Określenie rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 maja 1999 r.
w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.

Na podstawie art. 40 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1991 r. Nr 103, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
materiałach - rozumie się przez to zbiory map oraz materiały i dokumenty w postaci operatów, rejestrów, wykazów, katalogów, map, wydawnictw, zdjęć lotniczych i satelitarnych, baz danych oraz banków danych, gromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, zwanym dalej "zasobem",
2)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1991 r. Nr 103, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126).
§  2.
Rodzaje materiałów stanowiących zasób, pozyskiwanych:
1)
w trybie określonym w art. 12 ustawy,
2)
w trybie określonym w art. 158 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 49, poz. 484),
3)
w drodze kupna lub darowizny,
4)
w drodze udzielenia przez służbę geodezyjną i kartograficzną zamówienia publicznego,

określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§  3.
1.
Zasób centralny jest gromadzony w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
2.
Zasoby wojewódzkie są gromadzone w wojewódzkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
3.
Zasoby powiatowe są gromadzone w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, z tym że w miastach będących siedzibą władz miasta na prawach powiatu - w grodzkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
§  4.
1.
Zasób gromadzony jest w grupach asortymentowych, segregowanych według jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa, z uwzględnieniem podziału na grupy funkcjonalne.
2.
Ustala się następujące grupy asortymentowe materiałów stanowiących zasób, dotyczące:
1)
osnów geodezyjnych,
2)
osnów i pomiarów grawimetrycznych i magnetycznych,
3)
pomiarów astronomicznych i satelitarnych,
4)
zdjęć lotniczych i satelitarnych,
5)
opracowań topograficznych,
6)
pomiarów granic państwa i granic województw,
7)
państwowego rejestru granic wraz z opisem oraz rejestru powierzchni jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa,
8)
pomiarów granic powiatów i gmin,
9)
mapy zasadniczej,
10)
ewidencji gruntów i budynków - katastru nieruchomości,
11)
powszechnej taksacji nieruchomości,
12)
wyciągów z operatów szacunkowych nieruchomości,
13)
gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
14)
rozgraniczania nieruchomości,
15)
podziałów nieruchomości,
16)
innych opracowań dla celów prawnych,
17)
geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
18)
pomiarów inwentaryzacyjnych,
19)
scalania i wymiany gruntów,
20)
opracowań urządzeniowo-rolnych i urządzeniowo-leśnych,
21)
systemów informacji geograficznej,
22)
baz danych krajowego systemu informacji o terenie,
23)
fotomap i ortofotomap,
24)
opracowań tematycznych,
25)
innych opracowań.
3.
Ustala się następujące grupy funkcjonalne zasobu uwzględniające charakter, cel oraz sposób wykorzystywania jego materiałów:
1)
zasób bazowy, który stanowią materiały źródłowe, służące za podstawę następnych opracowań gromadzonych w zasobie,
2)
zasób użytkowy, który stanowią materiały służące do bezpośredniego i powszechnego udostępniania,
3)
zasób przejściowy, który stanowią nie zakwalifikowane do zasobu bazowego i użytkowego materiały pomocnicze.
4.
Dla wszystkich materiałów zakwalifikowanych do zasobu bazowego i użytkowego sporządza się kopie zabezpieczające, przechowywane w sposób uniemożliwiający ich nieodwracalne i jednoczesne zniszczenie w pomieszczeniach zlokalizowanych poza budynkiem, w którym gromadzony jest zasób.
5.
Materiały zasobu bazowego i użytkowego podlegają bieżącej aktualizacji. Materiały nieczytelne, uszkodzone lub zniszczone odnawia się.
§  5.
1.
W skład zasobu wchodzą oryginały lub kopie materiałów, sporządzane także na nośnikach informacji.
2.
Kopie materiałów z poszczególnych zasobów mogą być przekazywane wzajemnie pomiędzy zasobami, z prawem do ich udostępniania.
3.
Materiały zasobu ewidencjonuje się w prowadzonych także na nośnikach informacji dokumentach ewidencyjnych, którymi są: księgi ewidencyjne, mapy i szkice przeglądowe, kartoteki, rejestry i wykazy.
4.
Każdemu materiałowi zgromadzonemu w zasobie nadaje się numer ewidencyjny.
§  6.
1.
Materiały gromadzone w zasobie i udostępniane z zasobu, niezależnie od formy prowadzenia zasobu i sposobu wykonywania kopii, opatrywane są stosownymi klauzulami, których wzory określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Materiały gromadzone w zasobie i udostępniane z zasobu na nośnikach informacji otrzymują identyfikator, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Materiały, które utraciły przydatność użytkową, podlegają wyłączeniu z zasobu na wniosek kierownika właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
2.
Materiały zasobu bazowego i użytkowego tracą swą przydatność użytkową, w szczególności gdy stały się nieaktualne lub nieczytelne albo zostały uszkodzone lub zniszczone, a ich odnowienie na podstawie dokumentów istniejących w zasobie nie jest możliwe lub gdy ich treść nie jest już przydatna.
3.
Materiały zasobu przejściowego tracą swą przydatność użytkową po upływie trzech lat od chwili przyjęcia ich do zasobu.
§  8.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 7 ust. 1, podlega ocenie komisji powołanej przez Głównego Geodetę Kraju - dla zasobu centralnego, marszałka województwa - dla zasobu wojewódzkiego, a starostę - dla zasobu powiatowego.
2.
Ocena komisji, zatwierdzona przez Głównego Geodetę Kraju w stosunku do zasobu centralnego, a przez wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - w stosunku do zasobów wojewódzkiego i powiatowych, stanowi podstawę do wykreślenia wyłączonych materiałów z ewidencji ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
§  9.
Sposób klasyfikowania, kwalifikowania i porządkowania materiałów wyłączanych z zasobu przed ich przekazaniem do archiwów państwowych lub zniszczeniem regulują odrębne przepisy.
§  10.
1.
Udostępnianie zasobu polega na umożliwieniu wglądu do oryginałów materiałów lub sprzedaży ich kopii, sporządzanych także na nośnikach informacji, na podstawie:
1)
zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych, zamówień na materiały do wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych nie podlegających zgłoszeniu lub zamówień na materiały do wykonania operatów szacunkowych nieruchomości - w zakresie zasobu bazowego i zasobu użytkowego,
2)
zamówień na mapy i informacje - w zakresie zasobu użytkowego.
2.
Dla materiałów udostępnianych z zasobu prowadzi się odrębny rejestr.
3.
Udostępnianie zasobu odbywa się z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz o ochronie danych osobowych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 5 listopada 1990 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. Nr 77, poz. 459).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RODZAJE MATERIAŁÓW STANOWIĄCYCH PAŃSTWOWY ZASÓB GEODEZYJNY I KARTOGRAFICZNY

