Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.

Na podstawie art. 51 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 96, poz. 591 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaj i wielkość przydziału oraz sposób i tryb przydziału w zarządzie kolei broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych, zwanych dalej "sprzętem uzbrojenia",
2)
sposób i tryb ewidencjonowania i przechowywania sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei.
§  2.
1.
Rodzaj i wielkość zapotrzebowania na przydział sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei ustala komendant straży ochrony kolei na podstawie stanu zatrudnienia oraz programu szkolenia funkcjonariuszy.
2.
W przypadku utworzenia przez zarząd kolei oddziałów okręgowych i oddziałów rejonowych straży ochrony kolei, określonych w odrębnych przepisach, zapotrzebowanie, o którym mowa w ust. 1, dla tych jednostek ustalają komendanci oddziałów okręgowych straży ochrony kolei.
3.
Przydział sprzętu uzbrojenia przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji następuje na wniosek zarządu kolei.
§  3.
1.
Przydzielony sprzęt uzbrojenia podlega rejestracji w "Książce stanu uzbrojenia", której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Książkę stanu uzbrojenia wraz z potwierdzonymi przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji kopiami zakupu broni i amunicji przechowuje się w siedzibie jednostki straży ochrony kolei.
3.
Za prawidłowe prowadzenie ewidencji sprzętu uzbrojenia w zarządzie kolei odpowiedzialność ponoszą komendant straży ochrony kolei oraz komendanci oddziałów okręgowych i oddziałów rejonowych straży ochrony kolei, jeżeli jednostki takie zostały utworzone.
§  4.
1.
Przydzielony sprzęt uzbrojenia przechowuje się przez całą dobę w odpowiednio przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", umiejscowionym w siedzibie jednostki straży ochrony kolei.
2.
Magazyn broni powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie usytuowane w budynku murowanym, w miarę możliwości na piętrze,
2)
posiadać specjalne zabezpieczenia, w tym:
a)
drzwi obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową lub założoną od strony zewnętrznej kratę ruchomą wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub z płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm (odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120 x 120 mm, a płaskowników w poziomie 80 mm i w pionie 240 mm) oraz zamknięcie co najmniej na dwa zamki patentowe i żelazną sztabę zamykaną na kłódkę patentową,
b)
okna osłonięte siatką metalową o średnicy drutu nie mniejszej niż 1,5 mm i wymiarach oczek maks. 10 x 10 mm oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych lub płaskowników stalowych o wymiarach określonych dla krat drzwiowych, umocowanych na zewnątrz od krat i szyb,
c)
wyposażenie w sygnalizację alarmową przeciwwłamaniową, podłączoną do stanowiska pełniącego całodobowy dyżur lub objętego całodobową uzbrojoną ochroną,
d)
drzwi do pomieszczenia, o którym mowa w pkt 1, na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojenia powinny być zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik nieuprawnionego wejścia.
3.
Dopuszcza się stosowanie w otworach okiennych zamiennie z kratami i siatkami szyb specjalnych o odpowiedniej klasie.
§  5.
Spełnienie wymogów określonych w § 4 stwierdza protokołem komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele:
1)
właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji,
2)
komendanta straży ochrony kolei.
§  6.
Prawo wstępu do magazynu mają:
1)
komendant straży ochrony kolei lub osoba przez niego upoważniona,
2)
przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji w obecności osoby wymienionej w pkt 1.
§  7.
1.
Broń i amunicję, które nie są wykorzystywane do zadań ochronnych, przechowuje się w szafach stalowych, znajdujących się w magazynie broni, o parametrach technicznych odpowiadających szafom przeznaczonym do przechowywania znacznych wartości pieniężnych.
2.
Amunicja do broni powinna znajdować się w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do jej przechowywania i być ułożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach.
3.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
4.
Ręczne miotacze gazowe przechowuje się w oddzielnej niż broń szafie, ze względu na możliwość korozji metalu.
§  8.
Wydawanie sprzętu uzbrojenia z magazynu przed rozpoczęciem służby oraz przyjmowanie go po zakończeniu służby podlega rejestracji w "Książce wydania - przyjęcia sprzętu uzbrojenia", której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  9.
Amunicję wykorzystaną do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w "Karcie rozchodu amunicji", której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KSIĄŻKA STANU UZBROJENIA

Lp. Nazwa broni Kaliber Numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i jej rodzaj Dodatkowe wyposażenie Podstawa zakupu broni lub jej przejęcia Nazwa jednostki organizacyjnej, do której przekazano broń Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KSIĄŻKA WYDANIA-PRZYJĘCIA SPRZĘTU UZBROJENIA

Lp. Kaliber, rodzaj broni Seria Numer broni Seria i numer świadectwa broni Ilość amunicji Dodatkowe wyposażenie Wydanie broni (dodatkowego wyposażenia) z magazynu
data godzina imię i nazwisko pobierającego podpis pobierającego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA ROZCHODU AMUNICJI

a) Zapotrzebowanie

Proszę o wydanie niżej wymienionej amunicji strzeleckiej dla

odbycia ....................................................

(rodzaj zajęć)

Nazwa strzeleckiej formacji ...................................

Lp. Rodzaj strzelania(zajęć) Nazwa amunicji Ilość Uwagi

Do odbioru amunicji upoważniam ...............................

................. .....................

(data) (kierownik jednostki)

b) Sprawozdanie o zużyciu i działaniu amunicji strzeleckiej

Nazwa strzelającej formacji ...............................

Lp. Data strzelania Rodzaj strzelania i rodzaj broni Liczba strzelających Rodzaj amunicji Numer partii, rok wyrobu amunicji i wytwórnia.

Marka prochu, partia, rok wyrobu i wytwórnia.

Z jakiego materiału łuski

Ilość amunicji Łuski Inne wadliwe działania amunicji
zezwolono do zużycia zużyto pozostało niewypały oderwanie się kryzy lub pęknięcie zagubione (ilość)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Rozdzielczy amunicji Prowadzący strzelanie

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.6.50

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie broni, amunicji, kajdanek, pałek oraz ręcznych miotaczy gazowych w zarządzie kolei.
Data aktu: 28/12/1998
Data ogłoszenia: 21/01/1999
Data wejścia w życie: 05/02/1999