

a) Zapotrzebowanie

Proszę o wydanie niżej wymienionej amunicji strzeleckiej dla

odbycia ....................................................

(rodzaj zajęć)

Nazwa strzeleckiej formacji ...................................

Lp. Rodzaj strzelania(zajęć) Nazwa amunicji Ilość Uwagi

Do odbioru amunicji upoważniam ...............................

................. .....................

(data) (kierownik jednostki)

b) Sprawozdanie o zużyciu i działaniu amunicji strzeleckiej

Nazwa strzelającej formacji ...............................

Lp. Data strzelania Rodzaj strzelania i rodzaj broni Liczba strzelających Rodzaj amunicji Numer partii, rok wyrobu amunicji i wytwórnia.

Marka prochu, partia, rok wyrobu i wytwórnia.

Z jakiego materiału łuski

Ilość amunicji Łuski Inne wadliwe działania amunicji
zezwolono do zużycia zużyto pozostało niewypały oderwanie się kryzy lub pęknięcie zagubione (ilość)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Rozdzielczy amunicji Prowadzący strzelanie

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.6.50

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.
Data aktu: 28/12/1998
Data ogłoszenia: 21/01/1999
Data wejścia w życie: 05/02/1999