I. Zasób centralny stanowią następujące materiały:

1. Pozyskane w trybie określonym w art. 12 ustawy:

1) materiały dotyczące osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne i kartograficzne dotyczące pomiarów, obliczeń, przeglądów i konserwacji podstawowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych oraz osnów grawimetrycznych i magnetycznych,

b) katalogi i banki osnów,

c) dokumenty geodezyjne zawierające zależności matematyczne między układami współrzędnych geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym,

2) dokumenty pomiarów astronomicznych, satelitarnych, grawimetrycznych i magnetycznych,

3) zdjęcia lotnicze i satelitarne, a w szczególności: oryginały (negatywy i odbitki stykowe), a także zapisy cyfrowe fotogrametrycznych i teledetekcyjnych zdjęć lotniczych oraz zdjęć (obrazów) satelitarnych,

4) opracowania topograficzne, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne, kartograficzne, fotogrametryczne oraz teledetekcyjne, dotyczące pomiarów i opracowań map topograficznych,

b) diapozytywy wydawnicze map topograficznych,

c) topograficzne bazy danych, w tym numeryczny model terenu,

5) fotomapy i ortofotomapy o znaczeniu ogólnopaństwowym,

6) dokumenty geodezyjne i kartograficzne dotyczące pomiaru granic państwa i granic województw,

7) państwowy rejestr granic wraz z ich opisem oraz rejestr powierzchni jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa,

8) opracowania tematyczne o znaczeniu ogólnopaństwowym, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne, kartograficzne, fotogrametryczne oraz teledetekcyjne, dotyczące pomiarów i opracowań map tematycznych,

b) diapozytywy wydawnicze map tematycznych.

2. Pozostałe materiały:

1) mapy topograficzne drukowane,

2) mapy tematyczne drukowane,

3) bank informacji o zdjęciach lotniczych i satelitarnych,

4) bank informacji o mapach topograficznych i tematycznych,

5) bank nazw geograficznych,

6) rejestr systemów informacji o terenie o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz kopie zabezpieczające bazy danych tych systemów,

7) bazy danych geograficznych systemów informacyjnych,

8) bazy danych systemów zarządzających zasobem centralnym,

9) dokumenty geodezyjne i kartograficzne dotyczące opracowań specjalistycznych o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz informacje o dokumentach o tym znaczeniu, które powstały w wyniku prac nie podlegających zgłoszeniu do zasobu,

10) kopie zabezpieczające dokumentów stanowiących zasób centralny,

11) inne opracowania, wydawnictwa i materiały.

II. Zasób wojewódzki stanowią następujące materiały:

1. Pozyskane w trybie określonym w art. 12 ustawy:

1) fotomapy i ortofotomapy o znaczeniu wojewódzkim,

2) wojewódzkie bazy danych krajowego systemu informacji o terenie,

3) opracowania tematyczne o znaczeniu wojewódzkim, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne, kartograficzne, fotogrametryczne oraz teledetekcyjne, dotyczące pomiarów i opracowań map tematycznych,

b) diapozytywy wydawnicze map tematycznych.

2. Pozostałe materiały:

1) mapy topograficzne drukowane,

2) duplikaty diapozytywów wydawniczych map topograficznych,

3) mapy tematyczne drukowane,

4) bazy danych systemów zarządzających zasobem wojewódzkim,

5) dokumenty geodezyjne i kartograficzne dotyczące opracowań specjalistycznych o znaczeniu wojewódzkim oraz informacje o dokumentach o tym znaczeniu, które powstały w wyniku prac nie podlegających zgłoszeniu do zasobu,

6) kopie zabezpieczające dokumentów stanowiących zasób wojewódzki,

7) kopie wykazów współrzędnych i opisów topograficznych punktów osnów geodezyjnych podstawowych poziomych i wysokościowych,

8) inne opracowania, wydawnictwa i materiały.

III. Zasób powiatowy stanowią następujące materiały:

1. Pozyskane w trybie określonym w art. 12 ustawy:

1) materiały dotyczące osnów geodezyjnych, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, dotyczące pomiarów, obliczeń, przeglądów i konserwacji szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych oraz poziomych i wysokościowych osnów pomiarowych stabilizowanych,

b) dokumenty geodezyjne zawierające zależności matematyczne między państwowym układem współrzędnych a układami lokalnymi,

c) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, dotyczące osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych w układach lokalnych,

2) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, dotyczące pomiaru oraz opisu granic powiatu i gmin wchodzących w jego skład,

3) mapa zasadnicza, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, powstałe w toku zakładania, modernizacji i aktualizacji mapy zasadniczej,

b) dokumenty fotogrametryczne powstałe w toku zakładania, modernizacji i aktualizacji mapy zasadniczej,

c) operat mapy zasadniczej,

d) numeryczny model terenu,

4) fotomapy i ortofotomapy o znaczeniu powiatowym,

5) ewidencja gruntów i budynków - kataster nieruchomości, a w szczególności:

a) operat ewidencji gruntów i budynków,

b) mapy i tabele taksacyjne nieruchomości,

c) dokumenty powstałe w toku wykonywania powszechnej taksacji nieruchomości,

d) operat gleboznawczej klasyfikacji gruntów,

e) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, powstałe w toku zakładania, modernizacji i aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, w tym dokumenty ustalenia stanu władania i badania ksiąg wieczystych, pomiaru granic, rozgraniczania i podziałów nieruchomości oraz opracowań dla celów prawnych,

6) geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu, a w szczególności:

a) operat geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,

b) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, powstałe w toku zakładania, modernizacji i aktualizacji geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,

c) pomiary inwentaryzacyjne,

7) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, powstałe w toku wykonywania scalania i wymiany gruntów oraz prac urządzeniowo-rolnych i urządzeniowo-leśnych,

8) powiatowe bazy danych krajowego systemu informacji o terenie,

9) opracowania tematyczne o znaczeniu powiatowym, a w szczególności:

a) dokumenty geodezyjne, kartograficzne, fotogrametryczne oraz teledetekcyjne, dotyczące pomiarów i opracowań map tematycznych,

b) diapozytywy wydawnicze map tematycznych,

10) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, dotyczące innych pomiarów i opracowań geodezyjnych i kartograficznych, nie wyłączonych z obowiązku zgłaszania.

2. Pozostałe materiały:

1) mapy topograficzne drukowane,

2) kopie diapozytywów map topograficznych w skalach 1:25 000 i większych,

3) mapy tematyczne drukowane,

4) kopie wykazów współrzędnych i opisów topograficznych punktów osnów geodezyjnych podstawowych poziomych i wysokościowych,

5) wyciągi z operatów szacunkowych nieruchomości, o których mowa w art. 158 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 49, poz. 484),

6) dokumenty geodezyjne i kartograficzne, dotyczące opracowań specjalistycznych o znaczeniu powiatowym, oraz informacje o dokumentach o tym znaczeniu, które powstały w wyniku prac nie podlegających zgłaszaniu do zasobu,

7) bazy danych systemów zarządzających zasobem powiatowym,

8) kopie zabezpieczające dokumentów stanowiących zasób powiatowy,

9) inne opracowania, wydawnictwa i materiały.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY KLAUZUL UMIESZCZANYCH NA MATERIAŁACH GROMADZONYCH W ZASOBIE I UDOSTĘPNIANYCH Z ZASOBU

1. Klauzula potwierdzenia przyjęcia dokumentu do zasobu i

nadania mu numeru ewidencyjnego

" ........................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

..........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej i

kartograficznej)

Na podstawie art. 40 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 17 maja

1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30,

poz. 163, z późniejszymi zmianami) niniejszy dokument został

przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i

kartograficznego i stanowi własność Skarbu Państwa.

Dokument wpisano do ewidencji zasobu .......................

(centralnego/wojewódzkiego

/powiatowego)

w dniu .............. nr ewidencyjny .............

................... .........................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę umieszcza się na wszystkich dokumentach zgromadzonych w zasobie:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu i zabezpieczoną informatycznie.

2. Klauzula potwierdzenia zakwalifikowania dokumentu do

odpowiedniej grupy funkcjonalnej

"Dokument zakwalifikowano do zasobu .......................

(bazowego/użytkowego/

przejściowego)"

Klauzulę umieszcza się na wszystkich dokumentach zgromadzonych

w zasobie:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 3 x 1 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu i zabezpieczoną informatycznie.

3. Klauzula poświadczenia dokumentu za zgodność z oryginałem

przechowywanym w zasobie

".........................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

..........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Poświadcza się zgodność niniejszego dokumentu z oryginałem

przyjętym do państwowego zasobu geodezyjnego i

kartograficznego .........................................

(nazwa organu przechowującego oryginał)

w dniu .............

.................... ............................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na kopiach dokumentów udostępnianych z

zasobu:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

4. Klauzula informująca o reprodukowaniu, rozpowszechnianiu i

rozprowadzaniu dokumentów udostępnianych z zasobu

".........................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

..........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Reprodukowanie, rozpowszechnianie i rozprowadzanie

niniejszego dokumentu wymaga zezwolenia, o którym mowa w

art. 18 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i

kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163, z późniejszymi

zmianami).

....................... ...........................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na kopiach dokumentów udostępnianych z

zasobu:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

5. Klauzula nadawana na projekcie osnowy geodezyjnej,

grawimetrycznej lub magnetycznej przed przyjęciem go do

zasobu

".......................

(miejscowość i data)

Nr ............

Na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. -

Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30,poz. 163,z

późniejszymi zmianami) - zatwierdzam projekt osnowy .......

dla obiektu ............ położonego w gminie...............

powiat ...................................................

województwo ...................

...............................

(nazwa organu zatwierdzającego,

imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na projekcie osnowy, przed jego przyjęciem

do zasobu, w postaci stempla, ujętą w ramki o wymiarach 5 x

6,5 cm.

6. Klauzule związane z uwierzytelnianiem wypisów z ewidencji

gruntów i budynków

1) "Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych

ewidencji gruntów i budynków i jest przeznaczony do

dokonania wpisu w księdze wieczystej",

2) "Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych

ewidencji gruntów i budynków, wydanym

..................................................

(nazwa jednostki)

nie przeznaczonym do dokonania wpisu w księdze

wieczystej",

3) "Dokument niniejszy jest wypisem z opisowych danych

ewidencji gruntów i budynków, wydanym jednostce

wykonawstwa geodezyjnego w związku ze zgłoszeniem roboty

geodezyjnej - l.dz. .........................".

Treść klauzul określono zgodnie z załącznikiem nr 14 do

rozporządzenia Ministrów Gospodarki Przestrzennej i

Budownictwa oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17

grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U.

Nr 158, poz. 813).

Klauzulę nadaje się w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 2,5 x 6,5 cm.

7. Klauzule związane z uwierzytelnianiem wyrysów z mapy

ewidencyjnej

1) "Dokument niniejszy jest wyrysem z mapy ewidencyjnej i

jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księgach

wieczystych",

2) "Dokument niniejszy jest wyrysem z mapy ewidencyjnej

wydanym ...........................................

...................................................

(nazwa jednostki)

nie przeznaczonym do dokonania wpisu w księdze

wieczystej",

3) "Dokument niniejszy jest wyrysem z mapy ewidencyjnej

wydanym jednostce wykonawstwa geodezyjnego w związku ze

zgłoszeniem roboty geodezyjnej - l. dz. ...............".

Treść klauzul określono zgodnie z załącznikiem nr 14 do

rozporządzenia Ministrów Gospodarki Przestrzennej i

Budownictwa oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17

grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U.

Nr 158, poz. 813).

Klauzulę nadaje się w postaci stempla, ujętą w ramki o wymiarach 2,5 x 6,5 cm.

8. Klauzule potwierdzające zaktualizowanie lub sprawdzenie

aktualności mapy zasadniczej w terenie w celu wykorzystania

jej treści do opracowania mapy dla celów projektowych

1) " ......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej i

kartograficznej)

W obszarze oznaczonym linią ............ dokonano

aktualizacji treści mapy zasadniczej. Dokumenty z pomiaru

uzupełniającego przyjęto do zasobu powiatowego w dniu

...............i zaewidencjonowano pod nr .................

Niniejsza mapa może służyć do celów projektowych.

Projektowane obiekty budowlane wymagające pozwolenia na

budowę podlegają wytyczeniu i inwentaryzacji powykonawczej

przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych.

.................... ...................................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis, stanowisko

służbowe osoby upoważnionej)"

2) ".......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

.......................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

W obszarze oznaczonym linią ............ potwierdzono w

terenie aktualność treści mapy zasadniczej. Dokumenty

potwierdzające aktualność mapy przyjęto do zasobu w dniu

.............. i zaewidencjonowano pod nr .................

Niniejsza mapa może służyć do celów projektowych.

Projektowane obiekty budowlane wymagające pozwolenia na

budowę podlegają wytyczeniu i inwentaryzacji powykonawczej

przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych.

................... ................................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis, stanowisko

służbowe osoby upoważnionej)"

Klauzule nadaje się na mapach dla celów projektowych

przygotowanych dla zamawiającego przez jednostkę wykonawstwa

geodezyjnego, poświadczanych przez organ prowadzący zasób w

zakresie dopełnienia przez wykonawcę prac geodezyjnych

obowiązku wynikającego z art. 12 ustawy:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

9. Klauzula umieszczana na udostępnianych z zasobu kopiach

mapy zasadniczej bez sprawdzenia jej aktualności w terenie

" .......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

.........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Poświadcza się zgodność niniejszej mapy z oryginałem

przyjętym do państwowego zasobu geodezyjnego i

kartograficznego w dniu ................... i

zaewidencjonowanym pod nr .....................

Niniejsza mapa nie może służyć dla celów projektowych.

.................... .....................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko,

podpis, stanowisko

służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na kopiach map udostępnianych z zasobu:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

10. Klauzula nadawana na mapach powstałych w wyniku wykonania

pomiarów powykonawczych uzbrojenia podziemnego

przygotowanych dla zamawiającego przez jednostkę

wykonawstwa geodezyjnego, poświadczanych przez organ

prowadzący zasób w zakresie dopełnienia przez wykonawcę

prac geodezyjnych obowiązku wynikającego z art. 12 ustawy

" ........................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

..........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Wyeksponowane na niniejszej mapie sieci uzbrojenia

terenu zostały zinwentaryzowane, a dokumenty powstałe w

wyniku inwentaryzacji przyjęto do państwowego zasobu

geodezyjnego i kartograficznego w dniu ...... i

zaewidencjonowano pod nr ...............

Sieć uzbrojenia terenu zrealizowana została

zgodnie/niezgodnie z lokalizacją uzgodnioną w opinii

Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej Nr

........................ z dnia ......................

..................... .............................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na kopiach map z inwentaryzacją powykonawczą:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

11. Klauzula nadawana na mapach powstałych w wyniku wykonania

pomiarów powykonawczych obiektów budowlanych

przygotowanych dla zamawiającego przez jednostkę

wykonawstwa geodezyjnego, poświadczanych przez organ

prowadzący zasób w zakresie dopełnienia przez wykonawcę

prac geodezyjnych obowiązku wynikającego z art. 12 ustawy

" .......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

.........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Wyeksponowane na niniejszej mapie obiekty budowlane

zostały zinwentaryzowane, a dokumenty powstałe w wyniku

inwentaryzacji przyjęto do państwowego zasobu geodezyjnego

i kartograficznego w dniu ................

i zaewidencjonowano pod nr ...............

.................... ............................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko,

podpis, stanowisko

służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na kopiach map z inwentaryzacją powykonawczą:

- w formie analogowej - w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm,

- w formie cyfrowej - wprowadzoną na nośnik jednokrotnego

zapisu oraz zabezpieczoną informatycznie.

12. Klauzula nadania numeru ewidencyjnego, umieszczana na nie

broszurowanych szkicach, opisach topograficznych, wykazach

itp.

" ........................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

..........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

w dniu ...................

Nr .......................

........................

(podpis)"

Klauzulę umieszcza się na dokumentach nie broszurowanych, w

postaci stempla, ujętą w ramki o wymiarach 2,5 x 2,5 cm.

13. Klauzula nadawana na wyciągach z operatów szacunkowych

przyjmowanych do zasobu w trybie określonym w art. 158

ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce

nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z 1998 r. Nr

106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 49, poz. 484)

" .......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

.........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Wyciąg z operatu szacunkowego przyjęto do państwowego

zasobu geodezyjnego i kartograficznego i zaewidencjonowano

w Księdze Ewidencji Wyciągów z Operatów Szacunkowych

(KEWOSz) pod nr ............ w dniu ....................

....................... ..........................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko, podpis,

stanowisko służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na wyciągach z operatów szacunkowych, w

postaci stempla, ujętą w ramki o wymiarach 5 x 6,5 cm.

14. Klauzula nadawana na kopiach wyciągów z operatów

szacunkowych udostępnianych z zasobu

" .......................................................

(nazwa organu gromadzącego zasób)

.........................................................

(określenie ośrodka dokumentacji geodezyjnej

i kartograficznej)

Poświadcza się zgodność niniejszego wyciągu z oryginałem

przyjętym do państwowego zasobu geodezyjnego i

kartograficznego w dniu ............................

i zaewidencjonowanym w Księdze Ewidencji Wyciągów z

Operatów Szacunkowych (KEWOSz) pod nr ..................

Udostępniane dane można wykorzystywać wyłącznie do

sporządzenia operatu szacunkowego, z zachowaniem zasady

poufności, zgodnie z art. 175 ustawy z dnia 21 sierpnia

1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz.

741, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 1999 r. Nr 49, poz.

484)

.................... ............................

(miejscowość i data) (imię i nazwisko,

podpis, stanowisko

służbowe osoby

upoważnionej)"

Klauzulę nadaje się na udostępnianych z zasobu wyciągach z

operatów szacunkowych, w postaci stempla, ujętą w ramki o

wymiarach 5 x 6,5 cm.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR IDENTYFIKATORA UMIESZCZANEGO NA MATERIAŁACH GROMADZONYCH W ZASOBIE I UDOSTĘPNIANYCH Z ZASOBU NA NOŚNIKACH INFORMACJI

Identyfikator materiałów gromadzonych w zasobie i udostępnianych z zasobu na nośnikach informacji jest ciągiem cyfr określającym:

1) zasięg działania ośrodka (cały kraj, województwo, powiat, gmina) określony poprzez ustalone przez Główny Urząd Statystyczny numery statystyczne jednostek zasadniczego podziału terytorialnego - ciąg cyfr - na pierwszym polu,

2) dokument przyjęty do zasobu - cyfra 1 - na drugim polu,

3) dokument udostępniany z zasobu - cyfra 2 - na drugim polu,

4) grupę asortymentową - cyfry od 1 do 25 według numeracji ustalonej w § 4 ust. 2 rozporządzenia - na trzecim polu,

5) grupę funkcjonalną - cyfra 1 - zasób bazowy, cyfra 2 - zasób użytkowy, cyfra 3 - zasób przejściowy - na czwartym polu,

6) oryginał - cyfra 1 - na piątym polu,

7) kopię - cyfra 2 - na piątym polu,

8) numer ewidencyjny dokumentu - ciąg cyfr - na szóstym polu,

9) aktualność dokumentu - ciąg cyfr określających datę sporządzenia dokumentu - dzień, miesiąc, rok - na siódmym polu,

10) klauzulę tajności - cyfra 1 - tajny, cyfra 2 - poufny, cyfra 3 - do użytku służbowego, cyfra 4 - jawny - na ósmym polu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.49.493

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.
Data aktu: 17/05/1999
Data ogłoszenia: 31/05/1999
Data wejścia w życie: 15/06/1999